תסמונת הדבשת || הזנחה קטנה ומצטברת למצב כמעט חסר תקנה.

מיכל לשם
גַּמַּל אוֹמֵר יְהוָה מִמָּרוֹם יִשְׁאָג וּמִמְּעוֹן קָדְשׁוֹ יִתֵּן קוֹלוֹ שָׁאֹג יִשְׁאַג עַל נָווֵהוּ : (ירמיה כה, ל) שירת הבריאה.

רוב הקשרים הבינאישיים שלנו אינם מתפרקים בגלל ריב אחד סוער. וחייהם של רוב האנשים אינם עולים על שרטון בגלל אירוע עצוב אחד וגם אם הוא לכאורה נראה לנו משמעותי . מנסיוני האישי והטיפולי אני גורסת שהקריסה הסופית היא תוצאה של שרשרת פעולות רשלניות יומיומיות קטנות שהצטברו לאורך זמן עד ש”הכול מתפוצץ”.

מיכל לשם בטור שיעצור את הדחיינות הרגשית שלך.

לא יכולה ! את לא מבינה ? היא צעקה בקול רועם. והטיחה את כף ידה על שולחני, כוס המים שהגשתי לה דקה לפני כן הועף בלי משים.

המים נשפכו, אני מביטה אל הנחל שנוצר על שולחני זרזיף דק מטפטף לכיוון הרצפה. שותקת וחושבת לעצמי, מבינה אותה, יחד עם זאת יודעת שזה לא הרגע להבין. צריכה להמשיך לקדם להוביל ולפסוע איתה יחד אל אותם רגשות קשים ומודחקים, הגיע הזמן להרים להם את הראש וכאן ועכשיו לכרות אותם.

ברור שקל זה לא יהיה לה. עליה להתמודד.

יחד עם זאת בשביל זה היא כאן. ואני, לא מוכנה לקחת חלק בטאטוא הבעיה ובעזרה ברחמים עצמיים.

יהודית (בדוי) הגיעה אלי בעקבות משבר קשה שפקד אותה בחודש זה.

היא פנתה לרופא המשפחה שנתן לה מרשם לכדורים שלדבריה הפילו אותה לפי הרגשתה מטה יותר ויותר. עם כל הקושי והכאב ולמרו גילה המתקדם, היא שנה לפני הפרישה לפנסיה החליטה החלטה האמיצה לטפל בעצמה.

היא טענה שהמקצוע המכובד בו עסקה שנים רבות איכשהו בלבל אותה.

וכעת, היא יושבת כאובה, מודעת ולא מודעת. והכי הכי לא רוצה להתמודד.

אני מתבוננת בה ושותקת ברור לי שלא המקרה האחרון יצר את המצב הקשה בו היא נתונה. שום אישה אינה מתפרקת בעקבות מכה אחת גדולה, ככה זה בטבע שלנו כנשים אנחנו בנויות לזה.

ומה גם שרוב הקשרים הבינאישיים אינם מתפרקים בגלל ריב אחד סוער. וחייהם של רוב האנשים אינם עולים על שרטון בגלל אירוע עצוב אחד. אני טוענת שהקריסה הסופית היא תוצאה של שרשרת פעולות רשלניות יומיומיות  קטנות שמצטברות לאורך זמן עד שהכול מתפוצץ.

זוכרות את המטפורה הידועה על “הקש ששבר את גב הגמל” ? העמיסו על דבשתו של הגמל עוד ועוד קש. כל אלומת קש לבדה הייתה קלה ולא היה בה כדי להכריע אותו, אבל יחד הן נעשו כבדות כל כך עד שבסופו של דבר אניץ קש בודד נוסף שהעמיסו עליו שבר את גבו.

“תסמונת הדבשת” אומרת שהזנחה קטנה ומצטברת היא שמובילה בהכרח להידרדרות למצב חסר תקנה. הטובות שביננו מקדישות תשומת לב לפרטים הקטנים ומקפידות אפילו על הפרטים הטפלים לכאורה. נשים שנוהגות ככה מבינות שהצלחה בת קיימא נובעת קר מהתפתחות רצופה וממושכת.

אישה יקרה! עצרי וחשבי לרגע, לו היה לך זמן במה היית מטפלת עכשיו, מה בוער בך ואת לא מגיעה לזה בגלל… ובגלל… (התירוצים הם שלך השלימי )

ועכשיו, עצמי את עינייך. צרי בדמיונך תמונה שלך אחרי שטיפלת באותה בעיה שמציקה לך. צרי את התמונה צבעונית, מלאת אור, בגודל שהופך אותה לעוצמתית ביותר עבורך.

פקחי את עינייך שימי לב להרגשה שהשתנתה.

כעת הדחיינות הוחלפה בהתלהבות זה הזמן שלך לעשות את זה.

ב ה צ ל ח ה !

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מיכל לשם

מיכל לשם

מנטורית להעצמה נשית, השגת מטרות ויעדים,

מאסטר ב NLP,

בוגרת המרכז הישראלי בNLP,

וחברה בפדרציה העולמית NFNLP,

מיכל מומחית בעלת שם ארצי בטיפולי פחדים וחרדות.

בשיטתה הבלעדית הובילה מאות נשים שחיפשו דרך לממש את עצמן ולפרוץ את הגבולות המוכרים והבטוחים שהציבו אם מתוך פחד להיכשל ואם מתוך ערך ובטחון נמוך.
האושר שלי: לראות נשים שאוהבות מעריכות ומגשימות את עצמן.

בדוק גם

מיכל לשם || סוד עוצמתי לטוב ולרע שלמדתי מהמן הרשע

אישה שמאוד יקרה ניגשה אלי לפני תחילת הרצאה נוספת באותו הערב כשפניה נפולות ושאלה בפיה,… המשך לקרוא מיכל לשם || סוד עוצמתי לטוב ולרע שלמדתי מהמן הרשע

כתיבת תגובה