בר מצווה במצדה האבא 'החילוני' מכניס את בנו בעול מצוות

ד’ר גבריאל חזות || מיהו דתי?

בר מצווה במצדה האבא ‘החילוני’ מכניס את בנו בעול מצוות

חשבתם פעם על השימוש הרווח במונח דת? ובהטיות דתי, דתיה, ועוד. מה זה דתי? מי קובע מיהו דתי? מי המציא את המונח? האם כולם מתכוונים לאותו ‘דתי’ בהשתמשם במונח? האם עצם השימוש במונח אינו מפלג את העם , מתייג אותו לחינם?

ד’ר גבריאל חזות / מיהו דתי?

תחילה לעניין הפילולוגי:

דת היא מילה פרסית שמשמעותה מנהג, “ואת דתי המלך אינם עושים” נאמר על כל היהודים, לא על הדתיים, כי לא היו דתיים, היו יהודים.
וכיצד אנו מכנים ‘לא דתי’? נכון, חילוני. איזה מושג מעוות, שקרי ומפלג!!

חילון הוא ההיפך מקודש, כלומר הדתי הוא קדוש והחילוני אינו קדוש!!! האם קיים עיוות גדול מזה? אלו הם דברי הבל של ממש.

לא מזמן ההגדרות היו ‘חופשי’ ו’אדוק’. לפחות יש קורולציה בין הכינויים והם מצויים על אותו סרגל. חופשי מן המצוות ואדוק במצוות. מובן שגם כינויים אלו אין להם ולא כלום עם המציאות כפי שאוכיח בהמשך. כל מעלתן הוא בכך שהן מייצגות כביכול את עולם קיום המצוות.

ומה באשר לעניין ההיסטורי?

למי יש עניין שנקרא דתיים ומדוע? לנוצרים יש עניין כזה לא לנו. הקתוליזם בחר במכוון שלא לקיים מצוות על אף שהם מהווים את עיקר תוכנה של הברית הישנה(=חמשה חומשי תורה). כבר אמר פאולוס מן השליחים הבכירים כי “לנו אין אלא כוונה בלבד”. בויכוח בינו לבין פטרוס ידו גברה והנצרות החליטה לא לקיים מצוות מעשיות הכתובות בתורה אלא להיות אנשים ערכיים (אהבה, חמלה, חסדים וכדומה).

ומה באשר לקיום המצוות?

על כך משיבה הכנסיה כי זה מעשה דתי, מיותר בימינו, והוא מתאים רק ליהודים ש’בבשר’ קרי, אנחנו. הם היהודים ש’ברוח’ כבר אינם זקוקים למצוות מעשיות. למעשה מי שמקיים מצוות היום זו גנות גדולה עבורו, הוא מקיים ריטואלים מעשיים שכבר אינם נצרכים , כלומר : הוא – דתי. המצוות לפי הסברם נצרכו רק לבני ישראל בצאתם ממצרים בהיותם עובדי אלילים. אבל היום ה’משיח’ כבר בא, ואין צורך במצוות אלו. שאת המצוות יקיימו שרידי הבשר של היהודים וראוי לכנותם בכינוי גנאי- דתיים.
קיום המצוות המעשיות (=להיות דתי) על ידי היהודים, לא רק שאינו מפריע לתיאולוגיה הנוצרית אלא תומך בה. הוא מעיד על נחיתותנו ואפסותנו. כאשר אנחנו מצליחים מבחינה לאומית (כדור סל, ראש ממשלה חזק, נצחון במלחמות, נובלים) זו ממש מכה עבורם כי הלא לתפיסתם הם החליפו אותנו כלאום. כל הצלחה לאומית שלנו מפילה עוד נדבך של אמונה נוצרית קתולית. כל דתי נוסף, כל ישיבה נוספת, כל חידוש תלמודי, כל תפילה יהודית מחזקת אותם תיאולוגית. בקצור- כינויינו כדתיים משרת את התיאולוגיה הנוצרית ומסבכת אותנו לחינם.

אז מי אנחנו?

אנחנו יהודים. כל היהודים היושבים בארץ ישראל מקיימים את רוב המצוות גם אם אינם מתכוונים לכך. (מצוות אינן צריכות כוונה). יהודי שיושב בארץ, משרת בצבא, משלם מיסים, עושה ספורט, מכבד את הוריו, מחנך את ילדיו וכו, מקיים מצוות מדאורייתא. בטעות, בגלל השימוש במונח דתי, שומרי המצוות מזוהים עם הריטואליים הפולחניים כמו תפילין ולולב. אין טעות גדולה מזו. היהדות אינה דת אלא אורח חיים. כל מה שאנו עושים נכון על פי חינוכנו, תרבותנו וחוקינו הם הם המצוות של עם ישראל. אין תחום בחיינו שאינו מכוסה על ידי הוראות מדויקות לאותו אורח חיים יהודי שאני מדבר עליו. לא אורח חיים דתי- אין כזה דבר, אורח חיים -יהודי. יש כזה דבר וכולנו מקיימים אותו, במיוחד אלו היושבים בארצנו הקדושה.

היסוד הכמותי בקיום אורח חיים יהודי:

אין כזה יסוד. אף אחד לא יודע כמה שוה מצוות לולב וכמה ישיבת ארץ ישראל. אולי לצורך הדוגמה ישיבת ארץ ישראל שווה מיליון נקודות ולולב 1 נקודה. מי יודע? אף אחד לא יודע מתן שכרן של מצוות. רק אלו שהיו שם וחזרו אולי יכולים לספר לנו משהו על כך. מה זה אומר? זה אומר דבר עצום. ייתכן כי לקיבוצניק התמים, או לעולה החדש מרוסיה שאינו ‘דתי’ אבל מקיים אורח חיים יהודי מינימלי אפילו בלי כוונה יש יותר נקודות חיוביות במאזנו מאשר לזה המכונה דתי שמתנדנד חזק בתפילה כי כך למד בבית הוריו. מי יודע?

אוייבינו, בכל הדורות מעולם לא עשו הבחנה מלאכותית שקרית זו.

אינני מצייר מצג שוא אידיאלי, זהו המצב באמת. האנשים מתוייגים באופן שקרי על בסיס מונח מגעיל, לא מייצג ומשרת את האינטרס הנוצרי. כולנו יהודים נקודה. אפשר לחלק את הקבוצות (יחד שבטי ישראל) על בסיס עמדות פוליטיות, גיאוגרפיה, ארץ מוצא וכדומה. אסור לחלק על פי רמת הדתיות כי אין חיה כזו.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”.

עדיף שהחרדים לא יתגייסו פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”. צפו בסרטון… המשך לקרוא פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”.

כתיבת תגובה