פרשת פנחס || מה כבר יכול להיות גרוע יותר מלא להצליח?

sprout

הרבה אנשים יכולים להיות בעלי כשרון ופוטנציאל לא פחות ממך, אבל מעטים הם המעזים לעשות את מה שצריך לעשות. אין סיכון גדול יותר מאשר לא לקחת סיכון. צאו לבדוק והתחילו לשאול ולברר כיצד הגיעו כל מי שהגיע להצלחה גדולה בתחומים שונים ותראו דבר מדהים הם היו חייבים לשים על הכף את הביטחון והוודאות, לפעמים סכומי כסף לא קטנים, את הכבוד העצמי ואת הגאווה ועוד מספר מחסומים שעוצרים חלק גדול מאיתנו מלפרוץ קדימה. אנחנו חייבים להפנים כי אם לא ננהל בעצמנו את החיים שלנו אחרים יעשו זאת עבורנו. רוצים להצליח! אל תתנהגו בצורה פאסיבית, תהיו אקטיביים תנקטו פעולה, פשוט תעיזו! לא יאומן לאילו תוצאות תגיעו. 

זכור לי סיפור עם מסר חזק “גינת החיים” שמלווה אותי המון בעבודתי – לגרעין קטן שנשתל באדמה היה חלום אחד, לגדול ולצמוח. הוא חיכה ליום שבו יחל לשלוח את שורשיו ולהכותם באדמה ולינוק מהמים הזכים שהטבע יזמין לו. הוא המתין בציפייה ליום שבו עליו יהיו ירוקים וזוהרים מאור השמש ויתחממו לאורה. לא היה לו רצון גדול יותר מאשר להתרבות עם הזמן ולהפוך מגרעין קטן לפרדס שלם. הוא הצליח. הוא הגשים את חלומו ושאיפתו, וצמח לגאון ולתפארת. אבל חברו ששכן רק כמה סנטימטרים לידו קיבל גורל אחר לחלוטין. הוא חשש מלהכות שורשים באדמה, החושך הבהיל אותו. הוא סלד מלהצמיח עלים שמא יגיע זוחל כלשהו ויאכל אותם. הוא חשש גם מהשמש שלא תסנוור אותו ושלא תשרוף אותו מרוב החום הגדול שלה. הוא לא צמח. הוא התמהמה, ולאחר זמן לא רב הגיעה תרנגולת ואכלה את הגרעין הקטן.

כי מי שלא מעז לא גדל!

הדרך היחידה לצמוח ולגדול היא להעז לעשות את זה. מי שנותן לחששות ולספקות להשתלט עליו, יכול לאבד את ההזדמנות החד פעמית והיחידה שלו להיות מה שהוא נועד להיות. אין אף אדם מצליח, בכל תחום שבו נבחר, שהגיע להצלחה מבלי להעז.

הם הלכו פעמים רבות כמגששים באפילה אך הם לא נתנו לחושך ולחוסר הוודאות לעצור אותם. לא תמיד היה להם את כל התנאים האידיאלים להצליח, אבל הם לא נתנו לזה לעצור אותם מלחלום ולרצות בכל לב ונפש להשיג ולשגשג. מי שמבקש מקבל, ומי ששותק מפסיד. כדי לקבל יותר אנו אמורים לבקש יותר. בלי האמונה שאנו יכולים להיות יותר ממה שאנחנו לא נממש את עצמנו. האדם חייב תעוזה כדי להצליח, ולא, הוא פשוט נאכל ונבלע בתוך מאורעות החיים והמציאות.

שאיפות

אתם יודעים שמטוסים שאמורים לטוס בגובה מסוים, לעיתים נצרכים לטוס גבוה יותר, כיון שישנו דבר שנקרא, רוח צד. לפעמים הרוחות משפיעות על תעופת המטוסים ומקשות עליהם מלהתרומם בגובה הרצוי. לכן המטוסים מקדימים תרופה למכה וטסים, כשיש צורך, מעט יותר גבוה כדי שבמקרה של רוח צד, לכל הפחות הם יגיעו לגבוה המבוקש ולא נמוך יותר.

אדם שאין לו שאיפות גבוהות לא יגיע לשום מקום. זה מעיד עליו שהרצון להצליח ממנו והלאה. אין הצלחה ללא שאיפה. שאיפה לוהטת היא הדלק שמחיה את המטרות של האדם.

“אם תסתכל באדירי עולם, כל העשירים הגדולים”, כותב ר’ ירוחם ממיר בספרו דעת תורה כרך ב’ עמוד שמח’, “הנה רובם ככולם באו לשיא עלייתם כי אם רק הודות ליוזמתם הכבירה. איש חסר יוזמה לא יתכן לו בשום אופן לעלות אל על. סימן מובהק הוא באדם, איש בעל יוזמה, בחון ומודע כי הוא ממין חומר הגדולים הוא, והמעפילים לעלות אל ראש ההר יגיעו! ואם אינו בעל יוזמה, כי אז תבחן ודאי כי הוא ממין השפלים והננסים הוא, ואשר במצב זה כבר כן ישאר בלתי ספק”.

דברים ברורים ונוקבים. אין עלייה ללא שאיפה ותעוזה. כל מי שמגיע לפסגה שאף להגיע אליה. ההצלחה שמורה לאלו המוכנים להסתכן עבורה ולהעז.

רוב האנשים נופלים במלכודת של שאלות מחלישות ומיקוד שגוי. מי אני בכלל?

זו שאלה נפוצה. הם לא רואים את עצמם כראויים להישגים. הם מונים את כל הסיבות למה זה לא ילך ומה חסר להם על מנת להצליח. מצליחנים שואלים שאלות אחרות לגמרי ותמיד מתמקדים במה שיש להם, ובמה עליהם לעשות כדי להתקדם. הגישה השונה מאפשרת לגייס משאבים פיזיים, מנטאליים וחברתיים ולממש אותם. אדם יכול להיות בעל כשרון, בעל פוטנציאל וידע רב אבל ללא תעוזה הוא ישאר במקום. הסיכויים שלו לזוז מהמקום ולצמוח הם קלושים ושואפים לאפס. לא לחינם אנו מזכירים בכל בוקר את המשנה המפורסמת ממסכת אבות, שאומר ר’ יהודה בן תימא, להיות עז כנמר. זה מוכרח.

יש אנשים שפשוט לא מקבלים את המציאות כמו שהיא ומוכנים להפוך עולמות כדי לשנות את המצב.

גם בפרשה שלנו אנו רואים הפגנה של רצון לצדק ושוויון. אומץ יוצא דופן של קבוצת אחיות ועמידה על זכויותיהן הביאה לידי כך שגלגלו זכות על ידן ופרשה שלמה נאמרה למשה וישראל באמצעותן. “אָבִינוּ מֵת בַּמִּדְבָּר וְהוּא לֹא הָיָה בְּתוֹךְ הָעֵדָה הַנּוֹעָדִים עַל יְהוָה בַּעֲדַת קֹרַח כִּי בְחֶטְאוֹ מֵת וּבָנִים לֹא הָיוּ” (במדבר כ”ז, ג’). הן מתחילות לתאר למשה ואלעזר ולכל הנשיאים את השתלשלות העניינים והסיבה שהן עלולות לאבד את נחלת אביהן. ” לָמָּה יִגָּרַע שֵׁם אָבִינוּ מִתּוֹךְ מִשְׁפַּחְתּוֹ כִּי אֵין לוֹ בֵּן תְּנָה לָּנוּ אֲחֻזָּה בְּתוֹךְ אֲחֵי אָבִינוּ”. אם אבא שלנו לא זכה לבנים, תעבור הנחלה אלינו ורק אל תאבד ממשפחתנו.

הדבר המדהים כאן הוא, שמשה היה חייב לשמוע את הדברים מאת ה’ כדי לענות. הן ביקשו דבר שההלכה בו עדיין הייתה רופפת ולא ידועה. זה לא מנע מהן מלבוא ולדבר בפני האנשים הצדיקים והגדולים בעם ולדרוש את חלקן. הן לא ידעו מה ההלכה. לא הייתה משפחה אחרת שכבר דנה בדבר הזה. זהו המקרה הראשון וכל זה לא מנע מהן מלהאמין שהאמת איתן והיא תצא לאור ובסופו של דבר הן יקבלו את נחלת אביהן. ”  כֵּן בְּנוֹת צְלָפְחָד דֹּבְרֹת נָתֹן תִּתֵּן לָהֶם אֲחֻזַּת נַחֲלָה בְּתוֹךְ אֲחֵי אֲבִיהֶם וְהַעֲבַרְתָּ אֶת נַחֲלַת אֲבִיהֶן לָהֶן” (שם שם, ז’). הן זכו לכוון לדעת התורה ולאמת. הן זכו לקבל את מבוקשן. מי שמבקש מקבל. מי שמעז מצליח. “יפה תבעו. אשרי אדם שהקב”ה מודה לדבריו”, פירוש רש”י בפסוק ג’.

האם זה אומר שבכל פעם שנעז נקבל ונצליח? לא בטוח!

מה שכן בטוח הוא, שאם לא נבקש בוודאי לא נקבל. אנו יכולים רק להגדיל את הסיכויים לקבל יותר. זוהי ההשתדלות שלנו. אין לנו מה להפסיד. הסיכון הגדול ביותר הוא לא לקחת סיכון. מי שלא מעז מפחד להיכשל, כבר ניכשל. הוא הפסיד את מה שאולי היה יכול להיות שלו. אז מה יותר מסוכן, להעז או להתמהמה? מי שמנסה ספק יצליח וספק לא יצליח, ומי שלא מנסה בוודאי לא יצליח. אין הצלחה ללא תעוזה. תבקש, תקבל, תשתוק, תפסיד.

כולנו יודעים מה אנחנו צריכים לעשות כדי להצליח. אנו יודעים עם מי אנו צריכים לדבר ומול מי אנו צריכים להתעמת. אנו יודעים מה עלינו ללמוד ובמה עלינו לרכוש מיומנות. אנו יודעים עם מי אנו צריכים להתייעץ, ואנחנו לא עושים את זה. כל אחד ואחד בכל תחום מבין את הצורך בפריצה קדימה ויודע את התוצאות הנפלאות שהוא יקבל אם הוא יעז לעשות את זה. מה אתם דוחים? ממה אתם חוששים? מתי אתם שותקים ולא פותחים את הפה למרות שרווח גדול נמצא על הכף?

ישנם רגעים שהאדם יכול לקנות את עולמו אם רק יעז לעשות כן.

pool

האיש העשיר בעולם עשה את זה בגיל עשרים. הוא זכה להיות בראש הטבלה של האנשים העשירים בעולם במשך עשרות שנים. הוא הקים את אחת החברות הגדולות ביותר בעולם, אם לא בהיסטוריה. הוא שמע שחברה מסוימת ממקסיקו סיימה לבנות את המחשב הנייד הראשון בעולם. הוא הרים אליהם טלפון והציע להם תוכנה למחשב. הוא לא ידעו שהוא בסך הכל סטודנט בן עשרים שאפילו לא סיים את התואר שלו. הוא דיבר בביטחון מלא והפגין זאת במהלך השיחה. הם אמרו לו שהם עדיין לא מוכנים ושיתקשר אליהם בעוד חודש. הוא אמר להם שאין שום בעיה.

הוא ניתק את השיחה ונשם לרווחה, כיון שהוא לא החל לכתוב את התוכנה בכלל. במשך שלושים יום הוא עבד ללא הפסקה, והצליח לסיים את התוכנה בהצלחה. הוא נשר מהלימודים ופתח את החברה שלו, חברת מיקרוסופט. אותו בחור היה ביל גייטס. הוא לא חיכה שההצלחה תגיע אליו הוא הלך אליה. הוא העז לעשות את מה שאף אחד לפניו לא ניסה. הוא לא המתין לסיים את התואר ולא השתמש במתווכים. הוא בכוחות עצמו יזם שיחת טלפון והשאר היסטוריה.

אין הצלחה ללא תעוזה.

הרבה אנשים יכולים להיות בעלי כשרון ופוטנציאל לא פחות ממנו, אבל מעטים הם המעזים לעשות את מה שצריך לעשות. אין סיכון גדול יותר מאשר לא לקחת סיכון. תצאו לבדוק ותחילו לשאול ולברר כיצד הגיעו כל מי שהגיע להצלחה גדולה בתחומים שונים ותראו שהם היו חייבים לשים על הכף את הביטחון והוודאות, לפעמים סכומי כסף לא קטנים, את הכבוד העצמי ואת הגאווה ועוד מספר מחסומים שעוצרים חלק גדול מאיתנו מלפרוץ קדימה. אם לא תנהלו את החיים שלכם אחרים יעשו זאת עבורכם. אל תתנהגו בצורה פאסיבית, תהיו אקטיביים ותנקטו פעולה.

עכשיו זה הזמן שלכם לקחת את הדברים ולתת להם רוח חיים. תערכו סקירה מהירה על ההחלטות האחרונות שלכם. האם הם היו הכרחיות? האם לקחתם על עצמכם פעולה רגישה שחייבה אתכם לצאת מאזור הנוחות שלכם? מה הם הדברים שאתם יודעים בוודאות שאם תבצעו אותם אתם תרקיעו שחקים?

עם מי אתם צריכים לדבר כדי לקדם את עצמכם?

לאחר שתהיה לכם רשימה ברורה ותמציתית של הדברים המרכזיים שמעכבים אתכם מלהתקדם תנסו לעמוד על הסיבות לכך. האם יש סיבה אמיתית לעיכוב שלכם? האם העיכוב שלכם הוא חויב המציאות? מה הן הסיבות העיקריות שמונעות מכם מלפרוץ קדימה ולעשות כל מה שצריך לעשות כדי להתקדם? האם אתם חוששים? האם אתם מתביישים? האם ישנה איזושהי אמונה כוזבת שמעכבת אתכם? אם יש לכם את הידע ואם יש לכם את היכולת הגיע הזמן לממש אותם.

אם אתם רוצים יותר ביטחון ואמונה בעצמכם כדי לפרוץ את המחסום המדומה שעוצר אתכם, תנסו לחפור קצת בעבר שלכם ולגלות מקרים דומים שבהם הצלחתם. מתי הייתה לכם הזדמנות שניצלתם מיידית וקצרתם פירות נפלאים? אם תמצאו מספק מקרים כאלו זה יעורר אתכם וידרבן אתכם לפעול. אתם תפתחו את האמונה הפנימית ביכולת שלכם וזה מה שיעזור לכם להתקדם.

מה כבר יכול להיות גרוע יותר מלא להצליח? לא לנסות!

אתם חייבים להיות מודעים לתוצאות שלכם. אם לא תפעלו יהיו השלכות לכך שלא בטוח שתאהבו אותם. מצד שני, כנראה שאתם מאוד תאהבו וימצאו חן בעיניכם ההישגים שתקצרו אם תעזו קצת יותר. ככל שתמחישו לעצמכם את התוצאות ואת ההשלכות שיש להחלטות שלכם או לחוסר ההחלטה שלכם, אתם תפגינו יותר החלטיות ויותר תעוזה. אתם לא תוכלו לסבול את הכאב הכרוך באיבוד ההזדמנויות הרבות בחיים שלכם. כאב הוא כוח גדול מאוד שמניע לפעולה. כוח גדול לא פחות ואף יותר, הוא העונג. תבהירו לעצמכם בדיוק מה תרוויחו מביצוע הפעולות שלעת עתה מרתיעות אתכם. הנאה יכולה להיות כוח מדרבן ועוצמתי שאין לו דמיון.

תתבוננו באנשים אחרים מהתחום שלכם ותלמדו מהם, בדיוק מה הם עשו ואיך הם עשו את זה. זה גם יכול לתת לכם דחיפה. הם בסך הכל בני אדם, ואם הם יכולים אז גם אתם יכולים. התבוננות במישהו שכבר השיג את מה שאתם רוצים, יכולה לנפץ את כל המחסומים המדומים והמניעות. אתם חייבים להעז יותר, ההצלחות שלכם תלויות בזה.

תדברו ותבקשו, תקבלו. תתמהמהו ותשתקו, תפסידו.

האתגר השבועי

  1. ערכו רשימה של כל הפעולות שאתם חייבים ומסוגלים לעשות שימנפו אתכם.
  2. רשמו את הסיבות המעכבות אתכם לעת עתה.
  3. בדקו עד כמה הסיבות הללו אמיתיות או מדומות.
  4. חפשו בעבר מקרים דומים שהתגברתם על מחסומים כאלו.
  5. רשמו לעצמכם את ההשלכות של חוסר הפעולה ואת התוצאות של התעוזה הנחוצה.
  6. נקטו בפעולה מיידית. בחרו דבר אחד לפחות מהרשימה שרשמתם ועשו אותו.

 

בהצלחה חברים, שלכם יצחק אלחנן פדידה

תהיו חברתיים … אהבתם, שתפו!

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות יצחק אלחנן פדידה

יצחק אלחנן פדידה

יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה – מנטור,
מאסטר ב- NLP, ייעוץ אישי וזוגי, ייעוץ עסקי, ומגשר,
מנכ”ל מסלול לחיים,
מחבר הספר פרשה מעצימה.

בדוק גם

ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

פתחנו את שנת 2018 בידיעה והבנה כי יותר קרוב לוודאי שזוהי הולכת להיות שנת בחירות… המשך לקרוא ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

כתיבת תגובה