פרשת קורח || תתבוננו לרגע בחיים שלכם, האם אתם מרוצים מהם

Luxurious

יצחק אלחנן פדידה || תתבוננו לרגע בחיים שלכם. האם אתם מרוצים מהם? אם התשובה היא חיובית מעולה ואם היא לא, עליכם לעשות את הדבר הבא. קחו דף ועט ורשמו לעצמכם את כל הדברים הטובים שיש בכם. מעלות, מידות, מעשים וכישרונות. רשמו מדי יום לפחות חמישה דברים שאתם חשים אסירי תודה עליהם. . מחקרים מגלים שכתיבה יומית של הדברים החיוביים בחיים מגבירה את מידת ורמת האושר בחיים. קחו את השליטה לידיים שלכם. אל תתנו לרגש הקנאה לכרסם באושר שלכם ובאיכות החיים שלכם. כי על קנאה משלמים ביוקר 

על קורח כבר שמעתם

פרשת קרח הינה סיפור על פרשה כואבת. המחלוקת הגדולה שפרצה בעם גרמה לכך שקמו אנשים כנגד משה ואהרן. היו להם הרבה תלונות. לכאורה, כלפי חוץ זה נראה שמשה לקח לעצמו ולמשפחתו את התפקיד ואת החשיבות הגדולים ביותר מכל העם. קרח ועדתו התקוממו על זה וטענו לחוסר צדק. התוצאות היו הרסניות. הקב”ה קצף עליהם. “הִבָּדְלוּ מִתּוֹךְ הָעֵדָה הַזֹּאת וַאַכַלֶּה אֹתָם כְּרָגַע” (במדבר ט”ז, כ”א). משה ואהרן התנהגו בענוה גמורה. הם ניסו לדבר איתם ולפייסם. הם ניסו לגשר על הפערים ולסיים את המחלוקת. הם נענו בשלילה ולא היה שיתוף פעולה מהצד השני. “וַיִּשְׁלַח מֹשֶׁה לִקְרֹא לְדָתָן וְלַאֲבִירָם בְּנֵי אֱלִיאָב וַיֹּאמְרוּ לֹא נַעֲלֶה” (שם שם, י”ב).

מה הצית את המחלוקת הנוראה הזאת שגרמה להרג רב ואפילו להרג של ילדים? כיצד היה ניתן למנוע אותה?

הפעם אנחנו נלמד ביחד את הסיבה שגורמת לבני אדם לחוש מרירות וקנאה וגם את הדרך הנכונה להתמודד עם הרגשות הללו. אנחנו נוכל להגביר את העוצמה של הרגשות החיוביים בחיים שלנו ולסלק את הרגשות השליליים. שביעות הרצון שלנו מהחיים תעלה ונחוש הרבה יותר עשירים ממה שנדמה לנו.

“הַמְעַט מִכֶּם כִּי הִבְדִּיל אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל אֶתְכֶם מֵעֲדַת יִשְׂרָאֵל לְהַקְרִיב אֶתְכֶם אֵלָיו לַעֲבֹד אֶת עֲבֹדַת מִשְׁכַּן יְהוָה וְלַעֲמֹד לִפְנֵי הָעֵדָה”. (פרק ט”ז פסוק ט’).

באחד הפרקים בספר עלי שור לרב וולבה זצ”ל, הוא כותב מכתב לבחור צעיר שמרגיש כאב, עצבות, חוסר התרכזות ואי הצלחה. אלו רגשות שליליים מאוד קשים והם מסוגלים להפוך את החיים של האדם לאומללים. אדם שחי באופן קבוע עם רגשות כאלו, מלבד הכאב העצום, הוא חשוף לסיבוכים נוספים כגון בדידות מהחברה ואפילו מחלות, לא עליכם. הוא כדרכו הנפלאה והעיונית, מפרט לו בדיוק מה גרם להרגשות הללו וגם כיצד לצאת מהם ולהחזיר את השמחה לחיים.

