מה קורה בברסלב? מה הולך פה?

מי שהמושג ברסלב לא מעניין אותו, בל יכלה זמנו בקריאת פוסט זה.

“משא ברסלב” – מרדכי גרנביץ

רבות יצא לי לאחרונה להתוועד ולהתפטפט עם אנשים ששואלים עצמם “איכה היתה לזונה קריה נאמנה”
מה קורה בברסלב? מה הולך פה? הא כיצד? קהילות מתפרקות, אלו מגנים את אלו. זה נחשד בכך ואלו חתומים על פאשקווילים. “ככל העמים (בעלז, גור, ויזניץ, וכאלה) בית ישראל” …

ברשות מורי ורבותי

אין דבר כזה ברסלב. מעולם לא היה דבר כזה ברסלב.

רבי נחמן היה נינו של הבעל שם טוב, וככזה עשה ‘פייג’ (אצבע משולשת) לכל מי שטען למורשתו של סבו.
דור שלישי לחסידות, התנועה כבר מתחילה לקבל צביון וסיסטם. כל קהילה עם הרבי שלה, אותו שואלים עצות ומפיו נהנים תושיה.

מפציע רבי נחמן בשמי העולם היהודי, עם יחוס שכזה, והוא כמו הילד הקטן שצועק ‘המלך הוא ערום!’
“אתם הולכים לאדם שלא יודע לתת לעצמו עצה אם לקחת עוד כפית מרק או לא, ושואלים אותו עצה בעניינים הכי אישיים וחשובים לכם?…” גיחך רבי נחמן על הנוהים אחר עצות המפורסמים.

מעולם לא ענה תשובה למישהו מה דעתו בענין כזה או אחר, ומה הוא צריך לעשות.

המסר הברור היה: לך לשדה, תתבודד. שאל את בוראך. ואם תשאל היכן דברו נמצא? ענה רבי נחמן: “מה שהלב אומר הוא דבר ה’ ממש!”…

את ההליכה לצדיק דימה לאותו יהודי שנסע לגשר בוינה בעקבות חלומו על האוצר הטמון שם, כדי לגלות שהאוצר טמון בביתו. “כך אתם באים אלי כדי להתעורר ולגלות שכל האוצרות אצלכם…”

מלך האינדבדואליזם. המרגיז ממלכות, הקורא תגר על ה’מפורסמים’ כלשונו. דומה שהמודל אותו צייר על עצמו
מצוי ב”מעשה מבעל תפילה” אותו סיפר שם המנהיג הרוחני מצטייר כזה המוציא אנשים אל מחוץ לישוב. אבל שם, מחוץ לישוב, איננו מקים קהילה ומוסדות. נהפוך הוא, מנהיג כל אחד להתלבש אחרת, אחד עם בגדי זהב, השני עם בגדים מרופטים, כללו של דבר “על בגדים לא היה מקפיד כלל”.

אין סיסטם. לשיטתו של רבינו. הסיסטם רק מסיח את הדעת מהענין עצמו. היצר הרע עושה אותך “זקן” ומקובע. לא רק חוטא זקן. גם “חסיד זקן”…

העולם מפתיע, וככזה על האדם להיות דינמי ומוכן לשינויים בכל עת כפי “הנקודה השייכת לליבו בעת הזאת”

“דומה שביקש שאנשים יבינו כי חשוב יותר שאדם יעצור ויהרהר במסתורין של חייו שלו- מאשר בזה של מוצא היקום” כך כותב אלי ויזל בשיעורו על רבינו.

אין תנועה כזאת ברסלב. אחר שזה ענין אינדבדואלי לחלוטין. בעיטה בכל המערכתיות באשר היא. לכן רבי נחמן מזהיר. שבהחלט יתכן שאבא שהוא חסיד שלו, ימנע את בנו בעצמו מלהיות מאנשיו.

זוהי לא מפלגה, עם נוסח, עם סגנון, עם כללי התנהגות, ועם אמירה מה נכון. ואך פאטתי לחלוטין מה שנהיה בדור האחרון עם הנסיון למסד את הענין.

כך יצא שהמקורבים החדשים והבעלי תשובה המליכו עליהם מנהיגים וקבלו עולם. ובמקביל הותיקים מסדו וביצרו קהילותיהם והקימו מוסדות לתפארת ככל החסידויות. אבל זהו דבר שנועד לכישלון מראש. ומי שיעיין בדור ההמשך יבין שרק מי שנגע בו זה האור בעומק ליבו המשיך בכך. אין פה מערכת שיכולה להחזיק את האנשים. הכל מתנפץ. מפורסמים וקהילות ובתי חרושת ליצור ברסלברס.

(מהבחינה הזאת, עד כמה שמוזרה קהילה הנוהה אחרי רב מסוים ועושה אותו אדון ומושיע, באותה מידה ולא פחות מכך הזוי שחותמים נגד אותו רב בכדי “להציל את ברסלב”. מי זה ומה זה ברסלב שאתם צריכים “להציל”? נפלתם באותו פח נגדו אתם יוצאים…)

כך רצה רבי נחמן. וכך כנראה הוא עדיין רוצה. ומי שלא בטוח שיראה מה קורה בראש השנה באומן ויבין כי רבי נחמן נשאר אנארכיסט בועט וצבעוני מתמיד

אל תחפשו אותו במנהגים ובתי כנסת עם שלט על שמו חפשו אותו בלבכם בצומת שבין ג’ון לנון למשה רבינו
בגעגוע החי והבועט במתח בין האני המפוצץ והעמוס לבין דממת האין השותקת והמיאשת שם תגלו אותו מנגן ניגונים נוגים שרק אתם תשמעו

נכתב באהבה משוגעת לכל מי שטעם פעם משהו מן היין ההונגרי ולא יכל להישאר סאחי ושווה נפש

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים

מסובין – חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

אודי הרשלר || על תודעת הגלות באתוס החרדי

לא יודע כמה מכם עוקבים ומצויים בפרטים שכאלו, אבל דברים מאוד דרמטיים מתחוללים בזירת מלחמות… המשך לקרוא אודי הרשלר || על תודעת הגלות באתוס החרדי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *