פרשת חיי שרה || איך מפסיקים לחיות את ‘האתמול’.

flower לחיות היום

יצחק אלחנן פדידה | חוויתם פעם חוויה אישית שלא יוצאת לכם מהראש? אולי משהוא שהעליב אתכם או זלזל בכם? אולי איזה כישלון שחוויתם? כיצד אתם מרגישים בכל פעם שאתם נזכרים באותה חוויה? האם אתם מרגישים את אותן הרגשות שעלו בכם באירוע המקורי? איך זה יכול להיות? האירוע עבר והסתיים, החיים שלכם ממשיכים הלאה, אתם חווים חוויות חדשות מדי יום, כיצד יכולה חוויה שחוויתם בעבר לעורר בכם רגש בהווה?

זה מאוד בולט אצל אנשים שחוו טראומה כלשהי פעם אחת בחייהם והיא אינה מרפה מהם במשך שנים רבות. כולנו שמענו על מקרים בהם חיילים שעברו דברים קשים במלחמות שונות לא מצליחים להתנער מכל המראות והצלילים ואפילו הריחות שליוו אותם בזמן הלחימה. זה גורם להם לסיוטים בלילה וגם בהקיץ כשהם רק נזכרים בזה הם מסוגלים לחוות את כל מה שהם חוו באירוע עצמו. שמענו גם כן על מקרים דומים שחווים ניצולי שואה. לאחר שנים ואפילו עשרות שנים, הם עדיין מתמודדים עם פחדים קשים, ואימת המחנות והתופת הנוראה אותה הם חוו לא מניחה להם. איך זה יכול להיות? כיצד חוויה, קשה ככל שתהיה, ממשיכה ללוות את האדם במשך שנים רבות ולהשפיע על איכות החיים שלו?

כוח הדמיון
רבי עקיבא היה חי בדור שבו היה אסור ללמוד תורה. למרות האיסור ללמוד, רבי עקיבא המשיך ביתר שאת וביתר עוז ללמוד וללמד. לאחר זמן מה, תפסו והוא נשלך לבית האסורים. דנו אותו למיתה איומה ונוראה וסרקו את בשרו במסרקות של ברזל עד שיצאה נשמתו. בזמן שהוא חווה את הכאבים הגדולים ביותר, והייסורים האיומים ביותר שניתן להעלות על הדעת, היה אומר ר’ עקיבא את פסוקי ‘שמע ישראל’ ומקבל על עצמו עול מלכות שמים. כשראו תלמידיו את התנהגות רבם הם נבהלו. הם לא האמינו שיכול ילוד אישה להתנהג בצורה כל כך על אנושית. בזמן הוצאתו להורג לשמור על קור רוח ולומר קריאת שמע. ענה להם רבי עקיבא שכל ימיו היה מצטער ומחכה להזדמנות לקיים את הפסוק שמורה על אהבת ה’ בכל הנפש, כלומר אפילו בשעה שהוא נוטל את נשמתך. ועכשיו שבאה לידו האפשרות לקיים אותו הוא יוותר עליה? (מסכת ברכות דף סא ע”ב).

איך הגיע רבי עקיבא למעלה העצומה הזאת?

מסביר ר’ נחמן מברסלב בספרו ליקוטי מוהר”ן שבתשובתו של רבי עקיבא טמון הסוד הגדול ביותר בו השתמש רבי עקיבא כדי להגיע למעלה הזאת. הוא ענה לתלמידיו שכל ימיו היה מצטער על הפסוק הזה. כלומר, היה קורא בכל יום קריאת שמע, ומדמיין בדעתו כיצד הוא נהרג על קידוש ה’ ומוסר את נפשו בקבלת עול מלכות שמים באהבה גדולה לבורא עולם. הסיבה שבחר רבי עקיבא לומר את המילה מצטער ולא במילה אחרת היא שהוא חש ממש את כל מה שניתן לחוש כשחווים חוויה של הוצאה להורג. אם הוא דמיין את זה הוא חווה את זה. ולכן היה לו קל יחסית לעבור את זה במציאות כיון שהוא כבר עבר את זה כל כך הרבה פעמים בחייו לפני כן. ועכשיו כשבאה לידו ההזדמנות לקיים את הפסוק הזה הוא יוותר עליה?

זהו הכוח הטמון במוח. בכוח הדמיון לעורר בנו רגשות.

כל מה שניתן לחוש בחוויה אמיתית אנו נחוש אם נדמיין את אותה חוויה. אם פעם נפגענו ממילה מסוימת שנאמרה לנו על ידי חבר או קרוב משפחה, והגבנו בצער גדול או כעס ותסכול, אנו נחוש כעס ותסכול בכל פעם שנדמיין את החוויה הזאת שוב. לפעמים מספיק רק לראות בעיני רוחנו את הפרצוף של הפוגע כדי לחוש צער ותסכול. כל חוויה שאדם חווה נחקקת אצלו בזיכרון. כוח הדמיון של האדם הוא מאגר הזיכרונות שלו. כל זיכרון שצף ועולה מסוגל להעלות גם כן את הרגשות שהתלוו לו באותו רגע בזמן. המוח שלנו לא מבדיל בין דמיון לבין מציאות.

אתם מכירים את החוויה המביכה הזאת שאתם נמצאים לבד ופתאום מתחילים לצחוק?

הדבר הראשון שאתם עושים זה לבדוק שאף אחד לא שם לב. זה באמת מוזר לראות אדם שנמצא לבד ולא קורה לו שום דבר ופתאום הוא מתחיל לחייך. אם אתם הייתם רואים אדם כזה, מה הייתם חושבים עליו? אבל כולנו חווינו את זה פעם אחת לפחות. ברגע שאנו נזכרים בחוויה מצחיקה שחווינו בעבר, אולי בדיחה שמישהו סיפר לנו, אולי דבר נורא מצחיק שראינו או שמענו, זה מרגש אותנו מחדש. אם תעצמו כרגע את העיניים ותיזכרו באחד האנשים שאתם הכי אוהבים, אולי הילד שלכם או ההורה שלכם, אתם יכולים להזיל דמעות מגעגוע אליו.

עד כמה משפיעה כוחו המחשבה על איכות חיינו? עד כמה היא יכולה להיטיב או להזיק לנו?

עוצמת המחשבה

הפרשה שלנו נקראת חיי שרה. היא פותחת בתיאור פטירתה של שרה אימנו. כיצד נפטרה שרה אימנו? זה קרה ממש סמוך לעקדתו של יצחק. אברהם אבינו יוצא עם יצחק במטרה לעקוד אותו. הבן היחיד שהיה לאברהם ולשרה. הבן שהם זכו לו בגיל מאוד מופלג. הבן שהם חיכו לו וציפו לו בכיליון עיניים. נס גדול וחסד עצום עשה עימם הקב”ה והעניק להם בן בגיל מאה. הסיבה שמיתת שרה נסמכה לעקדת יצחק היא שבגלל בשורת העקדה נפטרה שרה. מה שמעה שרה? שנזדמן בנה לשחיטה וחוט השערה הפרידה בינו לבין המוות שלו. פרחה נשמתה ממנה ומתה.

המהר”ל מפראג מסביר שהיא נבהלה, כיון שדרך האדם להיבהל שהוא יודע שיכול היה להתרחש לו דבר נורא, ואפילו אם הוא לא התרחש בפועל. רק שמועה ששמעה שרה גרמה לה להיפטר מן העולם. כששרה שמעה שבנה היה קרוב לשחיטה היא ראתה את זה בעיניה. היא כבר ציירה לעצמה את בנה שחוט והמחשבה על זה הבהילה אותה כל כך עד שהיא גרמה למיתתה. לכן העוצמה שיש לסיפורים היא מדהימה. השומע מדמיין בעיני רוחו את כל השתלשלות הדברים והוא חווה ממש את הסיפור.

סיפור יכול לעורר בשומע רגשות כיון שהוא רואה את המראות ושומע את הצלילים.

אם היו שואלים אתכם מהו צבעה של העגבנייה, הייתם מיד עונים אדום. הדבר המרתק הוא, שלא הייתם עונים תשובה כל כך פשוטה לכאורה, אם לא הייתם מדמיינים לשבריר שנייה עגבנייה בצבע אדום. כך פועל המוח שלנו. תנסו את זה. אני עכשיו אשאל אתכם שאלה ואתם תענו, ותיווכחו באמת הזאת, שקודם רואים את זה במחשבה ורק אחר כך עונים.

כמה כנפיים יש לציפור?

כולנו יודעים את התשובה אבל כל אחד רואה ציפור אחרת בראש שלו לפני שהוא עונה. איזו ציפור אתם ראיתם? זה עובד, זה עוצמתי וזה ממחיש את העוצמה שיש למוח שלנו וגם את הדרך בה ניתן לשלוט במחשבות שאנו חושבים.

מערכת העצבים
מחקרים היום מוכיחים שאותם אזורים במוח שלנו שמשמשים את החושים, הם אותם אזורים ממש שמשמשים את הדמיונות שאנו מדמיינים לפי אופי הדמיון. כלומר, אם נדמיין למשל, שמיעה של שיר שאנו מאוד אוהבים, אנו נשתמש באותם אזורים במוח שאנו שומעים את השיר דרך האוזניים שלנו. ואם נדמיין תמונה כלשהי, אנו נראה אותה בעזרת ובאמצעות אותם תאים במערכת העצבים במוח שלנו אילו היינו רואים אותה דרך העיניים. זאת הסיבה למשל, שאנו עוצמים את עינינו בכל פעם שאנו מנסים להיזכר באיזשהו זיכרון. כיון שלא ניתן להשתמש באותו אזור בד בבד גם לדמיון וגם לחוש הראייה אנו פשוט עוצמים את העיניים.

עכשיו אנו מבינים כיצד אדם יכול לחוות חוויה פעם אחת בחייו ולסבול ממנה עד מאה ועשרים. כל חוויה נחקקת בדמיון ולא נמחקת לעולם. הדמיון הוא מאגר הזיכרונות שלנו וכל קלט שקלטנו דרך אחד החושים שלנו נצרב לנצח בתודעתנו. ברגע שהחוויה הסתיימה יש זכר שלה בתודעה והיא מסוגלת לעלות ולצוף בכל רגע, ובמיוחד אם ישנה אסוציאציה שמעוררת אותה. זהו תת המודע שלנו. דברים שאנו חווינו ושכחנו מהם אך הם לא נעלמו ונמחקו אלא הם נמצאים עמוק בתודעה שלנו ולכל היותר שכחנו מהם לעת עתה. העוצמה של הדמיונות הללו היא נוראית כיון שהמוח לא מבדיל בין דמיון לבין מציאות ואפילו אותם אזורים במוח שמשמשים את החושים משמשים את דמוי החושים של הזיכרון שלנו.

תתארו לעצמכם אדם שיש לו פחד מכלבים. בכל פעם שהוא רואה כלב הוא עובר למדרכה השנייה.

weimaraner פרשת חיי שרה

מה יחוש אותו אדם אם הוא ידמיין כלב? כיצד הדימוי המנטלי הזה ישפיע על הרגשות שלו? הוא יכול לחוש כל מה שניתן לחוש בחוויה המציאותית. אם דופק ליבו היה עולה, הוא יעלה אם הוא רק ידמיין כלב. אם הוא היה מזיע בחוויה ממש, הוא יתחיל להזיע כשהוא רק ידמיין כלב. אם הוא היה רועד מול כלב הוא מסוגל לרעוד על ידי דמיון של כלב בלבד.

שליטה במחשבה

כיצד ניתן לשלוט במחשבות שלנו? תתארו לעצמכם כיצד יראו החיים שלנו אם היינו מסוגלים לסלק מחשבות שליליות ולהעצים מחשבות חיוביות? כמה אושר היינו חווים? איך זה היה משפיע על מצב הרוח שלנו? אדם שחושב הרבה מחשבות שליליות במשך היום חייו יכולים להיות גיהנום עלי אדמות, כמו שראינו. ולא רק, אלא אפילו חייו נתונים בסכנה. עד כדי כך שהוא יכול לגרום לעצמו למות ממחשבה מרוכזת ומכאיבה. ” מִחוּץ תְּשַׁכֶּל חֶרֶב וּמֵחֲדָרִים אֵימָה” (דברים ל”ב, כ”ה).

כשאדם פוחד מחרב הנמצאת ברחובות והוא בורח למקום מסתור הוא עדיין לא שמור לגמרי מסכנת המיתה. חדרי ליבו יכולים לגרום לו למות גם כן כיון שהם נוקפים עליו מחמת אימה והוא מת והולך בה, כדברי רש”י הקדוש בפרשת האזינו.

תתארו לעצמכם שאתם שומעים אזעקה ומיד רצים למרחב המוגן. האם אתם בטוחים כרגע?

אם המחשבה שלכם תמשיך להציק לכם ותהיו עסוקים בשאלה איזה טיל נמצא בדרך לבית שלכם, סביר להניח שתחושו באי הנעימות היכולה להיגרם מחשיפה לחוויה כזו. רמזנו כבר על אחת השיטות לשלוט במחשבה. לשאילת שאלות יעילה יכולה להיות השפעה כבירה על המחשבות שלנו. ברגע שאנו נשאלים שאלה המיקוד שלנו נחטף באופן אוטומטי. כיון שהאדם לא יכול לחשוב שתי מחשבות בבת אחת, זהו כלי יעיל ועוצמתי להתגבר ולהתמודד עם מחשבות שליליות ולהעצים מחשבות חיוביות. האדם מדמיין באופן מידי את התשובה לשאלה אותה הוא נשאל. המוח מתחיל בחיפוש מהיר ובכך נגרמת המהפכה בהרגשה.

אנחנו חייבים תמיד לזכור את אחד מהיסודות החשובים ביותר בכוחות הנפש, שרגש הוא דבר מתודלק. כלומר, הוא חייב להיות מוזן בקביעות על מנת לבוא לידי ביטוי. בדיוק כמו שאש לא יכולה לבעור אם אין לה עצים שגורמים לבערה כך רגש לא יכול לבוא לידי ביטוי אם אנו לא ממשיכים לחשוב על מה שמעורר את הרגש. שינוי בחשיבה הוא שינוי ברגש. ובדיוק כמו שכל מדורה הייתה חייבת להתחיל מניצוץ כלשהו כך גם המחשבה לא הייתה מתעוררת אם לא היה מה שיעורר אותה. אפילו אם אין לנו שליטה על התחלת המחשבה והדלקת הרגש, יש לנו שליטה ובחירה האם לתת לרגש להמשיך ולבעור אם נקטע אותו על ידי שינוי החשיבה שלנו. מה שיעזור לנו לשלוט במחשבה ולהחליפה באחרת, טובה יותר, חיובית יותר שתשפיע על מצב רוחנו ועל התפקוד שלנו זה שאלות
אפקטיביות.

אם נתרגל לשאול את עצמנו שאלות מעצימות וחיוביות שהתשובות עליהן מובילות לרגשות חיוביים נשנה את איכות חיינו. אנו נזכה ליותר מצבי רוח חיוביים. אנו נקטין מאוד את הזמנים בהם אנו חווים הרגשות רעות ושליליות עקב זיכרונות כואבים. אדם שמח יותר מתפקד אחרת מאדם ששרוי באבלו.

האווירה בבית תשתנה, האווירה בעבודה או במקום הלימודים תשתנה. אנו נהיה אנשים נעימים יותר ורצויים בחברה

אף אחד לא אוהב לשהות בחברת אנשים עצובים או מפוחדים לאורך זמן.

דבר נוסף שאנו יכולים לעשות הוא שימוש בכוח הדמיון בדיוק כמו שנעזר בו ר’ עקיבא כדי להתמודד עם אתגר קשה ואפילו על אנושי. ברגע שהוא דמיין באופן קבוע את עצמו חווה את החוויה המפחידה הזאת הוא יצר לעצמו אזור של נוחות חדש. כיון שהמוח לא מבדיל בין דמיון לבין מציאות מבחינתו הוא עבר את החוויה הזאת.

האם תהיה לכם בעיה לעשות צניחה חופשית ממטוס בגובה, רב אם צנחתם בעבר כבר מאה פעמים?

הדמיון יכול לתת לנו הרגשה של בטחון בביצוע דברים שמאוד מפחידים אותנו ומרתיעים. תוכלו לשפר כך הרבה מאוד יכולות שלכם. תוכלו ליצור בעצמכם אמונה חדשה ודימוי עצמי חדש לגמרי. תוכלו לעבוד על המידות שלכם ולתקן אותם. תוכלו ליזום תגובות חדשות לאירועים בהם הגבתם בצורה הרסנית או שלילית. כמה דברים הייתם רוצים לשנות?

אילו אמונות חדשות ומעצימות הייתם רוצים לרכוש?

האתגר השבועי

1.הכינו לעצמכם רשימת שאלות מעצימה. למשל, מה אני אוהב בעצמי? מה משמח אותי בחיים? מי אוהב אותי? במה אני טוב? מה המסר שאני צריך ללמוד מחוויה הזאת? מה אני עדיין לא יודע שיכול להפוך את הקערה על פיה? כיצד אני מחייה את ההרגשה הזאת בעצמי? מה אני מסוגל לעשות?

2.בפעם הבאה שתחושו הרגשה שלילית תנסו להחליף את ההרגשה בשאלה חיובית.

3.תבחרו אתגר שקשה לכם לבצע ודמיינו את עצמכם מבצעים אותו בשלמות ובהצלחה.

4.המשיכו עד שתחושו שזה טבעי עבורכם להיות כאלו אנשים ולבצע כאלו מעשים.

שבת שלום ומבורך!

אשמח שתשתפו אותי ב”הארות” שלכם בעקבות קריאת המאמר!

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות יצחק אלחנן פדידה

יצחק אלחנן פדידה
יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה – מנטור, מאסטר ב- NLP, ייעוץ אישי וזוגי, ייעוץ עסקי, ומגשר, מנכ"ל מסלול לחיים, מחבר הספר פרשה מעצימה.

מעניין מאוד

מוגן: מסובין – המיינסטרים החרדי החדש

זהו פוסט מוגן ואין לו תקציר.

כתיבת תגובה