פרשת שמיני || רוצים חיים ללא חרטות נצלו הזדמנויות

opportunity

יצחק אלחנן פדידה | יש לנו נטייה טבעית לרצות בדברים נדירים. אחת משיטות ההשפעה היעילות ביותר היא לגרום לבני האדם להבין שאם הם לא יחליטו בהקדם הם עתידים לאבד את ההזדמנות. אתם מכירים את המבצעים שיש להם תאריכים מוגבלים? הסיבה שהמפרסמים בוחרים להגביל את אפשרות הרכישה לזמן מוגבל היא כדי להמריץ את האנשים

לקנות לפני שיגמר.

היום נדבר על הזדמנויות – כי יש דברים שלא חוזרים פעמיים

לא רק תאריכים מוגבלים ממריצים אותנו אלא גם מוצרים מוגבלים. למשל, פרסומת שמודיעה על מספר מקומות מוגבל של משתתפים או פרסומת שמודיעה על מספר מוצרים מוגבלים. נקיטת המספר של האפשרות לקנייה גורמת לבני האדם לרצות לקנות מהר לפני שיגמר.

באחת מחברות הטיסה המפורסמות הודיעו ביום בהיר אחד על שינויים בקווי התעופה. הם הודיעו שבתאריך מסוים כבר אי אפשר יהיה לטוס מיעד אחד למשנהו כמו בעבר. כבר למחרת מספרי הנוסעים החלו לעלות. הטיסה נשארה אותה טיסה, המחיר אותו מחיר, התנאים אותם תנאים ושום דבר מיוחד לא ישתנה חוץ מהגבלת האפשרות לטוס כמו בעבר. אנשים רוצים יותר ממה שהם יכולים לקבל פחות. זוהי נטייה טבעית ואנושית.

ישנם מבצעים שאם ננצל אותם נרוויח ואם לא ננצל אותם לא יקרה שום דבר נורא. אמנם ישנן הזדמנויות שאנו לא יכולים להרשות לעצמנו לאבד. לפעמים ההזדמנות של החיים שלנו מגיעה לפתחנו ואם לא נהיה מוכנים, ערים ונחליט מהר, החרטה והאכזבה יהיו גדולים מאוד וספק אם תהיה לנו הזדמנות נוספת.

היכולת לזהות הזדמנות ולנצל אותה היא יכולת שמזוהה עם מצליחנים. אנשים שמגיעים להצלחות ברמה גבוהה בכל תחום כמעט, הם אנשים שיודעים להחליט מהר. חוסר החלטה הוא אחד מהגורמים המרכזיים לכישלון.

מבדיקה שנעשתה על 25,000 בני אדם שחוו מפלה גילתה כי מבין שלושים הסיבות המרכזיות שגרמו לה להיכשל, חוסר החלטה הייתה קרובה לראש הרשימה.

אל תגיד מחר פן יהיה מאוחר, זהו לא עוד סתם פתגם שמכריזים עליו רוכלים מהשוק. זוהי אמת לאמיתה שמהווה את אחד ההבדלים בין הצלחה לכישלון. מי שמתמהמה, מסתפק, מהסס וחשש יתר על המידה, יכול להפסיד את ההזדמנויות לפרוץ קדימה. ישנם רגעים שצריך להחליט מהר ובזריזות ולדעת לזהות ולנצל אופציה להתקדם ולהתפתח.

תתארו לעצמכם שהבית שלכם מוצע למכירה. מגיעים אליכם לקוחות ומציעים לכם מחיר. אתם מתייעצים ומקדישים מספר ימים כדי לבדוק את הנושא ולחשוב. הטלפון שלכם מצלצל ועל הקו נמצא הלקוח שמעוניין לקנות את הבית. הוא שואל, מה החלטתם? ואין לכם תשובה. הוא מודה לכם ופונה ללקוח הבא. עוברים חודשים ואתם מתקשים למכור את הבית. כל ההצעות שאתם מקבלים מתגמדות ליד ההצעה המקורית והראשונית שקיבלתם. אתם יוזמים שיחה לאותו לקוח ומגלים שהוא כבר מצא לעצמו בית דווקא לא רחוק מכם. איבדתם את ההזדמנות. לא החלטתם מהר מספיק. זוהי רק דוגמה אחת קטנה, שהרבה מכם בוודאי יוכלו להזדהות איתה. כמה עוד דוגמאות כאלה יש? אולי איבדתם שידוך טוב, הצעת עבודה טובה, עסקה מעניינת או כל הזדמנות שאתם מסוגלים לחשוב עליה.

הדבר המעניין הוא, שדוקא הפחד מהפסד היה אמור לדרבן אותנו להחליט מהר, ובכל זאת הרבה מאוד אנשים מאותגרים בתחום ההחלטות. אם ייחודיות ההצעה מניעה לפעולה אז מדוע אנחנו מהססים לעיתים קרובות מדי? מה גורם לנו להסס? מה הקשה על ההחלטה שלנו?

מסע קניות

הייתה חוקרת שחקרה במשך שנים רבות את כל נושא קבלת ההחלטות של בני האדם. היא ביצעה מחקר מאוד מעניין. היא נכנסה למרכז קניות והציבה שם דוכן טעימות. מבין כל האנשים שהיו אמורים להיכנס באותו יום ולערוך את הקניות שלהם היא רצתה לבדוק כמה אנשים יגיעו לטעום ורכשו בסופו של דבר את המוצר. היא הניחה ששה סוגים של ריבה שאנשים יטעמו דגימות קטנות מהם ויקנו את אחת הריבות. באותו יום מבין כל הקונים שביקרו במרכז הקניות הגיעו לדוכן הטעימות 40% מהאנשים. מתוכם החליטו לרכוש 30% ריבה אחת לפחות.

בפעם הבאה היא הקשתה עליהם קצת. ביום אחר היא הניחה 24 סוגים של ריבה. הפעם המבחר היה גדול בהרבה מהפעם הקודמת. כיצד זה השפיע על האנשים שהגיעו לטעום? זה הגדיל את כמות הטועמים בצורה ניכרת. 60% מבין כל הרוכשים שנכנסו לאותו מרכז קניות באותו יום טעמו ריבה בדוכן הטעימות. כמה מתוכם באמת קנו? המספר יכול להפתיע אתכם. ההיגיון אומר שאם יש עלייה במספר הטועמים אמורה להיות עלייה במספר הרוכשים לכאורה. לא רק שלא הייתה עלייה, לא רק שהמספר הקודם של רוכשים סופיים לא נשמר, אלא הייתה ירידה משמעותית במספר הקונים. רק 3% בלבד מבין כול הטועמים רכשו ריבה.

מה השתבש? מה הייתה הסיבה שגרמה לירידה המשמעותית הזו?

מסקנת המחקר הייתה שריבוי אפשרויות גורם לחוסר החלטה.

אדם שניצב מול ששה סוגים של ריבה קל לו יותר להחליט מאשר אדם שניצב בפני עשרים וארבעה סוגים. המחשבות שמתחילות לרוץ במוח הקונה הן רבות ומכשילות ובסופו של דבר מבלבלות אותו והוא מעדיף שלא לקנות בכלל. ריבה אחת יותר טעימה, ריבה אחרת יותר בריאה. ריבה אחת יותר זולה ואחרת יותר איכותית. האבא אוהב ריבה מסוימת והילדים אוהבים ריבה אחרת. וכך האדם חושב וחושב, מהסס ומסתפק ולא מחליט. זוהי אחת מהסיבות המרכזיות שמונעות מאיתנו לבחור בצורה מהירה ויעילה.

הפחד מהפסד ממריץ לבחור וריבוי האפשרויות מעכב אותנו. חוסר החלטה יכול להיות מעכב ההצלחה הגדול ביותר כיון שיהיו הזדמנויות שלא יחזרו על עצמן וחלקן יהיו משמעותיות קצת יותר מבחירה בסוג של ריבה לאכילה. כמו שאנו רואים בפרשת השבוע.

כהן גדול

אמרו חכמים, שכל שבעת הימים שהיה משה בסנה, אמר לו הקב”ה: ‘לך בשליחותי’. משה התחמק מללכת בשליחותו של הקב”ה. הוא אמר לו: ‘שלח נא ביד תשלח’. אמר לו הקב”ה, אני אומר לך, ‘לך’, ואתה אומר לי שלח נא ביד תשלח?! חייך, למחר אני פורע לך, כשיעשה המשכן, תהא סבור בעצמך שאתה משמש בכהונה גדולה, ואני אומר לך, קרא לאהרון שישמש. לכך נאמר: “קרא משה לאהרון ולבניו”. כך כתוב במדרש תנחומא סימן ג’. כשרצה הקב”ה משה לא רצה, כשרצה משה כבר היה מאוחר מדי, ה’ העניק את המתנה הזאת לאהרון אחיו.

אחד מהתפקידים הקדושים, המפוארים והמיוחדים ביותר שבן אנוש יכול להגיע אליהם ולבצע אותם הוא להיות כהן גדול. עד כדי כך זהו יעד מבוקש ואהוב שהיו דורות שהיו קונים בהרבה ממון את הזכות הזאת. אמנם אותם כוהנים לא היו גומרים את שנתם, שזה עוד יותר מפליא שהם רצו את זה בכל זאת, אך הם עדיים היו מוכנים לעשות הכל כדי להגיע למעמד הרם והנישא הזה, להיות כהן גדול. למשה רבנו ניתנת ההזדמנות, ה’ מבקש ממנו ללכת ולהושיע את ישראל, הוא מסרב בכל מיני צידוקים ותירוצים ומאבד את ההזדמנות לעתיד לבוא להיות הכהן הגדול שיעבוד במקום הקדוש והטהור ביותר.

זאת אינה הפעם היחידה שמשה רבנו רצה ונדחה. הייתה פעם נוספת. “ויאמר לא תוכל לראות את פני”, תנא משמיה דרבי יהושוע בן קרחה, כך אמר לו הקב”ה למשה: ‘כשרציתי לא רצית, עכשיו שאתה רוצה איני רוצה’. בהתגלות שזכה לה משה רבנו בסנה, כתוב שהוא הסתיר את פניו ולא הביט במראה השכינה. ולדעה אחת לפחות הוא לא קיבל על זה שכר אלא להיפך, הוא הפסיד מלהביט בפעם אחרת.

יש לפעמים הזדמנויות שלא חוזרות פעמיים וצריך לדעת לנצל אותן. ההכנה גורמת לנו להיות מודעים ומאפשרת לנו את היכולת לקחת בשתי ידיים את מה שניתן לנו במתנה.

לנו יכול להיות שלא תהיה האפשרות לגילויים שזכה להם משה רבנו אבל גם לנו יש השפעות, ברכות וישועות שממתינות לנו שננצל אותן אם רק נהיה מוכנים ומודעים אליהן. שפע תמיד יורד מלמעלה ומגיע למי שמוכן לקבל אותו. אנו צריכים וחייבים לשמור על ערנות גבוהה כדי לתפוס את אותם אירועים חשובים.

אולי הזדמנות החיים שלנו נמצאת באופק. כולנו יכולים להצביע על מספר הזדמנויות שנתנו להן לחמוק מבין האצבעות שלנו.

רוב בני האדם מתחרטים בסוף חייהם על מה שהם לא עשו לא פחות מאשר על מה שהם עשו לא כהוגן. הדרך לחיות חיים ללא חרטות היא על ידי ניצול הזדמנויות.

תוצאות החיים שלנו נגזרות מההחלטות והבחירות שלנו. כל החלטה מובילה ליעד מסוים וקובעת לנו כיוון אחר בחיים. ישנם צמתים בחיים שקובעים במידה רבה את מסלול החיים שלנו והכל נקבע על פי מה שאנחנו נחליט ונבחר. והיא האחריות הגדולה שנמצאת על כתפינו רחבות או צרות ככל שיהיו. כל אחד ואחת מאיתנו מכריע בעצמו את תוצאותיו על פי בחירותיו. ההזדמנויות יגיעו, רק השאלה היא האם נהיה מוכנים. נסו להיזכר בכמה רגעים שנאלצתם להחליט בחיים שלכם והיססתם ולאחר מכן איבדם את ההזדמנות. אתם זוכרים את התסכול, האכזבה, החרטה והרגשת ההפסד הנורא? כדי לא לעבור את זה שוב אתם חייבים ללמוד להחליט במהירות וביעילות. זוהי הדרך לניצול הזדמנויות.

שריר ההחלטה

צריך לדעת שבדיוק כמו כל שריר בגוף האדם שאינו משומש דיו, הוא מתנוון, כך בדיוק היכולת לבחור ולהחליט חייבת להיות מיומנות שאנו רוכשים ומתאמנים בה. ככל שנרבה להחליט בכוחות עצמנו למרות ההשלכות, כך יקל עלינו להחליט בעתיד.

אין מה לחשוש מכישלון. הכישלון בוודאי שיהיה. כישלונות הם חלק בלתי נפרד מההצלחה.

האנשים המצליחים ביותר הם האנשים שנכשלו יותר מכולם. כך למדו בעבר וכך לומדים גם היום אין חכם כבעל הניסיון. מה שניסיון יכול לתת לנו שום בית ספר לא יעניק לנו. לבחור, להחליט ולקחת אחריות, זהו השיעור שלקחנו לעצמנו הפעם. ההשלכות כבירות.

מה אתם מעכבים? ממה אתם מתחמקים? תזכרו שגם חוסר החלטה זו החלטה. אם אתם לא תבחרו אחרים יבחרו עבורכם.

למרות שזאת נשמעת עסקה לא רעה, שמנקה אתכם מאחריות, לא בטוח שתאהבו את התוצאות.

הזמן שלכם מוגבל, אל תבזבזו אותו בלחיות חיים של אנשים אחרים.

בכל תחום בחיים יש צורך בהחלטה נחושה. בחירת לימודים, בחירת מקצוע, בחירת בן זוג, בחירת מקום מגורים, בחירת מוסדות לימוד לילדים והרשימה עוד ארוכה וכנראה לא מסתיימת עד מאה ושערים. החיים שלו מורכבים מהרבה החלטות קטנות עם השלכות גדולות.

האתגר השבועי

  1. חזקו את שריר ההחלטות שלכם עוד היום. החליטו איזושהי החלטה שנמנעתם מלהחליט זמן מה.
  2. הרגילו את עצמכם להחליט מהר. הקציבו לעצמכם זמן מוגבל להחלטה וזה ימריץ אתכם.
  3. בדקו אילו דברים בחיים שלכם קיבלתם מבלי לבחור. שיקלו את התוצאות. בצעו החלטה מחדש.

 

שבת שלום ומבורכת לכל אחד ואחת מאיתנו 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות יצחק אלחנן פדידה

יצחק אלחנן פדידה

יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה – מנטור,
מאסטר ב- NLP, ייעוץ אישי וזוגי, ייעוץ עסקי, ומגשר,
מנכ”ל מסלול לחיים,
מחבר הספר פרשה מעצימה.

בדוק גם

ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

פתחנו את שנת 2018 בידיעה והבנה כי יותר קרוב לוודאי שזוהי הולכת להיות שנת בחירות… המשך לקרוא ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

כתיבת תגובה