תודעה עצמית || ההתמכרות החדשה ולמה היא מסוכנת?

העיסוק בתודעה עצמית מסוכן לנפש.
החירות שניתנה לנפש שחררה לעולם מפלצת חדשה

רזיאל נהרי | דורנו עסוק מאוד עם הנפש, הוא סובל ממנה. טרוד בה. קשוב לה. מבקש לפייסה והיא מבעטת בו. אכן דורנו סובל רבות מנפשו. יתכן ורבים מאיתנו היו מוותרים עליה לו רק שאלו אותנו אודותיה. כ”כ הרבה צרות היא עושה לנו!

הסבתות שלנו לא הלכו לסדנאות העצמה ופיתוח האישיות, גם מפני שלא ידעו אז על הנפש ולא חשבו שהיא זקוקה למזון. אבל עוד יותר מכך בשל העובדה הפשוטה שימי כביסה מפרכים, סריגת בגדים לצאצאים, הכשרת בשר ועופות, מילאו עד תום את כל שעות הפנאי.

ההתעסקות בנפש הינה פועל יוצא של התפתחות המודעות העצמית. בהחלט יש בכך ברכה, אבל גם סוג מסויים של קללה. במידה מסויימת, . בעבר אולי כלאו את הנפש, לא היו מודעים לקיומה. אבל היום היא הפכה במקצת לילדה המפונקת – בועטת וצורחת רק מפני שהמבוגרים ההינו לשוחח ביניהם מבלי לשתף אותה.

תארו לכם, מצב שכזה. אדם מחליט לפתח את אישיותו ולאזן את נפשו, לשם כך הוא פונה לטובי המטפלים, המאמנים וכדומה. לוקח את עצמו בידיים ובונה ברבות הימים אישיות מאוזנת להפליא. חסונה, בת חורין, בקיצור – א י ש י ו ת.
ביום מן הימים יגיע קיצו של בעל האישיות הנ”ל בנויה לתלפיות והוא יעמוד לפני בית דין של מעלה, מי תעמוד אז ? אישיותו החסונה ? או שמא נשמתו, רוחו, נפשו הא-לוהית שנשלחה לכאן למטרה מסויימת ? — התשובה ברורה.

הנשמה ירדה לעולם. הולבשה לצורך העניין בגוף מן האדמה. כיוון שאי אפשר לרוח להתלבש סתם כך בגשם, הוצבה ביניהם מתווכת – הנפש. היא הנפש הבהמית, החומרית. אגב, כשאנחנו אומרים ”נפגעתי עד עמקי נשמתי”, איננו מדברים בשם הנשמה, גם לא בשם נפשנו הא-לוהית.
תחושותינו הנפשיות שייכות בעיקר ובדרך כלל לדרגה החומרית ביותר של הנפש. נפש זו משמשת מעין לבוש שאמור ליצור ממשק בין הרוחני לגשמי.

אותה נפש זוכה לעיתים לתשומת לב מוגזמת שגונבת את ההצגה כולה.

מבוקר ועד ליל מוטרדים אנשים במישוש כפייתי של הנפש: מי פגע בי, כמה אני נחשב, ואבוי – האם הנני מאוזן ? ממצה את עצמי ?

זה מביך, אדם השקיע את מיטב שנותיו ביצירת אישיות מקסימה ובגיל מאה ועשרים מגלה שהיצירה המגוהצת שיצאה מתחת ידיו אינה אלא אלא…. חליפה!!!
לבוש שנועד לאפשר לו לתקן את הנשמה…

למען הסר ספק. יש מקום להתעסקות עם הנפש, איזונה וחירותה. הבעיה נעוצה בזה שאור הזרקורים לוכד את הטפל ושומט את העיקר. כך עשוי לקרות הדבר הבלתי אפשרי, שיהודי ישאל את עצמו ”האם אני בכלל ממצה את עצמי”.

טוב, אסביר את דברי האחרונים:
אין זה סוד שבכל הנוגע לפיתוח האישיות וריפוי הנפש אנו ניזונים רבות מהעולם הגויי. כמובן, התכנים מעובדים ומנוסחים בשפה יהודית ראויה וכשרה אפילו לבני תורה. (אין בכך פסול)
הבעיה מסתתרת בגישה, בעולם מסתובבת אמירה ”בן אדם, האם אתה ממצה את עצמך??”.

יהודי שומר מצוות לא אמור להיות מוטרד מכך, קיום המצוות העיסוק בתורה, מעשי החסד המזדמנים וכו כנ”ל יהודיה, גידול ילדים וחינוכם החסד והאהבה שהיא משקיעה בהם ובבעלה – רוב שעותיה מוקדשות לעשייה של חסד אמיתי עם ילדיה ושכנותיה וכו.. איך יוצא מאנשים כאלו אנחה ואמירה ”אוייש אני לא ממצה את עצמי??”

שאלת המיצוי העצמי רלוונטית לגמרי, ואמורה להטריד כל גוי ממוצע. כי לגוי אין אלא הנפש המחיה אותו ודי. אם כל מה שיש לו זו הנפש הנ”’ל, הרי שמשמעות חייו מסתכמת במיצוין של חוויות הנפש. אם לא ירגיש טוב היום – הפסיד יום בחיים. אם הוא אינו מחובר למה שהוא עושה – חבל שבכלל הוא עושה.

יהודי, עם או בלי קשר לתחושותיו, ממלא את ייעודו וממצה את הווייתו
בעצם העובדה שהינו עסוק בתכליתו עלי אדמות.
התחושות, מבחינה יהודית, הן אמת קטנה ושקר גדול.
מותר להתעסק בתחושות, אך לא לתת להן את משפט הבכורה.

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה