פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

can

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא כל בעיה ועיכוב ואילו פעולות אתם מתקשים לבצע. האם להכנה שלכם, למצב, לסביבה שבה אתם נמצאים יש חלק בזה? כמה קל להתפלל כל יום במניין אם יש לכם במקום העבודה בית כנסת מאשר מקום עבודה ללא בית כנסת? כמה קל לשמור על המשקל כשהבית ריק ממוצרים משמינים ולא בריאים מאשר אם הוא מלא בחטיפים? כמה קל לנסוע בזהירות ובמהירות מותרת כשהכביש מלא בכיכרות ובפסי האטה מאשר נסיעה בכביש מהיר?

ידעתם שמדינת ישראל מובילה את העולם במיחזור בקבוקי הפלסטיק, וכ57% מסך כל הבקבוקים מוחזרו בשנה האחרונה. ישראל עברה בכך מדינות רבות באירופה וגם את ארה”ב.

איך בעצם הצליחו לשכנע את אזרחי ישראל להתחיל ולמחזר? האם המציאות השתנתה? האם בני האדם היום שונים יותר או טובים יותר משנים עברו? עולם כמנהגו נוהג, והאנשים הם אותם אזרחים ובכל זאת הצליחו להניע ולגרום למספר עצום של אנשים לשמור על הסביבה ולמחזר את הפסולת שלהם. תמיד היה חשוב למחזר. האם רק העלייה במודעות גורמת למיחזור בפועל?

נשיא המדינה אירח בסוכתו את אזרחי ישראל לרגל חג הסוכות. בין המשתתפים השתתפו גם נציגי תאגיד המיחזור אל”ה. אזרחי ישראל בשנים האחרונות מיחזרו מספר גדול מאוד של בקבוקים. המספר של הבקבוקים הממוחזרים בישראל עומד על שבע מיליארד. הנשיא זכה למחזר בחג הסוכות האחרון בטקס חגיגי את הבקבוק האחרון בספירה, בקבוק השבע מיליארד. מדינת ישראל מובילה את העולם במיחזור בקבוקי הפלסטיק, וכ57% מסך כל הבקבוקים מוחזרו בשנה האחרונה. ישראל עברה בכך מדינות רבות באירופה וגם את ארה”ב. תחשבו על זה לרגע, זהו מספר עצום. תחשבו על ההשלכות השונות של תופעת המיחזור. כיצד הייתה נראית המדינה אם בני האדם לא היו מודעים לחשיבות המיחזור והיו נמנעים מלמחזר? כמה תועלות רבות המדינה ואזרחיה רואים בגלל המיחזור הזה? הסביבה הרבה יותר נקיה ואיכות החיים הרבה יותר טובה.

אתם בוודאי משערים לעצמכם כמה דברים לא זוכים להשפיע על ההתנהגות שלנו? למשל הנהיגה בכבישים. למרות ריבוי המצלמות והקנסות ואפילו הפרסומות אינן בהכרח גורמות למניעת תאונות ולנהיגה זהירה מצידנו. המודעות ישנה אך משום מה היא לא תמיד היא מניעה לפעולה.

ישנו יסוד אנושי שאנשי המיחזור הבינו שהוא יכול לגרום לבני אדם למחזר בכמות גדולה יותר. אפילו אנשים שלא מודעים כל כך לחשיבות המיחזור ואפילו אנשים שלא אכפת להם כל כך מאיכות הסביבה יכולים להתחיל ולמחזר בעקבות היסוד האנושי הזה. כולנו חולקים את היסוד הזה וכולנו מושפעים ממנו בצורה כזו או אחרת. כשנגלה את היסוד הזה תהיה בידינו האפשרות להתחיל ולהשתמש בו לטובתנו ולקידום השאיפות האישיות שלנו.

לא תמיד צריך יותר מאמץ כדי להצליח. לא תמיד צריך יותר כישרון כדי להצליח. בוודאי שלא בהכרח אנו אמורים להיות בעלי קשרים או משאבים כלכליים כדי להתקדם, למרות שזה לא מזיק. לפעמים פעולה אחת קטנה אבל משמעותית יכולה לגרום לתוצאות משמעותיות. הרבה יותר קל להשפיע על ההתנהגות האישית שלנו מאשר על מדינה שלמה. אם הצליחו להחדיר הרגל קבוע בעל השלכות חשובות ורבות למדינה שלמה של מיליוני בני אדם עם דעות שונות וכוחות שונים,

גם אנחנו יכולים להחדיר לחיים שלנו הרגלים מנצחים שיובילו אותנו לעבר החלומות שלנו.

חטא העגל

משה רבנו עולה להר סיני לקבל את הלוחות מאת הקב”ה. הוא שהה בהר ארבעים יום. העם ראה כי משה מתעכב ואינו חוזר ומתוך בהלה ובלבול לחצו על אהרון הכהן ויצרו את עגל הזהב. חטא העגל הוא החטא המדובר ביותר, החמור ביותר והמזיק ביותר בתולדות עם ישראל. חטא עץ הדעת למשל, היה חטא של אדם וחוה בלבד, והיו השלכות ענקיות על העולם, אך כעת נעשה חטא של ציבור שלם, ודווקא בזמן הטהור והזך ביותר, לאחר מתן תורה.

הקב”ה אומר למשה רבנו לרדת חזרה אל העם. הוא מודיע לו שעם ישראל חטא והפנה לו עורף והכעס עליהם הוא גדול, עד כדי כך שהוא מאיים להשמיד אותם ולכלות אותם ח”ו. משה, מבלי להתבלבל, מתחיל מיד בפיוס ובבקשת רחמים על עם ישראל. הוא נאחז בזכות אבותינו הקדושים, אברהם, יצחק ויעקב, והוא מצליח לרכך ולפייס את זעמו של הקב”ה. לאחר מכן הוא יורד מן ההר, אוחז בשני לוחות הברית ותלמידו יהושע בן נון מקבל את פניו למרגלות ההר. הם שומעים קול מוזר מהמחנה, לא קול מלחמה אלא קול מוזר. כשהם מתקרבים למחנה ישראל הם מבינים במה מדובר. משה כועס מאוד ומשליך את לוחות הברית שקיבל מאת הקב”ה לתת לעם ישראל. הם שורפים את העגל ומשה מתחיל בבירור הנעשה. אהרון מגולל באוזניו את השתלשלות העניינים ומשה מזמן אליו את כל בני לוי והם מענישים בצורה חמורה את החוטאים.

משה אומר לעם ישראל שהוא ינסה לתקן את מה שהם חוללו ויבקש רחמים מאת הקב”ה, אוּלַי אֲכַפְּרָה בְּעַד חַטַּאתְכֶם (שמות ל”ב, ל’). משה מגיע חזרה ונפגש עם אלוקים ומתחיל בדברי פיוס ומחילה.

“וַיָּשָׁב מֹשֶׁה אֶל יְהוָה וַיֹּאמַר אָנָּא חָטָא הָעָם הַזֶּה חֲטָאָה גְדֹלָה וַיַּעֲשׂוּ לָהֶם אֱלֹהֵי זָהָב” (שם שם , ל”א). לכאורה, משה מזכיר את חטאם של ישראל ולא נוהג כמנהגו הראשון בהזכרת זכות אבות או מה יגידו המצרים, כביכול שהשמדת ישראל ח”ו תגרום לחילול ה’.

מהי הזכות שמזכיר משה בדבריו שהעם חטא חטאה גדולה, ולא סתם חטא? כיצד הוא חושב לרכך את כעסו של הקב”ה ולפייסו על ידי שהוא מזכיר לו שהם עשו לעצמם אלקי זהב? מלבד שהקב”ה כבר יודע מה הם עשו, הרי הוא אמר למשה, לך רד כי שחת עמך וכו’,

איזה טעם ועניין יש להזכרת העגל שהוא היה עשוי מזהב?

לא היה מלמד זכות כמשה רבנו בכל הדורות. הוא היה ברגעים הקשים ביותר והמאיימים ביותר של עם ישראל המשענת המרכזית עליה הם סמכו, והיה להם על מי לסמוך. הוא ידע לומר את המילים הנכונות, בזמן הנכון ובצורה הנכונה. הוא מסר את עצמו לטובת עם ישראל והקדיש את כל מאמציו ויכולותיו למען הגנה על העם בכל מחיר. גם כשהעם לא התנהג בצורה נאותה ואפילו אם הם ציערו אותו ופגעו בו באופן אישי הוא עדיין היה מוותר, מוחל וסולח.

משה היה המתווך המעולה ביותר שהיה אפשר לבקש בין עם ישראל לאביהם שבשמים.

הייתה לו כוונה מיוחדת בכך שהוא הזכיר שהעגל היה עשוי מזהב ולא לחינם הוא ראה לנכון להזכירו לציין זאת. מה הייתה כוונתו? “אתה הוא שגרמת להם, שהשפעת להם זהב וכל חפצם, מה יעשו שלא יחטאו”. אלו המילים שכותב רש”י הקדוש. משה בא בטרוניה כביכול כלפי הקב”ה ומנקה את ישראל מאשמה בגלל שהשפעת כל חפצם ובעיקר זהב רב, גרמה להם לחטוא. מה העומק שמונח במילים שלו: “מה יעשו שלא יחטאו”?