“יום יום ראית יותר ויותר כישרונות של אחרים, מגרעות אצלך וביום אחד נתמלאה הסאה, הנך חש בעצמך שאין לך כלום, לא כשרון ולא הצלחה ולא תקוה, רק אפיסת כוח, עצבות וצער. הרגשה זו נקראת קנאה”.

זוהי הנוסחה המלאה לעורר בחיים סבל ועצבות. הסתכלות על מה שאין לי ושימת לב על מה שיש לאחרים. אדם שרגיל בצורה כזו להסתכל על החיים שלו, סוחט מעצמו את טיפת שמחת החיים שנותרה בו. כל אדם רוצה להרגיש טוב, חשוב ומיוחד. אם ההרגשות הללו נמנעות מהאדם הוא חש חסר אונים, סבל וכאב גדול.

מי הביא עליו את המצב הזה? האם באמת חבריו מלאים בכל טוב והוא חסר וריק מכל ברכה?

האדם על ידי ההרגל להמעיט בערכו ולהגדיל בעיניו את יתרונות האחרים, גורם לעצמו את המצב המתסכל הזה. מי שיקדיש לרגע מחשבה עמוקה ורצינית ויחשבו עד כמה הוא לא שווה כלום ורק לאחרים יש את מה שהוא היה רוצה וצריך, מובטח לו שירגיש דכדוך. כל מה שאנחנו מתמקדים בו אנחנו מרגישים. אם נחשוב באופן מתמיד ונרכז את המיקוד המנטאלי שלנו בדברים רעים ובחסרונות זה ישפיע מיידית על ההרגשה שלנו. וגם ההיפך הוא הנכון. כי המיקוד מעורר בנו רגש. במיוחד אם מדובר בתהליך מתמשך ובהרגל קבוע.

זהו אופייה של מידת הקנאה. היא קיימת בכל אדם ומקננת לה ברבדים העמוקים של נפשנו.

בידינו לעורר ולהציף אותה בדיוק כמו שאנו יכולים לעורר מידות אחרות. הדרך לגרום לה לבוא לידי ביטוי היא על ידי התבוננות במה שאין לי והתרכזות במה שיש לאחרים. זה נכון בלימוד, זה נכון בחיי משפחה, זה נכון בפרנסה ובמקצוע ובכל תחום שנעלה בדעתנו.

חוסר שביעות רצון מהחיים מגיע מקנאה.

ההתמודדות העיקשת מול מידת הקנאה יכולה להעצים בחיינו רגשות מאוד חיוביים ולתת לנו את ההרגשה הנפלאה של סיפוק ושביעות רצון. אדם שחי בכאלו הרגשות טובות מביא את עצמו לידי ביטוי בצורה הרבה יותר יעילה והרבה יותר מלאה. הקשרים החברתיים שלנו יכולים להשתפר ואנחנו יכולים ללמוד אהוב את מה אנחנו עוסקים בו והתפקיד שיש לנו. איך עושים את זה?

איך מגבירים את שביעות הרצון מהחיים ומסלקים את רגש הקנאה?

“המכיר את עצמו ויודע תכונותיו, ויודע כי מה שחננו הבורא יתברך, מתנה גדולה היא, ואם רק ינצל את כוחותיו יגיע לכל מעלה חמודה, וישיג בתורה הקדושה מה שהבורא עולם רוצה שהוא ישיג ובאופן שהבורא עולם רצה שישיגהו, אדם זה אינו סובל עוד מקנאה”.

מודעות עצמית ואמונה שיש לנו כל צרכינו עם האמונה שה’ רצה שבני האדם יהיו שונים ויעבדו אותו בצורה שונה, יכולים לעזור לנו לצאת מהכאב והצער שאנו חשים בעקבות רגש הקנאה. אין בני אדם שהם שווים בהרכב הכוחות והמזג שלהם. לכל אחד יש את חלקו בתורה ותפקיד מיוחד בעבודת ה’.

הדרך להיות מאושר מחלקי זה להאמין ולשנן לעצמי בכל פעם מחדש שיש לי כל מה שאני צריך כדי לגדול ולהצליח.

לשבת ולמנות אחת לאחת, את כל המעלות שהתברכנו בהן. לחפש את כל הדברים הטובים שיש בנו ואפילו לשים לב איזה דבר טוב נמצא בחולשות ובגבולות שיש לנו. למשל, אם קשה לי לזכור ולהבין מהר, ואני נדרש לחזור המון פעמים על החומר הנלמד, ואחרים יכולים בקלות יתרה להבין ולזכור, עלי לחשוב איזה דבר טוב יש בזה. על ידי העמל והיגיעה שיובילו אותי להבנה ברורה אני יכול לחוש סיפוק גדול יותר מאחרים. בנוסף להרגשת הסיפוק יש סיכויים גדולים יותר שאני הבנתי את החומר יותר מאחרים כי אני עמלתי ויגעתי באופן עמוק וסודי ואילו הם למדו את זה במהירות ובחופזה. דבר טוב נוסף שניתן לגלות מהחיסרון היחסי הזה הוא שאני כנראה אזכור את הלימוד לאורך זמן רב יותר מאחרים שלמדו את זה רק פעם או פעמיים.

זוהי הסתכלות בריאה ונכונה. זה מצריך הרגל וזה משתלם. אם נתבונן במה שאין לנו, מובטח לנו להרגיש אומללים ומסכנים והתוצאות יכולות להיות הרסניות. יאוש מוביל לחוסר מעש. אין אדם שאין בו מעלות. אין מצב שלא יכולים לדלות ממנו דברים חיוביים. צריך רק לשנות את המיקוד שלנו ואת תשומת הלב.

זה בדיוק מה שקרא לקרח ולעדתו. הם הגיעו למצב שהם שכחו והתעלמו מכל הטובה שהם זכו לה והסתכלו במה שיש לאחרים. הם אומרים למשה שהוא אשם בכך שהוא הוציא אותם מארץ זבת חלב ודבש, כך הם מכנים את העבדות במצרים. הם מתעלמים לגמרי מכל מה שהם זכו לו. הם אומרים למשה שהוא מתנשא עליהם. הם שכחו שהם זכו להיות מבני לוי שקדושה יתרה נודעת להם. זה לא הספיק להם, הם רצו את הנעליים של מישהו אחר. לאן זה הוביל אותם? חכמים אומרים שהגמל הלך לבקש לעצמו קרניים, גם את האוזניים שהיו לו גזזו לו. זה מה שקורה למי שמתעלם באופן קבוע ממה שיש לו ומבקש לעצמו חיים אחרים.

תתבוננו לרגע בחיים שלכם. האם אתם מרוצים מהחיים?

אם התשובה היא חיובית מעולה ואם היא לא, עליכם לעשות את הדבר הבא. קחו דף ועט ורשמו לעצמכם את כל הדברים הטובים שיש בכם. מעלות, מידות, מעשים וכישרונות. תרשמו מדי יום ביומו לפחות חמישה דברים שאתם אסירי תודה עליהם. מהדברים הקטנים ביותר עד הדברים החשובים והגדולים יותר. מחקרים מוכיחים שכתיבה יומית של הדברים החיוביים בחיים מגבירה את מידת ורמת האושר בחיים. קחו את השליטה לידיים שלכם. אל תתנו לרגש הקנאה לכרסם באושר שלכם ובאיכות החיים שלכם.

אם אתם נמצאים כרגע במערכת יחסים ורוצים לחוש יותר סיפוק ושביעות רצון ממנה, תרשמו לעצמכם את כל המעלות שיש בבן הזוג או בבת הזוג שלכם. אתם תעריכו אותם יותר.

הכרת טובה ותודה היא כלי מעשי, יעיל ועוצמתי לרומם את מצב הרוח ולהגביר את האושר בחיים. אל תתנהגו כמו הגמל שביקש לעצמו קרניים. תתחזקו באמונה, על ידי שתשננו אותה, שיש לכם כל מה שאת צריכים. הזמן הטוב ביותר לזה הוא כמובן בעת ברכות השחר שאנו מברכים מדי בוקר. קריאה איטית עם שימת לב מה אנחנו אומרים יכולה לשפר את הרגשתנו. אנחנו נחדיר לראש שלנו ונאמין באמונה שלמה שה’ נתן לי בדיוק את מה שאני צריך כדי להשלים את נפשי. בד בבד עלינו להפסיק להסתכל על אחרים ולערוך בינינו השוואות. להתרגל להביט בעין טובה על אחרים ולברך אותם על מה שיש להם.

אדם שיש לו עין טובה על אחרים מגביר את הברכה האישית שלו מלבד ההתמודדות עם רגש הקנאה ושיפור מצב הרוח. אם תשימו לב לדבר מעניין באותיות האלף בית. אתם לא תמצאו שום אות מלבד האותיות ב’, ר’, כ’, שהמספר הכולל שלהם שווה בדיוק כפליים מהאות שלפניהם. איזו אות מופיעה לפני האות ב’? האות א’ שהמספר שלה בגימטריא הוא אחד, בדיוק חצי מהאות ב’ שמספרה הוא שניים. וגם האות ר’ שמספרה הוא מאתיים, זה כפול מהאות ק’ שלפניה שמספרה הוא מאה. והאות האחרונה, האות כ’, מספרה הוא עשרים, שזה כפול מהאות י’ שלפניה שמספרה הוא עשר. מהו הרמז שיש כאן? האותיות הללו מרכיבות ביחד את המילים ‘ברך’. כל מי שמקפיד תמיד להסתכל בעין טובה על אחרים ולברך אותם הוא יקבל כפליים ברכות, כי טוב עין הוא יבורך.

כל מי שמתנסה בזה מרגיש את זה ויודע את האמת הזאת שהוא הראשון שמרוויח מלתת ולברך אחרים. מצב הרוח משתפר, האנרגיה גודלת, השמחה מתעוררת לחיים וכל פינה אצלנו מוארת באור גדול. מערכות היחסים משתפרות והאהבה מתעצמת רק בגלל ששינינו את המבט שלנו מהסתכלות במעלות האחרים ובחסרונותינו לעבר מעלותינו האישיות וכל שאר הדברים הטובים שחיינו. זה משנה חיים.

תתרגלו לומר תודה על כל דבר קטן וגדול ותחוו שביעות רצון גדולה מאוד. תכתבו לעצמכם ביומן את כל החוויות בטובות שחוויתם ואת כל ההישגים שלכם ותחושו בעלי ערך ומשמעות.

האתגר השבועי:

1. בכל יום בברכות השחר לכוון יותר בברכת ‘שעשה לי כל צרכי’. לחשוב עד כמה זה נכון.

2. תכתבו בכל יום לפחות חמישה דברים טובים שקרו לכם.

3. תערכו רשימה ארוכה של כל המעלות שלכם, הכישרונות שלכם וההישגים שלכם.

4. תבחרו תחום בחיים, כמו פרנסה או זוגיות, ותירשמו לעצמכם מספר סיבות שמצדיקות ומבהירות למה אתם מאושרים מהמצב למרות הכל.

5. תבחרו מערכת יחסים אחת, בן זוג, בת זוג, ילדים, הורים וחברים. ותרשמו לעצמכם את כל הדברים הטובים שיש בזולת. את המעלות שלהם ואת הטובות שהם עשו לכם.

שבת שלום ומבורך 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות יצחק אלחנן פדידה

יצחק אלחנן פדידה

יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה – מנטור,
מאסטר ב- NLP, ייעוץ אישי וזוגי, ייעוץ עסקי, ומגשר,
מנכ”ל מסלול לחיים,
מחבר הספר פרשה מעצימה.

בדוק גם

אודי הרשלר || יום כיפור – יום הבירור הגדול

“שני שעירי יום הכפורים – מצותן שיהיו שניהן שוין: במראה, ובקומה, ובדמים, ובלקיחתן כאחד” (משנה… המשך לקרוא אודי הרשלר || יום כיפור – יום הבירור הגדול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *