‘תלמוד תורה לנשים’ || מי שנמנע מללמד את בתו תורה, כאילו מלמדה תפלות.

learn נשים לומדות תורה

מנחם נאבת | אחד הנושאים הבוערים ביותר הזועקים לשינוי בחברה הדתית הוא ההשתתפות של נשים במצות תלמוד תורה, בתלמוד. בימים עברו נהגו לומר על מי שמלמד את בתו תורה שהוא כמי שמלמדה תִּפְלוּת, מכיוון שהיא מוציאה את דברי התורה לדברי הבאי, כיום ניתן לומר להיפך: מי שנמנע מללמד את בתו תורה כאילו מלמדה תפלות.

לא ברור מדוע יש אנשים שאינם מבינים שאינה דומה האישה הסטנדרטית שלפני אלף או שמונה מאות שנה לאישה בת ימינו. אז הייתה האישה על פי רוב אנאלפביתית, חסרת מינימום של השכלה, אשת מטבח ופטפוט, ילדותית, וזה היה פשוט מאוד המצב הסוציולוגי שבו היא טבלה.

אנו אכן שומעים על נשים חריגות, ברוריה, וכיוצא באלה, אבל אלה חריגות. האישה של ימינו לעומת זאת היא אישה משכילה, בעלת תארים, בעלת מקצוע, נמצאת בעולם, מצביעה בבחירות, לומדת באוניברסיטה, מעורבת בכל תחומי החיים ‘החיצוניים’, ורק בתורה היא נותרת בּוּרָה ועמת הארץ.

זה מצב בלתי נסבל. זה מצב טראגי מבחינה דתית. התלמוד מהווה את ליבת הזהות של היהדות, וחוסר הקשר ‘המסורתי’ של נשים עם התלמוד פשוט מנתק אותן מן התורה ומחיי תורה. זה עוול כלפי האישה.

אבל צריך להבין שזה גם עוול עצום ונזק בל יתואר ליהדות עצמה, לבית היהודי ולחינוך היהודי. המצב כיום הוא שדווקא אישה שלא לומדת תורה ותלמוד מוציאה את דברי התורה לדברי הבאי.

ישנה חלוקה אינטואיטיבית במידת מה, שעל פיה גברים לומדים עניינים הלכתיים והאישה אחראית על ה’בית-של-תורה’, על ההשקפות הנכונות, על החינוך לאמונה וכו’. מה שקורה הוא שנשים מתפטמות בסמינרים בחינוך להשקפה דוגמטית, חסרת מעוף, חסרת תוכן דתי. השקפה התוכנת ‘מידע’, ‘נתונים’ ו’תשובות’ מפורטות על מה ‘שצריך לחשוב’.

היצירתיות הרוחנית הנשית מתפרצת לה אפוא במקומות שטחיים, גסים ופרימיטיביים כמו כנסים של הפרשות חלה, לילות של סעודות אמנים, עיסוק אובססיבי בגרביונים, בנזקי הטכנולוגיה, בהשתטחות פתטית על קברי צדיקים ומקומות ‘קדושים’, ועוד כהנה וכהנה מרעין בישין. צר עולמן כנמלה.

הבית היהודי של ימינו מתחנך באווירה הזאת. הוא מתחנך באווירה שהתוכן של הדת הוא ב’הפרשות חלה’, ובברכות קוסמיות מהרב קנייבסקי. הגבר אחראי על התחום הסתום והעמום של ההלכה, וכך מתנהל לו הבית היהודי בתוך עולם סגור ומסוגר של דוגמטיות פרימיטיבית. הסגירות המסוכנת הזאת תשבר רק אם נשים תשתתפנה באופן מלא בלימוד תורה רציני, (ואם גם הגברים, כמובן, ישתתפו יותר בלימוד תורה וגם בהגות ומחשבה, וזה כבר נושא בפני עצמו).

לימוד תורה כזה לא צריך להיות מתחנחן, הוא לא צריך להתייצג כ’בית מדרש אלטרנטיבי’, או כ’בית מדרש נשי’, ללימוד תורה.

אנו זקוקים קודם כל ללימוד עצמו. ללימוד רציני, מעמיק, אובייקטיבי, תוסס, שאינו קשור לקריאות ופרשנויות לכמה סוגיות אגדה פופולריות, אלא לימוד הקשור לתכנים המהותיים של התורה. פשוט ללמוד. וללמוד ברצינות.

ויפה שעה אחת קודם.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

יהושע אליהו || צבא העם או צבא מקצועי

בעקבות חוק הגיוס וההפגנות הפלג הירושלמי מחריף הדיון בשאלה צבא העם או צבא מקצועי. ברוכים… המשך לקרוא יהושע אליהו || צבא העם או צבא מקצועי

כתיבת תגובה