צחי הורויץ || מנסה להבין מה קורה באומן?

אומן תשע”ח, לפני ראש השנה הייתה סערה גדולה על הנסיעה לציון רבי נחמן באומן וכפי הנראה בשנה הבאה היא שוב תופיע.

זה הפך לתופעה עונתית. כמו ההוריקנים באוקיינוס האטלנטי. אחרי ראש השנה מופיעים סרטונים מהקרנבל בנחל נובע מקור חכמה ולגודל החרפה גם סרטונים מהחורבן שהותירה הסופה בנתיב הנסיעות והטיסות חזור, והכל שוקט עד לשנה הבאה.

אין לי את הכלים לספר מה מושך יהודים לאומן, ולא רק כל מיני ארחי פרחי כמו שנהוג לחשוב, אלא גם אלפי עובדי ה’ ותלמידי חכמים מופלגים, מהסיבה הפשוטה שמאוד קשה להכניס אור מופשט במילים, אבל יש נקודה שהייתי רוצה להעלות.

אחד השבחים הכי גדולים על משה רבנו ע”ה, שבח שמעטים שמים לב אליו, גנוז בפסוקים כגון “וידבר ה’ אל משה”,” ויאמר ה’ אל משה”.
מספרים שכאשר ר’ זושא היה שומע את המגיד ממזריטש פותח את שיעורו בפסוק כזה, הוא היה מתלהב ללא גבול, והיו צריכים להוציא אותו מהחדר כדי שלא יפריע לשאר התלמידים. היו מעמידים אותו באיזה חדר ושם הוא היה ממשיך לצעוק את הפסוק שוב ושוב פעמים רבות.

הקב”ה בכבודו ובעצמו מדבר עם בן אדם, בשר ודם ילוד אישה, ולא דרך ארעי אלא כשליח ועבד ובן חביב, ומלמד אותו את דרכיו ותורתו, ומגלה לו את סודותיו, ומצווה עליו להודיע לבני האדם את רצונו ולהביא את העולם לתכלית.
מה עוד אפשר לשבח בן אדם יותר מזה?

לי די, וגם מעל ומעבר, כאשר אני זוכה לדבר עם ה’ יתברך, ולא עם הדימיונות שלי או כמו שהטוקבקים החילונים אוהבים לכתוב “החבר הדמיוני שלי”.

ואולי זהו אחד השבחים הגדולים של רבי נחמן שלימד אותנו להתבודד. כלומר לדבר עם ה’ יתברך.

להתעקש, לשוחח, להתחנן, לצעוק לספר וכו’ וכו’ ואפילו לשתוק עם רצון וכיסופים לדבר עם ה’ יתברך. רבי נחמן לא רק אמר עצה כזאת אלא פתח בפועל שבילים לסייע לכל אחד מישראל לדבר עם ה’ יתברך.

ובאומן זה נפתח.

לא לדבר עם רבנו, לדבר עם ה’ יתברך.
אולי זה נשמע פשטני, יהיר, יומרני או מיותר אבל הרבה צדיקים ותלמידי חכמים וגם אנשים פשוטים ונשים מספרים כך ולפעמים הם אפילו לא יודעים, אבל מבין המילים וההתלהבות אקסטטית אתה שומע שלזה הם מתכוונים:
באומן דיברתי עם ה’ יתברך.
או חשתי קרבה מיוחדת אל ה’ יתברך, אל התורה ואל המצוות בבחינת וחי בהם, ואף על גב דאיהו לא חזי מזליה חזי.

ואי אפשר לדבר מזה.
זאת חוויה כל כך טוטאלית ומוחצת שניתן לומר שאדם שאין לו כלים להתמודד איתה, מבחינת אנשי העולם, מוכן לגמרי לאישפוז בבית משוגעים.

למה?

כי לאחר שאתה חוזר משם המציאות נראית כמו סרט מצוייר וקשה מאוד לשוב ולהתייחס אליה ברצינות.

מי שלא יודע בעומק ובעקשנות שכך הוא רצונו יתברך, שנחיה בעולם הזה הצר והחשוך, ונקיים מצוות ונלמד תורה ונטפל במשפחה ובפרנסה עם כל הטרדות והקטנוניות והמכשולות והאתגרים, נוטה במקרה הטוב להפוך לסוג של שאהיד שמזלזל בכל העולם ומייחל לחורבנו כי מבחינתו אי אפשר לסבול את ההסתרה והחושך.

במקרה הפחות טוב נופלים מהמקום הזה בקלות רבה לדימיונות, בדיות, וכזבים של גאווה, ויהירות, וחשיבות עצמית, ובהירות פסקנית, כי הרי דיברתי עם ה’ יתברך, והדרך קצרה להקים כת ולהפוך לעריץ פעוט עם עדת מעריצים ואוסף מעריצות וגם זה קורה והרבה.

ר’ נחמן, וביותר תלמידו ונאמן ביתו ר’ נתן מברסלב, מזכירים ומזהירים מאות פעמים במגוון שיחות רחב ועמוק מהסכנות הללו, אבל לא לכולם יש את הרצון והכוחות לקרוא וללמוד ולהפנים ולעבוד ולסגל ואת התוצאות רואים בשטח.

לי אין את השכל והמשקל לעשות חשבונות של רווח הפסד בסוגיה כל כך עצומה, ובאמונת חכמים אני סומך על רבי נחמן שהכריז ניצחתי ואנצח.

וזו רק נקודה אחת.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים

מסובין – חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

מה קורה בברסלב? מה הולך פה?

מי שהמושג ברסלב לא מעניין אותו, בל יכלה זמנו בקריאת פוסט זה. “משא ברסלב” –… המשך לקרוא מה קורה בברסלב? מה הולך פה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *