רוצים לנצח את האפליה | תפסיקו להילחם בה!

סמינר בית יעקב
למה לנו לרעות בשדות זרים? למה לנו להתחנן על נפשנו?

סאגת האפליה בסמינרים לא יורדת מסדר היום של התקשורת החרדית, זהו ריטואל שחוזר על עצמו מדי שנה לקראת פתיחת שנת הלימודים, דיווחים על עשרות בנות שלא התקבלו לסמינרים מטעמים של גזענות ואפליה, טורים של אמהות בוכיות, תקשורת שמפמפמת את הנושא במשך חודש, פוליטיקאים שמבטיחים ש’בסופו של דבר, כל הבנות ישובצו’, מאבקים משפטיים, בג”ץ מתערב, מנהלי סמינרים כועסים, ועשרות בנות שיושבות ובוכות בבית בזמן שחברותיהן שנולדו עם שם המשפחה ‘הנכון’ פוסעות בנונשלנטיות לסמינר החדש.

המשיכו לעקוב בעמוד הפייסבוק שלנו  לחצו לייק

בניהו יום טוב | טור דעה | חייבים להפסיק עם המזוכיזם ולצאת לעצמאות חינוכית מחשבתית והשקפתית.

אינספור טורים נכתבו על הנושא, אינספור האשמות הופצו לכל עבר, האשימו את מנהלי הסמינרים באפליה, את נציגי הציבור באוזלת יד ואת התקשורת שלא עושה מספיק, אבל אף אחד לא אמר “אבל אשמים אנחנו”, אף אחד לא הפנה אצבע מאשימה ליחידים שנותנים לעוול הזה בכל שנה לקרות, ההורים.

כן, זה נשמע לא הוגן ואולי גם לא פופולרי אבל הורה שמוכן להקריב את הנפש של ביתו בשביל מעמדו בקהילה נושא באחריות ישירה לפגיעה שתלווה אותה גם בהליך הקבלה וגם בזמן הלימודים.
אדם שמתעקש להיכנס למקום שבו הוא לא רצוי, דומה לאדם שבועט בחוזקה אל הקיר שמולו, ככל שיבעט בעוצמה רבה יותר, הפגיעה תהיה כואבת יותר.

איך הורה מרשה לעצמו לשחק עם הנפש של ילדיו בשביל ביסוס מעמדו בקהילה? באיזה זכות אמא נלחמת להכניס את ביתה לסמינר שלא מעוניין בה?

ולאחר שיצליחו להכריח את ההנהלה לקבל אותה, איזו הרגשה תהיה לבת? איזה יחס היא תקבל? האם שווה להילחם בשביל זה?

הפתרון היחיד שימגר את תופעת האפליה הוא פשוט לא לשלוח לשם, פשוט להחרים אותם.

לו רק הייתי יכול, הייתי פונה לגדולי הדור בבקשה שיורו למנהלי הסמינרים לא לקבל יותר תלמידות ספרדיות!

לא לקבל 30 אחוז ולהפלות את כל השאר,

אלא לא לקבל בכלל!

קביעת המכסה הזו של 30% ספרדיות בכל מוסד רק מלבה את התחרות, מקבע את הגזענות ומנציח את הפטרונות האשכנזית על עולם החינוך החרדי.

למה לנו לרעות בשדות זרים? למה לנו להתחנן על נפשנו? למה לשלוח את הטובות ביותר לסמינרים מתנשאים שמפלים את שכננו, למה לא לחזק את הסמינרים שמחנכים להשקפה שבה אנו גדלנו, סמינרים שמלמדים את ההלכות של רבותינו, מי החליט ש’הם’ יותר טובים מאיתנו? מי החליט שאנחנו שווים ‘רק’ 30% מכל מוסד? עד מתי נקריב את ילדינו על מזבח ‘המעמד החברתי’?

וזה לא קורה רק בסמינרים, זה קורה גם בישיבות וגם בתלמודי תורה, הציבור הספרדי החרדי חייב לעצור לחשבון נפש נוקב, לא נוכל לומר ‘ידינו לא שפכו את הדם הזה’, לא נוכל לברוח מאחריות למצב האבסורדי הזה, חייבים לחשב מסלול מחדש, חייבים להפסיק את הרדיפה אחר התרבות השונה, ההשקפה המחמירה והמעמד החברתי המדומה.

יש לנו היסטוריה מפוארת, יש לנו השקפה יחודית ויש לנו פוסקי הלכה משלנו.

אם נבין זאת, לא נרגיש צורך לקבל לגיטימציה מהצד השני, אם נכיר בעוצמתנו, נזקוף את קומתנו בגאווה ולא ניתן לאף מנהל סמינר לדרג את משפחתנו ואת ילדנו.

חייבים להפסיק עם המזוכיזם ולצאת לעצמאות חינוכית מחשבתית והשקפתית.

מלחמה במנהלי הסמינרים לא תעזור, היא רק תנציח את האפליה ואת תחושת הפטרונות שלהם.

הפתרון היחיד, הוא פתיחת יותר מוסדות ספרדיים שיתנו מענה חינוכי אידיאולוגי והשקפתי בדרך שבה חונכו אבותינו, וככל שההיצע יהיה גדול ואיכותי יותר, הרדיפה המזוכיסטית אחרי המוסדות המפלים יקטן יותר.

הערה לסיום: האמור לעיל מתייחס לכל מי שחווה אפליה, מטעמי השקפה או מטעמי עדתיות.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות בניהו יום טוב

בניהו יום טוב

יו”ר תנועת התחברות ויועץ לענייני חרדים ברשות הלאומית.
פובלציסט, איש תקשורת ויועץ אסטרטגי.

בדוק גם

אודי הרשלר || על תודעת הגלות באתוס החרדי

לא יודע כמה מכם עוקבים ומצויים בפרטים שכאלו, אבל דברים מאוד דרמטיים מתחוללים בזירת מלחמות… המשך לקרוא אודי הרשלר || על תודעת הגלות באתוס החרדי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *