שחיקה בזוגיות || לפני שמתייאשים ושוברים הכל, יש מה לעשות.

לתמיד

מאיר סבח טו”ר | ״השחיקה בזוגיות״ – לדאבוני הרב כולנו מכירים את המושג הזה.. אם כן, מהם הסיבות לשחיקה בזוגיות
ואיך נוכל להתמודד עם השחיקה? (סוגיה זו רחבה מאוד ועמוד אחד לא יוכל להכיל את העניין, אך אציג קווים בעניין).

כאשר אנו מפתחים מערכת זוגית, אנו מתלהבים, מתרגשים ואנו מביאים עימנו ציפיות ותקוות וחולמים על “אושר ועושר” מעכשיו ולתמיד. מצפים שבמערכת הזוגית נרגיש לעד את מה שהרגשנו בתחילת הקשר: אהבה, התאהבות, התלהבות, עניין ושיתוף וכמובן גם מיניות. מדובר בציפיות לגיטימיות ובלתי נפרדות מקשר מתהווה. הבעיה נוצרת כאשר אנו ניכנסים לשיגרת החיים והציפיות מהקשר אינן מציאותיות ואז נוצרת תחושה של תסכול ואכזבה.

לא תמיד השחיקה קשורה ל״שחיקה בזוגיות״, אלא לפעמים השחיקה היא אישית אצל אחד מבני הזוג אשר מגיעה מפערים שנוצרים אצל הצד האחד בלבד בין מה שהוא רוצה ומצפה להיות לבין מה שהוא היום בפועל- אשר הסימפטום של ה״שחיקה האישית״ שכזו הוא חוסר סיפוק כללי, תיסכול,אדישות שיעמום, ואפילו כאבי גב.

כמו כן ה״שחיקה בזוגיות״ מגיעה או מפערים שנוצרו בין בני הזוג עקב כך שאחד מבני הזוג פיתח דרך והתקדמות משלו ועל ידי כך נוצר פער בניהם-או משעמום ושיגרה שבזוגיות, שאז הסימפטום לכך – הוא החוסר בסיפוק ריגשי, האווירה המתוחה, והמערכת הזוגית נהיית רגישה וכל דבר קטן עלול להקפיץ ולגרום למריבות,או להיפך-
לשקט תעשייתי שמראה חוסר התעניינות מהתנהגותו של השני…אז מה עושים?

ב״שחיקה האישית״ מקטינים את הציפיות לציפיות ראליות ובכך מצמידיםפערים,
ציפיות זה דבר טוב אבל ציפיות לא ריאליות זה דבר שלילי וסלילת כביש מהיר לשחיקה! כמו כן ב״שחיקה הזוגית״ אם היא נובעת מפערים ושיעמום עלינו לעשות כמה שיותר דברים ביחד שיצמידו את הפערים ויפרו את השיעמום כגון הליכה ביחד או שיחות ביחד על המצב,קחו ערב אחד והקדישו אותו זה לזו. שבו ביחד, שתו יין או תה או כל דבר אחר שגורם לכם להרגיש נעים, דברו. אל תהפכו את זה לשיחה נוקבת על היחסים ביניכם, אל תשפכו את הטענות ואל תתווכחו על תורנויות למיניהם, חייכי בנדיבות והצחיקי. רבות דובר על ההשפעה שיש להבעת הפנים על ההרגשה הפנימית שלנו. כשהפנים שלנו מתוחות אנחנו מרגישות מתוחות ולא מרוצות מהחיים וזה משרה גם על הבעל עצבות ולחץ…

אם תרבי לחייך, גם אם כביכול אין לך סיבה, זה גם ישחרר אותך וגם ישרה נינוחות על בעלך..ראשית, לפעמים הבעלים מבינים הרבה יותר ממה שנראה לנו. שנית, גם אם הוא לא יבין ולא ממש יקשיב לך, תתפלאי לגלות כמה החיוך על הפנים שלך מסוגל לשנות את האווירה בבית.

על אחת כמה וכמה אם החיוך הזה יפתיע אותו אחרי שורה ארוכה של ערבים מלאי מבטים כועסים ושתיקה רועמת.אם כבר החלטת לחדש ולרענן, אל תסתפקי בזוגיות בלבד. קני מנוי לחדר כושר, הירשמי לחוג מעניין כלשהו, מצאי תחביב חדש.

כל עיסוק חדש מכניס תחושה של חידוש לחיים ומשפר מאוד את ההרגשה הכללית. לרוב ההרגשה של שיפור ומצב הרוח הטוב מחלחלים גם לחיי הזוגיות ומיטיבים עמם.

חלילה להטיל האשמה על הצד השני ולהגיד לו אתה משעמם אותי וכו׳.. אלא לקחת אחריות ולהגיד בעדינות לצד השני – ״אתה יודע אני מרגישה שיעמום, אולי גם אתה?״ וככה להכנס לעניין ולהגיע לשיתוף פעולה… וכמובן כל האמור לבת הזוג אמור גם לבן הזוג!

כל זה על קצה המזלג אך בהחלט על ידי יעוץ זוגי טוב יהיה אפשר להיעזר בהתמודדות במצב שכזה…

בהצלחה.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי

מסובין – מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

חזי גרין || האנטומיה של יחסי אהבה-שנאה

השבת נקרא את פרשת ‘זכור’ מבחינתי זוהי ה’אנטומיה של שנאה’ בצורה שמבהירה מה בדיוק קורה… המשך לקרוא חזי גרין || האנטומיה של יחסי אהבה-שנאה

כתיבת תגובה