בועז בן ארי || לא כל אחד מלחין… אבל אלי פרידמן מלחין ומעבד…

הורדתי את הדיסק כמו כולם בלי תשלום, ברור! מה אלי פרידמן צריך כסף? יש לו מלא שישקיע בי בכלל שאני מקשיב, והערב כשפגשתי בו בחתונה הוא גם נתן לי את הדיסק שלו חתום פיזית אז הצטערתי בכלל שהורדתי בחינם, נו מה לא הבנתם ?  יש לו מלא  לא חבל על הגלישה בפון שבזבזתי??

בועז בן ארי \ טור ביקורת אלבום

תכלס! גאוני היה הרעיון של האתר להורדת הדיסק החדש של פרידמן, עניין של זמן שזה מה שיהיה אצל כולם, האתר הבנוי נכון נעים וקל לתפעול עם הנדסת אנוש מהירה ומחושבת נכון, הובילה את הגולשים להצביע בהקלקות ולהוריד את הדיסק בתשלום. הרעיון של התמחור והסמיילים לפי התשלום נבנו בצורה מדהימה פסיכולגית אל מול הלקוח, אני מקווה ששידרוגים בעתיד יכוונו יותר את הגולשים ללחוץ רק על אופציית התשלום לקלבלת הדיסק.

הכיף הגדול בגרסת ההורדה מהאתר, הוא שאין כמעט רווח בין הרצועות, השירים רצים במערכת או בפון ברצף מהיר בהפרש של שניה ומשו בין רצועה לרצועה  מפתיע כמה זה משפר את חווית השמיעה וההנאה מהדיסק.

 

בית אבי שיר מעולה נינוח רוק לועזי כייפי לחלוטין קצבי תוסס ובעיקר כל כך מדויק שיושב הלחן בהתאם למילים ומביע את התקווה להגעה הבייתה. שימו לב לסיום השיר תגביהו את הווליום זה מפתיע כמו כל השיר שהועפו ממנו כל הקנייטשים הליטאים החסידיים.

 

מיד אחריו ‘אתתי לחנך’ שיר כל כך מלא רגש למרות אורכו הוא קליט ומתנגן בכיף, סטייל פלאי אבל כל כך שונה, הלוואי ואזכה לשמוע את השיר הזה מושר על ידי עשרות בחורי ישיבה בלי כלי נגינה.

והנה מגיעה הפתעה באלבום הזה,  שיר לראשונה שלא אלי פרידמן הלחין, הפעם זה הבן שלו שמפציע, בשיר הבשורה, שיר ניחוח תל אביבי קליט. שיר של בוקר חדש רענן קיצבי אבל כל כך לא מוכר במגזרנו נקי וקו צלול.  שיר שאמור להשמע בגלגלצ כל שעה עגולה ומכל חנות בפלורנטין בתל אביב אני אמור לשמוע אותו מתנגן.

השיר משכימים, אינו שייך לדיסק הזה, לדעתי הוא נפולת נמושות מהדיסק הקודם שיר מהעבר של אלי פרידמן,  לא תואם בכלל את הדיסק ואת האיפיון המוזיקלי של הדיסק הנוכחי, לדעתי השיר שהיה צריך להכנס לכאן עם טיפה עיבוד אחר הוא ‘הקשיבה אדון’ מהדיסק הקודם.

 

אלוקים אל דומי לך… פתיחה כל כך נוגה ונוגעת לנשמה, עיבוד מההמם לשיר שיכל ליפול כל כך, אה וגם את זה אני מצרף לרשימת משאלות לשמוע עשרות בחורים שרים אותו בלי אף כלי נגינה פשוט שירה נקיה של שיר כזה מדהים. אגב יש בו קטע שמזכיר לי שיר כל כך ישראלי ואני לא מצליח לתפוס אותו, ושימו לב בעיקר לשריקות.  לדעתי זה לא שריקות אבל כל כך מוצלח. שזה פשוט מבריק.

 

מרכבות פרעה יצא כסינגל של הדיסק הזה , כמה מיכם בכנות ידעו שאומרים פלא, ולא פלא עם פ’ דגושה.

אבל מה שקרה הפתיע גם אותי מתברר שפעם אחת בדיסק יש שירה של פרידמן עם פ’ דגושה   כנראה זה שיר שהיה אמור להתחלף עם גרסא אחרת נכונה וטעות אנוש גרמה לכך שנכנסה גרסה עם טעות אגב שיר כל כך מעולה מוצלח  אולי אגב זה השיר היחידי עם כלי נשיפה  תקנו אותי אם אני טועה  אם שאלתם אץ עצמכם איך השיר היה אמור להקרא בלועזית התשובה היא. ‘וואקה וואקה’ של …..

השיר לאחר מכן יצא גם כסינגל אני פחות התחברתי לשירה יותר לעיבוד הרוקסיטי המהמם אבל כשזה התנגן ברכב מצאתי את עצמי מזמזמם את השיר מבלי משים כנראה שגם הלחן הזה נתקע לי בראש.

השיר על קרליבך, אפשר בקשה אישית? הפתיח של השיר נאמר בטון נמוך עם לחן עדין, אם אלי פרידמן יוציא שיר בטון הזה שמענג ומלטף כל כך יהיה זה שינוי מפתיע ומרענן לאדם שחשבתי שלא יכול לרדת מהטונים הגבוהים שלו, זה פשוט מענג הרצתי את הפתיח הזה הלוך ושוב עוד לפני שאשמע בשיר  כמה כל יהודי הוא קודש קדשים ..

כן יש טעות נראה לי בעטיפה של הדיסק השיר ‘אחת ואחת’ קודם לפני שיר הנושא של הדיסק, אבל ככה זה כשאתה לא מונה נכון אתה עלול לטעות, בדיוק זו הסיבה שמונה הכהן הגדול אחת ואחת, שיר מהממם, הפתיחה של השיר בשירה קצת מאולצת נגררת, עוד קצת טיפה להשקיע בשיר הזה היה עושה אותו אחח תענוג לאזניים, בכל אופן אני מדמיין את השירה ביום כיפור בבית מדרש זה אמור להיות מוצלח מאד, תנסו את זה בבית.

שיר הנושא של הדיסק, ‘רחובות הנהר’ החיפוש אחרי מילים שאף אחד לא נגע מביא לפעמים תוצאות מפתיעות אחד מהם הוא השיר הזה כל כך מוצלח מפתיע ובעיקר המילים שקבל גוון וצבע חדש כאילו שהסירו מעליהם אבק ושמנונויות של הערינג מהשטיבלך והביאו אותם בהגשה מעולה .

 

‘ברוך אל עליון’ שיר השבת הכי טוב מכל לחניו של אלי פרידמן, עניין של זמן שיהפך להיות נכס צאן ברזל בכל שולחן שבת, אני חושב שהוא יקבל כמה טויסטים וקנייטשים שפרידמן לא כל יאהב אבל זה מה שיעשה אותו מיוחד. ולדעתי העליה בשיר מיותרת.  תנסו לעלות ככה בשולחן שבת אחרי החמין.

 

גיל ישראלוב פותח את השיר בקולו המסתלסל בקטע  שמע ישראל, אז לאלו שמכירים את גדליה  הם בטח יודעים שהקטע הזה יכל לככב יותר טוב בפאודה, שיר קצבי אבל בהחלט במקום הראוי לו השיר האחרון בדיסק, והפזמון אחחחח, לו רק אוהדי ביתר יכלו לשמוע את השיר וזה היה נהפך להמנון מגרש.

 

עטיפת הדיסק מהממת, קריאה לחלוטין, כולה בעברית מעוצבת חמוד מאד, וכפי שם הדיסק ‘רחובות הנהר’ שמות השירים מעוצבים בצורת שלטי רחוב, תמונות שער מהממת מלווה את כל עמודי חוברת הדיסק כל פעם בצבע אחר.

ג’ף הורביץ במיטבו, הסאונד מפתיע בצליליו וניקיונו, (נו אמרתי לכם כבר בהתחלה לפרידמן יש בוחטה של כסף להשקיע באיכות)

להורדת השירים כנסו לאתר

‘בין חצבה לדימונה’ המתינו בסבלנות לקליפ שיפתיע לגמרי ומשנה את כללי המשחק בצילומי לקליפים חרדים ואיכותים

 

נהנתם מהדיסק שתפו את החברים, הפיצו את ‘הבשורה’ במרשתות החברתיות, כלל שתגדל התודעה על כך הדיסק הבא הבא יהיה קרוב מתמיד.

נ.ב אלי פרידמן קרוץ מחומר אחר,וכל מה שכתבתי לא מזיז לו אפילו לא בשערות הזקן, או כמו שהוא מגדיר את זה “מהרגע שסגרתי את המאסטרינג” כלום לא יכול להתשנות ולא יבוצעו תיקונים אז זה סתם להתקשקש, ובכל אופן הדיסק הזה ראוי לפרגון הכי טוב של פרידמן.

 

ציון : 10 סוסים ממרכבות פרעה.

 

אם הייתי פונה אל אלי פרידמן לקבל תגובה: זה היה נשמע ככה: ”נה נה נה היי אוו ננה ננה נננהה ההיי אוו …. מרכבות פרעה….”

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא… המשך לקרוא פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

כתיבת תגובה