פרשת יתרו || מה יגרום לכם להצליח מיידית במקום העבודה

מה עוזר לבני אדם להצליח במקום העבודה שלהם? ללא ספק היינו נותנים משקל רב למנת המשכל של האדם. ככל שהאדם חכם יותר, מבריק יותר ומתוחכם יותר יהיו לו סיכויים רבים יותר להצליח. היינו נותנים גם משקל גדול לכישרון של האדם, לדברים המיוחדים שהוא ניחן בהם שמהווים עבורו יתרון יחסי במקום העבודה. האישיות שלו תכריע הרבה ללא צל של ספק.

אמנם מחקרים היום מוכיחים שאחד הדברים המרכזיים שמועילים לאדם להצליח במקום העבודה ולהצטיין בו הוא היכולת ליצור קשרים טובים, ברי קיימא עם אנשי מפתח. לא מדובר כאן בטובות הנאה או בפרוטקציה אלא ביסוד אמיתי ועמוק שמוכח מדעית ובא לידי ביטוי בצורה בולטת במקומות העבודה השונים.

יצחק אלחנן פדידה || פרשה מעצימה

רשלנות רפואית

באחד מבתי החולים שבו נמצאו חולים בעלי סיכון גבוה, ונזקקו לליווי צמוד וקפדני, קיבל אחד הרופאים אחריות מיוחדת. הוא התבקש למלא את חובתו במשמרת לילה ללא כל עזרה חיצונית. הסבירו לו שהערב יכול לעבור בקלות ועל מי מנוחות. תקפיד להעניק בזמן לכל אחד מהחולים את התרופה המתאימה לו ותישאר קשוב לפניות מיוחדות, הורו לו. זהו היה רק תסריט אחד שיכול היה להתרחש באותו לילה בבית החולים. אמנם היה גם סיכוי לתסריט אחר. אתה לא תוכל להתמודד עם כל החולים, או רובם, בבת אחת, במידה והם יצטרכו אותך, הסבירו לו. הם נמצאים בסיכון גבוה מאוד וכל איחור קל ככל שיהיה יכול לגרום לאסון. אם הם יתעוררו ביחד וחלקם הגדול יזדקק  לטיפול רפואי מיד, תרים אלינו טלפון ונבוא להגיש לך עזרה.

הדברים היו ברורים, וכולם ציפו לטוב. הוא נשאר לבדו בבית החולים ושמר על ערנות. הוא לא ציפה למה שעתיד היה להתרחש. הלילה היה עבורו סיוט בלתי נשכח. לרוע מזלו, החולים היו זקוקים לעזרה ולטיפול בכמות שהוא לא היה מסוגל למלא ולספק. הוא מסר את נפשו והתרוצץ ממיטה למיטה מתוך כוונה תמימה וטהורה להגיש עזרה ולהציל חיים. הוא הקפיד לתת את התרופות המתאימות ובמינון הנכון לכל חולה. הוא לא עמד בקצב, וכמעט קרס. החולים לא הפסיקו לדרוש את סיועו והמשיכו ללחוץ על לחצן החירום והמתינו בקוצר רוח לטיפול. זה היה לא אנושי לעמוד במטלה הכבדה והלא צפויה הזאת. הוא לא האמין שזה מה שהתרחש. הייתה מהומה גדולה בבית החולים ולמרות כל המאמצים שלו, כל ההשתדלות והמסירות שלו הוא נכשל. אחד החולים הלך לעולמו באותו לילה. המבוכה הייתה גדולה והצער היה עצום.

ערכו לו משפט והטיחו בו האשמות קשות. הוא ניסה להסביר ולהצטדק שהוא נתן את כל כולו. לא יכולתי להגיע אליו, הוא טען, הייתי עסוק עם חולים אחרים בסכנה גדולה לא פחות ממנו. מסרתי את נפשי עבור החולים. למרות הטענות הראויות והנכונות שלו, על טענה אחת לא הייתה לו תשובה. אמרנו לך שאם אתה לא מסתדר תרים טלפון, למה לא התקשרת? הוא שתק וקיבל את עונשו.

יד ארוכה

המשאבים של האדם הם מוגבלים. האדם יכול להיות חכם גדול, בעל כישרון גדול, מעל מוטיבציה רבה אך בסופו של דבר יש גבול למה שהוא יכול לעשות ולהשיג בכוחות עצמו. יש לו רק שתי ידיים ורק שתי רגליים. הזמן שלו מוגבל והוא אינו יכול לעסוק בדברים אחרים בזמן שהוא מקדיש את הפנאי שלו לדבר מסוים. כדי להוציא לפועל תכנית יעילה ורעיון מועיל הוא חייב להיעזר באחת העצות שנבאר הפעם, שבהיעדרה הוא יכול למצוא את עצמו עם רעיון טוב אך לא ממומש, עם תכנית מעולה אבל לא מוגשמת.

ישנו דבר אחד שיכול להכפיל את הכוחות של האדם באופן מיידי אם הוא ישכיל להשתמש בו.

בעזרת העצה הזאת האדם יכול להתקדם בצעדי ענק לעבר המטרה שלו במהירות רבה יותר ובקלות גדולה יותר. ככל שהתכנית של האדם תהיה רחבה, מקיפה וענקית כך הוא יאלץ להיעזר ולהשתמש יותר, באחד המשאבים שהם תמיד זמינים עבור כל אחד מאיתנו ומסוגלים לדחוף את התכנית שלנו קדימה ולהוציא אותה לפועל. האם הייתם רואים תועלת מהכפלת הכוחות, המשאבים והזמן שלכם, ומצליחים לקדם כל רעיון ומטרה שתרצו? איך אפשר להשיג את זה?

יתרו חותן משה שומע על כל הנסים והנפלאות שעשה הקב”ה לעם ישראל.

הוא לוקח את בתו צפורה, אשת משה, ואת שני בניה, ומגיע אל משה חתנו ואל כל עם ישראל במדבר. ההתרגשות גדולה, משה ואהרון וכל ישראל יוצאים לקבל את פניו. הוא מכובד בכבוד גדול מאוד. עורכים עבורו סעודה ומספרים לו על כל הנפלאות שהתרחשו להם מיציאת מצרים. הוא מתרגש מאוד ומתחזק באמונה.

למחרת, יתרו רואה את הנהגתו של משה רבנו עם בני ישראל. הוא שם לב שחתנו לוקח על עצמו משא כבד מנשוא. כולם מגיעים לברר את דינם אצל משה רבנו. ” וַיֹּאמֶר חֹתֵן מֹשֶׁה אֵלָיו לֹא טוֹב הַדָּבָר אֲשֶׁר אַתָּה עֹשֶׂה” (שמות י”ח, י”ז). הוא מוכיח אותו ומייעץ לו לנהוג אחרת כיון שהתוצאות יכולות להיות לא נעימות. ” נָבֹל תִּבֹּל גַּם אַתָּה גַּם הָעָם הַזֶּה אֲשֶׁר עִמָּךְ כִּי כָבֵד מִמְּךָ הַדָּבָר לֹא תוּכַל עֲשֹׂהוּ לְבַדֶּךָ” (שם שם, י”ח). מהי העצה שנותן יתרו למשה רבנו חתנו?

“היה אתה לעם אל מול האלוקים והבאת את הדברים אל האלוקים”.

יתרו אומר למשה שהוא יהיה השליח והמליץ בין עם ישראל לבין הקב”ה והוא ישאל משפטים ודינים ממנו. זהו דבר שרק אתה יכול לעשות. אמנם בדברים שאחרים יכולים לעזור לך בהם אתה צריך להשתמש בהם. “וְאַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל הָעָם אַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע וְשַׂמְתָּ עֲלֵיהֶם שָׂרֵי אֲלָפִים שָׂרֵי מֵאוֹת שָׂרֵי חֲמִשִּׁים וְשָׂרֵי עֲשָׂרֹת” (שם שם, כ”א). תבחר לך סוללה של אנשים שיהיו הנבחרת שלך ויכלו לשמש לך לעזר ולשפוט את עם ישראל. במידה והם יתקשו בדבר מסוים ויצטרכו עזרה בשאלות קשות, אז הם יגיעו אליך. “אִם אֶת הַדָּבָר הַזֶּה תַּעֲשֶׂה וְצִוְּךָ אֱלֹהִים וְיָכָלְתָּ עֲמֹד וְגַם כָּל הָעָם הַזֶּה עַל מְקֹמוֹ יָבֹא בְשָׁלוֹם” (שם שם, כג). יתרו מבהיר למשה את התועלות הגדולות המסוגלות לצמוח מהנהגה כזאת. המרוויחים הגדולים יהיו העם, כיון שכוחך מוגבל וזמנך קצוב, וגם אתה תוכל לעמוד בהצלחה במשימה שהוטלה עליך, להנהיג את העם, לשופטו וללמדו.

משה רבנו היה אבי הנביאים. הוא הגיע למעלה העליונה ששום בן אנוש לא הגיע אליה. הוא למד תורה מפי הגבורה. הוא זה שהוריד את התורה לעם ישראל. מידותיו נעלות. כוחו וגבורתו ידועים. בכל עת שרצה היה מדבר עם אלוקים. הוא זכה לכוון לדעתו של אלוקים פעמים רבות. הוא היה הרועה הנאמן של עם ישראל. אין חכם ממנו ואין צדיק ממנו. למרות הכל, הוא האזין לדברי חותנו וקבלם. “וישמע משה לקול חותנו ויעש כל אשר אמר”. יש פתגם שאומר: ‘אורח לרגע רואה כל פגע’. יתרו ראה והבין שמשה קיבל על עצמו משימה קשה מנשוא. העול של הציבור יכול להכריע את משה רבנו. זה היה גוזל ממנו זמן, כוח, מאמץ ואנרגיה. בעצה הקטנה שהוא נתן לו הוא הועיל לכל העם ובמיוחד לחתנו בכך שהקל מעליו את העול הכבד של נשיאת הציבור על הכתפיים.

גם לכוחו של משה רבנו יש גבול. כדי לנהל עם שלם ולהנהיגו יש צורך בעזרה נוספת. מה שהאדם אינו יכול לעשות, מקוצר זמן או יכולת, אחרים יכולים להשלים. זהו הכוח של הון חברתי. זהו הכוח שיכול להכפיל ולשלש את הישגיו של האדם. שימוש נכון ויעיל בקבוצה של אנשים מובחרים ואיכותיים שניתן לסמוך עליהם נותנת לאדם זמן נוסף, ידע נוסף, הספקים גדולים יותר וסיכוי לחיות חיים מתוקנים ושפויים. העזרה החיצונית של הזולת מקטינה את הסיכויים שמטרת חייו של האדם והארגון אותו הוא מנהל לא יקרוס למול עיניו. קש הוא דבר קל, אך כשהוא מצטבר גם הוא יכול לשבור את גבו החזק והיציב של הגמל. אנו לא רוצים שזה יקרה לנו ולא לחלומות שלנו. העצה היא לדעת לבחור קבוצה של אנשים טובים ומוכשרים ולהאציל עליהם סמכויות.

מה עוזר לבני אדם להצליח במקום העבודה שלהם?

ללא ספק היינו נותנים משקל רב למנת המשכל של האדם. ככל שהאדם חכם יותר, מבריק יותר ומתוחכם יותר יהיו לו סיכויים רבים יותר להצליח. היינו נותנים גם משקל גדול לכישרון של האדם, לדברים המיוחדים שהוא ניחן בהם שמהווים עבורו יתרון יחסי במקום העבודה. האישיות שלו תכריע הרבה ללא צל של ספק. אמנם מחקרים היום מוכיחים שאחד הדברים המרכזיים שמועילים לאדם להצליח במקום העבודה ולהצטיין בו הוא היכולת ליצור קשרים טובים, ברי קיימא עם אנשי מפתח. לא מדובר כאן בטובות הנאה או בפרוטקציה אלא ביסוד אמיתי ועמוק שמוכח מדעית ובא לידי ביטוי בצורה בולטת במקומות העבודה השונים.

הרווח הגדול שהאדם זוכה לו ברגע שיש לו מספר אנשים חשובים, בעלי יכולות שונות, שנמצאים בנקודות מפתח בחברה, היא הנגישות לידע ולמיומנות שלהם.

יש גבול למה שאדם אחד יכול לעשות למרות החכמה והכישרון שלו. במידה והוא יאלץ להיעזר באחרים בצמתים שונים ולא תהיה לו האפשרות הזאת, הוא יתקע במקום או יצליח במידה פחותה לאחר שיבזבז הרבה, זמן אנרגיה ומשאבים. מצד שני, האדם שמקיים קשר יציב ואיכותי עם אנשים אחרים בצורה הדדית, הוא האדם שיוכל בכל רגע נתון להשתמש בעצות שלהם, במשאבים שלהם ולעיתים גם בזמן שלהם. לזה לא כל אדם זוכה. זה מצריך בנייה וראייה לטווח ארוך וכמובן טיפוח מתמיד של מערכות היחסים השונות.

הדלת שאתה מנסה לפתוח ואין לך את המפתח לדלת, החבר שלך יכול לפתוח אותה עבורך.

זוהי התועלת העצומה שניתן לזכות לה על ידי הון חברתי. אין כוח גדול מכוחו של הציבור. אנשים שווים כסף. זו לא סיסמה וזו לא תעמולה. העולם הוא חברתי, האדם הוא חברתי, והעולם מונע על ידי הדדיות ושיתופי פעולה. גם אם אדם ישב מהבוקר ועד הערב מדי יום וילמד את כל מה שהוא מסוגל ללמוד, הוא לא ידע הכול. אמנם בשיחת טלפון אחת לאיש מקצוע מתאים הוא יכול לחסוך לעצמו הרבה זמן, כסף ומאמצים.

תחשבו על זה. לכל מנהל יש סגן מנהל. גם לסגן המנהל יש סגן.

כולם היום משתמשים ביועצים שונים יועצי תדמית, יועצי תקשורת, איש יחסי ציבור. ככל שהמעלה של האדם גדולה יותר וככל שהתפקיד שלו חשוב יותר יש לו יותר עוזרים ויועצים. הוא לא יכול ולא מסוגל לנהל את הכול בעצמו. האדם לא מושלם. הוא יכול להשתמש ביתרונות שלו ולהצליח בגדול ולמלא את החסרונות על ידי שימוש בעזרה חיצונית. אין צורך ללמוד ראיית חשבון או יעוץ מס רק כדי להגיש את הדו”ח השנתי למס הכנסה. כל מה שצריך לעשות הוא לגשת לאיש מקצוע מתאים ולהיעזר בשירותיו.

מספרים על הנרי פורד, המנהל המפורסם של מכוניות פורד, שהוא לא היה אדם כל כך חכם. מה שעניין אותו זה רכבים והוא לא ידע הרבה מעבר לזה. אחד מאמצעי התקשורת הביעו את דעתם בנושא ופרסמו בפומבי שהנרי פורד הוא בור. הוא לא נשאר חייב, והוא תבע אותם לדין. בבית המשפט התרחש דבר מוזר מאוד. העלו אותו לדוכן והחלו לשאול אותו שאלות. ההגנה ניסתה להראות לכולם שהוא באמת לא יודע כלום ולא מבין בשום דבר חוץ ממכוניות ולכן אין בסיס לתביעתו כיון שהדברים שהתפרסמו הם אמת. הוא נשאל כל מיני שאלות בהיסטוריה ובידע כללי והוא באמת לא ענה על כל השאלות. זה הכעיס אותו מאוד ותסכל אותו. כשהדיון הגיע לשיאו והשאלות כבר החלו לעצבן, הוא הרים את קולו ודיבר בתקיפות כנגד ההגנה ואמר את הדברים הבאים: ‘למה אני צריך למלא ולהעסיק את מוחי בזמן שאני יכול לקבל כל מידע שאני רוצה מהאנשים שמקיפים אותי’. אז כולם ראו והבינו שלא מדובר באדם בור אלא באדם חכם ומבין עניין. הוא התעסק במכוניות והקדיש את כל כולו לעסק.

בדברים שהוא לא הבין בהם הוא השתמש בצוות המיוחד שהקיף אותו. גאוני.

כיצד אתם יכולים להשתמש בהון אנושי? מה הם התחומים שאחרים יכולים להועיל לכם בהם? אם תנסו לעשות הכל לבד, אולי תצליחו, אך לא ברמה גבוהה ולא לטווח הארוך. אם אתם רוצים להגדיל את התוצאות שלכם ואת היעילות שלכם, תעזרו באחרים. תאצילו סמכויות. תכשירו אחרים שיכולים לעשות את הדברים שאתם עושים מחוסר ברירה. כך זמנכם יפונה וינוצל לדברים נוספים וחשובים יותר.

האתגר השבועי

  1. חשבו על מספר אנשי מפתח שיכולים להועיל לכם ולעסק שלכם.
  2. נסו ליצור עמם קשר ולטפחו לטווח הארוך.
  3. פתחו לעצמכם הרגל קבוע ליצור קשרים ולשמרם.
  4. תעניקו ערך מועיל וקובע למערכות היחסים הללו ושמרו על הדדיות.

 

חוצץ

 

רוצים לפרסם את דעתכם ב”מסובין”? גם אתם יכולים! לחצו כאן

גולשים יקרים, יצחק אלחנן פדידה השקיע מזמנו בשבילנו, בואו וניתן לו משוב, טפיחה קטנה על השכם או הארה! כתבו לו למטה (באהבה) את דעתכם.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות יצחק אלחנן פדידה

יצחק אלחנן פדידה

יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה – מנטור,
מאסטר ב- NLP, ייעוץ אישי וזוגי, ייעוץ עסקי, ומגשר,
מנכ”ל מסלול לחיים,
מחבר הספר פרשה מעצימה.

בדוק גם

המטבח של יעל || לארוחת צהרים – סירות תפוחי אדמה במילוי בשר

המטבח של יעל \ סירות תפוחי אדמה במילוי בשר מה צריך 5 תפוחי אדמה חצי… המשך לקרוא המטבח של יעל || לארוחת צהרים – סירות תפוחי אדמה במילוי בשר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *