רבי דוד שלוש זצוק”ל || ניצחו אראלים את המצוקים

rabi shelosh

השבוע נלקח לבית עולמו הגאון הגדול רבי דוד שלוש זצוק”ל זקן רבני יהדות ספרד ושריד אחרון לשיירי כנסת הגדולה, ורבה של העיר נתניה מזה כ-63 שנים. ניצחו אראלים את המצוקים ונשבה ארון ה’

הרב צוריאל קריספל מספיד את הרב זצ”ל

הגאון הגדול רבי דוד שלוש זצוק”ל נולד בירושלים לאביו הגדול רבי יוסף שלוש זצוק”ל רבה של העדה המערבית לפני 96 שנה, היה מבחירי הבוגרים של ישיבת פורת יוסף בעיר העתיקה בטרם נפלה בידי הירדנים במלחמת השחרור, ונודע כבר בצעירותו בחריפות שכלו, ובהתמדתו, הרב זצוק”ל חלק את ספסלי בית המדרש עם גדולי ישראל זכרונם לברכה, ביניהם הגר”ע יוסף, חכם בן ציון אבא שאול, וחכם שבתאי אטון, זצוק”ל ועוד, שם יצק מים על ידי גדולי ישראל בראשם מו”ר הגאון הגדול רבי עזרא עטייה זצוק”ל.

מאחר הצאן, והוא עדיין צעיר לימים נשלח ע”י רבותיו, ובראשם הראשון לציון הגאון הרב בן ציון חי עוזיאל זצוק”ל לכהן פאר כרבה של העיר נתניה, שם הנהיג את נשיאותו ברמה, תוך כדי העמדת הדת על תילה, הקמת מערכת כשרות עניפה ואחראית, בתי הדין שבראשותו פעלו ללא כל חת, וביד תקיפה וזכה להערכה רבה, ולהערכה רבה בקרב כלל תושבי העיר לדורותיהם.

ספריו הרבים נודעו בחריפותם, ובחקירות רבות בכל תחומי וחלקי התורה שתפסו מקום של כבוד ב”מזרח” של היכלי התורה, העמיד תלמידים הרבה ברשת הכוללים שהקים בעיר, ונודע בעידודם של תלמידי החכמים לשאוף לגדלות בתורה, ואף תמך בהם ביד רחבה.

בוטלו

עמוד החסד שהטיל צל גדול על כל תושבי העיר נתניה, בהחזקת אלפי משפחות ועשה חסד בגופו ממש, ועניים היו מאוכלי שולחנו בחול ובשבת כמעשה שבשגרה וללא כל פרסום, ניהל מערכת של צדקה ורק לאחר שנפל למשכב נחשפו בני משפחתו למערך החסד הגדול שרקם וטווה בעיר, עם הגיעם של אוכלי לחמו לביתו כדי לקבל את הסיוע הקבוע אותו היו רגילים לקבל מהרב.

הרב זצ”ל נודע בתקיפותו הרבה מחד, ומענוותנותו הרבה מאידך, “עידו העצני” כפשוטו, כשהיה צריך ללחום את מלחמתה של תורה שלף את חרבו מנדנה ועמד על כל קוצו של יוד ועל כל תג ותג מתורתנו הקדושה, ואף בפסקיו הרבים היה חדשן, ולא חש מלהשמיע את קולו ברמה, ואף אם היה בידי עמידתו זו ל”החשב” כלא מקובל במחוזות שונים, האמין הוא בכל ליבו שעליו לעמוד על דעתו כפי שעלה לו בעמלו, ומאידך, קירב כל כל יהודי באשר הוא יהודי, ויעידו על כך תושבי נתניה שהסתופפו בצילו, ושתו בצמא את דבריו.

החזרת “עטרה ליושנה” אצלו לא הייתה סיסמה גרידא, ודאג להשריש בקרה הציבור הן הבוגר והן הצעיר את מנהגי יהדות ספרד, ניגוני התפילות, והדקדוק האמיתי, קריאת ספר תורה בדיוק רב, ובית הכנסת שלו נודע בכל הארץ בחזנים המיוחדים שהתפללו בו לפני התיבה כגון רבי דוד ריאחי זצ”ל, ועוד, מקהלת הילדים שסייעה בידי החזנים, והציבור הרחב שהצטרף לקטעי החזנות יצרו מקום תפילה מיוחד במינו ומקום לחיקוי.

לפני כשלוש שנים נפל למשכב ונס כוחו וליחו, אך הפעילות הברוכה לא חדלה לרגע ע”י בנו הרב יהודה שלוש שליט”א, שכיהן מזה שנים רבות כראש הכוללים בעיר, ושאר בניו היקרים שסייעו על ידו בהחזקת מפעל תורה כביר זה.

ציו

ספדו לו גדולי הדור ובראשם הראשון לציון הגר”י יוסף שליט”א הרב הראשי לישראל, אחיו הצדיק הגאון רבי אברהם שלוש שליט”א רבה של העיר כפר סבא, רבני ערים וראשי בתי דין, בניו היקרים חתמו את ההספדים תוך העלאה על נס של מעשיו הנסתרים והגלויים.

לאחר סיום ההספדים החל מסע הלוויה להר המנוחות בירושלים שם נטמן הרב המנוח בחלקת הרבנים ליד אביו הגדול זיע”א

קהל

יהי זכרו ברוך

קרדיט תמונות: יעקב כהן

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

פתחנו את שנת 2018 בידיעה והבנה כי יותר קרוב לוודאי שזוהי הולכת להיות שנת בחירות… המשך לקרוא ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

כתיבת תגובה