יחסים || האם את\ה יותר שמש או ירח

בחן\י את עצמך במערכת היחסים האם את\ה השמש או הירח, היום ננסה לבחון מקרוב את הדילמה ריגושים מול ערכים. פרשת בא מזמנת לנו מקרוב לבחון את ההתנהגויות המודעות ולא מודעות ביחסנו לבן הזוג 

יחסים / רומנטיקה בפרשה מאת חזי גרין

ב16 ביולי 1969 האדם הראשון נחת על הירח. ”צעד קטן לאדם וצעד גדול לאנשות” הכריז ניל אמסטרונג מעל גלי האתר, משפט שנחרט בהיסטוריה של האנושות. אך הרומן של עם ישראל עם הירח החל כבר למעלה מ3000 שנה המצווה הראשונה שנצטווינו כעם קשורה היא לירח.

המצווה הראשונה

זמן קצר לפני מכת בכורות ויציאת מצרים ה’ מצווה את משה רבנו ”החודש הזה לכם ראש חדשים ראשון הוא לכם לחדשי השנה” במצווה זו מצווה הקב”ה את בני ישראל את מצוות קידוש החודש על פי מולד הלבנה. בנוסף הקב”ה מצווה את משה ‘שמור את חודש האביב” בה נצטווינו לקיים את חג הפסח בתקופת האביב.

מה הבעיה

שתי המצוות יוצרות קונפליקט היות ושנה המבוססת על חודשי ירח קצרה יותר משנה סולרית ב11 יום יוצא שלא ניתן לשמור את חג הפסח תמיד בחודש האביב אלא החג יתחיל לנדוד משנה לשנה מהאביב לחורף ומשם לקיץ וחוזר חלילה.
הבעיה נפתרת בכך שכל כמה שנים אנחנו מוסיפים חודש נוסף לשנה ומכאן השם שנה מעוברת.למה לנו כל זה? לא יותר פשוט להיצמד ללוח שנה המבוסס על שנת השמש כמו הלוח הלועזי היום שהינו יציב וללא קיזוזים ותיקונים?

קביעות מול חדשנות

שמש וירח מייצגים שני סוגי תהליכים בנפש האדם
השמש מייצגת קביעות והירח מייצג חדשנות. לדוגמה בבני האדם יש את הטיפוס שהחיים חייבים להיות אצלו יציבים, רוטינה קבועה קמים כל בוקר מתפללים או שלא, שותים קפה, יוצאים לעבודה מסיימים ב5 מגיעים הביתה סועדים ארוחת ערב והולכים לשיעור או צופים בתוכנית הטלוויזיה והולכים לישון וכך חוזר חלילה עד לפנסיה. השינוי הוא האוייב מספר אחת שלו, הוא לא אוהב לקחת סיכונים, לעבור ממקום למקום או לנסות דברים חדשים הוא בדיוק כמו השמש שכל יום זורחת מאירה ושוקעת ללא שום שינוי משמעותי.

מאידך יש את איש הירח אצלו כל יום הוא באמת יום חדש היום הוא במקום אחד ולמחרת במקום אחר, יום אחד מתחיל ב10 ויום למחרת מתחיל ב6, יום אחד מתעסק בעבודה אחת למחרת הוא כבר עובד בפרוייקט אחר. אדם מסוג ירח יכול לקום בוקר אחד ולחוש דיכאון פנימי עמוק, ויום אחד לקום בצהלות שמחה הוא אף פעם לא חזוי וכמעט ולא ניתן לשער מה יהיה ביום הבא, או בחודש הבא ובטח שלא בשנה הבאה. הדבר היחידי שקבוע אצל אדם זה הוא השינוי. בדיוק כמו הירח אף פעם לא יציב פעם מאיר פעם מאיר חלקית ופעם חשוך. פעם מופיע בעמצא הלילה ופעם מופיע מייד עם השקיעה אך שוקע בעמצא הלילה. הוא בלתי צפוי לא במיקום ולא במצב.

למי אתם מתחברים יותר?

כשהשמש והירח נפגשים

בואו נבחן בני זוג בחיי הנישואים.
היא ספונטנית, אוהבת לעשות חיים, מצבי הרוח והרגשות שלה כל הזמן משתנים לפעמים היא זוהרת כמו ירח מלא אך באותה מידה, היא נכנסת לתקופות של מצבי רוח ודיכדוך מאתגרים, היא בוכה ועצובה ולפעמים רוצה להיעלם ליומיים בדיוק כמו הירח.
הוא לעומת זאת יציב אחראי, צפוי. לפני שיוצא לחופשה הוא כבר אורז יומיים לפני ומופיע 3 שעות לפני הטיסה, אף פעם לא מאחר לפגישות, וכבר נמצא באותה עבודה 30 שנה. יוצא כל יום לעבודה ב8:00 וחוזר ב6:00 בדיוק כמו השמש. ולפעמים זה הפוך האשה היא היציבה והוא פרפר פעם עובד פעם לא פעם במצב רוח ופעם לא, היא אצלה הבית מתוקתק נקי והכל מתקתק כמו שעון והוא זורק את הנעל האחת פה והנעל השניה שם אף פעם לא צפוי כמו הירח… מכירים?

מי צודק

וויכוח זה קיים גם ברמה החברתית, יש חברה הדוגלת בחיים של שינוי מתמיד חדשנות ויצירה עד שמאבדת את ערכי המוסר והצדק היות וגם הם משתנים כל הזמן.
מאידך חברה הדוגלת בקביעות וחוסר שינוי מאבדת את היחודיות של האינדיבידואל.
רק היהדות מגלה הבנה עמוקה של התהליך הנפשי והפסיכולוגי שלנו כבני אדם כחברה וכעם ועל כן מניחה אותנו על מסלול שונה מהרגיל.

האיזון הוא הפתרון

היהדות מגדירה את הזמן בדיוק באותו אופן בו אנחנו מודדים ומחשבים תהליכי נפש בחיים. הזמן מוגדר לפי משימת החיים שלנו. מהיא המשימה?? לא להצמד למסלול השמש וגם לא למסלול הירח אלא לאחד בין שניהם. אכן זו משימה מאד לא קלה, זו עבודה הדורשת איזון תמידי בין רצונות למציאות, בין שאיפות לאתגרים, מתי לשבור מוסכמות ומתי ללכת בתלם, נדרש המון ענווה ומוכנות להקרבה אבל היצמדות למסלול הירח או השמש לבד עלולה לרמוס את הערכים שלנו מחד או לאבד את היחודיות שלנו מאידך.
לברוח מבן או בת זוג בגלל השוני זה הכי קל אך גם קצרות רואי. למצוא את נקודת האיזון בזוגיות זה לא המסלול הכי קל ובמיוחד שבן/ת זוג אחד הוא ירח והשני הוא שמש. אך איחוד של שני המסלולים נושא פוטנציאל אדיר. האמת אף פעם לא נראת ממסלול אחד או משנהו. בשביל לייצר חדשנות יש להשתמש בבסיס יציב בו נוכל לייצר. אם לדוגמה ננסה להרתיח מים ע”י שנשים אותם ישר על האש האש תכבה, אנחנו זקוקים לכלי שיגביל את המים במקומם בכדי שנוכל להרתיח אותם.

כך גם בזוגיות, יש הטוענים שצריך להיות כמו הירח – מלא בריגושים ואהבה ללא גבולות המוכתבות ע”י הקיבעון של השמש שדורשת מאיתנו להתחייב לאדם אחד בלי לפזול לצדדים. נישואים ללא גבולות שכל פעם שמתחשק מנסים בן זוג אחר יכולים להיות מרגשים ביותר, אך הם חותרים תחת יסודות האהבה והאמון בבן הזוג האמיתי ולבסוף נשארים עם שוקת שבורה וללא כלום.

אכן אנחנו אוהבים את הירח אוהבים להתחדש להתלהב לגלות ולממש את כל היכולות שבתוכנו. אנחנו מוכרחים לחגוג את החדש ואת היצירתיות להמציא את עצמנו כל פעם מחדש, אך השנה המעוברת מלמדת אותנו שבכל כמה שנים יש להתאזן חזרה עם השמש. מוכרח שנתחבר את השאיפות שלנו עם עוגן ולבסיס המגדיר מה נכון ומה לא נכון.

סוד הנצח של עם ישראל
היצירתיות שלנו פורחת מתוך קרקע של מסורת ומחוייבות. וזה הוא סוד הקיום של עם ישראל אמר פעם נפולאון עם שיש לו עבר יש לו עתיד… זה מה שהקב”ה מלמד את משה רבנו רגע לפני הגאולה מונה את הסוד לקיום הנצחי של עם ישראל היכולת להתחדש וליצור את עצמנו כל פעם מחדש אך מתוך הכרה וכיבוד היסודות והערכים האלוקיים שקיבלנו מאת ה’ ועל כן זאת היא המצווה הראשונה.

שבת שלום לכולם

יחזקאל גרין

המאמר מבוסס על רעיונות משיחותיו של הרב יוסף יצחק יעקבסון

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

פרשת בשלח || השמים הם הגבול

יצחק אלחנן פדידה | מה מניע את בני האדם לעשות את מה שהם עושים? כיצד… המשך לקרוא פרשת בשלח || השמים הם הגבול

כתיבת תגובה