“המפעיל את המידות הוא המצב החיצוני. כל מצב עלול לעורר בקרבנו מדות מסוימות”. לימוד הזכות העצום של משה רבנו על ישראל היה שהמצב גרם להם לחטוא, כך מסביר הרב וולבה זצ”ל בספרו עלי שור חלק א’. כל מידה שעלולה להתעורר במצב מסוים בוודאי מתעוררת. המצב שאדם נמצא בו מסוגל להפעיל אותו ולגרום להתנהג בצורה שבה הוא מתנהג. מי נתן להם זהב? ה’. משה אומר לקב”ה שנתינת הזהב המרובה היא שלא הותירה ברירה בידם, מה יעשו ולא יחטאו? כלומר, מעשיו של האדם נגזרים בצורה ניכרת מהמצב בו הוא שרוי עד כדי כך שזה יכול להוות עילה לפטור אותו מאשמה או לכל הפחות לסלוח לו על מעשיו. זאת הסיבה שמשה מזכיר שהעגל היה עשוי מזהב, כי זה מה שגרם להם לחטוא. אם לא היה להם זהב הם לא היו חוטאים, לדבריו של משה.

זוהי הטענה שמצא לנכון לומר משה רבנו בשעה הקשה ביותר, אולי, שעם ישראל היה שרוי בו. הקב”ה רצה לכלות את ישראל בגלל מעשיהם. הם הפנו לו עורף זמן כל כך קצר לאחר מתן תורה. החטא היה נורא. הנזק היה עצום. משה שבר את הלוחות הראשונים. חלק גדול מהעם נהרג. חור בן מרים נהרג מהמהומה הגדולה ששררה בעם. גם במקום הנמוך הזה מצא משה רבנו כף זכות לומר על עם ישראל, המצב גרם להם. “לפי שידוע בבני אדם, שהם עושים כל דבריהם לפי ההכנה הנמצאת להם”,

כותב בעל ספר החינוך במצוה האחרונה בתורה. בני אדם נוטים להתאים את עצמם למצב בו הם נמצאים, אם הוא מאפשר התנהגות מסוימת הם יבצעו אותה בקלות ואם הוא יקשה עליהם לבצע אותה הם כנראה ימנעו ממנה.

כך הצליחו לגרום למדינה שלמה להתחיל ולמחזר. תחשבו על זה. מה אתם רואים היום ליד כל פח אשפה עירוני? האם גם ליד מקום מגוריכם אפשר למצוא את המכלים הגדולים שמשליכים לתוכם את הבקבוקים? תמיד חשבתי שכדאי למחזר וכנראה שאפשר לעשות הרבה דברים טובים עם כל הדברים שאנו זורקים. מעולם לא עשיתי עם זה שום דבר. היום, שהדבר הוא כל כך קל לביצוע אני מתבייש לעבור ליד מכלי המיחזור ולא להניח בתוכם את הבקבוקים. להפוך פעולה לקלה אצל בני האדם, שכמעט מוכרחים לעשות אותה, זוהי חכמה גדולה ועצה נפלאה להשפעה על ההתנהגות האנושית. בני אדם נוהגים כפי ההכנה שלהם, כלומר לפי המצב בו הם נמצאים. אם זה קל לעשייה, הסיכויים שנעשה את הפעולה המתבקשת גדולים, ואם זה קשה לביצוע, ואין לו את ההכנה הדרושה, כנראה שנמנע.

אין כאן הצדקה למעשה העגל, אלא גילוי של הבנה בדרכי פעולות בני האדם. המעשה הוא חמור ואסור, והראיה שבני לוי לא חטאו, אמנם יש כאן כף זכות ללמד על החוטאים שהמצב גרם להם לכך. “לא יבוזו לגנב כי יגנוב”, כותב שלמה המלך במשלי פרק ו’ פסוק ל’, “למלא נפשו כי ירעב”. אסור לגנוב, וגניבה היא חמורה מאוד והעונש עליה קשה, אמנם יש הבנה למעשה הזה ואין בזים כל כך לגנב. הרעב גרם לו. החוסר הוביל אותו למעשה, וכנראה שניתן ללמוד ולהבין שאם הוא היה במצב אחר הוא לא היה גונב.

תאוריית החלונות השבורים

אלימות והתנהגות עבריינית תמיד הייתה אתגר גדול שכל מדינה נאלצה להתמודד מולו. מעשי שוד והשחתה ומעשים חמורים הרבה יותר התרחשו בעיר ניו יורק. היה אדם אחד בשם ג’ורג’ קלינג, שהצליח להפחית ב75% את העבירות הללו בעיר.

הישג מדהים, נדיר ויוצא מן הכלל. איך הוא עשה את זה?

broken-window

תתארו לעצמכם כמה אנשים ניסו לפניו  ללא הצלחה. חלק גדול מהאוכלוסייה והמנהיגים השונים היו אובדי עצות וחסרי אונים אל מול התופעות הקשות הללו. הרבה מאמץ, מחשבה ומשאבים הושקעו בניסיון להפחית לכל הפחות את המקרים שערערו את יציבות וביטחון החיים של האזרחים. ג’ורג’ נקט בגישה שונה וחכמה. הוא היה מודע לדרך שבה אנשים מושפעים מהסביבה ועד כמה הסביבה מכריעה במקרים רבים וקובעת את התנהגותם של בני האדם.

כשאנשים מתרשמים שלאף אחד לא אכפת מה קורה סביבם זה מעביר אליהם מסר שהם יכולים לעשות ככל העולה על רוחם. כשיש אזור מסוים שהבלגן שולט בו, לכלוך וטינופת נמצאים בכל פינה ואין פוצה פה ומצפצף זה משפיע על הלך רוחם והתנהגות של האנשים שנמצאים בסביבה הזאת.

הוא החל לנקוט במספר משימות פשוטות שהייתה להם מטרה אחת, להפגין שליטה ואכפתיות מכל מה שמתרחש באזור. הוא לא אפשר לשום אזור להפוך לחורבה. כל מה שהיה צריך תיקון קיבל התייחסות מיידית. הוא ארגן את הסביבה בצורה כזו ששידרה לשוהים בה שיש כאן בעל הבית, משגיח ומפקח. זה שידר לאנשים שלא ניתן לבצע באזור הנוכחי, שהיה נקי, מסודר ומטופח, פשעים. ‘תאוריית החלונות השבורים’ היא זו שהצליחה להפחית בכמות משמעותית והיסטורית את מקרי הפשיעה באזור בו שררה אנדרלמוסיה. הסביבה מסוגלת לעצב את ההתנהגות האנושית.

אנשים מרשים לעצמם להתנהג כפי המצב בו הם נמצאים והסביבה המקיפה אותם. כשכל כמה מטרים יש פח אשפה, זה משפיע על ההתנהגות של בני האדם ומניע אותם לפעולה לשמור על הניקיון יותר מכל תכנית הסברה ואפילו החמרת העונשים על ביצוע עבירות שונות.

תתבוננו כעת בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא כל בעיה ועיכוב ואילו פעולות אתם מתקשים לבצע. האם להכנה שלכם, למצב, לסביבה שבה אתם נמצאים יש חלק בזה? כמה קל להתפלל כל יום במניין אם יש לכם במקום העבודה בית כנסת מאשר מקום עבודה ללא בית כנסת? כמה קל לשמור על המשקל כשהבית ריק ממוצרים משמינים ולא בריאים מאשר אם הוא מלא בחטיפים? כמה קל לנסוע בזהירות ובמהירות מותרת כשהכביש מלא בכיכרות ובפסי האטה מאשר נסיעה בכביש מהיר?

תתחילו להסתכל על הסביבה שלכם, יש לה משקל גדול מאוד בבחירות שלכם, בהחלטות שלכם וכמובן בתוצאות שתשיגו בחיים.

עיצוב הסביבה בצורה נכונה וחכמה יכולה להיות טכניקה נפלאה לשינוי ההתנהגות.

האתגר השבועי

  1. בחרו פעולה מסוימת שאותה אתם רוצים לבצע או שינוי התנהגותי כלשהו.
  2. עשו את הפעולה קלה לביצוע ככל שניתן. כיצד תוכלו לעצב את הסביבה שלכם כדי שהפעולה תהיה בלתי נמנעת?
  3. מה אתם צריכים לשנות בה או מה אתם אמורים להוסיף או להפחית כדי שהמעשה יהיה לכם קל לביצוע?

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות יצחק אלחנן פדידה

יצחק אלחנן פדידה
יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה – מנטור, מאסטר ב- NLP, ייעוץ אישי וזוגי, ייעוץ עסקי, ומגשר, מנכ"ל מסלול לחיים, מחבר הספר פרשה מעצימה.

מעניין מאוד

עו”ד דוד דרור || עד מדינה זו עדיין לא הרשעה

כמה מילים על מוסד ה’עד מדינה’ בהקשר לחוק הפלילי ולדין העברי. לצערנו הסוגיה הזו הפכה… המשך לקרוא עו”ד דוד דרור || עד מדינה זו עדיין לא הרשעה

כתיבת תגובה