פרשת מסעי || החיים מסע שלא נגמר איך תהנו מהדרך

map

השבת נסיים את החומש הרביעי ספר במדבר ואנו נמצאים ממש בפתחו של ספר חדש ספר דברים. לא היה יכול להיות סוף מתאים יותר מאשר אחד הרעיונות הבסיסיים ביותר בהתפתחות אישית. התובנה הזאת היא התהליך או הדרך. למה אני מתכוון כשאני אומר תהליך ולמה אני קורא דרך?

יצחק אלחנן פדידה // פרשה מעצימה

ננסה לתאר לעצמנו אדם שחי באזור מאוד קר איפשהו בעולם. שם הוא נולד ובאותה מדינה הוא חי וגדל. הגוף שלו רגיל לאותו מקום ויש לו מזג מיוחד ולא בכל ארץ הוא יכול להתקיים בחופשיות. אם הוא יאלץ לעבור באופן קבוע, לגור במקום שהוא נחשב חם מאוד הוא יהיה חייב לעשות את זה בהדרגה.

מה יקרה לו אם הוא חלילה יעבור באופן מידיי ללא כל הכנה ותקופת הסתגלות לאזור החם בעולם?

ללא כל ספק הוא יחלה ואולי גרוע מכך. לא לחינם אומרים חכמים ששינוי וסת, כלומר הרגל מסוים וקבוע, תחילת חולי. דבר אחד ברור, זה יהיה עבורו אתגר רציני. הגוף חייב להתרגל ולהסתגל בקצב שלו למעבר החד הזה, ממקום קר למקום חם.

זהו המשל שמשתמש בו המלבי”ם הקדוש בתחילת הפרשה כדי לתאר את הסיבה המרכזית לטלטול עם ישראל במדבר ארבעים שנה. הרי עם ישראל היה שקוע בטומאות מצרים הרבה מאוד שנים. היה להם קושי גדול להיטהר מכל מה שהם ספגו שם. לכן, אנו רואים את שובם לסורם במהירות רבה מספר פעמים. הם עדיין היו קשורים לארץ מצרים למרות שהם העתיקו את רגליהם משם. כמעט בכל קושי קטן וגם גדול, הם היו מוכנים לשוב לאותו מקום.

“ועל כן הניעם במדבר ארבעים שנה וסבלו כמה תלאות ונבחנו בכמה בחינות ונצרפו צרוף אחר צירוף עד שהטהרו והחליפו שמלותיהם הצואים ולבשו בגדי קדש, מידות הטהרה והקדושה”.

עכשיו המשל שלו הרבה יותר ברור. האדם חייב לעבור תקופת הכשרה והסתגלות כדי שיוכל להיקלט במקום חדש. הוא הדין לגבי מדרגת האדם ומעלותיו. האדם לא יכול לקפוץ מדרגות. חייב להיות לו סולם שבנוי בהדרגה שיעלה אותו בהדרגתיות ובזהירות לעבר המטרה שלו.

סולמות

הגר”א מוילנא כותב דברים חמורים מאוד בפרושו על ספר משלי של שלמה המלך בפרק י”ט פסוק ג’:

“אִוֶּלֶת אָדָם תְּסַלֵּף דַּרְכּוֹ וְעַל יְהוָה יִזְעַף לִבּו”.

‘…כי אמרו ז”ל הבא ליטהר מסייעין אותו, ולפעמים אדם מתחיל ללמוד תורה ולעשות מצות, ואחר כך פורש מחמת שקשה לו מאוד, לפי שאין מסייעין לו, וזועף על ה’ למה לא סייעוהו, ובאמת הוא מחמת אולתו. והיינו, כי כל אדם צריך לילך לפי מדרגתו ולא יקפוץ, כמו שפירשנו למעלה, ואז ילך לבטח בדרכו אף כי יסייעוהו. אך זה האדם לא התחיל לילך לפי דרכו, לכך לא סייעוהו. וזהו אולת אדם, כלומר מחמת אולתו, שעשה בלי ישוב הדעת, סילף דרכו, והוא זועף על ה’ למה לא סייע לו”.

אדם שקופץ למדרגה שאינה ראויה לו, ואינו הולך שלב אחרי שלב כפי שראוי לו, אין לו סייעתא דשמיא.

כל העזרה ממרום תלויה ועומדת בתנאי שהאדם צועד בשלבים המתאימים לו. זוהי החשיבות הגדול והקריטית לנקוט בצעדים ממודים ואחראיים. אין התקדמות בדילוגים ובקפיצות. לא משנה מהי המטרה שלנו, כולנו נהיה חייבים ללכת בשלבים כדי להשיג אותה. עם ישראל נזקק לארבעים שנה כדי להכשיר את עצמם להיכנס ממקום הטומאה של המצרים אל מקום הקודש והטהרה של ארץ ישראל. גם אנחנו נאלץ להיאזר בסבלנות ולהיות אחראיים בבחירות שלנו. למשל, אדם שמחליט לקחת את נושא הבריאות ברצינות ולשנות את הרגלי החיים שלו, את האכילה ואת ההתעמלות. זהו תהליך וזה מצריך הליכה מדודה בקצב נכון.

אי אפשר להוריד עשרים קילו ממשקל הגוף ביום אחד וגם לא בשבוע אחד.

במיוחד אם אנחנו רוצים שזה יהיה עקבי ולטווח ארוך. שינויים קיצוניים כולם יכולים לעשות ליום או יומיים. אבל להתמיד לאורך זמן זה קצת יותר מורכב. לכן אסור לנו לוותר על התהליך ועל הדרך. אם ננסה ביום אחד להיכנס לכושר ונעמיס על הגוף שלנו בפעם אחת אימון ארוך ומפרך של שלוש שעות, כולנו יודעים איך נראה למחרת. ספק גדול אם נוכל במשך שבוע שלם לחזור לתפקד כרגיל. מצד שני, אדם אחראי שיודע שהתפתחות אישית דומה יותר לריצת מרתון מאשר לספרינט של מאה מטר, מתנהג אחרת. הוא לוקח מדריך מנוסה ומומחה ובונה לעצמו תכנית עבודה שיכולה לקחת אותו בשלבים מהיכן שהוא נמצא היום לעבר המקום בו הוא רוצה להיות בעוד מספר שבועות או חודשים, בדרך המהירה, הקלה והבטוחה ביותר.

42 המסעות אל הנפש

 

direction

“ונהג ה’ עמהם כאשר יסדר הרופא לאיש אשר הוא דר תחת קו המשוה באזור החם ורוצה להעתיק מגורתו אל קצה צפון באזור הקר, וראה הרופא שאם יעתיק עצמו פתאום מקצה אל הקצה יחלה וימות. ויסדר לו סדר מהלכו ומסעו אל מחוז החפץ, להטות את דרכו מן החום הבוער אל הקרח הנורא בדרך סבובי, באופן שיעתיק טבעו ותכונתו ממדרגה למדרגה. וצווהו כמה יתעכב בכל מסע לפי התרחק המדינה מקו המשוה ולפי תכונת גופו כאשר ישער בחכמתו, עד שיורגל אחד אחד עם האויר הקר ולא יזיקנו. וזה הענין בעצמו היה הסבה למסעות הללו”.

כך מסביר המלבי”ם הקדוש את סיבת תהלוכת והנעת עם ישראל במדבר כל כך הרבה שנים.

ככל שהמטרה שלנו תהיה גדולה יותר זה יצריך מאיתנו יותר תכנון ומחשבה של הפעולות הנכונות ולוח הזמנים המתאים. לא פחות חשוב וקובע הוא המקום שבו אנחנו נמצאים ולא רק המקום אליו אנחנו רוצים להגיע.

רוב האנשים מפנים את מבטם אל עבר המטרה ומתעלמים מהמקום בו הם נמצאים. החישוב הנכון צריך לכלול גם את המטרה וגם המקום שבו אנו אוחזים באותו רגע. למשל, אם אנחנו רוצים להגיע למשקל גוף תקין, שבעים קילו לדוגמה, זה מאוד משמעותי אם אנחנו שוקלים כעת שמונים וחמש קילו או מאה ועשרים קילו. המטרה יפה וחשובה אבל המוטיבציה לבדה אינה מספיקה, לכן חייבת להיות גם היכולת. האדם יכול לכוון מבטו אל הכוכבים כל עוד הוא שומר את רגליו על הקרקע.

תנסו להעביר סריקה מהירה על המטרות שלכם. מה אתם רוצים להשיג? תעריכו כמה זמן זה מצריך מכם? תרשמו ליד כל מטרה אם ניתן יהיה להשיג אותה בשנה הקרובה, בשנתיים הקרובות או בעשר השנים הקרובות. תבדקו מהו המקום שאתם נמצאים בו כרגע. עד כמה אתם קרובים או רחוקים למטרה שלכם? האם יהיה לכם קל או קשה להגיע אליה?

רוצים להקל על עצמכם את תהליך החישוב, כל מה שעליכם לעשות הוא למצוא מודל לחיקוי. דיברנו על זה כבר, אין צורך להמציא את הגלגל אלא רק להשתמש בו. אם תגלו מי האדם שכבר נמצא היכן שאתם רוצים להיות ותגלו מה הוא עשה וכמה זמן זה לקח לו, אתם תקבלו הערכה די מדויקת על התהליך המצפה לכם. כדי לאמת את העניינים תמצאו מספר אנשים נוספים ותערכו השוואה ביניהם. אם רובם הגדול השיגו את מה שאתם רוצים ביומיים, כנראה שגם אתם תוכלו לעשות זאת ביומיים. אם זה לקח להם שנתיים, תתחילו להיערך בהתאם ואל תצפו לשינויים מידיים.

מספרים על הגאון הרב אלישיב זצ”ל, שהיו מגיעים אליו אנשים כדי לקבל ממנו הסכמה לספרים. יום אחד חלשה דעתו כשהוא ראה שישנם אנשים רבים, תלמידי חכמים, שמרבים לכתוב וזוכים מדי תקופה קצרה להוציא לאור ספר חדש. הוא הצטער שלו לוקח הרבה יותר זמן להוציא ספר לאור והוא לא מחבר ספרים סדרתי. כשאחד מחבריו, יש אומרים שהוא היה מרן הרב עובדיה יוסף זצ”ל, ראה את אותו מצטער הוא ניחם אותו. הוא אמר לו, אל לך להצטער, דע לך שתרנגולת יכולה להטיל בכל יום ביצה, אבל אשה הרה ממתינה תשעה חודשים עד שילד בא לאוויר העולם.

זאת לא חכמה גדולה לכתוב מדי יום, שבוע או חודש ספר נוסף, השאלה היא מה מוציאים לאור, ביצה או ילד. אתה משקיע הרבה יותר מאחרים וזה ניכר בחיבורים שלך. הם עמוקים, רחבים ומועילים.

כשהוא שמע את המילים הללו הוא נרגע קצת.

זה נוגע לכולנו. מטרה היא דבר רציני ומצריכה עמל ויגיעה. אין קסמים ואין הפתעות או קיצורי דרך. תהליך לוקח זמן וזה טבעי. ילד צריך תשעה חודשים לשהות ולצמוח בבטן אימו. כל יום עבור העובר הוא חיוני. בכל יום הוא מתפתח יותר ומתחזק יותר. אף אחד לא מעוניין לזכות לילד לאחר ארבעה או חמישה חודשים. גם לשאיפות שלנו אמורות להיות מסגרות זמן הגיוניות.

כל קיצור דרך בתהליך ההתפתחות האישית שלנו יכול להוביל לנזקים, תסכולים ואכזבות.

זהו יסוד חשוב בהתפתחות אישית, לתת לזמן לעשות את שלו ביחד עם העמל שלנו. זה לא מספיק לדעת את המתכון לעוגה טעימה ואת המצרכים הנדרשים. צריך זמן כדי להכין את העוגה וזמן נוסף כדי להכניס אותה תנור. זה לא יעזור אם נגביר את החום בתנור אלא להיפך, זה יכול להזיק. זה לא יועיל אם נזדרז להוציא את העוגה בטרם עת, היא לא תהיה ראויה לאכילה. אין תחליף לזמן ההמתנה שלנו.

הצלחה היא תהליך

אין אדם שסיים ללמוד את כל הש”ס, ועוד זכה לזכור ממנו משהו, ביום אחד. כדי לקרוא את החומר צריכים זמן, כדי לחזור על החומר צריכים זמן וכך עוברים דף ועוד דף עד שזוכים לסיים מסכת ועוד מסכת. לא לחינם היסוד הזה מסיים לנו את חומש במדבר. לאחר שקיבלנו אבחנות, יסודות ותובנות שיכולים להזניק את החיים שלנו קדימה, צריך לדעת לעכל את הדברים ולעשות אותם בסדר נכון ובקצב מתאים.

החיים הם מסע אחד ארוך ושלם. כל שלב שאנחנו עוברים מכשיר אותנו לתפקיד שלנו בחיים. אין יום מיותר, אין חוויה מיותרת וכל אחד מהם מוביל אותנו ליעד הסופי שלנו. אנחנו חייבים להתרגל ולהסתגל למצב מסוים כדי להיות ראויים עבורו ולזכות בו.

תבדקו ותראו את כל האנשים שזוכים בפרסים יקרי ערך בהגרלות שונות. היום זה כבר לא סוד שרובם הגדול מאבד את כל הכסף בזמן קצר מאוד. הם עברו מעבר קיצוני מדי ללא כל הכנה. ממצב של עוני או אפילו רווחה כלכלית הם מגיעים למצב של עושר עצום, ביום אחד, ורובם מאבדים את הצפון וגם את הכסף.

כל מה שעליכם לעשות עכשיו כדי לעבור לפסים מעשיים, זה לרשום לעצמכם בדיוק מה אתם רוצים להשיג ואת התהליך שאתם אמורים לעבור כדי להשיג את זה. המחויבות לתהליך מתמשך חייבת לשאת פירות. אין עמל ללא תגמול צמוד. יכול להיות שזה יהיה מידיי ואולי זה יקח קצת יותר זמן אבל זה משתלם.

האתגר השבועי

  1. תכתבו את כל המטרות שלכם. אתם יכולים להסתפק גם במטרה מרכזית אחת אם תרצו.
  2. תציינו בדיוק כמה זמן זה יצריך כדי להגשים אותה. תמצאו מודל לחיקוי כדי לוודא את הזמן המדויק.
  3. כדי להקל על עצמכם את התהליך פרקו את המטרה לחתיכות קטנות כך שתדעו בכל יום ובכל שבוע מה עליכם לעשות ואם אתם בכיוון הנכון.
  4. שננו לעצמכם באופן קבוע שהצלחה היא תהליך מתמשך ובכל יום אתם מתקדמים. תיהנו מהתהליך ותראו בכל יום כיצד אתם מתקדמים יותר ויותר.

שבת שלום לכל בית ישראל, חזק חזק ונחזק!

———————–

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

הסוד של הרבנים והמקובלים נחשף …

איך הם יודעים רק מהשם שלך ושם האימאמי אתה ואפילו במה אתה עוסק ואת שמות האנשים החשובים בחייך ואפילו איפה כואב לך. אחרי שנים של הסתרה שבתוך ההסתרה אני פותח סדנה לנבחרים שתעניק לך את כל הידע המיסטי והסוד שהיה נחלתם הבלעדית של אדמו”רים ומקובלים. לפרטים והרשמה  >>> כן, אני מעונינ\ת

מוזמנים להצטרף ל’מסע בזמן בין כוכבים ומזלות’ ולהכיר את ‘המופלא’ שבורך במתנות השממיות שהגורל הועיד lionלו וגם אותנו הוא לא שכח וכל אחד ואחת מאיתנו יכול בעצם לחיות החודש (30 יום ממחר) את מזל אריה דרך ‘המנסרה’ הרוחנית של החודש בו הוא נולד.

בחודש זה נפגש מצד אחד עם המציאות הלכאורה עגומה של “תשעה באב” אולם בהמשך בליל ירח מלא נחגוג את “חג האהבה” נחווה מהפכים … רגשיים ונגלה תעצומות נפש וגילויים רוחניים שבלי מזל האריה והשמש שזורחת במלואה במזל זה לא היינו זוכים להם, תודה על כך! לכתבה המלאה >> לחץ כאן

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות יצחק אלחנן פדידה

יצחק אלחנן פדידה
יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה – מנטור, מאסטר ב- NLP, ייעוץ אישי וזוגי, ייעוץ עסקי, ומגשר, מנכ"ל מסלול לחיים, מחבר הספר פרשה מעצימה.

מעניין מאוד

פרשת ויקהל || איך מוצאים את היעוד האישי

יצחק אלחנן פדידה | הסוד הגדול של כל המצליחנים הוא שהם יודעים שאין קיצורי דרך… המשך לקרוא פרשת ויקהל || איך מוצאים את היעוד האישי

כתיבת תגובה