חזי גרין || האנטומיה של יחסי אהבה-שנאה

השבת נקרא את פרשת ‘זכור’ מבחינתי זוהי ה’אנטומיה של שנאה’ בצורה שמבהירה מה בדיוק קורה בתוכינו שגורם לאהבה להפוך לשנאה – הטרגדיה של תמנע | חזי גרין

ניאו נאצי ויהודי יושבים בפאב. הניאו נאצי רוצה להתגרות ביהודי ומזמין את כל הפאב, פרט ליהודי, לסבב וויסקי משובח על חשבונו. היהודי יושב ומחייך בשלווה. הניאו נאצי מזמין סבב שני לכל הפאב, שוב, בלי לכלול את היהודי. היהודי ממשיך לשבת ולחייך בשלווה. הניאו נאצי פונה לברמן ושואל אותו: “תגיד לי, היהודי הזה מפגר או משהו כזה?” “לא”, עונה לו הברמן, “הוא הבעלים של המקום”.

עמלק
השבת פרשת תצווה אנו נוהגים לקרוא את פרשת מחיית עמלק ”זָכוֹר אֵת אֲשֶׁר עָשָׂה לְךָ עֲמָלֵק בַּדֶּרֶךְ בְּצֵאתְכֶם מִמִּצְרָיִם. אֲשֶׁר קָרְךָ בַּדֶּרֶךְ וַיְזַנֵּב בְּךָ כָּל הַנֶּחֱשָׁלִים אַחֲרֶיךָ וְאַתָּה עָיֵף וְיָגֵעַ, וְלֹא יָרֵא אֱלֹהִים. וְהָיָה בְּהָנִיחַ ה’ אֱלֹהֶיךָ לְךָ מִכָּל אֹיְבֶיךָ מִסָּבִיב בָּאָרֶץ אֲשֶׁר ה’ אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה לְרִשְׁתָּהּ, תִּמְחֶה אֶת זֵכֶר עֲמָלֵק מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם, לֹא תִּשְׁכָּח.”

פרשה זו קוראים פעם בשנה כהכנה לפני חג הפורים בו ניצלנו מגזרת המן הרשע. מאיפה צץ לו עמלק? ומדוע דווקא נהיה האוייב מספר אחת של עם ישראל? יותר מן מהמצרים שעינו אותנו מאות בשנים, יותר מן הבבלים הרומאים שהחריבו את בית המקדש והגלו את עם ישראל לגלות ארוכת שנים. בעצם אני מתכוון לשאול למה בעצם אנשים שונאים? מאיפה צצה השנאה ומה האנטומיה שלה?

סיפורה של תמנע
להבין זאת צריך לחזור לשורשים … מעטים שמים לב לעובדה קטנה שעמלק הוא בעצם נינו של יצחק אבינו ע”ה. איך קרה כל זה?
הגמרא בסנהדרין מספרת על המלך מנשה הרשע בנו של המלך חיזקיה שהיה דורש באגדות של דופי להראות שלכאורה ישנם פסוקים בתורה שאינם רלוונטים כמו לדוגמה הפסוק של ”ואחות לוטן תמנע ותמנע היתה פלגש לאליפז” (בראשית לו, כב). לשם מה כתבה התורה פרט שולי זה? מה צריך לעניין אותנו מי היתה אישתו של אליפז בנו של עשו הרשע?? וחז”ל מסבירים, תמנע בת מלכים היתה כמו שכתוב ”אלוף לוטן”, ”’אלוף תמנע” וכו’ וכל אלוף מלך בלי כתר הוא. רצתה תמנע להתגייר באה אצל אברהם יצחק ויעקב ולא קבלוה. הלכה והיתה פילגש לאליפז בן עשו אמרה מוטב תהא שפחה לאומה זו ולא תהא גבירה לאומה אחרת יצא ממנה עמלק שציער את ישראל. מדוע? מכיוון שלא היה צריך לרחקה.

תמנע מצילה את יעקב
עוד פאזל לדמותה האניגמתית של תמנע מובא במדרש נעלם המוזכר בפירוש הדר זקנים מבעלי התוספות: ”עשו השביע את אליפז בנו להרוג את יעקב, לפי שרימהו מן הבכורה, ואמר לו: בני בכורי!
אם תהרגהו, תשוב לך הבכורה. הלך נתייעץ עם תמנע אמו, והיא מנעתו ואמרה לו: בני! יעקב גיבור ממך ויהרגך, ואביך הרשע, אם לא היה ירא ממנו פן יהרגו, היה חפץ להורגו מידו יותר מעל ידי אחרים. מה עשה אליפז כדי לקיים ציוו אביו ושבועתו? הלך אל יעקב ונטל ממנו כל ממונו, ועני חשוב כמת. כיוון שראה עשו שלא עשה אליפז מצוותו, הלך לעמלק בןאליפז ואמר לו שיהרוג את יעקב. נתרצה עמלק לדברי זקינו עשו, ונשבע לו שיהרגנו. כששמעה תמנע הדבר הרע, הזהירה בו כמו שעשתה לאליפז, לא קיבל
דבריה. אמרה לו: חוב גדול מוטל על זרעו של אברהם, דכתיב: “ועבדום וענו אותם” (בראשית טו, יג), ואם תהרוג יעקב, הרי החוב מוטל עליך ועל זרעו של עשו, כי אתם מזרע אברהם. ולכך המתין עד אחר השיעבוד, שנפרע החוב ויצאו ממצרים, ויבוא עליהם לקיים שבועתו. והיינו דכתיב ‘ויבוא עמלק’.

תמנע מלמדת את עמלק לשנוא
בפירוש צרור המור לרבינו אברהם סבע כותב שסיבת שנאת עמלק היא בסיבת צוואת תמנע לבנה עמלק שצוותה לו צוואה בחרם, שייטור איבה זו לישראל לעד לעולם. ולכן ויבוא עמלק וילחם עם ישראל. לעומת זאת במדרש ילקוט שמעוני מסופר שעמלק מנהל עם אביו אליפז שיחה ושואל ”אבא מי יורש העולם הזה והעולם הבא? אמר לו אליפז בני ישראל יורשים העולם הזה והעולם הבא. צא וחפור להם בארות והתקן להם הדרכים אם תעשה כן ויהיה חלקך עם הפחותים שבהם ותבוא לעולם הבא. והוא לא עשה כן אלא יצא להחריב את העולם כולו שנאמר ויבא עמלק וילחם…”

אז מה קורה פה? מדרשים סותרים מצד אחד תמנע מצילה את יעקב מרצח אך מצד שני מלמדת את עמלק לשנוא את ישראל… ועשו מצד אחד משביע את עמלק להרג את דודו הגדול יעקב, ולאחר מכן אליפז מלמד את עמלק לשרת ולאהוב את עם ישראל? מה קורה במשפחה הזו? מבלבלים את הילד לאהוב מצד אחד ולשנוא מצד שני…. מאיפה כל זה מגיע?

כשאהבה הופכת לשנאה
השאלות הללו אינן פילוסופיות או היסטוריות, אלא חושפת אנטומיה של יחסים בין אישיים המסבירה קצרים שקורים עם בני זוג, חברים ומשפחה בימינו אנו. לא קרה ששמעתם על בני זוג שהתאהבו תוך זמן קצר אהבה הפורחת לשמיים ואחרי שנה או קצת סיימו את קשריהם ברבנות במלחמת עולם שאחד ממרר לשני את החיים עד מוות? למה זה כך? לא קורא ידידים או אחים שאהבו פתאום הופכים לשונאים מושבעים?

האם יש משהו משותף בין כל המחלוקות בעם? מדוע לא ניתן ללכת כל אחד בדרכו? אלא חייבים ללגלג על האחר, לפגוע בו, לדבר עליו? מאיפה זה מגיע?

שנאה – אהבה לא ממומשת
ההסבר הוא ששנאה היא סוג של אהבה… איך? אהבה היא ביטוי לקשר עמוק עם מישהו/י כל צד מרגיש שהבן או בת הזוג היא חלק מהמציאות שלו מההוויה שלו, תכלית החיים. אבל מה קורה כשהאהבה לא מצליחה להתממש? כשמשיכה הופכת לדחייה? הצד האוהב מרגיש שקרעו חלק ממנו, שהקיום שלו הופך חסר תועלת, הוא לא מסוגל לממש את ציפיותיו… מה עושים?
אם לא ניתן לממש את הקשר בצורה חיובית, עדיין אפשר לממש אותו בצורה שלילית. האדם השונא ממשיך להיות שייך לנאהב אך בצורה חולנית ורעה. אם הוא אינו יכול לכבד לעזור להעריך, אז הוא יכול לבזות להפריע ולהעליב כי בתת מודע השונא קשור בכל נימיו לנאהב.

הטרגדיה של תמנע
תמנע אהבה את האבות הקדושים, היא רצתה להיות קשורה לעם ישראל בכל נפשה ומאודה, רק מה האבות לא רצו לקבלה כי באה מבית מלוכה ולא רצו עוד סיפור של הגר מספר 2. מה עשתה תמנע – מלשון מניעה… שמנעו ממנה להתקרב… נהייתה פילגש לאליפז בנו בכורו של עשו הרשע…. היא עדיין אוהבת את יעקב, אך מחנכת את בנה עמלק לשנאותו… הוא זה שריחק אותה שלא רצה שתהייה חלק ממנו אז עכשיו היא תהייה חלק ממנו בעל כורחו. ולכן היא מצילה את יעקב, כדי שהקשר החולני שלה איתו ימשך ותוכל להמשיך ולהתעלל בו דרך בנה עמלק שינצל כל הזדמנות שיש לעשות צרות לילדים של יעקב – עם ישראל.

מה זה מלמד אותנו?
בזוגיות, כשפורצת מחלוקת ומריבה בין בני זוג וצד אחד ממרר לצד שני את החיים… תחשבו אולי הסיבה שמציק לי זה משהו ממנו שרוצה להתקרב אלי אך מרגיש חסום? מה אני יכול לעשות להמיס את הקרח? אולי הייתי קר כלפיו ולא הראיתי לו אהבה אולי הוא או היא רוצה תשומת לב.

מתחת לשמיים
התורה מצווה למחות את זכר עמלק מתחת לשמיים, למה מתחת לשמיים? למה התורה מתבטאת כך? אלא יש כאן סוד… תדע לך אומרת התורה זה שעמלק שונא אותך זה רע, אבל זה מתחת לשמיים במודע. את זה אתה צריך למחות, אבל מעל השמים בתת מודע יש עדיין את תמנע עמוק עמוק בפנים שרצתה כל כך להיות חלק מעם ישראל ולא נתנו לה. ואכן הגמרא במסכת גיטין כותבת ”ומבני בניו של המן למדו תורה בבני ברק”.

מבוסס על רעיון משיחה של הרב יוסף יצחק יעקבסון באנגלית

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות חזי גרין

חזי גרין
תואר ראשון למדעים מאוני' ברוקלין ניו יורק. מרצה, ומתמחה בתחום האימון האישי לזוגיות ע''פ יסודות הקבלה והחסידות. כותב הטור השבועי הרומנטיקה שבפרשה

מעניין מאוד

רזיאל פריגן || איך מתמודדים עם פרידה?

Share on: WhatsAppנשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם תגובות

כתיבת תגובה