שלמה טיקוצינסקי || גור – ניתוח – ולקח פרשת וינשטיין

Imrei_Emes_entourage1
רבי ישראל אלתר בצעירותו צועד לימינו של אביו האמרי אמת, ויקפדיה

מספרים, שכאשר נהג האדמו”ר ה’בית ישראל’ לצאת לטיולו היומי ברחובות שכונת גאולה, פגש לעתים בבחורי ישיבת ‘חברון’, המטופחים והמבושמים, ונהג להגיב כלפיהם: “פוי, שטינקט ווי א מיידל” (מסריח כמו בחורה). הסיפור מלמד על אדמו”ר שלקח קשה את טראומת השואה, בה איבד כל משפחתו, ומאז החל לקדש מלחמה למען ה’קדושה’ בישראל, קרי התרחקות קיצונית ממיניות. אינני רוצה להיכנס למישור הפסיכולוגי האישי שלו, אבל כל ימיו הטיף בתחום זה לחסידיו, שבאורח פרדוקסלי הלכו והתרבו בשנות השישים והשבעים.

גור היא קבוצה עם פרדוקס לכאורה, לכן היא מעניינת. מצד אחד אנשיה נטועים היטב בעולם הזה, בפוליטיקה, בעסקים, בניהול, ממולחים ומהירי מחשבה, חריפים וחרוצים. מצד שני, יהדותם מכילה גדיעה של ענף מרכזי בחיי האדם: המיניות. לכאורה נראה שמדובר בתת-מגזר חרדי שיש בו מרכיבים מרנינים למדי, רובם אנשים עובדים התורמים לכלכלת המדינה, נשותיהם דעתניות למדי, כותבות עברית משובחת, צרכניות מותגים, ומנהלות משקי בית בורגניים בטוב טעם. כל אלה ממש לא עונים להגדרה של ‘חסידות סגורה’.

מאידך, מחסידות זו יוצאים הסיפורים הנוראים ביותר של שלטון החברה ביחיד, באשה, ציות ללא פשרות, כוחנות ודורסנות של האינדיבדואל.

איך מבינים את זה?

ההסבר נעוץ בסוציולוגיה. זו חסידות שמאופיינת בהתנהגות קבוצתית אחידה למדי, השפעת החברה על הפרט בולטת מאד, בהליכות, במנטליות, בשיח ובהתנהגות. זו חסידות שמצטיירת כדבוקה גברית הדוקה ופטרנליסטית, מרפק אל מרפק, כתף אל כתף, שילוב ידיים מול כל העולם, הרבה מאד גבריות (אותיות גר”ב), הרבה מאד התכנסות (מכנס), והמכנסיים – בגרביים ולא בכדי. יש בה לכידות בולטת, מעין משמעת צבאית, סודותיה הפנימיים הם סודות צבאיים, ניגוניה ‘מארשים’ צבאיים. אנשיה משדרים דחיפות, קוצר רוח, ‘שארפקייט’ בלשונם, תנועות חדות, הליכה מהירה, ידיים מאחורי הגב, עיניים מושפלות, דיבור נחרץ וקצר בלי הקדמות, שפת השטיבל הקשוחה היא שפתם גם ברחוב, בבית ובחדרי חדרים.

מהירי מחשבה ומאיימים ברמיזה, זכר לשנינותם של ראשוני השושלת שהנהיגו את כל העדה באמצעות רמזים, מבטים, חצאי מילים.

וכאן מגיעה ה’יידישקייט’, קרי ההרחקה מן המין הנשי בתכלית הריחוק. חומה בינם לבין ה’יידענע’, כינוי פטריארכלי נבזי למדי כלפי היהודיה המלווה את כל חייהם. ביום שנעשה הגוראי בר – מצוה הוא מגוייס לכל החיים לצבא ההגנה על המורשת והיידישקייט. נרכש עבורו כובע רחב שוליים בו יסתיר את מבטו מפני בנות המשפחה עימן שיחק עד אתמול. כל ה’יידענעס’ עכשיו מעבר להרי החושך.

אין הדהוד נשי בחייהם, רוך אסור מן התורה, חיבה אסורה מן היידישקייט.

הם מדברים בעברית צחה ומהירה, ומנגד ססמאות הקרב נשתמרו ועודן מושמעות רק ביידיש פולנית קדושה. הגבריות המשימתית מן השטיבל נישאת על כתפי ה’קוזק’ הגוראי גם אל המרחב הביתי, גם שם עליו להיות עטוי במעיל שחור ביתי מיוחד, לבל ישכח את תפקידו, מנין בא ולאן ילך עם תום משימות הבית.

הנשים קולטות רק הד רחוק מעולם הגברים, מן היידיש, מן הקודים וההוראות. באחוות נשות-לוחמים אופיינית, הן תתכנסנה במרחבים נשיים כאשר הגברים ב’ביסמדרש’ בימי חג ומועד, בפאות נכריות ובלבוש אלגנטי הן תענינה, תהנהנה, תבצענה, תכנענה, תגוננה, בגוף שלישי-רבים-נקבה-עתיד, בגוף מרוחק.

אז מה עושים גברי גור עם עודף הטסטוסטרון הזה? הכל.

 באמצעותו הם משיגים כל דבר בחברה החרדית, כל משרה ציבורית, כל מבנה, כל תקציב, כל מפלגה וכל עמדת כוח הדרושה להם, מבית ומחוץ. באמצעותו הם יזיזו ענינים, יפתחו עסקים, ינהלו מערכות כספיות, ארגוניות, חינוכיות ופוליטיות. יתייצבו אל הדגל, אל הדחיסות גברית וה’שטופען’ (דחיפות) בכל אירוע בו יופיע רבם, יגנו עליו כחומה בצורה, יגנו על עצמם מפני גופם, על גופם מפני גוף נשותיהם, ועל עיניהם ורוחם מפני כל מה שאינו ‘יידישקייט’.

חצרות חסידיות רבות מתאפיינות ביחסי הגומלין הללו שבין חיי החולין והפרנסה במשך ימות השבוע, לבין השבת הקדושה בצל קורתו של הרבי. זה משלים את זה, חווית ההסתופפות והמטען הרוחני שמקבל היחיד בשבת, מאפשרים לו את השהות המרוחקת מן האוירה החסידית במשך ימות השבוע.

בגור זה נראה לי יותר מוקצן,

ה’ארציות’ של ימות השבוע חזקה יותר, ומנגד הטוטאליות של חווית ההשתייכות והנאמנות לחצר מועצמים יותר. זה פשר הפרדוקס. כנגד החופש האישי בתחומי העבודה והעסקים, הם מצויים תחת סט של תקנות מחמירות לא רק בתחום המיני, כי אם בתחומים שונים ומגוונים, כגון בהגבלת ההוצאות לשמחות, בבחירת מקום המגורים ועוד. מרכז השליטה בירושלים, הרבי וה’גנרלים’ שסביבו, עוסקים ללא הרף ב’משמוע’ עשרות אלפי החסידים ובני משפחותיהם.

חשבתי רבות למה פרשיית אסתי וינשטיין עדיין מעניינת אותי. אולי הזדהות יתרה עם סיפור קורע לב של מישהיesty בת גילי, שהיתה שרויה בין עולמות כה שונים ומרתקים.

יש כאן מה ללמוד, כיצד גישרו עמה הוריה, ומי שלא גישר – מדוע ואיך לא צלח הגישור.

בהלוויתה התרחש ממשק מרתק ונדיר בין חרדיות לחילוניות. לא חדר המיטות מעניין אותי, כי אם המשחק הזה של פנים וחוץ, דרמה, דעות מכאן ומכאן, כאב פרטי וכאב קבוצתי, מה טיבה של גיבורה שמתה בקרב הפרטי שלה לאחר שהפכה אותו לציבורי, ומהי תגובת הציבור לכך משני צידי המתרס.

שני כיווני הדחקה חרדיים נמצאו בפרשה זו:

הראשונה היא הבכיינות החרדית הישנה והטובה. פובלציסטים חרדיים שלא פספסו את ההזדמנות להפוך את הפרשה להתגוללות על “כלל הציבור החרדי”, ולתקוף בהתאם באמצעות כלי הביטוי שלרשותם.

השניה, היא התגובה האוטומטית של רבים: ‘מדובר בטרגדיה אישית, סיפור מורכב, עזוב’.

ובכן, אם יש לקח מהסיפור הזה, הוא בעיקר במישור הקולקטיב הקרוב ביותר אל החלל. לקבוצה אידיאולוגית אין פריווילגיה להסתתר מפני ביקורת. אסתי ז”ל היא קורבן של ‘כת’ כהגדרתה, שלא הותירה בידיה שום ברירה. מתוך אהבתה לאלוהיה, כפי שחונכה להבינו, ומתוך רגשותיה האימהיים כלפי חינוכם התקין של ילדיה הותירה אותם בתוך החסידות מתוך שחשבה שזה מה שטוב להם. היא גם לא נימקה להם את המהלך, משום שלדבריה ההסברים יפגמו בטהרתם של הילדים ובמטרה שלשמה היא מותירה אותם שם.

אלא שהתוכנית נכשלה. לא היא ולא ילדיה עמדו בזה. לפיכך, יש לומר בקול רם וברור: היא, ילדיה, בעלה לשעבר, כולם קורבנות של שיטה. נכון, ישנן חסידויות נוספות בהן יש תקנות מחמירות בתחומים אישיים, אבל אין כמו חסידות גור לשליטה קיצונית על כל איש ואשה החיים בתוכה. כוחה של הכת מהלך אימים הן על חבריה והן על פורשיה. חבורת הגברתנים המתוחכמים ידאגו שגם אם תבחר מישהי לצאת מן הכת, לא תצא בשלום.

עוד יש לזכור, כי הנושא נדון רק באתרים החרדיים ב’אינטרנט הטמא’, מאות אלפי חרדים וחרדיות שמעו על הענין רק במעורפל, יחד עם ההסתייגות שהסיפור מכוער ומלא ‘תאוות’, ושאין לעסוק בו והשם ירחם. נפש חולה הלכה אחר תאוותיה וזה לא ממש מענינינו. צו השעה הוא להמשיך, להתגבר ביראת שמים, ההגבלות והתקנות, להדק מנגנון, לבצר את המבצר. התוצאה: איש לא ישמע את קולן של הנשמות הכלואות שם עדיין, עד ליום מר ונמהר, שלא יבוא.

 

כך כותבת אסתי בסיום ספרה:
 

“רציתי שניפגש, שנהיה בשבתות כשרות למהדרין אצל ההורים שלי, אבל הרחיקו אותם ממני באכזריות. לאבא שלהם לא אכפת היה שיגזרו אותם לשניים, ולי לא נותר אלא למסור אותם באהבה למקום ששם ידעתי שיהיה להם ביטחון רב יותר. ספגתי לאורך שנים מכתבי נאצה מתינוקות, מילים קשות ונוראיות, כעס שמתנקז אליי בטירוף. וקיבלתי על עצמי באהבה את כל הקללות והגידופים, אחת מתוך זוג. אמא בלבד, כדי שיישאר לילדים היקרים שלי אבא ‘מושלם’. נשארתי ה’משוגעת’ היחידה, ואני גאה בזה בכל מאודי, למרות המחיר העצום ששילמתי. …מיאנו להבין שחייבת להיות סיבה מספיק מוצדקת שאמא כל כך טובה ומסורה, מחליטה לעזוב ולא מספרת את האמת על מה שקרה… לא שכחתי אותם לרגע. התייעצתי עם טובי הפסיכולוגים ועשיתי כפי שייעצו לי: הנחתי להם, לתקופה. עד יעבור זעם. אבל הזעם לא עובר. הכעס שלהם הולך וגובר עם השנים ואני מקבלת דרישות שלום שאין שום פריצת דרך, שתוביל לרצון שלהם להבין מה קרה”.

 

קשה לשפוט. אסתי חמלה על נשמות ילדיה, אבל המסקנה המתגבשת היא שכנראה חמלה שאינה מותאמת לאמת הפנימית שלך אינה חמלה, היא רק מודחקת, ולבסוף הכל מתפוצץ בקול רעש גדול בצורת חיבור ספרותי נורא בסגנון ‘תמות נפשי עם פלישתים’.

בביקור ה’שבעה’ שוחחתי עם בן זוגה של אסתי, והוא סיפר עד כמה היה לה חשוב לחולל רעידת אדמה בישראל, כזו שתניע את כל אמות הסיפים, והיא הצליחה, וכולנו עכשיו עובדים אצלה, לא משנה אם דעתנו כזו או כזו. ברוב ייאושה היא בקשה לבוא חשבון עם אנשים חיים, שאין להם דרך להתגונן אם לא באמצעות חילול כבודה וזיכרה, והיא הניחה שהם לא יעשו זאת. כדור השלג עוד עלול להמשיך בגלגוליו, אם לא יטופל היטב עכשיו, וייעשה כאן תיקון גמור. אינני יודע איך, וכולי תקווה שמעז ייצא מתוק ותעלה ארוכה לנפשות כלואות ומעונות כמותה.

רק מי שחומל על עצמו הוא החומל גם על אחרים. לעתים החמלה היא לבוא חשבון בזמן אמת ולא להדחיק, כי מחיר ההדחקה עשוי להיות חמור יותר ולהשמיד את כל המעורבים.

אסתי המסכנה הכניסה את עצמה למקום בלתי אפשרי, לגיהינום עלי אדמות, רק משום שבחרה שלא לנצל את זכות האפוטרופסות, שלא להסביר לילדיה מדוע נטשה, רק לגונן עליהם ועל האיש שהרס את חייה. היא שרדה רק ברמה של חיה פצועה, את נפשה הצילה, אבל רק לזמן מוגבל. זו הטרגדיה.
לכל בעיה ולו הסבוכה ביותר יש פתרון, אם רק תטופל נכון, עם עזרה נכונה, עם מבט פנורמי על כל התרחישים האפשריים, עם חמלה אמיתית.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי

מסובין – מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה