קשרים בין אישיים || ככל שמעיזים ומתקרבים, מסתכנים בפגיעה.

אנו נוטים לפרש פגיעה כדחייה
אנו נוטים לפרש פגיעה כדחייה

מאיר סבח טו”ר | הבעיה הנפוצה ביותר בזוגיות היא … ״תחושת הפגיעה״ – והשאלה האם אנו אמורים באמת להיות עסוקים בזה? ואם כן עד כמה? והאם יש לנו הזכות להיפגע מתי שנמצא לנכון להיפגע?

אז ככה;

 

כאשר אנו פוגשים בן זוג מתעוררים בנו שני רצונות סותרים – מצד אחד הרצון באינטימיות וקירבה רגשית, לצד שני של פחד מפגיעות מאינטימיות זו. אינטימיות רגשית בין שני אנשים מתקיימת כאשר אפשר להביע באופן גלוי ופתוח רגשות, מחשבות, משאלות, רגישויות, קשיים וכו’, תוך הרגשה שהדברים זוכים להקשבה מתוך אמפתיה, איכפתיות, דאגה כנה והבנת הצרכים ללא שיפוטיות.

וללא פנקסנות!

בקשר בריא בני הזוג צריכים להרגיש בטוחים גם אם יש בהם חולשות, קשיים, או תכונות אופי לשני שלא חיים איתם בשלום. בקשר שבו מתקיימת אינטימיות וקרבה רגשית, בני הזוג יכולים לגלות אחד לשני את מחשבותיהם ורגשותיהם ללא פחד משיפוט וביקורת ובידיעה שבן הזוג לא ינצל את החולשות לרעה. תחושת הבטחון מאפשרת לקחת סיכונים ולהרגיש מקובלים ואהובים באמת, להיות אותנטיים, ספונטניים, חופשיים לנסות ולהתנסות התנהגויות חדשות.

מצד שני כאשר אין בטחון בקשר קשה ליצור אינטימיות, או שהקשר איננו שורד בשל עויינות, מאבקי כוחות וניצול חולשתו של בן הזוג לניגוח הדדי.

הצורך באינטימיות מתקיים בכולנו. זהו צורך לא ממומש – מצד אחד מצפים ומקווים שיהיה לנו מה שלא היה לנו בעבר, מבוסס על חלומות ילדות תמימים אודות אהבה מושלמת. מצד שני, אנו מכינים עצמנו מראש לאכזבה, שלא נקבל כל מה שאנו רוצים וזקוקים לו. מאחר ואנחנו מכינים עצמנו מראש לאכזבה, אנו רגישים לכל פגיעה קלה, תוך ערנות לאכזבות אפשריות.

הנטיה – לפרש כל צל של פגיעה כפגיעה אנושה בקשר, ובכך לקבל אישור, לכאורה, לפחדים שלנו מפני אינטימיות ולשבור כלים ולהרוס או להביא לסיומו של הקשר היא לא נכונה!

אנו נוטים לפרש פגיעה כדחייה. והדחייה מעוררת בנו את פחדי הנטישה הבסיסיים והעמוקים ביותר שלנו.וזו טעות!! בדיוק הפוך – בקשרים בין אישיים, ככל שמעיזים ומתקרבים, מסתכנים בפגיעה; ככל שמתקרבים יותר – מסתכנים יותר; ככל שאנחנו יודעים יותר אחד על השני – האפשרות לפגיעה גדולה ורבה יותר. דהיינו, כשלוקחים סיכונים, יש ממה לפחוד. כשאנו מתקשרים רגשית לבן זוג ונעשים תלויים בו, מרגישים שמפקידים בידיו את המפתח לאושרנו, דבר העשוי להיות מפחיד. להתמודד עם פחד מאינטימיות הוא להיות מסוגלים ולהרשות לעצמנו להרגיש ולחוות את הפחד ואף לחוש לעיתים נפגעים- זו תוצאה נורמלית שלא אמורים להכנס ממנה להסטריה…

וההשרדות הזו – שלמרות הכל – שלא הכל חלק – אנו מבינים את התהליך – זו בעצם האהבה! לכן עלינו ליצור אווירה בטוחה בתוך הזוגיות, לזרום ולנהוג באותנטיות… ובכך נפיג את חלקי הפחד,

ואיך יוצרים אווירה בטוחה?? עוד אכתוב על זה…

שלכם מאיר.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי

מסובין – מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

חזי גרין || האנטומיה של יחסי אהבה-שנאה

השבת נקרא את פרשת ‘זכור’ מבחינתי זוהי ה’אנטומיה של שנאה’ בצורה שמבהירה מה בדיוק קורה… המשך לקרוא חזי גרין || האנטומיה של יחסי אהבה-שנאה

כתיבת תגובה