פרשת תולדות || הכל תלוי ברצון, אבל איך מעוררים את הרצון.

boyChallenge

כיצד אנשים מבלים את זמנם? יש כאלו שבוחרים לשבת וללמוד ולרכוש ידיעות רחבות ומעלות שכליות. הם מבקשים לעלות בתורה וביראת שמים. יש  כאלו שבוחרים לשבת ולפטפט בענייני העולם ולדבר על כל העולה על רוחם. יש כאלו שבוחרים להשתתף במרתון אתגרי ולמתוח את יכולותיהם עד הקצה. בכל תחום שנסתכל בו ועל כל פעולה שנביט נראה שמה שדוחף את האנשים לעשות את מה שהם עושים, היא ההנאה וידיעת התועלת מהמעשים אותם הם בחרו לעשות. כשהאדם יודע את התועלת המגיעה אליו מפעולה כלשהי אז מתעורר החלק החיצוני של כוח הרצון וכשהוא חש בהנאה מאותה פעולה אז מתעורר החלק הפנימי של כוח הרצון.

מוטיבציה – הכוח המניע את ההתנהגות האנושית

שמעתם פעם על “איש הברזל”? הוא שחה בים למעלה מעשר שעות. זה היה קשה ומתיש. הוא החל להתעייף, השחייה הייתה לו קשה. הייתה לידו סירה עם מספר אנשי צוות עליה. הדבר האחרון שהוא רצה, היה לעלות על הסירה ולהגיע באמצעותה לחוף. כשחויב לעלות לסירה ולצאת מן המים הוא היה מאוכזב. אלעד בנימין, הוא אחד מבין שבעה עשר ספורטאים, בכל העולם, שהשתתף ועבר בהצלחה את אחד האתגרים הקשים, המפרכים והמייגעים ביותר. ‘אינדורסמן’, איש בעל כוח סבל ועמידות, זהו אחד מהמרתונים השונים המתקיימים בעולם שרק יחידי סגולה זוכים לעבור בהצלחה. המרתון מתחיל בלונדון ומסתיים בפריז. המרחקים עצומים עבור בן אנוש ללא אמצעי תחבורה או תעופה. המשתתפים פותחים בריצה של מאה וארבעים קילומטרים. לאחר מכן הם אמורים לשחות מרחק של שלושים ושלושה קילומטרים. הקינוח של המרתון הוא רכיבה על אופניים לאורך מאתיים ותשעים קילומטרים.

כל אדם המעוניין להשתתף במרתון הזה חייב להירשם זמן רב מראש. הוא עובר אימונים מפרכים שמכשירים אותו, עד כמה שאפשר, לאירוע המאתגר הזה. הוא מלווה באנשי צוות רבים שעוזרים לו מבחינה לוגיסטית ומפקחים עליו. עכשיו אתם מבינים מדוע הוא התאכזב לעלות על הסירה לאחר ששחה למעלה מעשר שעות. הסירה המלווה נתקעה ולכן הוא לא היה יכול להמשיך במירוץ לבדו, מחשש שיסחף או יאבד. כל זה קרה בדיוק פחות משני קילומטרים לסיום ובגלל זה הוא היה מאוכזב. אבל זה לא מנע ממנו להמשיך לאחר מכן לרכב על אופניים מרחק של מאתיים ותשעים קילומטרים עד פריז. לקח לו שמונים ואחת שעות לסיים את המרתון. הוא הרגיש סיפוק גדול. הוא הגשים חלום והגשים את עצמו. עכשיו הוא נח, עד לאתגר הבא.

מה מניע את בני האדם? מדוע אנשים עושים את מה שהם ועושים ומתנהגים כמו שהם מתנהגים? מה דוחף אדם להירשם לסוג כזה של תחרות? המאמץ אדיר, ההכנה מפרכת והסיכון גדול ובכל זאת אנשים ממשיכים לנסות בכל פעם אתגר חדש להתמודד מולו. מהבחירות הקטנות ביותר בחיים ועד להחלטות הגדולות ביותר, יש כוח מניע אחד שגורם לנו לבחור במה שאנו בוחרים. התשובה לשאלה הזאת יכולה להעניק לנו ידע רב על ההתנהגות האנושית ולתת בידינו את היכולת לנווט את מעשינו כאוות נפשנו. אנחנו נבין מדוע ישנם דברים שאנו מואסים ובורחים מהם כמו מן האש ומצד שני למה אנו רודפים אחרי מה שאנו רודפים אחריו ונמשכים אליו.  

מכירת הבכורה

ליצחק ורבקה לא היו ילדים. לאחר תפילה רבות הקב”ה נענה לבקשתם ונותן להם שני בנים. לאחד קראו יעקב ולשני קראו עשו. עשו יצא ראשון מבטן אמו. ביום פטירת אברהם אבינו, סבם של השניים, יעקב מכין נזיד עדשים להברות את האבל, שהעדשים דומות לגלגל, להורות שהאבלות גלגל החוזר בעולם. עשו מגיע מן השדה ורוצה לאכול מן המאכל שהכין אחיו. יעקב מתנה עם עשו שימכור לו את הבכורה עבור נזיד העדשים, שעבודת הקורבנות הייתה בתחילה של הבכורות ולא היה ראוי עשו, שרשע היה, לעבודה זו. שאל עשו, מה טיבה של עבודה זו? אמר לו יעקב, כמה אזהרות, עונשין ומיתות תלויים בה. למשל, שתויי יין ופרועי ראש העובדים במקדש חייבים מיתה. אמר עשו, אני הולך למות על ידה! אם כן, מה חפץ לי בה?! הוא מסכים למכור את בכורתו. יעקב מבקש מעשו שהמכירה תהיה ברורה, ושישבע לו. עשו מסכים ומוכר את הבכורה ליעקב.

מה גרם לעשו לוותר על הבכורה שלו? לכאורה, הבכורה היא דבר שיעקב אבינו מאוד רצה בו ורדף אחריו. מה גרם ליעקב לרצות בה? שני דפוסי התנהגות שונים כלפי אותה בכורה. מה הניע אותם?

שורש האדם

האדם נברא ממקור של תענוג. ליצירתו של האדם מאותו מקור יש השלכה כבירה על אורחות חייו. מיומו הראשון, האדם יודע לעשות דבר אחד באופן טבעי. לברוח מכאב ולרדוף אחר הנאה. כל מה שמהנה את האדם מושך אותו אליו ומה שלא מסב לו תענוג דוחה אותו. כיון שהאדם נוצר ממקור של תענוג זהו ציר חייו.

חוש ההנאה של האדם הוא הכוח המניע שלו.

הנאה מושכת את האדם כמו מגנט. אין צורך בהסברים ושכנועים כדי לגרום לו להשיג את מה שנעים לו. האדם בעודו ילד, הוא מעוניין רק לשחק. כשהוא גודל קצת, אז חוש ההנאה שלו גדל עמו. הוא מתחיל להתעניין גם בהכרה מהסביבה ובכבוד. מכל מקום, כל פעולה שהאדם עושה מקורה בניסיון לברוח מכאב או להרוויח עונג, שזהו אותו מטבע עם שני צדדים. הציר שעליו חג האדם כל חייו הוא ציר ההנאה. הוא יכול ליהנות מדברים רוחניים, כמו חכמה למשל, או להשאיר את חוש ההנאה שלו ברמה הבסיסית ביותר והגשמית בלבד.

אפילו פעולה שלילית שהאדם עושה יש לה כוונה חיובית. לדעת האדם המבצע אותה היא יכולה להקל מעליו סבל מסוים או להביא לו נחת בעקיפין.

תתארו לעצמכם, אדם שמרבה לשתות אלכוהול. כולם מסכימים ששתייה מרובה של אלכוהול היא מסוכנת ומזיקה. איזו כוונה חיובית יכולה להיות לאדם המרבה לשתות אותה? ברגע שהאדם שותה אלכוהול מצב רוחו משתנה כמעט מיידית. אדם שמרגיש עצוב או מדוכא מוצא לעצמו תרופת פלאים, אמנם קצת יקרה, אפילו מזיקה, אך היא משתלמת לו בכך שהיא משנה את מצב רוחו הקשה ועוזרת לו לשכוח את מצוקותיו. אם הוא מרגיש קצת חולשה וחוסר אונים, השתייה גורמת לו להרגיש הרגשה של שליטה. אם הוא קצת מתבייש וקשה לו לדבר ולהיפתח, לאחר כמה כוסות הוא הופך למסמר הערב. זוהי דוגמא קלאסית לפעולה שלילית שיש לה כוונה חיובית. כי זהו הציר שעליו נע האדם לאורך כל ימי חייו. אפילו באחריתו, לאחר מאה ועשרים שנה, הוא מקבל שכרו לטוב או למוטב בעונג או בסבל כי זהו שורשו, טבעו ומקור בריאתו.

כיצד אנשים מבלים את זמנם? יש כאלו שבוחרים לשבת וללמוד ולרכוש ידיעות רחבות ומעלות שכליות. הם מבקשים לעלות בתורה וביראת שמים. יש  כאלו שבוחרים לשבת ולפטפט בענייני העולם ולדבר על כל העולה על רוחם. יש כאלו שבוחרים להשתתף במרתון אתגרי ולמתוח את יכולותיהם עד הקצה. בכל תחום שנסתכל בו ועל כל פעולה שנביט נראה שמה שדוחף את האנשים לעשות את מה שהם עושים, היא ההנאה וידיעת התועלת מהמעשים אותם הם בחרו לעשות. כשהאדם יודע את התועלת המגיעה אליו מפעולה כלשהי אז מתעורר החלק החיצוני של כוח הרצון וכשהוא חש בהנאה מאותה פעולה אז מתעורר החלק הפנימי של כוח הרצון.

רדיפה ובריחה

כשעשו מתבקש למכור ליעקב את הבכורה הוא שואל את יעקב: מה טיבה של עבודה זו? במילים אחרות, מה יוצא לי ממנה? יעקב אומר לו שיש בה סכנה גדולה, הרבה מיתות ועונשים תלויים בה.

“וַיֹּאמֶר עֵשָׂו הִנֵּה אָנֹכִי הוֹלֵךְ לָמוּת וְלָמָּה זֶּה לִי בְּכֹרָה”. (פרק כ”ה פסוק ל”ב).

התשובה של עשו לאחר מכן מלמדת אותנו את המניע לפעולה שלו. הוא אומר, אם כן, מה חפץ לי בה?! לא לחינם הוא משתמש במילה חפץ. כי המקור לכל הפעולות שלנו הוא כוח הרצון. ידיעת התועלת מהווה את החלק החיצוני של כוח הרצון וחוש ההנאה מהווה את החלק הפנימי של כוח הרצון. זאת אומרת, שמה שהשפיע על עשו למכור את הבכורה בקלות לכאורה, זה הצורך להימנע מכאב בעבודה של בכור והעונשים והסכנות הכרוכים בה ומציאת העונג באכילת העדשים. לא היה לו חפץ ורצון במלאכה הזאת ולכן הוא נמנע ממנה. החפץ מתעורר על ידי הרווחים, היתרונות והתועלות המגיעות מפעולה כלשהי.

המלבי”ם הקדוש כותב בפירושו על התורה, בפרשת כי תבוא, “שבטבע האדם כשעושה דבר שלא יבין תועלתו לא יעשהו בנפש חפצה”. אם אין לנפש חפץ בפעולה מסוימת זה רק בגלל שהאדם לא מבין את התועלת היוצאת לו ממנה. ברגע שהתועלת ברורה כוח הרצון מתעורר ודוחף את האדם לעבר אותה פעולה.

מכירים אנשים שצריכים מספר שעונים מעוררים כדי לקום בבוקר לעבודה או ללימודים? רובנו חושבים שמדובר באנשים עצלים. אנו מרבים לחשוב בטעות ומדביקים תוויות מהר מדי לאותם אנשים ומתייגים אותם כעצלים. האם הם עצלים? לפעמים יכול להיות אירוע מעניין או טיול והם יכולים להיות הראשונים שקמים והם מעוררים את השעון מעורר. הם מתארגנים מהר ומתייצבים ראשונים.

כך מתנהג אדם עצל?

ההבדל בין שני המקרים הללו הוא ברור. יש דבר שמדבר על ליבם ויש דבר שדוחה אותם ולכן הם מתנהגים בקיצוניות כזו כלפי דברים שונים. “כי החפץ במלאכה יעורר לב האדם עליה”, כותב רבנו יונה בפרושו על משלי (י”ט, ט”ו) על הפסוק: “עַצְלָה תַּפִּיל תַּרְדֵּמָה וְנֶפֶשׁ רְמִיָּה תִרְעָב”. אם אין לאדם חפץ ורצון במלאכה מסוימת הוא מתנהג כעצל כלפיה. אין לו דחף ומוטיבציה. ומה מעורר את הרצון של האדם? ידיעת התועלת וחוש ההנאה שהם שתי שכבות המרכיבות את כוח הרצון.

לגר”א מוילנא יש פירוש נפלא על הפסוק: “גַּם בְּלֹא דַעַת נֶפֶשׁ לֹא טוֹב”, במשלי י”ט ב’: “כשעושה מצוות בלי דעת, הנפש לא טוב, כי אין נהנית הנפש מזה, מחמת שאינו יודע השורש ועושה בלא חשק”. אם הנפש לא נהנית מהמצוה האדם עושה אותה ללא חשק. מעורר החשק וההנאה הוא ידיעת השורש, כלומר, מדוע עושים את המצוה, מה התועלות שלה וההשלכות של קיום המצווה או מניעה ממנה. כשהרצון מתעורר האדם רץ לעבר הפעולה אותה הוא מבקש לעשות. אם אין רצון לאדם, מחמת שאינו רואה תועלת במה שהוא עתיד לעשות, הוא רדום והוא נמנע מהמעשה או עושה אותו בעצלתיים.

דחף לפעולה

אחרי מה אתם רוצים לרוץ? מה הם הדברים אותם אתם רוצים להשיג? תתארו לעצמכם מה יכולתם להשיג אם היה לכם יותר מוטיבציה. האם ישנה מסכת אותה אתם רוצים לסיים ואין לכם מספיק דחף? כל פעולה שאתם יכולים לחשוב עליה ניתן לעורר את כוח הרצון אם מגדילים בעינינו את הערך הטמון בה. אם תבהירו לעצמכם מה אתם עתידים להרוויח מהמעשה הזה אתם תוכלו לגייס לעצמכם את הכוח הכביר של הרצון ולהתמודד מול קשיים קשים ואתגרים רבים. כל מה שאתם צריכים זו סיבה טובה.

‘כל מי שיש לו איזה למה שלמענו יחיה, יוכל לסבול כמעט כל איך’,

אמר פרופסור ויקטור פרנקל. סיבה חזקה מספיק יכולה לעורר בכם כוחות שלא ידעתם על קיומם. תוכלו להשתמש בזה כדי להשתפר בעבודה שלכם או בלימודים, ובכל מקום בו חסרה לכם מוטיבציה.  

אתם יכולים לעורר בכם גם סלידה מדבר מסוים ולא רק רצון לקיים אותו. אם ישנו דבר שאתם רוצים להתרחק ממנו אתם גם יכולים להשתמש במה שלמדנו. אם תדעו מה אתם תפסידו ומה הנזק שיגרם לכם אם תמשיכו עם אותו דפוס פעולה שלילי, אתם תפתחו רצון להימנע ממנו.

אולי אתם רוצים להתחזק באיזה תחום שטעון שיפור אצלכם, כמו העברת ביקורת ותלונות שיכולים לחסל את שמחת החיים שלכם ולהרחיק מכם אנשים אהובים.

כשאדם מפתח הנאה מפעולה מסוימת או מבין בצורה ברורה ומוחשית מה הוא משיג ממנה הוא ירוץ לעשות אותה. מצד שני, כשיהיה ברור לו מה הוא מפסיד מפעולה מסוימת הוא יתרחק ממנה. תוכלו להשתמש בזה כדי להשפיע על עצמכם וגם על בני המשפחה שלכם. יש בידכם כרגע את הכלי המרכזי המסוגל לעורר את כוח הרצון ולגייסו לטובתכם כדי להגשים את עצמכם. מציאת דרכים ליהנות ומציאת התועלות יהיה בעזרכם.

האתגר השבועי

  1. בחרו מטרה כלשהי שבה אתם רוצים להשיג יותר מוטיבציה לעשות אותה.
  2. מצאו דרכים ליהנות מהפעולה הזאת.
  3. רשמו לעצמכם בפרטי פרטים מה הם התועלות אותן תשיגו מהפעולה הזאת. מצד שני רשמו מה הם הנזקים מהם אתם נמנעים בזכות הפעולה הזאת.
  4. בחרו דבר ממנו אתם רוצים להתרחק.
  5. רשמו לעצמכם את הכאבים והתוצאות המזיקות ממנו. הוסיפו את התועלות שתשיגו אם תמנעו ממנו.

שבת שלום ומבורך!

רוצים לשתף אותי ב”הארות” שהיו לכם בעקבות הכתבה?

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

פרשת ויקהל || איך מוצאים את היעוד האישי

יצחק אלחנן פדידה | הסוד הגדול של כל המצליחנים הוא שהם יודעים שאין קיצורי דרך… המשך לקרוא פרשת ויקהל || איך מוצאים את היעוד האישי

כתיבת תגובה