פרשת חוקת || הרגע הנורא בו אתה קולט שזו מציאות מדומה

virtual-reality

יצחק אלחנן פדידה || היום נלמד שלא החוויה שאנו חווים גורמת לנו להרגיש את מה שאנו מרגישים, אלא מה שהחוויה הזאת אומרת לנו ומשדרת לנו. יכולנו ליהנות ממעשים שמצריכים עמל ויגיעה, אבל זה תלוי כיצד אנו מבינים את המצב. האדם רואה את העולם דרך העולם הפנימי שלו. תהליך הראייה רק מתחיל בעיניים אבל הוא מסתיים במוח. וזה קובע את איכות החיים שלנו.

המציאות היא המצאה. אנחנו בדעתנו יוצרים את המציאות שלנו. אנחנו חיים בעולם הפנימי שלנו יותר מאשר בעולם החיצוני.

אברך חמד הגיע לייעוץ אישי בנושא זוגיות. הוא היה נשוי מספר שנים וזכה לילדה אחת והזוג ציפה לילד נוסף. הוא זכה ללמוד באחת מהישיבות המעולות בארץ ישראל שנים רבות. בזמן שהוא הגיע ליעוץ הוא היה לומד בכולל חשוב מספר שנים. הוא החל לספר ליועץ על הרגשותיו ועל ההתלבטות שיש לו בנושא הזוגיות. הוא כמעט גמר אומר בדעתו לפרק את החבילה. הוא כבר לא היה יכול לשאת בכאב הרב שהציף אותו מדי יום.

היועץ, שהיה בעל ניסיון רב, לא נבהל מהצהרותיו וביקש להבין את העניינים לעומק. הוא ביקש ממנו לתאר לו מה בדיוק הוא חווה. האברך היקר אומר לו בהחלטיות שהוא ואשתו אינם מתאימים. מהיכן אתה יודע שאתה לא מתאימים ולמה נזכרת עכשיו, שאל היועץ. כשאנחנו הולכים לטייל אין לנו על מה לדבר. היועץ, שכבר זכה לשמוע מקרים לא פשוטים והיה קשה מאוד להפיל אותו מהכיסא, כמעט נפל הפעם באמת מהכיסא. זה היה כל כך מוזר להאזין לטענה כזו פעוטה שבגללה זוג ילך לרבנות. הוא הבין שיש כאן משהו אחר. הוא המשיך לדובב את אותו אברך ולא לקח הרבה זמן עד שהאמת יצאה לאור.

אתה רוצה לומר לי שחוץ מזה שאין לכם נושא לשיחה בזמן שאתם הולכים לטייל אתה מעוניין להיפרד?

כן, בדיוק כך. היא אישה נפלאה, מסורה ואני יודע שהיא רוצה בטובתי. אין לי שום תלונה על ההתנהלות שלה או על היחס שלה כלפי, הכל בסדר גמור, תיאר האברך. היא תמיד שואלת אותי האם כבר אכלתי, ומכינה לי כל מה שאני צריך.

החשד הלך וגבר אצל אותו יועץ והוא לא הצליח לגלות מה העניין האמיתי. משהו מוזר פה. הוא מתאר מציאות נפלאה ומעולה שהרבה היו מוכנים להתחלף איתו ובכל זאת הוא טוען שנמאס לו והוא חושב להתגרש.

מה הוא לא מספר לי?

תגיד, פנה אליו היועץ, האם אתה נמשך אליה? בוודאי, הוא עונה לו, אם לא הייתי נמשך אליה לא הייתי מתחתן איתה, מה השאלה בכלל. טוב, עכשיו בוא ננסה לרדת קצת יותר לעומק ותספר לי לפרטי פרטים מה קורה כשאתם מטיילים שגורם לך לחוש כל כך רע.

אנחנו לא דומים בכלל ואין לנו על מה לדבר. היא מאוד אינטליגנטית כזאת ואני אדם יותר פשוט ועממי. היועץ אחז טוב בכיסא שלו כדי לא ליפול. כעת הוא שומע שבנוסף לכל היא גם בחורה חכמה. אני מרגיש שהיא מתנשאת עליי ורוצה לשלוט בי. היא תמיד מדברת בשפה גבוהה כזאת.

איך זה גורם לך להרגיש? שואל היועץ.

אני מרגיש קטן לידה ומיד אני מנסה לשמור מרחק ממנה. כאן נדלקה המנורה האדומה אצל היועץ והוא הבין שהוא עלה כאן על משהו. למה הוא חש נשלט? למה הוא מרגיש קטן? למה הוא מיד בורח כשהוא רואה שאינו לרמתו או טיפה יותר חזק ממנו?

כדי לדעת האם באמת יש כאן דפוס התנהגות קבוע שחוזר על עצמו ומעיד על אישיותו של האברך, היועץ היה חייב להסיט את השיחה לתחומים אחרים. הוא ביקש ממנו לתאר לו ולנסות ולהיזכר האם יש אנשים נוספים שהוא חש את אותן הרגשות לידם. האברך ענה לו, בוודאי שיש. למשל, בישיבה שבה למדתי היו מספר תלמידים שלא יכולתי להתקרב אליהם ושמרתי מהם מרחק.

למה? מה הם עשו לך? האם הם היו מזיקים לך?

לא, הם מעולם לא עשו לי כלום, אבל הרגשתי שהם מתנשאים עליי ורוצים לשלוט בי. איך זה גרם לך להרגיש? שאל היועץ. הרגשתי לידם קטן, מסכן ונשלט. לא יכולתי לסבול את ההרגשות הללו ולכן נמנעתי בכל מחיר מלהיפגש ולדבר איתם.

האם היו לך מקרים אחרים שבהם התרחקת מאנשים? כן

אני נזכר למשל באחד החברותות שלמדתי איתם. הכל היה מצוין והלימוד הלך נהדר אבל מתי שהוא זה פסק. הוא היה ברמה אחרת, אני לא הייתה ברמה שלו. לא הסתדרנו והחלטנו ללמוד ביחידות וכל אחד חיפש לעצמו חברותא אחר.

תגיד לי בבקשה, איך מערכת היחסים שלך עם המשפחה של אשתך?

בדיוק כמו אשתי. הם אנשים שונים, חכמים כאלו, אינטליגנטים. אני משתדל מאוד למעט איתם בשיחה ואני בורח מכל הזדמנות להיפגש איתם. אף פעם אין לי מה להגיד לידם. הם משוחחים ומדברים ואני לא מצליח לפתוח את פה שלי לידם ולומר מה שאני חושב. יש בהם סוג מסוים של התנשאות כזו שאני לא יכול לסבול.

יש לך אחים ואחיות?

כן יש לי. ואיך הקשר איתם? בעליות ומורדות אומר האברך. יש לי אח שהיינו מאוד קרובים לפני החתונה ולאחר שהוא התחתן זה התהפך. למה? אני חושב שהוא כבר לא רוצה להיות איתי בקשר. אולי הוא פשוט עסוק עכשיו אחרי החתונה, שואל בתמימות היועץ. יכול להיות, הוא עונה לו. זה כבר לא מה שהיה פעם. היינו מאוד בקשר ומדברים המון ועכשיו הוא כבר לא שומר איתי על קשר. ואתה כן שומר? האמת שלא. היה לכם ריב? מעולם לא. מניין לך שהוא לא רוצה להיות איתך בקשר? ככה אני מרגיש, אין לי הסבר לכך.

זה החל להיות מאוד ברור עבור היועץ. לפני שהוא ניגש להכות בפטיש ולסיים את המערכה, הוא בדק תחום נוסף ואפילו הוא היה מופתע ממה שהתגלה לפניו. תגיד לי עכשיו,

איך מערכת היחסים עם ההורים שלך?

זה קצת מורכב, אמר האברך. ההורים שלי התגרשו כשהייתי ילד קטן בן שלוש או ארבע. אמא שלי נשואה בפעם השנייה ובעצם גדלתי רוב ימי עם אבא חורג. ואיך מערכת היחסים שלך עם האבא החורג? גרועים, ענה האברך. ניכר היה שכעת הוא החל לדבר בפתיחות רבה יותר ולשפוך את אשר על ליבו. למה היחסים כל כך גרועים? תראה, הוא אומר ליועץ, מעולם לא הסתדרנו. אני זוכר שבתור ילד היינו אני ואחיי עושים חגיגה ביום שהוא לא היה בבית. למה? מכיון שהוא היה מגביל אותנו, לא נותן לנו לצאת ולשחק, שולח אותנו לחדר. ועכשיו, שהוא איננו היינו יכולים לשחק בחופשיות. אז בעצם הוא היה שולט עליכם? היועץ שואל בחכמה ומתחיל לכוון למטרה. כן, הוא היה שתלטן.

ואיך זה גרם לך להרגיש?

הרגשתי מסכן, קטן, חסר הגנה ושהוא רוצה לשלוט לי על החיים.

פתאום היה שקט. היועץ הפסיק עם השאלות, מנסה לתת לבחור הצעיר להבין מדעתו מה עובר עליו. הוא היה מאוד מבולבל, הוא עדיין לא הבין כלום והוא לא הצליח לעשות את הקשרים והחיבורים הנדרשים. היועץ עזר לעשות את זה. האם אתה לא שם לב? זה כל כך ברור שזה זועק עד השמים. כשהיית ילד קטן שלטו עליך. לא היו לך הכלים להתמודד ואפילו לברוח לא יכולת. ההבדל הוא שהיום אתה יכול לברוח. אבל תדע לך שהבריחה שלך היא זמנית כי זה ירדוף אותך בכל מקום, כיון שאתה לוקח את עצמך איתך לכל מקום. על מה אתה מדבר? שואל אותו אברך את היועץ.

זאת הסיבה שאתה ברחת מהחברים בישיבה, ברחת מהחברותא, ברחת מהמשפחה של אשתך ועכשיו אתה רוצה גם לברוח ממנה. זה הסוד הגדול שמסביר למה אתה מרגיש את מה שאתה מרגיש. בכל פעם שיש מישהו שלדעתך, ולדעתך בלבד, הוא חזק ממך וחכם ממך אתה מרגיש לידו קטן, מסכן ונשלט. אתה חש את כל מה שחשת כשהיית ילד קטן. כל אירוע כזה מעורר בך את כל מה שהרגשת בילדות. שאתה קטן, מסכן ונשלט. כיון שזה מה שאתה מאמין בו אתה רואה את זה בכל מקום וכך אתה מבין את המציאות וזה בנוסף מאוד כואב לך.

הרי שים לב. האם יש היגיון במה שאמרת לי?

יש לך אישה טובה, שדואגת לך, שאוהבת אותך, שאתה נמשך אליה, יש לכם כבר ילדה ועוד בדרך, היא אישה אינטליגנטית מבית של אינטליגנטים ולמרות הכל, לך נמאס ואתה רוצה להיפרד כיון שאין לכם על מה לדבר כשאתם מטיילים ואתה חש לידה טיפש, קטן, מסכן וכביכול שהיא רוצה להשתלט עליך.

תבין דבר אחד, ברגע שיש לאדם אמונה פנימית על עצמו, על העולם ועל הזולת, האמונה הזאת מנהלת לו את החיים. היא מזהירה ממה שצריך להיזהר והיא מדריכה אותו במה לבחור ובמה לא. הכל כדי להגן עליו מלהיפגע שוב. זאת הסיבה שאדם מאמץ לעצמו אמונה מסוימת. לך יש אמונה פנימית שאומרת לך לברוח ולהתרחק מכל מי שטיפה מזכיר לך את מה שחשת בילדות, קטן, טיפש ונשלט. לכן כשאתה פוגש אנשים חזקים וחכמים אתה מיד מקבל פיק ברכיים ורוצה לברוח למרות שאין לך שום סיבה אמיתית לברוח אלא להיפך רק לקבל תועלות עצומות,

אתה חש את הכאב שחשת בעבר.

מנגנון ההגנה הפנימי שלך גורם לך לברוח מאנשים שאתה חושב שרוצים לשלוט עליך למרות שהיום זה כבר לא נכון. כל עוד האמונה שלך לא תשתנה החיים שלך יהיו אותו דבר ויחזרו על עצמם. אם אתה רוצה לברוח, תברח. רק תדע לך, שאין לך שום סיבה לברוח, כי המציאות שלך היא מעולה, ולא רק אלא הבעיה לא תיפתר אלא רק תחליף צורה, כי לא טיפלת באמת בבעיה הנכונה.

אתה עומד לעשות עוול עם כל כך הרבה אנשים, אשתך, משפחתה, אמך, ילדתך וגם עם עצמך.

אתה רוצה שילדיך יעברו את מה שאתה עברת?

אני מבין שזה חידוש בשבילך ומעולם לא חשבת בכיוון הזה. לכן אני מייעץ לך, שתחשוב על מה שדיברנו ואל תעשה החלטות חפוזות. תן לדברים לחלחל ולאט לאט תפנים אותם ותבדוק עד כמה הם נכונים ומשמעותיים.

בואו ונחזור לפרשה, הפרשה מספרת לנו את סיפור האברך בפסוק אחד  – “וַיִּסְעוּ מֵהֹר הָהָר דֶּרֶךְ יַם סוּף לִסְבֹב אֶת אֶרֶץ אֱדוֹם וַתִּקְצַר נֶפֶשׁ הָעָם בַּדָּרֶךְ”. (פרק כ”א פסוק ד’).

אם כן הנושא שלנו הוא – תלונות.

הארכנו מעט בסיפור אבל זה היה שווה. האברך היה יכול לאבד כל כך הרבה אם הוא לא היה מגיע ליעוץ. יש כאן במעשה הזה המון מוסר השכל והמון ידע שהיועץ מכיר שעזר לו להבין את תעלומות הנפש הסבוכות ביותר של אותו אברך. היכן אנחנו רואים בפרשה שלנו את הרעיון הזה?

עם ישראל בדרכו במדבר, היה צריך לעבור דרך ארץ אדום. אבל הם לא הסכימו לישראל לעבור בארצם. לכן ישראל היו חייבים לחזור לאחוריהם. כיצד מגיבים העם לנוכח הצורך לחזור אחורה? “וַתִּקְצַר נֶפֶשׁ הָעָם בַּדָּרֶךְ”. רש”י הקדוש מלמד אותנו יסוד עצום בכוחות הנפש של האדם. “בטורח הדרך, שהוקשה להם, אמרו, עכשיו היינו קרובים להיכנס לארץ ואנו חוזרים לאחורינו, כך חזרו אבותינו ונשתהו שלושים ושמונה שנה עד היום, לפיכך קצרה נפשם בעינוי הדרך”. שימו לב, הם עדיין לא החלו את ההליכה וכבר הם הרגישו בטורח שלה.

ובאמת לפי דבריו של רש”י אנו למדים שלא הדרך הייתה קשה עליהם וגרמה להם לקוצר רוח, אלא ההסבר שהוא נתנו לחזרה אחורה. הם אמרו לעצמם, היינו כל כך קרובים ואנו לא נכנסים, כך קרה לאבותינו והם המשיכו ללכת שנים רבות במדבר, וזה מה שכנראה יהיה איתנו, ומיד קצרה נפשם.

לא החוויה שאנו חווים גורמת לנו להרגיש את מה שאנו מרגישים, אלא מה שהחוויה הזאת אומרת לנו ומשדרת לנו. אנו יכולים ליהנות ממעשים שמצריכים עמל ויגיעה, אבל זה תלוי כיצד אנו מבינים את המצב. האדם רואה את העולם דרך העולם הפנימי שלו. תהליך הראייה רק מתחיל בעיניים אבל הוא מסתיים במוח. זה קובע את איכות החיים שלנו.

המציאות היא המצאה.

אנחנו בדעתנו יוצרים את המציאות שלנו. אנחנו חיים בעולם הפנימי שלנו יותר מאשר בעולם החיצוני.

כך בדיוק קרה לאותו אברך שחי בעולם שבו הוא משחק תפקיד של חלש, מסכן ונשלט, וזה מה שהוא ראה והרגיש ליד אחרים.

מה ההשלכות של האמונות הפנימיות שלנו?

הן בעצם קובעות את הגורל שלנו ואת היעד שאליו נגיע בסופו של דבר. לא לחינם, מכנים את האמונות הללו בשם המפה הפנימית של האדם. אנחנו הולכים בדיוק לפי המפה שיש לנו. מה שהמפה מורה לנו אנו עושים. מי יצר את המפה הזאת? האם היא מדויקת? לאן היא מובילה אותנו?

האתגר השבועי:

1. בכל פעם שבה אתם מרגישים רגש שלילי, תשאלו את עצמכם מה אני מרגיש ואחר כך תשאלו למה אני מרגיש כך? מה החוויה הזאת אומרת לי?

2. אם תראו דפוס שחוזר על עצמו מספר רב של פעמים, גיליתם אמונה פנימית שיש לכם. אם אתם רואים את המציאות באופן קבוע זהו סימן שזו המפה שלכם על העולם.

3. בכל פעם שתגלו כזו אמונה תערכו איתה וויכוח ותוכיחו לעצמכם עד כמה היא מיותרת ולא נכונה. חפשו ראיות לכך שהאמת היא אחרת או לפחות יכולה להיות אחרת.

שבת שלום ומבורכת

הם יושבים בכורסה בבית, בלי בוס על הראש, מוכרים בכל העולם ומייצרים הכנסה של אלפי דולרים בחודש “המליונרים החרדים” אל תאמינו לנו, הירשמו ובידקו איך הם הצליחו: לחצו על הרשמה

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות יצחק אלחנן פדידה

יצחק אלחנן פדידה
יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה – מנטור, מאסטר ב- NLP, ייעוץ אישי וזוגי, ייעוץ עסקי, ומגשר, מנכ"ל מסלול לחיים, מחבר הספר פרשה מעצימה.

מעניין מאוד

פרשת ויקהל || איך מוצאים את היעוד האישי

יצחק אלחנן פדידה | הסוד הגדול של כל המצליחנים הוא שהם יודעים שאין קיצורי דרך… המשך לקרוא פרשת ויקהל || איך מוצאים את היעוד האישי

כתיבת תגובה