פרשת צו || מדריך ליצירת חיי איכות מלאי אנרגיה וחיוניות

health

יצחק אלחנן פדידה | האם ידעתם ש-80% מהמחלות הכרוניות ניתנות למניעה על ידי אורח חיים בריא? כך הוכח באחד המחקרים המקיפים והמפורסמים בתחום הבריאות. תחשבו על המספר העצום הזה. תחשבו על כמות האנשים שסובלים מהמחלות הללו או ח”ו קיפחו את חייהם בגללן. זאת אומרת שחלק גדול וניכר מהמחלות מופיעות מסיבות ידועות, באופן עקבי. אין מדובר במקרה או גזרה אלא האדם במו ידיו או במו פיו יכול להביא על עצמו אותן או לחסן את עצמו מפניהן.

היום, ניתן לפקח ולמדוד את השפעת ההתנהגות של האדם על בריאותו. האם השמנת יתר, שנזקיה ידועים לכל, היא גזרת גורל? האם נגזר על האדם להיות שמן? בוודאי ישנם הבדלים בין בני אדם, במזג ובמבנה הגוף, אך כל אדם, כמו שהוכיחו רבים, יכול לשמור על משקל גוף תקין אם ישמור על מספר כללים והנהגות באופן מתמיד וכך להיות בריא יותר.

תחשבו על בעיות בריאות כמו סוכר או לחץ דם לרגע. מהיכן הן מגיעות? למה יש לאדם לחץ דם נמוך או גבוה? למה שאדם יסבול ממחלת הסוכר?

התבוננות באורח החיים של בני האדם מעידה ברוב המקרים על דפוסי התנהגות שחוזרים ונשנים ומופיעים שוב ושוב אצל אותם אנשים, וגורמים לתופעות הללו. הגברת המודעות והבנת המעשים שיכולים להקטין את הסיכויים באופן משמעותי שנחלה, יכולים לחולל מהפכה באורח חיינו. הבריאות היא נושא מרכזי בחיים שלנו. אנו מקדישים שעות רבות שהופכות לימים ושנים רק כדי להישאר בריאים וחיים. אם נגלה מספר פעולות מפתח שיכולים להגדיל את הסיכויים שנזכה לחיים ארוכים, מלאי כוח ובריאות, מלאי אנרגיה ופעילות, זה ישפיע באופן רציני ועמוק על איכות החיים שלנו.

מהו אורח חיים בריא ומה נרוויח אם נקפיד עליו?

כמה אתם מוכנים לשלם עבור בריאות תקינה ויציבה? תראו את כל הביטוחים השונים המוצעים לנו חדשים לבקרים. ביטוח חיים, ביטוח בריאות ביטוח תאונות עבודה וכדומה. אנשים רוצים להרגיש בטוח. מה יגרום לבני האדם לחוש בטוחים, הידיעה שאם יחלו הם יוכלו לממן את הוצאות הטיפולים?

על ידי אימוץ ההרגלים הנכונים, ניתן גם כן לחוש בטוח, ואפילו יותר. אדם שיודע שהוא עושה את כל מה שביכולתו לעשות על מנת להישאר חזק ובריא יחוש הרבה יותר בטוח מאדם שמזניח את הגוף שלו אבל עשה ביטוח בריאות או ביטוח חיים. יותר מכך, ההרגלים המתאימים נותנים לנו בנוסף את הסיכויים הגדולים ביותר להישאר בריאים וחסונים. אנו מגדילים את הסיכויים שגופנו יהיה חזק מספיק ותקין ויאפשר לנו חיים איכותיים וטובים. אלו שני היתרונות המרכזיים והמידיים שניתן להרוויח על ידי עשיית הפעולות הנכונות והיעילות, הרגשה טובה ובטוחה וצמצום הנזקים.

רווח חשוב לא פחות, ואולי יותר משני היתרונות הללו, הוא יצירה של חיים מלאי אנרגיה וחיוניות. שמירת הבריאות והגוף והתחזוקה שלו מובילות להרגשה טובה, למרץ, להתלהבות, לערך עצמי ואפילו לשמחה. אלו הרווחים שנוכל להשיג אם נשכיל לשמור על גופנו ונתייחס אליו כראוי. רוב הדברים בעולם יכולים להשתבש ולהתקלקל מחוסר ידע ומהזנחה. יש אנשים שלא יודעים מה צריך לעשות ולכן הם לא עושים, ויש אנשים שיודעים מה צריך לעשות אבל הם מזניחים.

תנסו להיזכר מתי בפעם האחרונה הייתם במוסך כדי לתקן את הרכב שלכם? למה הרכב התקלקל?

חלק גדול וניכר מהתקלות שמובילות לנזקים כבדים ברכב, מופיעות בגלל שהנהג הזניח את הרכב. הרכב לא קיבל את הטיפול הראוי, בזמן הנכון ואצל האדם הנכון. רכב מטופח ושמור יכול לשמש את האדם לאורך זמן ובצורה טובה יותר מאשר רכב מוזנח. צריך לעשות לרכב טיפול כל כמה אלפי קילומטרים. צריך לבדוק שמן ומים באופן סדיר כדי לאתר בעיות בזמן ולהעניק להם טיפול הולם. יש חשיבות גדולה לעבור בכל שנה מבחן שמאשר שהרכב תקין ומגלה מה הם הליקויים שלו.

כך זה בדיוק אצל האדם. יש דברים שלא נכון לעשות אותם, שמסוגלים להסב נזק למי שכן עושה אותם. יש דברים שחייבים לבצע כדי להמשיך ולתפקד בצורה סדירה ונוחה. הזנחה של הדברים הללו, במודע או שלא במודע, גורמת לתקלות רבות. יש לנו חשיבות עליונה לשמור על הגוף שלנו.

כמו שנלמד בפרשת השבוע.

beef

בפרשתנו יש תשע מצוות עשה ותשע מצוות לא תעשה. חלק מהמצוות עוסקות בנושא האכילה ומתארות לנו דברים שאסור לנו לאכול אותם. יש לנו ציווי שלא לאכול חלב בהמה טהורה. יש לנו איסור נוסף שלא לאכול דם של בהמה, חיה ועוף. מה הן הסיבות שאסר עלינו הקב”ה לאכול את הדברים הללו?

אין לנו צורך בהסברים על מצוות ה’, שהן עמוקות, נפלאות ומועילות ללא צל של ספק. אמנם הלימוד של הסיבות הללו יכול לגרום לנו מלבד הגברת החשק לקיים אותן, גם תועלת נוספת ועצומה. התורה מלמדת אותנו את ההתייחסות הראויה לגוף שלנו.

“מהיות הגוף כלי לנפש ובו תפעל כושר פעולותיה”, כותב בעל ספר החינוך במצווה קמז’, “ולפי זכותו וטוב מזגו יבין דרך הנפש החכמה הנתונה בו, ויאמין לעצתה וילך אחריה, מפני זה צריך האדם להשתדל על כל פנים בהישרת (מלשון ישר – כמו שעשהו האלוקים הטוב) גופו להעמידו על ישרו ובריו וכוחו”. כך התורה מתייחסת לגוף האדם, ככלי לנפש. זוהי הגדרה נפלאה מאוד ועמוקה לא פחות. דבר ראשון שחשוב לזכור הוא שהנפש מניעה את הגוף ומחייה אותו, ובלעדיה הוא כחפץ דומם ללא כל חיות. דבר נוסף שצריך לדעת הוא:

האדם הוא הנפש שלו ולא הגוף הוא האדם. אם כן מהו הגוף ולמה הוא משמש?

בדיוק כמו שבעל מקצוע אינו יכול לבצע את הפעולות הראויות למקצוע שלו ללא כלי עבודה, למשל נגר שזקוק למסור, כך הנפש אינה יכולה לבוא לידי ביטוי בלעדי הגוף. הגוף משמש את הנפש ככלי שבו היא יכולה לפעול. זוהי החשיבות הגדולה והרבה שיש לשמירת הגוף, כי בלעדיו איננו יכולים לחיות ולתפקד כמו שצריך כאן בעולם הזה. כולנו יודעים מהי התכלית שלנו וכולנו מעוניינים להשיג אותה על הצד הטוב ביותר.

הדבר שיכול לעזור לנו להגשים את היעד האמיתי שלנו הוא שמירת הגוף.

כיצד שומר בעל מקצוע על הכלים שלו? הוא מתחזק אותם, הוא משקיע בהם, הוא מגן עליהם ומאחסן אותם במקום שמור. הידיעה שבלעדיהם הוא אינו יכול לעבוד מכריחה אותו לשמור על הכלים שלו מכל משמר ומכל נזק אפשרי כדי שיוכלו לשרת אותו בזמן הצורך. הגוף שלנו הוא כלי שרת. הוא משרת את הנפש שלנו ומאפשר לנו להשיג ולממש את מה שאנו רוצים וצריכים בעולם הזה. אדם לא יכול לחיות בלי גוף, ואדם לא יכול לתפקד מבלי בריאות.

לכן, ציוה אותנו הקב”ה להישמר ממאכלות אסורים, שמהווים חלק ניכר משמירת הגוף, כדי שנוכל לחיות מתוך כוח ובריאות מלאה. “כי לפי המאכלים יתפעל הגוף בבריאות או בחולי”, מוסיף ר’ אהרון הלוי מברצלונה בספרו, “כי בשר הגוף הזה נפסד בכוח יום ויום, ולפי המזונות הטובים יתהווה בו בשר בריא וטוב”. זוהי עצה ראשונה ונפלאה לשמור על הבריאות שלנו. כיון שהאוכל הוא חלק מרכזי ובלתי נפרד מהגוף, ומהווה את קיומו, עלינו לדעת מה הם המאכלים המתאימים לגוף שיכולים להוביל לבריאות טובה.

“ולפי רוע המאכל ותהווה בהיפך”. בדיוק כמו שמאכלים טובים ומתאימים לגוף מובילים לבריאות טובה, כך יכולים מאכלים רעים לגוף להוביל לבריאות לקויה. זוהי עצה שנייה שעלינו להקפיד עליה. אכילת הדברים הטובים והמועילים לגוף זו העצה הראשונה, ומניעה ממאכלות מזיקים זו העצה השנייה. “וידוע כי החלב דבק ומוליד לחות רעות”. הקב”ה שחפץ בנו ומעוניין כי נחיה בצורה הטובה ביותר, הזהיר אותנו מפני מאכלים מזיקים ועוד יעניק לנו שכר על שמירת המצוות הללו.

כיון שהמאכלים הופכים להיות חלק מגוף האדם, “כי ידוע שהנאכל ישוב בגוף האוכל”, כותב החינוך במצווה קמח’, “ואם יאכל אדם הדם, תהיה עובי וגסות בנפש האדם כמו שנפש הבהמה עבה וגסה”. אלו התועלות הנפלאות בשמירת המאכלות האסורים, שמירת הגוף והעמדתו על בוריו בצורה העליונה, הטובה והמעולה ביותר.

אם נתייחס לגוף שלנו כמו אל כלי שרת, נוכל ליהנות ממנו ולתפקד בצורה מושלמת. מניעה ממאכלות מזיקים והקפדה על אכילת דברים מועילים, אלו כללים בסיסיים ויסודיים בבריאות הגוף. אמנם עלינו לזכור שזה לא נגמר בכך. מאכל טוב יכול להיות חסר תועלת ואפילו מזיק אם אדם ממלא בטנו ממנו. לכן מאוד מומלץ להקפיד על ריבוי סעודות במנות קטנות בכל פעם. ריבוי הסעודות דואג לכך שלא נהיה רעבים, והמנות הקטנות באכילה שומרות אותנו ממילוי הכרס והפסדת האוכל.

האם לזמן האכילה ישנה משמעות?

יש כמה סיבות טובות לאכול בזמנים קבועים ונכונים. למשל אכילה בשעה מאוחרת בלילה יכולה לגרום לכך שהאדם יקום עייף למרות שהוא ישן מספיק שעות. מהי הסיבה? כיון שפעולת העיכול שהגוף מבצע בזמן השינה לוקחת מהאדם הרבה כוח ואנרגיה, ובמקום לקום רענן וחזק הוא קם עייף וסחוט למרות שהקפיד על שעות שינה מספיקות. האכילה בשעות הבוקר גם כן חשובה מאוד. זה גורם לאיזון בגוף ומספק משאבים לפעולה.

ישנה חשיבות עליונה לשתייה מספקת ונכונה. מים הם השמפניה של הטבע.

אין דבר מתאים יותר לגוף האדם שיכול לתת לו כל כך הרבה תועלות כמו שתייה ראויה של מים. כמובן שכל דבר טוב שמגזימים בו יכול להזיק. אנו מדברים על כמות ממוצעת של עשר כוסות שתייה ביום. זמן השתייה גם כן חשוב. שותים לפני הסעודה ולא במהלכה. לא שותים לאחר הסעודה כיון שזה מפריע לתהליך העיכול. להימנע מכל מיני משקאות ממותקים שהנזק שלהם גדול מאוד והם תורמים רבות משקל גוף עודף.

שינה מאוד חשובה לבריאות האדם.

הקפדה על שעות שינה יכולה לתת תועלת עצומה. אדם ערני הוא אדם פעיל ואנרגטי ואדם עייף הוא בדיוק להיפך. זה משפיע גם על האוכל ומשקל הגוף כיון שאדם עייף מרבה לאכול כדי לתת תחליף לאנרגיה החסרה לו. לכן השינה יכולה לאזן את הצורך באכילה.

אי אפשר להתעלם ולברוח מהחשיבות של התעמלות.

התועלות כל כך רבות שזה מצריך כמעט ספר שלם כדי למנות אותן. כל אחד יתייעץ עם איש מקצוע ויגיע לצורת אימון המתאימה לו ויראה תועלת עצומה. קשה מאוד למצוא הרגל שיכול לספק כל כך הרבה יתרונות כמו ההרגל להתאמן באופן סדיר. זה משפיע על מצב הרוח. זה משפיע על משקל הגוף. זה משפיע על התפקוד ורמת האנרגיה. כל מי שיתנסה בזה יודע ומרגיש את זה.

דבר אחרון ומאוד חשוב, רגשות שליליים. מצב הרוח של האדם מאוד משפיע על הבריאות שלו.

הרבה מאוד מחקרים מאששים את העובדה הזאת. לכן, כל אחד ואחת מאיתנו חייב להשתדל להגביר את הרגשות החיוביים בחייו ולהמעיט את הרגשות השליליים כדי לזכות בבריאות טובה. תתארו לעצמכם אדם שמקפיד על מאכלות בריאים בלבד ונמנע ממאכלות מזיקים, הוא מקפיד גם על התעמלות ושתייה מספקת והוא ישן מספיק שעות. נשמע כמו המתכון המושלם לבריאות טובה? כל אלו יכולים לבד מיעילותם אם האדם הזה מעביר רוב שעותיו בדאגות, חרדות, כעסים, קנאה, שנאה ובדידות. מידות טובות הן ערובה לבריאות טובה.

האתגר השבועי

  1. נסו לעקוב אחר הרגלי האכילה שלכם. מה אתם אוכלים במשך השבוע. זה קריטי.
  2. נפו את הדברים המזיקים ואמצו את הדברים המועילים.
  3. הקפידו על שינה מאוזנת, שתיית מים מאוזנת ואכילה בזמנים קבועים ונכונים.
  4. אכלו מנות רבות במנות קטנות.
  5. מצאו לעצמכם סוג התעמלות שראוי מתאים לכם ובצעו אותו באופן סדיר.
  6. היזהרו ממידות רעות ואמצו את המידות הטובות. שמחת חיים נמצאת בנתינה וחיי חברה סדירים. זה משפיע גם על הבריאות.

פורים שמח שבת שלום ובהצלחה לכל הלומדים והמיישמים …

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות יצחק אלחנן פדידה

יצחק אלחנן פדידה

יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה – מנטור,
מאסטר ב- NLP, ייעוץ אישי וזוגי, ייעוץ עסקי, ומגשר,
מנכ”ל מסלול לחיים,
מחבר הספר פרשה מעצימה.

בדוק גם

הרב אלי רייף || מעוברות ומניקות ביום הכיפורים

מעוברות ומניקות ביום הכיפורים מומלץ וחשוב להתייעץ עם הרופא האישי לברר האם נדרשות הנחיות אישיות.… המשך לקרוא הרב אלי רייף || מעוברות ומניקות ביום הכיפורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *