רוצה להיות חזן? בא ללמוד את תורת המקאם והפיוט לעומק

קורס חזנות עם אשר בן דודקורס חזנות ירושלמית ולימוד תורת המאקמים ראשון מסוגו נפתח בעיר בני ברק ביוזמת אברך שחשקה נפשו ללמוד מקאמים. בקורס שמתקיים כל יום ראשון, יושבים זה לצד זה נערים ומבוגרים ולומדים פיוטים ומקאמים בנוסח ספרדי – ירושלמי

מהשבוע לא רק בירושלים אפשר להנות ולהתענג על זיו החזנות הירושלמית אלא גם בני ברק עולה על מפת החזנות והפייטנות הירושלמית. החזן והפייטן  אשר ביטוןנאות לפתוח קורס מיוחד במינו לשוחרי החזנות והפיוט.
הקורס מתקיים במתחם אוויס לשעבר בבית הכנסת “ודברת בם המכונה “קאשי” מידי יום ראשון בשעה 20:00.
הקורס מלווה בהדגמה מיוחדת במינה של סולמות המאקם  בקלידים והסברה מקיפה לכל פרט וסיכום החומר הנלמד.
בין החומר הנלמד ניתן למצא את המעבר בין המאקמים השונים.
החזן והפייטן הר’ אשר בן דוד הי”ו 84 אברך בכולל הוראה, מוסר שיעורי תורה ודף היומי בעיר רעננה, מחבר ספר “מיליי דחופה”,”ראש שמחתי”, “בית נאמן בישראל”, “קריאה בטעם” ועוד. בשבתות וחגים משמש כחזן ופייטן בבית הכנסת המרכזי לספרדים ברמת גן.
הרקע לשירה וחזנות החל עוד בהיותי ילד בביתי למדתי את מיטב השירים של החזן ר’ משה חבושה והחזן ר’ ציון יחזקאל משמיעה בקלטות ובמיוחד שירה בצוותא יחד עם מו”ר אבי שליט”א בגיל 12 עליתי לירושלים ללמוד בישיבת “תפארת שלמה” בשכונת הבוכרים שם עם האווירה הירושלמית שנסכה בי עוצמות רבות יותר לחזנות הירושלמית, למדתי את שירת הבקשות, ואת תפילות הימים הנוראים, מפי מו”ר ראש הישיבה הגאון הרב עזרא ניסן שליט”א. בגיל 17 התחלתי ללמוד כינור ומקאמים אצל הכנר מר ניסים בסה ז”ל בשכונת רוממה בירושלים, אצלו התחלתי להבין מה זה מקאם, איך יוצרים אותו, אז הבנתי לראשונה במוחש בזכות הכינור מה גורם לשינוי הצלילים והאוירה בין כל מקאם ומקאם.
לפני כשש שנים כאשר הוצע לי להיות חזן בבית הכנסת הגדול הספרדי ברמת גן החלטתי להתמקצע בענין ובמשך שנתיים שמעתי הקלטות של שיעורים בתורת המקאמים בצורה אינסטנסיבית משלל חזנים ידועי שם, ובעיקר מהחזן והפיטן הנודע ר’ אליהו אוזן הי”ו שקלטות שיעוריו שנמסרו בבני ברק לפני 7 שנים מנגינה ערבה לאוזניי,התחברתי רגשית לצורת לימודו והגשתו את התפילה ומשם המשכתי בכוחות עצמי לגלות את המנגן שבתוכי.
ההתנסות בשטח.
לאחר כשש שנים אשר אני משמש כחזן בבית הכנסת המרכזי הספרדי ברמת גן, העבודה בשטח היא הקורס הטוב ביותר שניתן לי, גם מבחינת פיתוח הקול, וגם מבחינת העבודה והגישה בכל מקאם ומקאם, ההוצאה לפועל של הדברים היא הקנתה את תורת המקאמים בנפשי, וכל מה שלמדתי הפך מעולם התאוריה לעולם המעשה. ישבתי וערכתי לעצמי סיכום יסודי ומפורט לכל מקאם ומקאם מהשורש של המקאם הסולם- התוים המרכיבים את המקאם, ואופי המקאם, השירים המבטים ביותר את המקאם, והשירים הנצרכים ללימוד בשביל להרכיבם על קטעי התפילה, אבחנות השירים היכן יש מעבר למקאמים אחרים, סיכום כל ההרכבות לקדישים וקטעי התפילה מסודרים בטבלה מיוחדת, המקאמים שהם מתולדות המקאם האב מסודרים הם וסולמותיהם, כיצד עוברים בתפילה ובשירה ממקאם למקאם וכיצד חוזרים בלי להתבלבל, כיצד עוברים לקריאת שמע במקאם שיגא וכיצד חוזרים, וכך בכל מקאם ומקאם הדברים ערוכים ומסודרים בצורה ברורה ונפלאה. את כל זה ועוד,
פנה אלי מישהו שביקש שאני אלמד אותו את תורת המאקמים והחזנות הירושלמית והשבתי לו כי זה ילך בצורה יותר טובה ומענינת אם זה יהיה בקבוצה. הוא לא התיאש ומיד פרסם מודעות המבשרות על ההרשמה לקורס והנה התוצאה לפניכם. זה רק מראה מה רצון אמיתי וכנה של אדם ללמוד את תורת המאקמים, יכול להוליד.
אני מלמד בסיעתא דשמיא בהשקעה רבה בקורס ראשון ויחיד מסוגו בבני ברק בצורה בהירה השווה לכל נפש, הקורס מתקיים כל יום ראשון בשעה 8 בערב בבית הכנסת “ודברת בם” (קאשי) בתחילת רחוב רבי עקיבא בתוך מתחם אוויס לשעבר.
יש לנו בקורס נערים בני 14- 13, אברכים צעירים, ובעלי בתים, אני משתדל לאחד רמות ולהביא תועלת גם למי שאין לו שום רקע בחזנות וגם למי שמתקדם וכבר יודע קצת מקאמים. עיקר העבודה למשתתפי הקורס הוא לחזור ולשמוע את השיעורים כמה שיותר.
תוכל לספר לנו מעט על עצמך?
כשאני מתבונן אחורנית ושואל את עצמי איפה הכל התחיל אני עונה לעצמי שזוהי האווירה הירושלמית שנסכה בי עוצמות רבות יותר לחזנות הירושלמית, ודחפה אותי להתמקצע, החלטתי ללמוד מהטובים בתחום למדתי את שירת הבקשות, ואת תפילות הימים הנוראים, מפי מו”ר ראש הישיבה הגאון הרב עזרא ניסן שליט”א. בגיל 17 התחלתי ללמוד כינור ומקאמים אצל הכנר מר ניסים בסה ז”ל בשכונת רוממה בירושלים, אצלו התחלתי להבין מה זה מקאם,
איך יוצרים אותו, אז הבנתי לראשונה במוחש בזכות הכינור מה גורם לשינוי הצלילים והאווירה בין כל מקאם ומקאם.
מה היית מייעץ לפרחי החזנות שכרגע הם בראשית דרכם?
הייתי אומר להם העבודה בשטח היא הקורס הטוב ביותר שניתן לכם, גם מבחינת פיתוח הקול, וגם מבחינת העבודה והגישה בכל מקאם ומקאם, ההוצאה לפועל של הדברים היא זו שתקנה את תורת המקאמים עמוק בנפשכם, והייתי רוצה שתדעו שכל מה שלמדתי למדתי בדרך הזו וזה גרם לתאוריה להיות מעשית.
כל העצות והטכניקות נלמדות בקורס וחשוב שתדעו שגם לאחר שנגמר הקורס מי שיחליט להשקיע וישמע שוב את השיעורים מספר פעמיים בבחינת ישמע חכם ויוסף לקח אין לי ספק שהוא יבין עוד הרבה פרטים שלא הבין או שלא שם לב אליהם ויכול להיות שהתלמיד יעלה על רבו. רצינות והתמדה ונסיון בפועל הם המתכון שלי להצלחה להיות חזן מהשורה הראשונה.
כנסו לשיעור לדוגמא

 

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

מקאם שיגא פרשת בהעלותך || מנגינת קריאת התורה אצל הספרדים

מקאם השבת פרשת בהעלותך הינו מקאם שיגא שתרגומו מהשפה הפרסית אצילות הוד וזוהר. בגלל העומק… המשך לקרוא מקאם שיגא פרשת בהעלותך || מנגינת קריאת התורה אצל הספרדים

כתיבת תגובה