פרשת ויקהל || איך מוצאים את היעוד האישי

יצחק אלחנן פדידה | הסוד הגדול של כל המצליחנים הוא שהם יודעים שאין קיצורי דרך להצלחה, וכל הצלחה שנהייתה בין לילה כבר התבשלה עשרים שנה לפחות. אין תחליף להשתדלות וליגיעה של האדם על מנת להצליח. מי שמשתדל יותר ומתאמץ יותר מצליח יותר. כישרונות הם דברים שצריכים פיתוח. הבנה מהירה והברקות יכולים להיות התחלה טובה אבל אין די בהם כדי להצליח. בכל תחום שבו הגיעו מצליחנים לתוצאות יוצאות דופן, ללא יוצא מן הכלל, כולם התייגעו רבות כדי להצליח. סוד ההצלחה טמון ביגיעה. 

אמנם מצוינות – הינה תנאי הכרחי למימוש הפוטנציאל אולם איך נדע למה נועדנו להיות? במה כדאי לנו להשקיע את מאמצינו בחיים? איך יודעים שלא טעינו בבחירת הדרך האישית שלנו 

בואו נצא לדרך – עצת זקנים

האדם שהוא העריך והעריץ יותר מכל אדם אחר בעולם היה סבו. מגיל ילדות הוא חלם להיות בדיוק כמוהו. לגדול בתורה וביראת שמים, להיות בקי בכל חדרי התורה ולהרביץ תורה בעם ישראל היה הדבר שהוא חשק בו יותר מכל דבר אחר. הוא היה תלמיד ישיבה שהשתדל בכל מאודו והתמסר כל כולו למען המטרה הזאת. הוא התייצב ראשון בסדרים, הופיע לשיעורים, היה עורך חזרות על החומר הנלמד ומרבה בתפילה לקב”ה שיאיר עיניו ויפתח ליבו בתורתו.

למרות כל המאמצים הכבירים שהוא השקיע הוא הרגיש שהוא עדיין רחוק מהטרה הנעלית שלו, להיות בקי גדול ולזכור את כל החומר הנלמד. הוא החליט לפנות לסבו במכתב ולפרט לו את חוויותיו ולבקש עצה שתועיל לו לזכור את הלימוד. הוא ידע שהסבא הוא האדם שיכול לתת לו מענה כיון שהוא כבר התמודד ועבר בהצלחה רבה את המשוכה הזאת. מתוך ציפייה גדולה ותקווה לקבלת הישועה לה הוא השתוקק, הוא החל לכתוב את המכתב. סבא, אין דבר שאני רוצה בו יותר מאשר להיות כמוך, הוא ציין. אני משתדל מאוד ללמוד כמו שצריך, אני שומר על סדרי הישיבה, מוסיף מזמני הפנוי למען חזרה על החומר אך אני עדיין לא זוכר את כל מה שאני לומד.

איזו עצה אתה יכול לתת לי שתעזור לי לזכור את הלימוד?

בהתרגשות גדולה הוא שלח את המכתב בדואר והמתין לתשובה. עברו מספר ימים, הוא המשיך להתנהל כרגיל וחיכה לתשובה מהסבא הגדול. התשובה לא אחרה לבוא. הוא עדיין לא בא על סיפוקו כיון שבמכתב ענה לו הסבא בשאלה. איך אתה לומד? תפרט לי ככל שאתה יכול כדי שאני אוכל לייעץ לך עצה המתאימה לך, הוא כתב לו. הוא הזדרז לענות מהר ככל האפשר והרגיש שהישועה קרובה יותר מתמיד. הוא סוף כל סוף יוכל לעמוד על הסודות הגדולים של סבו הענק ויוכל להיות בדיוק כמוהו. הוא לקח דף ועט והחל לפרט בצורה ברורה כיצד הוא לומד וכמה. אני משקיע את הזמן הנדרש להבנת הסוגיה, סבא, ואז אני חוזר על הלימוד ארבע פעמים כדי לזכור את מה שלמדתי. הפעם, הוא היה בטוח, שבמכתב הבא שהוא יקבל יהיו העצות המועילות ביותר המסוגלות לעזור לו להגשים את חלומו.

הוא לא ציפה לתשובה שהוא קיבל. לאחר ציפייה מורטת עצבים, שכל יום הורגש כשבוע, וכל דקה כשעה, הוא קיבל את המכתב. בהתרגשות והתלהבות הוא ניגש לפתוח את המכתב. הוא החל לקרוא אותו בהשתוקקות ובלע כל מילה. הוא היה בהלם.

סבו כתב שהוא לא מבין כיצד הוא רוצה לזכור את הלימוד אם הוא חוזר על כל דבר רק ארבע פעמים. בשבילו לחזור ארבע פעמים הייתה משימה לא קלה בכלל, והוא הרגיש שהוא ממצה את עצמו. בלומדי בישיבה, כתב הסבא, הייתי חוזר על כל דבר לפחות שבעים פעם. זיכרון הוא לא מתנה. הוא מתחיל ביגיעה גדולה ואחר כך רואים ברכה.

זה זעזע אותו. עכשיו הוא הבין למה הוא לא זוכר את הלימוד ומדוע סבו יכול לדבר על כל סוגיה בש”ס כאילו הוא למד אותה אתמול. כעת הוא הבין את המטלה שהוטלה עליו כדי להידמות לסבו. עליו להתייגע הרבה יותר ממה שהוא התייגע עד היום. הסוד הגדול של הסבא שלו היה, שאין קיצורי דרך להצלחה, וכל הצלחה שנהייתה בין לילה כבר התבשלה עשרים שנה לפחות. אין תחליף להשתדלות וליגיעה של האדם על מנת להצליח. מי שמשתדל יותר ומתאמץ יותר מצליח יותר. כישרונות הם דברים שצריכים פיתוח. הבנה מהירה והברקות יכולים להיות התחלה טובה אבל אין די בהם כדי להצליח. בכל תחום שבו הגיעו מצליחנים לתוצאות יוצאות דופן, ללא יוצא מן הכלל, כולם התייגעו רבות כדי להצליח. סוד ההצלחה טמון ביגיעה.

בניית המשכן

הקב”ה מצווה את משה רבנו לבנות את המשכן ואת כל כליו. משה מודיע לישראל כי באפשרותם להתנדב לבניית המשכן, “כֹּל נְדִיב לִבּוֹ יְבִיאֶהָ אֵת תְּרוּמַת יְהוָה” (שמות ל”ה, ה’). את כל החומרים ששימשו לבניית המשכן ולכלי המשכן תרמו עם ישראל. האנשים שהיו אחראים על בניית המשכן ויצירת כל הכלים היו בצלאל ואהליאב “וְכֹל אִישׁ חֲכַם לֵב אֲשֶׁר נָתַן יְהוָה חָכְמָה וּתְבוּנָה בָּהֵמָּה לָדַעַת לַעֲשֹׂת אֶת כָּל מְלֶאכֶת עֲבֹדַת הַקֹּדֶשׁ” (שם ל”ו, א’).

עם ישראל לא מזמן יצא ממצרים. ארץ שבה הוא היה משועבד שנים רבות בעבודת פרך. התעסוקה היחידה של כולם הייתה יצירת חומרי בנייה ובניין של מבנים שונים. זו עבודה גסה ורחוקה כרחוק מזרח ממערב מהעבודה העדינה שנדרשה לבניית המשכן ולבניית כלי המשכן. היצירות הרבה יותר קטנות ומשוכללות. היה צורך במלאכת מחשבת של ממש כדי להקים את משכן ה’. כיצד יכלו אותם אנשים שלפני זמן קצר עסקו בעבודות קשות, מפרכות וגסות לעבוד בעבודה כל כך עדינה, מחושבת ומשוכללת?

התורה מציינת שאת החכמה ליצור כזו יצירה הם קיבלו מאת הקב”ה. “מִלֵּא אֹתָם חָכְמַת לֵב” אומר הפסוק (שם ל”ה, ל”ה). אך מניין ידעו אותם אנשים שהתנדבו לעזור לבצלאל ולאהליאב שגם הם יהיו מסוגלים לעשות את זה ושה’ בחר בהם? בלשונו של המלבי”ם, “הנה במצרים לא למדו אומנויות כאלה כי היו עושים בחומר ובלבנים, רק ה’ השפיע עליהם חכמה לזה באמצעות בצלאל, אבל מאין ידע כל איש שהוא יהיה מוכן לזה? אמר, שזה הרגיש כל אשר נשאו לבו לקרבה, שאם הרגיש בלבו תשוקה אל המלאכה והרגיש שיוכל לקרב אל המלאכה זה היה הסימן שנתן ה’ חכמה בלבו לזה, ובא לפני משה”. המשיכה שלהם לביצוע המלאכה הייתה הרמז הגדול שהם קיבלו לכך שהם מסוגלים וראויים לסייע בבניית המשכן ושה’ נתן להם את היכולת לחולל את המעשה הזה.

art

זהו אחד מהסימנים המובהקים לגלות מה הייעוד האישי שלי ובמה אני מסוגל ויכול להצליח יותר מכל. ההתחלה היא תשוקה ומשיכה. בדרך כלל בני האדם עוסקים במה שמושך את ליבם. כל אחד יש לו משיכה לדבר אחר.

“ולכל אדם יש חפץ במלאכה או סחורה מבלתי זולתה, כבר הטביע הא-ל לה בטבעו אהבה וחיבה”, רבנו בחיי בספרו חובת הלבבות בשער הביטחון.

האדם בטבעו מרגיש משיכה לא הגיונית ולא מוסברת למלאכה מסוימת. זהו סימן מובהק, במידה וגם גופו מוכן אליה, כלומר הוא מסוגל לבצעה, שזהו התחום שלו, ובו הוא מסוגל להצליח יותר מתחומים אחרים. האם זה מספיק כדי להצליח?

אם משיכה לבדה כבר הייתה מבטיחה לאדם הצלחה, היינו רואים שכל בחירת מקצוע של כל אדם ובכל תחום הייתה הצלחה מסחררת. האמת היא שזה לא כך. אנו רואים בתחומים שונים, אנשים רבים שמנסים את מזלם, וחלקם מאוד מוכשר, אך לא כל מצליחים, בוודאי לא הצלחה מסחררת. למה משיכה לבדה לא מספיקה, הרי הוא בנוי לזה? מה עוד חסר לאדם כדי להפוך למומחה בתחום שבו הוא בוחר לעסוק ולהתמקצע?

מחוננים

באקדמיה למוסיקה בברלין התבצע מחקר מהפכני בנושא מצוינות. היו שם תלמידים בינוניים ותלמידים ברמה פחותה יותר. והיו שם התלמידים המעולים, המחוננים שעתידים להיות סולנים ברמה עולמית. אנדרס אריקסון, הפסיכולוג שביצע את המחקר הזה, גילה דבר מדהים. בכל תחום שאותו הוא וחבריו בחרו לבדיקה מקיפה ומעמיקה, אם זה נגינה בכינור או נגינה בפסנתר, היה דפוס התנהגות שחזר על עצמו בכל פעם, אצל כולם. כלומר, הם יכלו לנפות ולברור את גורמי ההצלחה של התלמידים ברמה אמינה ומוכחת כיון שזה בא לידי ביטוי אצל כולם, ללא יוצא מן הכלל.

החוקרים הללו בדקו את כמות האימונים והמאמץ שהשקיע כל תלמיד ותלמיד. בכל כלי הנגינה, התלמידים ברמה הפחותה ביותר, יחסית כמובן, התאמנו מגיל ילדות ועד בגרות, את כמות האימונים הנמוכה ביותר. הבינוניים שבהם התאמנו יותר מהתלמידים הללו אבל פחות, בצורה משמעותית מהמחוננים.

אותם תלמידים שכולם ציפו מהם לגדולות התאמנו בצורה יוצאת דופן.

כמות האימונים שלהם עלתה בכמה רמות מעל שאר התלמידים. הם לא הצליחו למצוא אפילו אחד מאותם מחוננים שהגיע לרמת הביצוע שלו ללא המאמץ הכביר הזה. לא היה אחד שהדרך להצלחה הייתה סלולה עבורו. הכישרון לא שיחק כאן שום תפקיד משמעותי. מה שגרם להבדלים העצומים בין התלמידים הייתה ההשקעה שלהם. מצד שני, הם לא מצאו תלמיד אחד שהשקיע את כמות האימונים המדוברת שלא הצליח להגיע לרמה הגבוהה ביותר.

מה שהבטיח להם את ההצלחה, הייתה יגיעה עצומה יותר מכל אחד אחר.

“וַיַּעַשׂ בְּצַלְאֵל אֶת הָאָרֹן עֲצֵי שִׁטִּים” (שם ל”ז, א’), “לפי שנתן נפשו על המלאכה יותר משאר חכמים נקראת על שמו”, כותב רש”י. כולם היו מסוגלים, כולם הרגישו משיכה ותשוקה, אבל המלאכה נקראה בסוף על שם מי שנתן נפשו עליה יותר מכולם. זהו היתרון שיש לאדם על אנשים אחרים שהופך אותו לבר סמכא ולמומחה בתחום שהוא בחר. מי שמתייגע מצליח. אין קיצורי דרך אל ההצלחה. הצלחה מצריכה יגיעה עצומה והשתדלות יתירה עד שזוכים לקטוף את הפירות.

הרבה אנשים רוצים להיות חכמים, אבל מעטים האנשים שמוכנים לשלם את המחיר. הנחישות וההתמדה להמשיך למרות הקשיים והמניעות, למרות הפיתויים הרבים והסחות הדעת השונות היא שתוביל להצלחה מסחררת. אין הצלחה בין לילה. כל הצלחה כזו התבשלה עשרים שנה לפני. תבדקו את זה ותיווכחו. בכל תחום שתבחרו ותבחינו באנשים שנחשבים למצוינים ולמומחים בתחום הם השקיעו יותר מכולם. גם כשההצלחה התעכבה הם המשיכו. גם כשלעגו להם הם חתרו ללא הפסקה לעבר המטרה שלהם.

ידיעת המטרה שלנו, ידיעת המקצוע בו אנו חפצים, זהו שלב ראשון להתקדמות אבל זה לא מספיק. זה מעניק יתרון יחסי על אנשים אחרים שלא יודעים מה הם רוצים או שהם בוחרים במה שלא מתאים להם. אבל אין די בכך כדי להצליח ברמה גבוהה ולהתעלות מעל כולם. התנאי שמבטיח התעלות, התפתחות והתקדמות זה ההשתדלות שלנו. עד כמה שנהיה מוכנים להשקיע במה שאנו רוצים ובמה שאנו אוהבים, זה יהווה את ההבדל בין בחירת תחביב לבין בחירת מקצוע. תחביב אדם לומד על מי מנוחות ומשקיע בו יכולת עד גבול מסוים, הוא נקרא חובבן. מומחה זה אדם שהפך תחביב למקצוע על ידי השקעה כבירה באותו תחום.

מספרים על פאבלו פיקאסו, הצייר המפורסם, שיום אחד פגש בו אדם שהיה מעריץ גדול שלו וביקש ממנו אם הוא יוכלpicasso-39592_640 לצייר לו משהו קטן למזכרת. הוא מיד הסכים.

הוא לקח דף ועט ותוך מספר דקות יצר יצירת מופת מהממת. האדם לא ידע את נפשו מרוב אושר והתרגשות. ההתלהבות שלו הצטננה כשהוא התבקש לשלם עבור היצירה הזאת מיליון דולר. הוא אמר, מה? מיליון דולר עבור ציור של כמה דקות? ענה לו פיקאסו, אני כבר עשרים שנה מתייגע כדי שאוכל לצייר כזו יצירת בכמה דקות.

אין הצלחה בין לילה. יש יגיעה גדולה ועצומה שעתידה להוליד פירות.

במה אתם בחרתם? מהו התחום שלכם? האם הוא תחביב אצלכם או מקצוע שבו אתם רוצים להיות מומחים? כמה אתם משקיעים בו? אם תקדישו את המאמץ ותשקיעו את כל המשאבים שלכם בשכלול היכולות שלכם והפיתוח העצמי שלכם התוצאות לא יאחרו לבוא. ההצלחה היא בלתי נמנעת כשמקיימים את התנאי הזה.

האתגר השבועי

  1. מהו התחום שבו בחרתם להתמחות?
  2. מצאו לעצמכם מודל לחיקוי באותו תחום ובדקו מה הוא השקיע כדי להגיע לאן שהוא הגיע?
  3. בדקו עד כמה אתם משקיעים בו? מספר דקות בכל יום או שעות? בכל יום אתם מתאמנים או פעם בשבוע? אתם עוסקים בזה מספר חודשים או כבר שנים רבות?
  4. הכניסו ללוח הזמנים שלכם ופנו דברים אחרים אם יש צורך כדי להגביר את כמות האימונים ואת איכות האימונים.

בהצלחה לנו ושבת שלום. 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות יצחק אלחנן פדידה

יצחק אלחנן פדידה
יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה – מנטור, מאסטר ב- NLP, ייעוץ אישי וזוגי, ייעוץ עסקי, ומגשר, מנכ"ל מסלול לחיים, מחבר הספר פרשה מעצימה.

מעניין מאוד

פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא… המשך לקרוא פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

כתיבת תגובה