ציון “לשבח” || “היכל התרבות” המקומי הצנוע של ק”ק העיר בני ברק.

בני ברק אז והיום

דוד שיף | המסתובב ברחובהּ הראשי של העיר בני ברק, רחוב רבי עקיבא, ודאי מבחין בתופעה חברתית – הומוגנית לשמה . אנשים, נשים וטף בעלי חזות חרדית – מי יותר ומי פחות – מאכלסים בהמוניהם, בלי עין הרע, רחוב זה – המשקף נאמנה פני קהילת קודש (ק”ק) זו .

אך לא תמיד היו כך פני הדברים . עד לפני שנות דור אחד, ואף למעלה מזה, כיהן בה ראש עיר מטעם סיעת המפד”ל (קודמתהּ של סיעת “הבית היהודי”), כלשצדו נושאים בתפקיד “הסגן” – נציג “הליכוד” ונציג סיעת “המערך” (קודמתהּ של סיעת “העבודה” ושל סיעת “המחנה הציוני”) . מצב מוניציפלי זה נבע מן העובדה הפשוטה – ששררה אז בעיר התורה והיראה – של אכלוס מוגבר מצד “בעלי הכיפות הסרוגות” – “המתנחלים העירוניים”, כפי שנקראו אז .

מצב דברים אורבני זה, נותץ לרסיסים בבחירות לרשויות המקומיות, שנערכו בשנת 1983, שבהן זכה ברוב קולות הבוחרים והבוחרות נציג סיעת “החזית החרדית המאוחדת” ונבחר לראש העיר – תפקיד בו הוא נושא עד היום – בשינוי זהויות הכרחי. “מהפך רבה” זה, הביא את חובשי כיפות הבד הססגוניות לנדוד למחוזות חפץ אחרים – כדוגמת : גבעת שמואל, פתח תקווה וליישובים הנטועים בנוף יהודה ושומרון, והותיר להמוני חרדים – חסידים ומתנגדים – לייצב את שורותיה של בני ברק .

אבל אנו חוזרים לתקופה שקדמה לזה, שבה היה השלטון המקומי בעיר נתון בידי “הסיעה הדתית – לאומית”. באותה עת, וגם שנים לפני כן, “התברכה” בני ברק בבית קולנוע משלה. כן, כן – בית קולנוע של ממש, שהקרין סרטי קולנוע “גדולים מהחיים” – ולא סרטי בית קצרצרים ברוחב 8 מילימטר, שהוצגו על קיר הבית המשותף, באמצעות מקרנה מיוחדת לתצוגת סרטי קולנוע “ביתיים”.

גבירותיי ורבותיי – הרשו נא לי להעלות באוב את זיכרו של קולנוע “שֶׁבַח” בבני ברק, שהיווה מקום מפלט לכל משועממי הסביבה וגם לצרכני תרבות פוטנציאליים – אלה ואחרים . לאחר חווייה מזדמנת וחד פעמית בקולנוע זה נוספה הטענה, כי הוא מיועד למזוכיסטים בלבד – אלה שהגיעו ל”קולנוע שבח” בפעם הראשונה, ואולי גם האחרונה, בתקווה נאיבית להעביר אי אלו רגעי קסם קולנועיים בחברת מצ’יסטה ו/או טרזן, ומצאו עצמם קורסים לרצפה עם כיסא העץ המיושן והחורקני, שעליו התיישבו רק דקה קודם לכן או אף פחות מכך …

מסיבה מרכזית זו – ונוספות לה – התדלדלו בהדרגה מבהילה שורותיו של בית הקולנוע הזה, עד כי בעליו, אדון בוכריס, נאלץ לנקוט צעד מקורי ויוצא דופן ולחלק “ארטיק” מסוג “אסקימו לימון” לכל אותם בטלנים, בעלי זיכרון קצר או מזוכיסטים, ששבו ופקדו אולם זה למרות הכול, במסגרת – “הכל כלול במחיר הכרטיס הרגיל” . ברם, הכול היה לשווא .

קולנוע “שבח”, שנזכר להקרין את “בן חור” על מסכו באיחור של 15 שנים ואת “בוני וקלייד” באיחור של 7 שנים “בלבד”, נסגר עוד בשלהי שנות ה-70′, ואף אחד לא הזיל דמעה מיותרת על כך. בית הקולנוע נהרס ועל חורבותיו הוקם סמינר לבנות חרדיות. כל העובר על פני מקום זה אינו יכול להעלות בדעתו, כי כאן בדיוק שָׁכַן מלפנים “היכל התרבות” המקומי הצנוע של ק”ק העיר בני ברק …

 

צילום עכשווי של הרחוב הראשי של בני ברק רחוב רבי עקיבא, קרדיט תמונה: Heimishe Freimi.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים

מסובין – חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

שתיקת הכבשים || שנה למחדל החמור בהלוויתו של הרב וואזנר זצ”ל

365 יום עברו מאז אותו ערב מר בו חשך המאור הגדול ונגנז מאיתנו מרן הרב… המשך לקרוא שתיקת הכבשים || שנה למחדל החמור בהלוויתו של הרב וואזנר זצ”ל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *