פרשת חוקת || בגישה נכונה אפשר להוציא מים אפילו מסלע

פרשת חוקת

הסֶּלַע הזה, הוא רק אבן דומם, ומכל מקום, כשמדברים אליו בשם ה׳, הוא תיכף שומע, ועושה ומקיים. ואתם, (אף על פי ש) אני מדבר אליכם יום יום (בשם ה’) השכם ודבר, הערב ודבר, ואין אתם שומעין, ולכך (כדי למנוע קטרוג זה כלפיכם), מסרתי נפשי עליכם, להראות, שבלא הכאה אינו נותן (כדי להראות שללא הכאה אין הסֶּלַע נותן מים), ולפיכך, ויתעבר ה׳ בי למענכם”.

אהרון זאב שצמן | כיצד ניתן ואיך אפשר להוציא מכול יהודי את הטוב הפנימי, כך שיפתח ראיה אופטימית לחיים?

ומדוע משה שנצטווה לדבר אל הסלע שיתן מימיו נענש על שהכה בַסֶּלַע? שאלות אילו ואחרות ננסה לענות עליהם

“קַח אֶת הַמַּטֶּה, וְהַקְהֵל אֶת הָעֵדָה אַתָּה וְאַהֲרֹן אָחִיךָ, וְדִבַּרְתֶּם אֶל הַסֶּלַע לְעֵינֵיהֶם, וְנָתַן מֵימָיו”
“וַיָּרֶם מֹשֶׁה אֶת יָדוֹ, וַיַּךְ אֶת הַסֶּלַע בְּמַטֵּהוּ פַּעֲמָיִם” – לכאורה, לא ברור למה נענש מֹשֶׁה על שהכה את הסֶּלַע, במקום שדבר אליו (“לֹא תָבִיאוּ אֶת הַקָּהָל הַזֶּה, אֶל הָאָרֶץ, אֲשֶׁר נָתַתִּי לָהֶם”), והרי הקב”ה בעצמו אמר למשה: “קַח אֶת הַמַּטֶּה”.

וכן, למדנו כבר בספר שמות, בהיות העם “בִּרְפִידִים” (40 שנה קודם לכן), ששם ציווה הקב”ה את מֹשֶׁה במפורש להכות בצור, כדי שיצאו ממנו מים: “וַיַּחֲנוּ, בִּרְפִידִים, וְאֵין מַיִם לִשְׁתֹּת הָעָם …וַיֹּאמֶר ה’ אֶל מֹשֶׁה … וּמַטְּךָ, אֲשֶׁר הִכִּיתָ בּוֹ אֶת הַיְאֹר, קַח בְּיָדְךָ… וְהִכִּיתָ בַצּוּר, וְיָצְאוּ מִמֶּנּוּ מַיִם, וְשָׁתָה הָעָם” (שמות פרק יז)
יתכן ומֹשֶׁה הבין, כי עליו לקחת שוב את הַמַּטֶּה, ולדבר אל הסֶּלַע, על ידי שמכה אותו, בדיוק כפי שעשה בִּרְפִידִים.

“וַיֵּשֶׁב הָעָם, בְּקָדֵשׁ, וַתָּמָת שָׁם מִרְיָם, וַתִּקָּבֵר שָׁם. וְלֹא הָיָה מַיִם, לָעֵדָה”
כדי להבין את ההבדל בין האירוע “בִּרְפִידִים”, לבין האירוע “בְּקָדֵשׁ”, יש להבין תחילה מדוע לפתע, 40 שנה לאחר יציאת מצרים, שוב העם צמא למים.

כתוב בתלמוד הבבלי: “שלשה פרנסים טובים עמדו לישראל, אלו הן: מֹשֶׁה ואהרן ומרים. ושלש מתנות טובות ניתנו על ידם (בזכותם), ואלו הן: בְּאֵר, ועָנָן ומָּן.
בְּאֵר (ניתנה להם) בזכות מרים, עמוד עָנָן (ניתן להם) בזכות אהרן, מָּן (ניתן להם) בזכות משה.
(כאשר) מתה מרים – נסתלק הַבְּאֵר…”ולא היה מים לעדה”, וחזרה (הבאר, לאחר מכן) בזכות שניהן (בזכות מֹשֶׁה ואהרון)” (מסכת תענית ט’ א)

במהלך 40 שנות נדידה במדבר לא היה העם צמא למים, כוון שקיבלו מים בשפע מבארה של מרים – זו הייתה באר מים נסית, בדמות סֶּלַע מתגלגל, אשר לוותה את בני ישראל בנדודיהם במדבר, וממנה יצאו מים באופן קבוע. באר זו ניתנה להם לזכותה של מרים הנביאה, וכאשר מתה מרים – פסקה הבאר מלנבוע, והסֶּלַע התייבש.

“וַיִּקָּהֲלוּ, עַל מֹשֶׁה וְעַל אַהֲרֹן, וַיָּרֶב הָעָם, עִם מֹשֶׁה”
בתורה לא כתוב שעם ישראל התאבל על מותה של מרים, אלא ישר התחיל העם להתנפל ברוגז על מֹשֶׁה ועל אַהֲרֹן, והחלו מתלוננים על כך שאין להם מים לשתות – “וְלָמָה הֶעֱלִיתֻנוּ, מִמִּצְרַיִם, לְהָבִיא אֹתָנוּ, אֶל הַמָּקוֹם הָרָע הַזֶּה… וּמַיִם אַיִן לִשְׁתּוֹת”

“כָּל הַכּוֹעֵס, כָּל מִינֵי גֵיהִנּוֹם שׁוֹלְטִים בּוֹ, שֶׁנֶּאֱמַר (קהלת יא י): וְהָסֵר כַּעַס מִלִּבֶּךָ, וְהַעֲבֵר רָעָה מִבְּשָׂרֶךָ” (נדרים כב ע”א)
על כך שהגיבו בני ישראל בכעס על המחסור במים, ושלא גילו הכרת הטוב לקב”ה, וגם שכחו להתאבל על מרים, היה צורך ללמדם דרך ארץ מחדש. רצה הקב”ה שילמדו להעריך את החסד שנתן להם בחינם, ושיתקנו את מידת הכעס, המיותרת, שהפעילו כלפי מֹשֶׁה ואַהֲרֹן.

“וְלָמָה הֲבֵאתֶם אֶת קְהַל ה’ אֶל הַמִּדְבָּר הַזֶּה, לָמוּת שָׁם”
לשם כך, בחר הקב”ה להמחיש לעיניהם, שאפשר גם בדיבור להשיג תוצאות, ולא צריך ישר להפעיל את מידת הכעס, ולפצוח בצעקות ובתלונות.

“וְדִבַּרְתֶּם אֶל הַסֶּלַע לְעֵינֵיהֶם, וְנָתַן מֵימָיו, וְהוֹצֵאתָ לָהֶם מַיִם מִן הַסֶּלַע”
בחר הקב”ה להציג בפני בני ישראל סֶּלַע דומם, שאינו זקוק לחסדי שמיים, וללמדם שהסֶּלַע עושה רצון יוצרו בדיבור ולא בכעס, וכאשר מדברים אליו בנחת ונועם, מיד הסֶּלַע מבצע – ונותן מֵימָיו.

“בְּאֹרֶךְ אַפַּיִם יְפֻתֶּה קָצִין, וְלָשׁוֹן רַכָּה, תִּשְׁבָּר גָּרֶם” (משלי פרק כה)
רצה הקב”ה להראות לבני ישראל, שגם כאשר הם ניצבים בחיים אל מול אתגר, אל מול מצב קשה (כמו סֶּלַע), או אפילו עומד מולם אדם קשה (קָצִין – שוטר, שופט, פקיד מס…), עדיין אפשר לדבר איתו בְלָשׁוֹן רַכָּה, ואז יהיה סיכוי טוב שיתרצה (וְנָתַן מֵימָיו). רצה ללמדם שניתן להשיג את מבוקשם גם בנחת, בדיבור רגוע, ולא רק מתוך רוגז וצעקות.
“וְלָשׁוֹן רַכָּה” – בתפלה ותחנונים : “תִּשְׁבָּר גָּרֶם” – גם עצם קשה תִּשְׁבָּר, כלומר: בנועם ייפתרו כל הקשיים וכל הגזירות.

“וְנָתַן מֵימָיו” – שינהגו בחייהם כמו המים, אשר תמיד הם תמיד זורמים קדימה, וגם אם נקלע בדרכם “סֶּלַע” קשה (מצב קשה), הם לעולם לא נעצרים בו, אלא ממשיכים לזרום מעליו או מצדדיו – על דרך המשל: אינם נעצרים בקושי וכועסים, אלא עוקפים כל מכשול בדרכם, ומתקדמים הלאה בחייהם.

“יַעַן לֹא הֶאֱמַנְתֶּם בִּי, לְהַקְדִּישֵׁנִי לְעֵינֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל”
כותב רש”י על דבריו של הקב”ה – “שאילו דברתם (מֹשֶׁה ואַהֲרֹן) אל הסֶּלַע והוציא (מים), הייתי מקודש לעיני העדה, ואומרים (ואז היו אומרים בני ישראל) מה סֶּלַע זה, שאינו מדבר ואינו שומע, ואינו צריך לפרנסה, מקיים דבורו של מקום, קל וחומר אנו.

כלומר: היו רואים בני ישראל את מֹשֶׁה מדבר אל הסֶּלַע, והסֶּלַע עושה מיד את רצונו של הקב”ה, ונותן מים, ואז היו אומרים לעצמם – שאם הסֶּלַע הדומם, עושה רצונו של הקב”ה בדיבור ובנחת, אז הם, שמקבלים מהקב”ה חיים ופרנסה, בוודאי מחויבים להכרת הטוב – ולעשות רצונו.

“וְהִנֵּה פָּרַח מַטֵּה אַהֲרֹן, לְבֵית לֵוִי, וַיֹּצֵא פֶרַח וַיָּצֵץ צִיץ, וַיִּגְמֹל שְׁקֵדִים” (במדבר פרק יז)
כשביקש הקב”ה ממֹשֶׁה “קַח אֶת הַמַּטֶּה” – לא הייתה הכוונה למטהו של מֹשֶׁה, כדי שיכה בַסֶּלַע, אלא התכוון הקב”ה שייקח את הַמַּטֶּה הידוע (ב”ה” הידיעה), שזהו מַטֵּה אַהֲרֹן, שהוציא שקדים ופרחים, והונח באוהל מועד “מִלִּפְנֵי ה'” לְאוֹת ולְמִשְׁמֶרֶת. הקב”ה ציווה לשמור מטה זה במיוחד לזמנים, בהם ימרדו בני ישראל, ויהיה צורך להראות להם אותו, ולחזקם באמונה – “הָשֵׁב אֶת מַטֵּה אַהֲרֹן לִפְנֵי הָעֵדוּת, לְמִשְׁמֶרֶת לְאוֹת, לִבְנֵי מֶרִי, וּתְכַל תְּלוּנֹּתָם מֵעָלַי, וְלֹא יָמֻתוּ” (במדבר פרק יז).

הסיבה שרצה הקב”ה שיראה להם מֹשֶׁה שוב את הַמַּטֶּה הזה, כדי שמתוך כוח ההתבוננות בו, יחדלו מתלונותיהם, יגלו הכרת הטוב, ויאמינו שניתן, גם בכוח הדיבור בלבד, להוציא מים מסֶּלַע קשה, בדיוק כשם שיצאו הפרחים והשקדים מן המטה היבש.

“חַיָּב אָדָם לְבָרֵךְ עַל הָרָעָה, כְּשֵׁם שֶׁהוּא מְבָרֵךְ עַל הַטּוֹבָה” (משנה ברכות ט ה)
רצה הקב”ה ללמדם, שהמהות הפנימיות היא הקובעת בכל עניין, ולא החיצוניות. כאשר יהודי ניצב בפני בעיה קשה בחייו, והחיים מכעיסים אותו, עליו להתחבר ברוגע אל הקדושה הפנימית שבו, להתחבר אל הניצוץ האלוקי הטמון בו, ולהאמין שהכל בהשגחה פרטית ושהכל לטובה.

“תחשוב טוב, יהיה טוב”
בזכות האמונה בקב”ה, ההליכה בדרכו, וקבלת החיים בראיה שאין בהם רע באמת (שהכל נעשה לטובה) – יכול האדם להמיס כל קושי בחייו (כל סֶּלַע קשה, הרובץ על ליבו), ולהוציא גם מן המצבים הקשים ביותר את הפריחה הפנימית, ואת הטוב המגולם בהם (מים חיים).

כי רק מרגע שיבחר האדם לחשוב טוב, ולראות רק את הטוב בכל מצב בחיים, יוכל גם לעמוד בניסיונות, לפתח גישה חיובית ואופטימית, וכך ילמד שלא להפעיל תחילה את מידת הכעס והבכיינות, כלפי הקב”ה וכלפי סובביו.

“רָאִיתִי אֶת הָעָם הַזֶּה, וְהִנֵּה עַם קְשֵׁה עֹרֶף הוּא” (שמות פרק לב)
בני ישראל, שיצאו ממצרים היו עם של עבדים, המורגלים לבצע את הנדרש מהם רק בכוח הזרוע – רק כשהיו מקבלים מכות. על כן, “בִּרְפִידִים” (40 שנה קודם לכן) היה צורך להכות את הסֶּלַע, כדי שיראו, יפחדו וימלאו אחר רצון ה’. בהתאם לדרגתם הרוחנית הנמוכה של דור יוצאי מצרים, צריך היה אז להכות אותם, כדי שילמדו יראת שמים (“כָּפָה עָלהים הַר כְּגִיגִית”).
אולם ילדיהם, שנולדו כבר כבני חורין במדבר, למדו תורה במשך 40 שנה מפי מֹשֶׁה, והורגלו שבכל יום דואג הקב”ה למחסורם (מן ומים), צריכים היו להיות בדרגה רוחנית גבוהה בהרבה מהוריהם – על כן בְּקָדֵשׁ, כשאזלו המים, מיד לאחר שמתה מרים, ציפה מהם הקב”ה להתנהגות מתונה ומאופקת.
כשראה הקב”ה את הכעס בליבותיהם, הבין שהם עדיין אינם מתוקנים, ולכן רצה הקב”ה, שמֹשֶׁה ילמד אותם לנהוג אחרת, יראה להם באמצעות הדיבור אל הסֶּלַע, שאין צורך לכעוס ולמרוד, אלא ניתן לעמוד בניסיונות החיים בכבוד, לתקן על פי הדיבור בלבד, ושאין עוד צורך באיומים ובמכות.
ללמד אותם שלא בדרך הכעס ממלאים תאוות חומריות, כי אין סיפוק, שישיג לעצמו האדם בכוח ומתוך כעס, אשר ירצה אותו באמת לאורך זמן, אלא מהר מאוד הוא ישוב לכעוס גם בעניינים אחרים (בכל חסר חדש בחייו), ולא תהיה מנוחת אמת לנפשו.

“וַיִּקַּח מֹשֶׁה אֶת הַמַּטֶּה, מִלִּפְנֵי ה’ כַּאֲשֶׁר, צִוָּהוּ… וַיֹּאמֶר לָהֶם, שִׁמְעוּ נָא הַמֹּרִים הֲמִן הַסֶּלַע הַזֶּה, נוֹצִיא לָכֶם מָיִם”
מֹשֶׁה היה בטוח, שהעם המתלונן והצמא למים, אלו הם “בְנֵי מֶרִי”, המורדים בקב”ה, ולכן קרא להם בשם הגנאי “הַמֹּרִים”. מֹשֶׁה הבין ש”הַמַּטֶּה” תפקידו לשמש כסימן מאיים לאלו המורדים בקב”ה (הַמֹּרִים), והצגתו היא רק שלב הזהרה מקדים, לפני שיפרע מהם בעונשים קשים (“וּתְכַל תְּלוּנֹּתָם מֵעָלַי, וְלֹא יָמֻתוּ”). על כן מיד לאחר שהציג להם מֹשֶׁה את “הַמַּטֶּה”, את מטה אַהֲרֹן הפורח, הוסיף וגם הכה בַסֶּלַע בְּמַטֵּהוּ שלו, והמחיש להם את רצינות כוונותיו (“וַיַּךְ אֶת הַסֶּלַע בְּמַטֵּהוּ”). מֹשֶׁה השתמש במטה שלו (לא בזה של אַהֲרֹן) כדי להצילם מן הדין, וללמדם שסֶּלַע עושה רצונו של מקום מיד כשמכים בו, ועל כן גם עליהם לעשות רצונו של מקום, מבלי שיהיה צורך להכותם ולייסרם.

“וַיִּתְעַבֵּר ה’ בִּי לְמַעַנְכֶם” (דברים פרק ג)
מסביר ה”גלילי זהב”: “כי זה שהכיתי את הסֶּלַע, ולא דברתי אליו כמצות ה׳, עשיתי רק למענכם, שלא לעורר עליכם קטרוג, לאמר: הסֶּלַע הזה, הוא רק אבן דומם, ומכל מקום, כשמדברים אליו בשם ה׳, הוא תיכף שומע, ועושה ומקיים. ואתם, (אף על פי ש) אני מדבר אליכם יום יום (בשם ה’) השכם ודבר, הערב ודבר, ואין אתם שומעין, ולכך (כדי למנוע קטרוג זה כלפיכם), מסרתי נפשי עליכם, להראות, שבלא הכאה אינו נותן (כדי להראות שללא הכאה אין הסֶּלַע נותן מים), ולפיכך, ויתעבר ה׳ בי למענכם”. (מושקוביץ דוד, גלילי זהב ב’, צד’ – ואתחנן)

“וַיָּרֶם מֹשֶׁה אֶת יָדוֹ, וַיַּךְ אֶת הַסֶּלַע בְּמַטֵּהוּ פַּעֲמָיִם, וַיֵּצְאוּ מַיִם רַבִּים”
מֹשֶׁה מצידו רצה לסנגר על עם ישראל – למנוע מצב שסֶּלַע כשמדברים אליו שומע, ועושה רצון ה’, ואילו עם ישראל הם כביכול פחותים מן הסֶּלַע, ואינם עושים רצונו, כשמדבר אליהם – שלא ייתכן שלעתיד לבוא יוצג הסֶּלַע, כטוב יותר בדרגתו מבני ישראל.
רצה מֹשֶׁה ללמד זכות על ישראל, ולכן בחר להכות את הסֶּלַע, ולא לדבר אליו (כפי שנצטווה), שלא להראות כי בני ישראל אינם מסוגלים לתקן עצמם, רק על פי דיבור בלבד.

“יַעַן לֹא הֶאֱמַנְתֶּם בִּי, לְהַקְדִּישֵׁנִי לְעֵינֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל – לָכֵן, לֹא תָבִיאוּ אֶת הַקָּהָל הַזֶּה, אֶל הָאָרֶץ, אֲשֶׁר נָתַתִּי לָהֶם”
למעשה, בכך שהכה את הסֶּלַע, פעל מֹשֶׁה היפך רצונו של הקב”ה, והעביר לבני ישראל מסר הפוך לכוונתו – במקום שילמדו בני ישראל להשיג את מבוקשם בנחת, לבטוח בקב”ה ולעשות רצונו מאהבה, למדו לדורות, שבחיים רק על ידי מכות ניתן להשיג תוצאות, ורק כאשר מכים אותם, אז הם עושים רצונו של מקום. על כך נענש משה, שלא יוכל להמשיך ולהנהיג את העם, ולא יהיה הוא זה אשר יכניס אותם אל ארץ ישראל, אל גמר תיקונם.

הקב”ה רצה להעלות את עם ישראל בדרגתם הרוחנית, אל דרגת המֶדָבֵּר, שהיא הדרגה הרוחנית הגבוהה ביותר, השמורה לאדם בלבד. להראות להם שבכוח הדיבור יכול גם מקל יבש לפרוח, היפך הטבע, וכן בכוחו של הדיבור יכול גם סֶּלַע יבש להוציא מים.
הדיבור הוא ביטוי רוחני גבוהה לפנימיותו של האדם, ועל כן ניתנה יכולות זו לאדם בלבד. הכאת הסֶּלַע השיבה את עם ישראל לאחור, נמוך אל דרגת מצרים והחומר, הכאת הסֶּלַע הציגה לעם את הגשמיות – הדרגה הנמוכה של הרצון לקבל לעצמו, שיש להכניעו בכוח הענישה.

“וַיֵּצְאוּ מַיִם רַבִּים, וַתֵּשְׁתְּ הָעֵדָה וּבְעִירָם” (בְעִירָם = חמוריהם, על דרך המשל זו דרגת החומריות שבאדם)
המים השקו את החומריות של בני ישראל (בצמא הפיזי) את דרגת “בְעִירָם” בנפשם, ולא השקו בם את הדרגה הרוחנית הנשגבת, שהייתה מושגת, אילו דיבר מֹשֶׁה אל הסֶּלַע.
בכול יהודי טמון ניצוץ קדושה מעת הקב”ה, שעליו להתחבר אליו במהלך חייו. כדי לקרב כל יהודי אל דרך האמת, ולהמיס את האבן, האוטמת את ליבו, צריך לדבר אליו בנחת, לתת לו לשתות “מים חיים” מתוך דברי חוכמת התורה (“וְדִבַּרְתֶּם אֶל הַסֶּלַע”), להאיר לו פנים, ולא, חלילה, רק להפחידו ולנסות “לקרבו” מתוך איומים ומכות.

מכל יהודי צריך שיפרצו לבסוף מים חיים (“וְנָתַן מֵימָיו”) – תורה, מצוות ומעשים טובים, וכך יוכל להתעלות מעל דרגת הרצונות החומריים בחייו, ולהגיע לידי הכרת האמת – לעשות רצונו של הקב”ה מתוך שמחה ואהבה, ולהיות מאושר באמת.
מכוח ההידברות בישראל, יזכו יהודים רבים להתקרב אל הקב”ה מרצון, ויחזרו בתשובה שלמה, ונזכה כך שיבוא בקרוב משיח צדקנו, ולגאולה האמיתית והשלמה, במהרה בימנו ממש.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא… המשך לקרוא פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

כתיבת תגובה