רוזה פארקס || היום לפני שישים שנה, סירבה אישה אחת לפנות את מקומה באוטובוס.

רוזה פרקס
היסטוריה גדולה, בקטנה בראשון לדצמבר 1955, בעיירה מונטגומורי שבמדינת אלבמה עלתה רוזה פארקס, תופרת אפרו-אמריקנית בת 42, על האוטובוס בדרכה הביתה. כמו במרבית הימים, היא הייתה מותשת מיום העבודה המפרך וכל שקיוותה היה להגיע הביתה במהרה.
 
פארקס התיישבה בשורה האמצעית – בחלק המפריד בין הנוסעים הלבנים וה’צבעוניים’ היות וחוקי ההפרדה הגזעית שחלו בדרום האמריקני, שהיו ידועים שם כחוקי ג’ים קרואו, קבעו הפרדה מוחלטת בכל תחומי החיים בין שני הגזעים. לאחר שלוש או ארבע עצירות, התמלאו המושבים המיועדים ללבנים ונותר נוסע לבן לעמוד. כשהבחין נהג האוטובוס בנוסע העומד, עצר את האוטובוס ודרש מכל יושבי השורה של פארקס לפנות את מקומם. מרבית נענו מיד, פארקס לא הנידה עפעף. דויזר סמית, חברתה של פארקס שהייתה עדה לאירוע, סיפרה שהנהג צעק לעברה שלוש פעמים, אך היא לא אמרה מילה. “היא רק הביטה מהחלון כאילו שאיננה שומעת”. לאחר שצעקותיו לא נענו, יצא הנהג המתוסכל להזעיק את המשטרה.
 
תוך דקות ספורות הגיעו השוטרים לזירה, אזקו את פארקס ולקחו אותה למעצר. למרות שלא הייתה הנוסעת האפרו-אמריקנית הראשונה שנעצרה בדרום על סירוב לפנות את מקומה, הידיעות על מעצרה התפשטו ברחבי הקהילה האפרו-אמריקנית. פארקס נודעה בקהילה כאישה צנועה וידידותית, מבקרת קבועה בכנסיות ומזכירת הסניף המקומי של האגודה הלאומית לקידום הצבעוניים (NAACP). אם אישה כזאת מובלת למעצר כאחרונת הפושעים, החליטו ראשי הקהילה, עלינו להרים את קולנו במחאה. החלטה התקבלה: חרם מוחלט על האוטובוסים.
 
ביום בו נשפטה ונגזר דינה של פארקס – קנס של עשרה דולרים (סכום משמעותי עבור תופרת), נשא בקרבת מקום כומר צעיר דרשה ששלהבה את המאזינים.
 
“אנו מדוכאי הארץ…” קרא הכומר מרטין לותר קינג ג’וניור, “מושיטים ידינו אל שחר של חירות וצדק ושוויון”.
 
השחר הזה, כפי שהבהיר קינג בנאומו, לא יבוא מעצמו או בקלות. 381 ימים נמשך החרם בעיירה ונענה בהתנגדות ואלימות מצד הקהילה הלבנה ורשויות החוק הסרים למרותה. רק התערבות מלמעלה הובילה לסיום החרם.
 
למרות שהערעור של פארקס נפל ותביעה אחרת היא שהגיעה לבסוף לפתחו של בית המשפט העליון כשנה לאחר מכן, ההד התקשורתי הלאומי שעורר מעצרה של פארקס והמומנטום האדיר שיצר תרמו רבות לפסק הדין הסופי של בית המשפט.
בית המשפט העליון קבע שההפרדה הגזעית בתחבורה הציבורית, כפי שקבע שנתיים קודם לכן בהתייחסו להפרדה בבתי הספר, הינה אנטי חוקתית.
למרות שהשחר המיוחל עדיין סירב להגיע, אקט הסירוב האמיץ של פארקס והעידוד שצברו מנהיגי המחאה מהצלחת החרם, ובראשם קינג, סיפקו את הדלק להמשיך את המאבק בכל הכוח – הפעם בזירה הלאומית.

קישורים להרחבה.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

בדוק גם את זה

קובי טורהיים || סיכון מחושב, זו חובה.

“אני מעדיף להתחרט על הדברים שעשיתי מאשר על הדברים שלא עשיתי” זהו אחד הציטוטים המסוכנים… המשך לקרוא קובי טורהיים || סיכון מחושב, זו חובה.

כתיבת תגובה