הרב הגאון רפאל אנקווה זצ”ל || מצד הדין מותר ללמוד תורה, ללא כיסוי ראש.

היום ד’ בחודש מנחם אב, יום פקידתו של קודש קודשים ראש רבני מרוקו הרב הגאון רבי רפאל אנקווה (1848-1935) כונה על ידי בני קהילתו רבי רפאל המלאך, פוסק הלכה נודע במרוקו. נחשב לאחד מחשובי הרבנים במרוקו. היה הראשון להתמנות לתפקיד הרב הראשי של מרוקו. נולד בעיר סאלי במרוקו, לימים שימש כנשיא וכראש אבות בתי הדין ברבאט הבירה.

רבי רפאל אנקווארבי רפאל אנקווה נולד לאמו ביידה ולאביו רבי מרדכי אנקווה, ביום ב’ טבת בשנת תר”ח (1848) בעיר סאלי שבמרוקו. בן לשושלת רבנים ספרדית-מרוקאית ארוכה. רבי אפרים אנקווה (1370-1427), מאבותיו של רפאל, היה רב, רופא ופילוסוף ידוע מדור מגורשי ספרד שהתיישב בצפון אפריקה. ‏רפאל אנקווה נודע בלימודיו השקדניים מצעירותו, והוא שילב את לימודיו עם עבודה במסחר. הוא למד תחת חסותו של רבי יששכר אסראף ראש ואב בתי הדין בעיר, ואף נשא לאישה את בתו סעדה.

בשנת תר”מ (1880) חכם יששכר אסראף עלה לארץ ישראל, ומינה אחריו את הרב רפאל אנקווה לדיין וחבר בית הדין יחד עם דודו רבי מסעוד אנקווה ורבי יצחק אמזלג זיע”א. והיה אחראי להקמתה של ישיבה בעיר. בזכות למדנותו ופסיקותיו שמו זכה להוקרה ברחבי קהילות יהודי מרוקו. אנקווה תמך באדיקות במעבר לחינוך מודרני וסייע לכל ישראל חברים להקים בתי ספר במרוקו, ולצורך מטרה זאת הקים קרן תרומות ייעודית.

בשנת תר”ס (1900) לערך רבי רפאל אנקווה הקים ישיבה, אליה נהרו תלמידים רבים. חלק מתלמידיו המובהקים הם: הרב אברהם רווח, הרב אפרים שלום אנקווה, והרב מיכאל יששכר אנקווה – בנו יחידו של רבי רפאל אנקווה, שמילא את מקומו של אביו עד לפטירתו.

בשנת תרע”ח (1918) החליט השלטון הצרפתי במרוקו בראשית תקופת הפרוטקטורט שיש להקים מוסד של רב ראשי במדינה. חברי הוועד היהודי בעיר הציעו למנות את חכם רפאל אנקאווא כראש אבות בתי הדין, ונשיא בית הדין הגבוה לערעורים.

רבי רפאל אנקאווא סרב לקבל את המינוי, והציע במקומו את הגאון שלמה דנאן. הנציב העליון של צרפת סירב, ואיים לבטל את הקמת בית הדין. רבי רפאל אנקאווה התרצה, ומינה את הגאון שלמה דנאן רשמית כסגנו, ולמעשה חכם רפאל אנקווה נהג בו כנשיא.

שמעו של רבי רפאל אנקווה יצא למרחוק, ורבו דורשי תורתו במרוקו ומחוצה לה. ספריו חולקו חינם אין כסף לתלמידי חכמים ולבני עניים וגם לבתי כנסת ובתי מדרשות. ובשנת 1929 קיבל מהממשל הצרפתי את עיטור לגיון הכבוד.

הרב הגאון רפאל אנקווה נפטר בליל שבת קודש ד’ מנחם אב תרצ”ה (1935) בגיל 87. בהלווייתו שנערכה למחרת נכחו קהל אדיר של משתתפים, כולל נציגים צרפתים ומוסלמים בכירים ומשלחות יהודיות מכל רחבי מרוקו ונקבר בעירו סאלי. לאחר פטירתו ולאורך השנים חוברו לזכרו פיוטים ושירים רבים. מספר רחובות קרואים על שמו בערי ישראל.

רבי רפאל אנקווה חיבר מספר רב של ספרים הלכתיים וזכה לשם של מלומד גדול במרוקו ומחוצה לה.

ספריו

  • קרני רא”ם, ירושלים: דפוס שמואל הלוי צוקערמן, 1910.
  • פעמוני זהב חלק א’, ירושלים: דפוס שמואל הלוי צוקערמן, 1912.
  • פעמוני זהב חלק ב’, ירושלים: הוצאת אהבת שלום, 1999.
  • תועפות רא”ם חלק א’, קזבלנקה: דפוס המשבח, 1930.
  • תועפות רא”ם חלק ב’, ירושלים: דפוס הוצאת אהבת שלום, 1999.
  • חידושי רא”ם, ירושלים: דפוס הוצאת אהבת שלום, 1999.

רבי רפאל נודע בפסיקותיו ודוגמא לכך תשובתו, שמצד הדין מותר ללמוד תורה ללא כיסוי ראש*:

האם מותר ללמוד ולהתפלל ולברך בגילוי הראש מן הדין או לאו? …

הואיל וכל הפוסקים הגדולים שהזכרתי לפניך מדבריהם מוכח, שלא חשו כי אם במקום הזכרת ה’ דווקא, אבל הלימוד נראה פשוט מדבריהם שמצד הדין מותר.

התשובה נמצאת ב – שו”ת קרני ראם, סימן רכב, הוצ’ שמואל אלעלוף, סאלי, תר”ע (1910) הדפסה מחודשת, אבישלום אבידור בן אדיב, ירושלים תש”ס (2000).

באדיבות : אתר חכם היומי. וד’אר דייאלנה – הבית של יהודי מרוקו

 זכותו תגן עלינו ויהי מליץ יושר על עם ישראל אמן !

*לדינא בזמנינו כבר פסק רבינו הרב עובדיה יוסף זצ”ל שנשתנו הזמנים והיום ישנה חובה ללבוש כיפה בזמן לימוד תורה.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים

מסובין – חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

הרב אלי רייף || מעוברות ומניקות ביום הכיפורים

מעוברות ומניקות ביום הכיפורים מומלץ וחשוב להתייעץ עם הרופא האישי לברר האם נדרשות הנחיות אישיות.… המשך לקרוא הרב אלי רייף || מעוברות ומניקות ביום הכיפורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *