קבורת ישראל || הפנים המכוערות של הממהרים להקיש על המקלדת

שבעה חודשים ציפה יוסף בורשטיין ללידת בנו, אך הילד נולד מת ביום שישי האחרון. במהלך היממה האחרונה בסרטון ויראלי מעורר זעם בו נראית לכאורה התנהגות אטומה קשוחה ומזלזלת של מצד פקיד החברה קדישא באב השכול שאיבד את היקר לו בנו התינוק. סרטון לא קל לצפיה.

בסרטון נראה האב המתעקש על זכותו לדבר אחד פשוט – קבר ומצבה לבנו. דבר שמגיע לו עפ״י חוק. אולם פקידי חברה קדישא בירושלים נראים מביאים לו בקרטון את גופת בנו בטענה שבירושלים קוברים תינוקות ועוברים בלי לדווח להורים על מקום הקבורה, לא מעונין? קח את הקרטון. וכך הניחו לו את הקרטון בחוץ עם גופת בנו. הסרטון זכה מיידית לתפוצת שיא ברשתות החברתיות ועורר זעם וקיתונות על החברה קדישא.

מבדיקה שערכנו עולה שמצפיה בסרטון בלבד יכולה ראיית המציאות להתעוות לגמרי. בפרשה ישנם פרטים אישיים רבים המעורבים בפרשה והיות שאינם רלוונטים נתעלם מהם לעת עתה.

העובדות: החברה קדישא פנו לאב והציעו לו לטפל בכל הנדרש לקבורת הילד ללא כל תשלום, אלא שהם הסבירו כי ישנו תנאי הלכתי שהם מקפידים עליו מאוד. תוך ציון כי באפשרותו וזכותו לפנות לחברות אחרות שאינן מקפידות בנידון זה.

בסרטון נשמע האב מאשים ש”שמו אותו בקרטון כמו חתול”. העובדה היא שכך קיבל האב את התינוק מבית החולים, בלי שום קשר לחברה קדישא.

לסיום, בפעם הבאה שאתם רואים סרטון ויראלי וממהרים להאשים. תזכרו תמיד שיש שני צדדים למטבע, וכדאי לברר גם מה החלק שלא צולם…

בהודעה לעיתונות נמסר ממשרד הדתות

הסיפור הוא על נפל בן 8 חודשים. הנוהל הוא שבית החולים מטפל בקבורה מול גוף שזכה במכרז בנדון שכזה (פרלשטיין מרחובות). האבא הצליח בלחץ לקבל את הנפל מבית החולים והביא אותו לסנהדריה. שם הסבירו לו שאין להם קבורת נפלים כבר מספר שנים. ואין באפשרותם לבצע את הקבורה. הם הציעו לו לעזור לו להחזיר את הנפל לבית החולים , מה שהאבא לא יכול לעשות אחרי שהוציא אותו. ואכן האבא השאיר אצלם את הנפל. בסופו של דבר האבא בא היום בצהריים ולקח את הנפל. דיברו עם האבא כבר אתמול בלילה והוסבר לו מה שצריך להסביר.
להוי ידוע שהח”ק במשך שעה וחצי ניסו להסביר לאבא בכל דרך אפשרית את הנוהל. היו מאוד סבלניים אליו . הבינו את צערו של האבא. אבל הוא החליט לפעול איך שפעל, אל העובדות –

א. את הגופה החברה קדישא מקבלת בקרטון מביה”ח (שימו לב זה קרטון רפואי של טבע…)

ב. כדאי שכולם יידעו כולל האבא שלא מדובר בהחלטה שרירותית “ושיטת עבודה שלהם”. מדובר במנהג ישן של הח”ק. כדאי שיסתכלו בספר חכו ממתקים של הרב שלמה זלמן אויערבאך, שהורה שההורים לא ידעו היכן קבור ילדם התינוק. מכל מקום זו לא איזה המצאה של הח”ק וזה לא ענין של חוק וערכאות

ג. אין שום מונופול בירושלים קיימים כ13 ח”ק. לא מתאים לך אחד אז לך לשני ולשלישי. אף אחד לא קובל אותך!

ד. הסירטון ערוך וחתוך בצורה מגמתית ומכוערת.

אחרי מאמצים רבים הושגה פשרה המוסכמת על שני הצדדים: התינוק יובא מחר למנוחות עולמים
בבית העלמין בהר הזיתים בחלקת התימנים , ושל כמנהג יורשו בני המשפחה להיות נוכחים בקבורה. 

 

לנושא בהרחבה:

דניאל אלי | תינוק שנפטר בתוך 30 הימים הראשונים לאחר לידתו אינו נחשב כמי שהגיע למעמד של ‘בר קיימא’ (בעל יכולת קיום) ולכן מנהגי הקבורה והאבלות לגביו במסורת היהודית שונים. למעשה, משפחתו של תינוק כזה אינה נדרשת לקריעת הבגד כסמל לאבלות, לישיבת שבעה ולאמירת קדיש. מציאות הלכתית זו, בה לא מתאבלים על תינוק רך שנפטר בימים הראשונים לחייו מהווה הקלה לחלק מן המשפחות ואילו על משפחות אחרות מקשה מאד. רצונם של חכמים שהנהיגו כלל זה היה להקל על ההורים האבלים ולפטור אותם מדיני האבלות. חלק מן המשפחות אכן מרגישות שירד מעל כתפיהן עול השבעה, ואילו לאחרות חסרה מסגרת האבל היהודית הקבועה בה ניתן להתמודד עם האובדן בחיק החברה והמשפחה. משפחה המעוניינת בכך תוכל לנהוג מנהגי קבורה ואבלות, כפי שיפורט להלן.

איזה תינוק נכלל בהגדרת ‘נפל’?

‘נפל’ הינו תינוק שנפטר במהלך חודשי ההריון, במהלך הלידה או במהלך 30 הימים שלאחר מכן. העובדה שהתינוק שהה זמן מסוים באינקובטור המדמה רחם אינה משנה לענין זה, שכן הזמן הקובע הוא זמן הלידה עצמה. תינוק שעבר את גיל חודש יצא מגדר ‘נפל’ ונחשב לתינוק ‘בר קיימא’ (שיש לו קיום). אם חלילה יחלה תינוק שכזה וימות, ייחשב כילד לכל דבר ומשפחתו תתחייב באותם מנהגי קבורה ואבלות הנהוגים בעקבות פטירת מבוגר.
עבור תינוקות הנולדים חולים מאד, עם מומים שאינם ברי ריפוי, אשר הצפי לגביהם הוא שלא יישארו בחיים, מתארכת תקופת הביניים עוד. במקרים כאלה יכולה תקופת הזמן בה התינוקות נחשבים כ’נפל’ להימשך יותר משלושים יום. כך אם לאף רגע אחד לא היו התינוקות מחוץ לכלל סכנה ולבסוף נפטרו מאותה מחלה עמה נולדו. במקרה כזה, גם אם התינוק נפטר לאחר חודשיים, שלושה או ארבעה, עדיין ייחשב כנפל.

מנהגי קבורה ואבלות

אם התינוק נפטר לפני גיל שלושים יום, בטלים למעשה כל מנהגי האנינות (מנהגי האבל שבין המוות לקבורה), הקבורה והאבלות. הקבורה מתבצעת ללא טקס וללא נוכחות ההורים, והתינוק נקבר בחלקת קבר אישית באזור מיוחד המיועד לשם כך, ללא מצבה. גם מנהגי האבלות שונים – הורי התינוק ואחיו לא מחויבים לקרוע קריעה בבגד, לומר קדיש לשבת שבעה ולנהוג מנהגי אבלות, אם כי ההלכה מאפשרת להם לעשות זאת אם רצונם בכך.

סדרי הקבורה

בתחילת אוגוסט, 2014 פורסם חוזר של משרד הבריאות ובחודש ספטמבר, 2014 פורסמו נהלים של המשרד לשירותי דת ובהם נהלים חדשים של קבורת נפלים, עוברים ו”תינוקות רכים”. התיאור למטה מתיחס לתקופה שקדמה לנהלים החדשים וישתנה בקרוב עם יישומם של הנהלים החדשים בבתי החולים ובחברות הקבורה. השינוי הגדול מהמצב הקודם מתיחס לעוברים שמתו מהשבוע ה-20 של ההריון ויכולת ההורים לבחור במידה מסויימת של השתתפות בקבורה וידיעת מקום הקבורה. לעת עתה – צרו איתנו קשר לאבהרות נוספות ולסיוע ותמיכה.

ברוב המקרים מחתימים בתי החולים את הורי התינוק על טופס המאשר להם לטפל בסידורי הקבורה בעצמם, ללא התערבות ההורים. אם המשפחה מסכימה לכך, ייצור בית החולים קשר עם חברה קדישא העוסקת בקבורת נפלים, והיא תערוך את הקבורה. בחלק מבתי החולים תינתן להורים אפשרות לערוך פרידה מן התינוק לפני הבאתו לקבורה, אך לא תינתן לה אפשרות לנכוח במקום. הקבורה עצמה מתבצעת על ידי קברני חברת הקדישא, כאשר אחד מהם נושא את התינוק בחיקו, בלא מיטת קבורה (אלונקה) ובלא תכריכים (הגופה תהיה עטופה בסדין לבן במקום בתכריכים). טהרה (רחיצת הגופה לפני הקבורה) כן נערכת, בדומה לטהרה של נפטרים אחרים. אם הנפטר הוא תינוק זכר שטרם הגיע לגיל 8 ימים ולא עבר ברית מילה, תבצע החברה קדישא מילה לגופת התינוק לפני קבורתו. אין מדובר בברית מילה טקסית הכוללת ברכות ופסוקים, אלא בעצם פעולת המילה הנעשית על ידי מוהל או על ידי איש חברת הקדישא. כמו כן, במידה ולא ניתן שם לתינוק הנפטר, תיתן לו חברת הקדישא שם לפני הקבורה. התינוק ייקבר באזור מיוחד המיועד לקבורה של עוברים ושל תינוקות שנפטרו בלידתם או בימים הראשונים לחייהם. לקברים אלה אין ציון מקום ברור ואין מניחים עליהם מצבה. כמו כן, טקס הלוויה לא יכלול אמירת קדיש, עמידה בשורה וניחום אבלים. כאמור, בדרך כלל לא תינתן למשפחה אפשרות לנכוח במקום.

ברוב המקרים לא מציעים בתי החולים אלטרנטיבות להסדר זה, ועל כן ההורים אבלים המעוניינים לדאוג להסדרי הקבורה בעצמם, להיות נוכחים בשעת הקבורה ולהניח מצבה על קברו של ילדם, צריכים לומר זאת במפורש ולחפש חברת קבורה אשר תסכים לכך. במסע לוויה כזה יכולה משפחה הרוצה בכך לומר קדיש על התינוק (בנוכחות מנין גברים יהודים) וכן לומר פרקי תהלים כמקובל בלוויה רגילה. אם בוחרת המשפחה גם לקרוע קריעה בבגד על הנפטר, היא יכולה לעשות זאת, אך בלא הברכה הנאמרת בלוויות רגילות בשעת הקריעה. נוהל נשיאת התינוק (בחיק ולא במיטה-אלונקה) ועיטופו (בסדין ולא בתכריכים) נשאר בדרך כלל כפי שנהוג.

ייתכן ולשם קבורה בחלקה רגילה ומובחנת יצטרכו ההורים לשלם סכום לא מבוטל, שכן מדובר ברכישת חלקה לאחר פטירה, שאין לה תעריף. משפחות אחרות יעדיפו לפנות לבתי עלמין לקבורה אזרחית, לעתים בתשלום גבוה אף יותר.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”.

עדיף שהחרדים לא יתגייסו פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”. צפו בסרטון… המשך לקרוא פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”.

כתיבת תגובה