הִנְני מתחייב בְּהן צִדקִי לשמור אמוּנים לִמדינת ישראל, לחוקיה וּלשלטונותיה המוסמכים, לקבל על עצמי ללא תנאי וּללא סְייג עוֹל משמעתו של צְבא ההגנה לישראל, לציית לכֿל הפקודות וההוראות הניתנות על ידי המפקדים המוסמכים וּלהקדיש את כל כוחותיי ואף להקריב את חיי לְהגנת המולדת וּלחירות ישראל. תומר, לוחמים חרדים בגבעתי, מחזור נוב' 17 כבוד!!

יהושע אליהו || צבא העם או צבא מקצועי

בעקבות חוק הגיוס וההפגנות הפלג הירושלמי מחריף הדיון בשאלה צבא העם או צבא מקצועי. ברוכים הבאים לקורס קצר (ומתוקשב) שמטרתו עשיית סדר בדיון ובוויכוח ואפילו במריבות.

הִנְני מתחייב בְּהן צִדקִי לשמור אמוּנים לִמדינת ישראל, לחוקיה וּלשלטונותיה המוסמכים, לקבל על עצמי ללא תנאי וּללא סְייג עוֹל משמעתו של צְבא ההגנה לישראל, לציית לכֿל הפקודות וההוראות הניתנות על ידי המפקדים המוסמכים וּלהקדיש את כל כוחותיי ואף להקריב את חיי לְהגנת המולדת וּלחירות ישראל. טקס השבעה לפלוגת תומר – לוחמים חרדים בגבעתי, מחזור נוב’ 17 כבוד! קרדיט: ארגון שח”ר

קצת רקע

לפני שבוע התנהלו בקבוצות ברשתות החברתיות דיונים רבים בעניני צבא והמסתעף, באחד מהם עלתה טענה לפיה מי שלא שירת בצה”ל לא יכול להביע דעה בנושא צבא, ולחילופין מי שלא טעם מנת קרב שלא יגע במיטה.

אע”פ שהדפוק שלי יותר ארוך מהפז”ם שלכם (סמל בגולני שם שם) לא מצאתי טעם להגיב על טענה זו לחיוב או לשלילה, מכיון שהיא קשקוש מוחלט. וכי מי שלא עישן סמים לא יכול להביע דעה בשאלת הקנאביס? ומי שלא חלה לא יהיה רופא? ומי שלא גנב לא יצביע לכנסת? שטויות.

אבקת הפטל בחמישיות או קופסת הבוליביף ברספי”ה, ואפילו מסלול פרט חוליה בדיונות הר-קרן, לא הוסיפו לי קמצוץ של תובנה בשאלות שכאלו, ובכל זאת אני מבין דבר או שנים. כי מה כן צריך? צריך הבנה בנושא המדובר, הבנה שתולדתה בלימוד, בשיח, בעיון, או בלימודי האוניברסיטה של החיים. בקיצור, צריך להבין על מה מדברים. וזה מה שהניע אותי לעזוב את הספונג’ה ולכתוב את הפוסט. יסלחו לי השבת ואשתי. וילסחו לי קוראיי על שהפוסט קצת קופצני וגס ולא מעובד מספיק, ככה זה כשהוא נכתב במקום ספונגה.

איך אני מבין? רק על עצמי לספר ידעתי, אני בוגר קורס מג”דים וגם למדתי במכללה לפיקוד ולמטה. מספיק? יופי. אבל זה רק לצאת ידי חובת שמינית שבשמינית, מה אעשה וחז”ל אסרו עלי יותר.

כללי המשחק.
כשדנים בנושא מעין זה, כלומר בעיה והצעת פתרון, צריך להבין את הבעיה, להציע פתרון או כמה,

ולהציג יתרונות וחסרונות.
1. לא כל מצב לא טוב הוא בעיה. מקובלנו מאבותינו ז”ל שבעיה שאין לה פתרון אינה בעיה, היא נתון. למשל מזג האוויר, הוא לא בעיה ולכן לא מנסים לפתור אותה. גם לא מספר השעות ביממה. “זה מה יש”.

2. פתרון חייב לשנות את המצב הקודם לחיוב, אם לא לפתור את הבעיה לפחות לצמצם אותה. החלפת פרה בחמור אינה פתרון, גם לא ערבול מי הבריכה במקרה של טביעה. אם אין פתרון אז אין. חיים עם מה שיש.

3. “חוקי הטבע” הם בגדר גזירה היא מלפני ואין לך רשות להרהר אחריה. מותר לפנטז, רצוי לעשות את זה בין כרית לשמיכה, שם זה מזיק פחות לאדם ולסביבתו.

4. מותר להמר על מעט כסף (לא רצוי), מותר להמר על הרבה כסף (מאוד לא רצוי), אסור להמר על חייה של מדינה ק”ו שלא על חייו של עם, אפילו לא על חייו של ציבור שאין לו מדינה ואינו עם. אסור. לא משחקים בביטחון ולא מנסים תיאוריות, “זה” לא מגרש משחקים. רק מה שנוסה ונמצא מוצלח באופן מובהק ראוי לבחינה.

לא כל דעה היא באמת “דעה”, ולא כל תנא דמסייע הוא באמת “תנא”. לפעמים החבירה של גורמים מתוך המגזר החרדי אל הצד ההזוי של השמאל – זה שמציק לו שיש כאן מדינה יהודית וטס עד רואנדה כדי לגלות שהוא לא רצוי שם, או אל הצד המטורלל של הימין – זה שמסובך בתוך עצמו בריחוף פילוסופי עם אפס מעשים, מעידה על כך (וטענתי את זה כאן יותר מפעמיים) שבסלילי ה-dna החרדי יש מקטע קטן ומשמעותי ששמו “אנרכיזם”, לא שמדובר במשהו רציני. עזבו את מוסי רז, משה פייגלין וישראל אייכלר, לא מהם תצמח לכם הישועה.

מה הבעיה

צה”ל הוא ארגון בזבזני להחריד, הוא תמיד היה כזה וכנראה שתמיד יהיה. מדוע? לא רק בגלל צבא העם, מושג שנרחיב עליו בהמשך, אלא בגלל שהוא מייצר משהו מאוד אמורפי ששמו “ביטחון” ולפעמים עוד יותר אמורפי “תחושת ביטחון”. ולא ביטחון ולא תחושת ביטחון ניתנים למדידה וכימות, לא מראש ולרוב אפילו לא בדיעבד. ובכלל, צה”ל מוגבל ע”י הממשלה שמעליו באשר למעשיו, האם יתקוף ויזום או יגרר ויגיב, זה בכלל לא בידיו. הוא גוף ממליץ ומבצע, לא מחליט.

בניגוד למה שנדמה להדיוט מן השורה, כמות ההשפעה שיש לצה”ל על הביטחון לא גדולה במיוחד. הוא שחקן ליד שולחן עמוס משתתפים, רובם בכלל שייכים לצד של האויב, חלקם ניטרליים, אך מעט מהם שייכים לצד של העמית, ופחות מכך נשלטים על ידו. (להבנת המושגים ביטחון וביטחון לאומי, ממה הם מורכבים ומי משפיע עליהם, צריך לקרוא המון ספרים. למי שאין זמנו בידו אמליץ על חוברת בשם זה שיצאה לאור בסדרת האוניברסיטה המשודרת).

את היעילות של בנק הפועלים ניתן למדוד בכמה אופנים, תלוי מה שאלת המחקר. התשובה קלה, לעיתים די בכמה לחיצות כפתור. את היעילות של צבא אי אפשר למדוד. מה יעיל יותר F15 או F35 ? כמה טייסות באמת צריך? ומה ההבדל בין פלוגת חי”ר בת 70 חיילים לאותה פלוגה בת 87? אפילו תוצאת מלחמה לא מלמדת על יעילות הצבא, לכל היותר על הכושר של יחידה X לבצע משימה Y. (במאמר מוסגר, האם ניצחנו במלחמת ששת הימים שמלחמת ההתשה פרצה מיד אחריה, והאם הפסדנו במלחמת יום הכיפורים שהביאה את סאדאת לירושלים? כל תשובה שתציעו היא פוליטית, לא צבאית).

ובכל זאת, יש כמה דברים שמאוד מאוד מציקים.
1. תחושת בזבוז. כמויות החיילים שנשפכים מידי ערב ממרובע הגבורה (גלילות-הקריה-תל השומר וצריפין) בלתי נתפסת. האם הם תורמים לביטחון המדינה? כמה ואיך? ואיך בכלל מודדים את זה תרומתה של פקידת לשכה לביטחון המדינה, ומאידך איך אפשר בלעדיה.

שלש שנים (32 חודש) “מבזבז” גבר על שירות צבאי, 24 חודש “מבזבזת” אישה. בזמן הזה יכלו ללמוד מקצוע וממש את כשרונם, להינשא וללדת, לעבוד לייצר ולשלם מסים. זה נורא.
המוני המוני חיילים יושבים באפס מעשה, לא רק ביום יום, קבלו נתון קצה. בימים הכי קשים של מלחמת לבנון השניה, בעוד אלפי אלפי חיילי מילואים עזבו את עבודתם ומשפחתם וסיכנו את חייהם תחת אש, במסעדות של מגדלי עזריאלי שרצו בכל רגע נתון, תחזיקו טוב… 500 חיילים. זה נתון שאני מכיר מתוך צה”ל. אם זה לא בזבוז אז מה כן?

2. למה מילואימניק נשוי בגיל 35 יכול לעזוב את הכל ולהתגייס, ואילו חייל חובה בן 20 עם קצת כאבי גב מקבל לינת בית? למה חייל חובה נשוי מקבל תשמ”ש ואלף הטבות ומילואימניק לא? שאלות קשות, לא כולן פתירות, אבל הן קיימות בחלל האוויר, והן מעידות על חוסר היעילות והבזבוז.

3. האם כל משימה מחייבת לבישת מדים? האם לא ניתן לאזרח ולהפריט חלק גדול ממערכי המנהלה? ומהו הגיל הנכון ליציאה לפנסיה. פנסיה תקציבית כבר אין מאז 2004, לכן אין טעם לדון כאן על חלב שנשפך. רק תדעו שצה”ל העלה משמעותית את גיל הפרישה, ונאלץ להורידה מחדש לאחר שהתברר שהחישובים היו מוטעים והניסוי נכשל, זה עלה הרבה הרבה יותר כסף, ואכמ”ל. אולי בעתיד נספר לכם על כך.

4. רוב הנערים בגיל 18 אינם מתגייסים, חרדים, ערבים, יורדים, חולים, לא מתאימים וסתם משתמטים. כמה מתוך המתגייסים מסיים את תקופת השירות המלאה? פחות מהרצוי (אין לי כרגע את הנתון המדויק, אבל הוא משתנה ובכל מקרה מעיד על בעיה). אז מה עם צבא העם, הוא סתם פיקציה?
.
מה הפתרון.
קמים אנשים רציניים ומציעים להמיר את צבא העם בצבא מקצועי. ומה נרוויח? נרוויח יעילות. צה”ל לא יגייס את כולם כולם, רק את מי שהוא נזקק לו. צה”ל אל יבזבז את זמנם של חייליו, הם יעבדו מלא מלא. ראיתם פעם עובדת הייטק צובעת צפרנים? ראיתם נגר מבלה בשקמית? לא. הם עובדים כי אחרת יפוטרו, כך יהיו חיילי וחיילות צה”ל המקצועי.
מאידך, צה”ל ישלם לכל חייל וחיילת משכורת מלאה ומפנקת, ונגיע לימים עליהם אמר הנביא: כל בחור וטוב לנשק.
אחלה. יש רק יתרונות, אפס בעיות.

דיון.
מה הבעיה? הבעיה שהמציעים הרציניים (כלומר בניכוי רז פייגלין ואייכלר, שנעים בתווך שבין אג’נדה מופקרת לחוסר הבנה מוחלט) לא יודעים מה פירוש הביטוי “צבא מקצועי”, למה בכלל נוצר “צבא העם” ומה זה אומר בהינתן שרוב העם לא נמצא בצבא העם?

יתר על כן. צבא העם אינו המצאה ישראלית, הוא קיים במקומות נוספים, גם צבא אינו מודל תיאורטי, הוא חי ובועט. אז למה לעזאזל לא מסתכלים ימינה ושמאלה?

מדינת ישראל היא מקרה ייחודי. היא מדינה קטנה, עם מורשת צעירה, עם חברה מפולגת, שיש בתוכה מיעוטים שאינם מזדהים איתה (במידה זו או אחרת), ומעל הכל: היא מאוימת כל העת, בכל טווח האיומים, מ-m16 ועד f16. מאבן סכין ובקת”ב ועד פצצות אטום וחלב”ג. לא רק בתוכה, אלא גם נציגיה ובני העם שלה על פני כל הגלובוס, והיא חשה ערבות לביטחונם, עד כמה שזה ניתן. אין לה אוצרות טבע, רק הון אנושי, וגם הוא מנוצל באופן מאוד חלקי (לימודי ליבה), אהה, וכמובן יש לה סיעתא דשמיא, רק שלא תמיד יש לה אותו…
מתי זה ישתנה? לעולם לא (ביאת המשיח אינה נתון שניתן להכניסו לתוכנית עבודה, לפחות לא כל עוד חולה חרדי מזמין אמבולנס ולא יושב בביתו וממתין למשיח, כי הוא אוטוטו מגיע).

בקיצור,

צבא חזק הוא מצרכי יסוד לא מותרות. איך כתב כאן מישהו? ביום בו יסגר צה”ל, כל בריוני הפלג הירושלמי וקיצוני מא”ש על רבניהם ועסקניהם, יעמדו בתור של שער 33 בדרכם לדיוטי פרי והופה ל…. (לאן באמת?) וכבר היו דברים מעולם (ערב ששת הימים, לא נזכיר את שמות הבורחים, כי חלקם כבר זצ”ל).
אם אמרנו מקרה ייחודי, מה באשר לפתרון ייחודי? הוא אפשרי, לא חייב.
.
צבא העם. מהו צבא העם, איך נוצר ומה יש בו שאין בשום צבא אחר? צבא הוא רע הכרחי, הלוואי ויכולנו לחיות בגן עדן של שפויים, אבל גורשנו משם ואנו בג’ונגל, ובג’ונגל שורדים רק החזקים, ולכן יש צבא. קדוש? טמא? מה שתרצו. צבא וחזק. ממש כמו קפה.

צבא העם קם משתי סיבות, האחת אילוץ, מדינת ישראל קמה במלחמה והיא היתה צריכה את הכל על מנת לנצח. לא שהיה הכל, אבל היה מה שצריך ואכן היא ניצחה, או לפחות שרדה.

אבל זה לא רק זה. הסוגיה המרכזית היא מה מניע חייל להילחם, למה שבחור שפוי יסכן את עצמו תחת אש. יש הרבה תשובות (הכבוד, הבושה, החברים, המשפחה המולדת, הערכים, החינוך, האתגר ועוד ועוד). אף אחת מהן לא “כסף” אף אחת. בשביל כסף לא נלחמים. בכדור הראשון שעף מולך אתה מוכן לוותר על כל הון שבעולם ולברוח, או לפחות להיצמד לקרקע, עוד לא נולד מי שקם להסתער מול אש תופת בגלל משכורת. אין חיה כזאת. היא מנוגדת לחוקי הטבע. אהה יש עוד משהו – סמים. כן, זה בדרך כלל עובד בארגוני טרור. אני מקוה שזה יורד מן השולחן, לא נעסוק בו. ויש עוד משהו – איום בעונש, אבל זה עובד רק בחברה מסורתית (ימי המקרא שהיו ואינם) או דיקטטורית (אריתריאה שלא נהיה).

צבא שבנוי על כסף, מתפרק בכדור הראשון, מקסימום בשני. פלוגה ב’ מגדוד 77 לא תחצה את הגדר לבית חנון או לקונייטרה החדשה תמורת כסף, בוודאי שלא כשכל חברי הלוחמים משתזפים בחופי חיפה או מצטופפים במקלטי נהריה. ממש לא. הם יסובבו את הטנקים וידהרו אל אשדוד או טבריה. ולה’ הישועה.

שוטרים צבאיים שישלחו לכלוא את העריקים, יצטרפו אליהם לבריחה, ונראה מי יגיע ראשון לנתב”ג.
.
מה אני טוען? צבא העם הוא “אתוס שמניע לוחמים” לא “מושג ממשי”. גם אם רק 40% מהנוער ישרת, עדין אפשר איכשהו להניע לוחמים אל קו האש על גלגלי המושג “צבא העם”. פחות מכך נראה שכבר לא, צריך יהיה לארוז מזוודה ולהגיע לשער 33, ומהר, בגלל הפקקים.

אם לא נבין את זה ונעשה כל מאמץ לשמר את המושג צבא העם כחי ובועט. נסכן את קיומינו. וזו בדיוק בגללה רק אנרכיסטים (רז ואייכלר) ואוטופיסטים (פייגלין) מסוגלים להציע את הרעיונות הללו.

אם יורשה לי משהו משלי, אני מאמין שמנהיגי היהדות החרדית בתקופת הזוהר שלה הבינו את זה, ולכן דיברו על לימוד תורה כנשמת האומה, ולא על נמות ולא נתגייס, אבל היום יש בעיקר ארחי פרחי ולצידם אוסף פחדנים, מנהיגות יוק. הגות שום כלום.
.
נחזור לענינינו.
צבא העם הוא לא רק האתוס שמניע את הלוחמים, הוא גם מה שמביא אל שורות הצבא את הטובים שבטובים.
מה החתך הממוצע של חיילי צבאות ארה”ב? של הצבא הבריטי, של לגיון הזרים הצרפתי? צה”ל יכול להרשות לעצמו שטייסיו, שלוחמיו יהיו נערי השוליים משכבות התחתית של החברה הישראלית? ביום שזה יקרה לא צריך מלחמה, אפשר לקנות את כרטיס הטיסה מראש, ורצוי כבר להשתמש בו.

הייתי בצה”ל פעם או פעמיים, גם ביחידות הפחות טובות, אני מכיר את החתך האנושי החברתי. ביקרתי בנושאת מטוסים אמריקאית, ראיתי את מפקדיה. בחייכם, הרס”ר של הגדוד שלי היה איינשטיין לידם. והביצועים שלהם בהתאם (עיין ערך שחרור השבויים באיראן, הריגת בן לאדן ועוד ועוד). מכל צבאות העולם באים הנה ומתפעלים מצה”ל, במו עיני שמעתי מהם. אין אפשרות להביא את הטובים שבטובים ללא מימוש האתוס של צבא העם, הרי להם הכי קל להימלט, להם הכי קל להסתדר בחוץ. מי צריך את הצבא? התחתית של החברה, וסליחה על הביטוי.
.
צבא מקצועי.
צבא מקצועי זה מונח שמנוגד לצבא העם, לא שהוא מקצועי יותר ממנו. כלומר, טייס בחיל האוויר, לא פחות מקצועי מטייס באל על. לוחם בסיירת מטכ”ל לא פחות מלוחם באריות הים.

צבא מקצועי זה אומר שיהיו בו עובדים, לא משרתים. שהם יבואו בבוקר, יתאמנו, ישמרו, ילחמו, ויחזרו לבתיהם בערב, או בתום משמרת הלילה.

רוצה להשאיר פלוגה לשבת? תשלם שעות נוספות. רוצה אימון נוסף? כמה זה עולה לנו? תאמץ אותו מידי באימון הוא יקום ויתפטר. והכל נחמד. אין נציב קבילות רק ועד עובדים. מדינה דמוקרטית לתפארת.
צבא מקצועי זה אומר שאולי הלוחמים יהיו חיילים, כל היתר אזרחים. מפצ”ר ועד טבח. כבר יש מודל כזה כאן, כיבוי אש שאנשיו מתהדרים לשווא בכינוי לוחמי האש הוא המודל. בא לכם לנסות את צבא כיבוי האש? מג”ב הוא סיפור שונה לחלוטין כי משימותיו שונות לחלוטין, והוא חוסה בצלו של צה”ל, ועדין.

האם יש מודל זהה לשלנו? לא, אפילו לא דומה, לא מתקרב. אין אין אין.
אין מדינה בעולם שהיא מאוימת עד כדי כך, שהיא מתמודדת בעוצמה ובאינטנסיביות שכזאת. אין.
אבל יש מדינות שהצבא שלהם נלחם בעיקר במצעדים, ומפעיל קצת “אש מנגד”, ועין הצבא שלהם חלש ונרפה. זה יש.

לקום ולהעתיק את המודל ההוא לכאן? השתגענו?

פרק ראשון בסדרת צבא מקצועי כן או לא,בפרק הבא נדבר על יעילות.

הכותב: יהושע אליהו, הינו בעל תואר שני. ארכיאולוג. מתמחה בתקופת המקרא וסוף ימי בית שני ומורה דרך.

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה