עו”ד דוד דרור || עד מדינה זו עדיין לא הרשעה

מסדרונות בית-המשפט הגבוה לצדק (בג”ץ) בירושלים

כמה מילים על מוסד ה’עד מדינה’ בהקשר לחוק הפלילי ולדין העברי. לצערנו הסוגיה הזו הפכה אקטואלית.

אם אדייק מבחינה משפטית ככל שאפשר בפלטפורמה הקצרה הזו, עד מדינה הוא אדם חשוד (בטרם הגשת כתב אישום נגדו), או נאשם (הוגש נגדו כתב אישום אבל טרם נתקבלה הכרעת דין בעניינו), או מורשע בפלילים (נמצא אשם בהכרעת דין ונמצא לפני או אחרי גזר דינו) אשר המדינה מגייסת אותו להעיד מטעמה בהליך פלילי.

עד המדינה מנהל מטעם עצמו, או באמצעות עורך דינו (בד”כ זה נופל על הסנגור בהפתעה) משא ומתן על היקף האתנן אשר יקבל עבור עדותו (זה יכול לנוע בין סגירת התיק הפלילי אם מחוסר אשמה או מעילות אחרות, וכיוצ”ב אתנן כספי, מחיקת חובות, הסדר טיעון לעניין העונש, הסדר טיעון לגבי מתחם הענישה, לעתים, ובעיקר בתיקי פשע חמור עד המדינה אף נכלל בתכנית להגנת עדים, ועוד כהנה וכהנה כיד הדמיון הטובה על הצדדים).

הצדדים להסכם עד מדינה הם העד מצד אחד, ומדינת ישראל באמצעות הפרקליטות הפלילית מן הצד השני.

היות והעד הוא למעשה למצער חשוד בפלילים, או אף לעתים עבריין בכח ובפועל, גיוס עד מדינה נעשה תמיד כאשר ישנה חולשה ראייתית בתיק.

דיני הראיות הן עניין סבוך, לכן אציין כי בגדול בדיני הראיות ישנו ענף שנקרא “דיות ראיות” (וזאת בנוסף לכללי קבילות, ומשקל) ובהם ישנו אומדן לגבי כל עבירה ו**נסיבותיה הספציפיות** האם יש צורך בחיזוקם של הראיות בראיות מסוג “סיוע”, “חיזוק” או ,דבר מה נוסף”.

אתן דוגמא – לעדות של שותף לדבר עבירה יש צורך בראיה נוספת מסוג “חיזוק”, כאשר סירוב לחיפוש עלול להתפרש כ”חיזוק” היות וזוהי נסיבה מחשידה.

אם המדינה סבורה כי אין בסל הראיות שלה ראיות עצמאיות מספיקות להרשעה היא פונה למסלול של עד מדינה אשר המשמעות שלו מבחינתה היא מתן הקלה משמעותית לאדם אשר בנסיבות אחרות המדינה התכוונה לנהל נגדו הליך פלילי.

מבחינת הדין העברי הפרקטיקה הזו כמובן פסולה ממגוון רב של טעמים

ובהם הרמב”ם בהלכות עדות פרק ט”ו הלכה א’, “כל עדות **שתבוא הנאה לאדם ממנה** אינו מעיד בה שזה הוא כמעיד על עצמו” לגבי הנוגע בעדות, ובכלל ישנה בעיה עם עדותו של עבריין בלי קשר לאתנן שמקבל ( בבלי, סנהדרין, דף כז, ע”א והרמב”ם בהל’ עדות), כמעט תמיד בנושא של עד מדינה עולה הסוגיה של פלגינן דיבורא וכו’.

חשוב לי להדגיש – מבחינה מוסרית, צריך להיות עקבי בעניין. מי שמתנגד למוסד הזה של עד מדינה (כמוני) צריך להחזיק בעמדה הזו בין אם מדובר בביבי ובין אם מדובר בראש מפלגה מכוחות האצילות השמאלית.

בפרשיות האחרונות הנקשרות בשמו של ביבי פורסם כי המדינה חתמה הסכמי עד מדינה עם לא פחות מארבעה עדי מדינה (מיקי גנור, שלמה פילבר, ניר חפץ וארי הרו). לי, צבא עדי המדינה האלה נראה מוזר. זה יכול להעיד על חולשה ראייתית משמעותית.

למרות שאני לא מתיימר לחוות דעה על תיק שאני לא חשוף בו לחומר הראיות ובהקשר הזה הסברה הזו שלי היא סברת עצמי בלבד.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא… המשך לקרוא פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

כתיבת תגובה