פרשת ויצא || הדרך הקצרה למימוש עצמי.

pexels-photo-12832כולנו היינו רוצים להיות יותר מתמידים בלימוד התורה הקדושה. לא תמיד אנו מוצאים בעצמנו את הכוח ללמוד יותר בכמות ובאיכות. הסחות דעת שונות מפריעות לנו, תאוות העולם ותענוגיו מושכות אותנו והתורה יושבת בקרן זווית. פתאום מגיע חג השבועות וכל בית ישראל, על כל חוגיו השונים, יושב והוגה בתורה במשך כל הלילה, וכמעט כל היום שלאחריו, כאחד הצדיקים והמתמידים הגדולים. כוח ההתמדה נמצא בתוכנו ומחכה שיעוררו אותו ואז הוא יכול לבוא לידי ביטוי. הלימוד אותו לימוד. האתגרים אותם אתגרים ואנחנו אותם אנשים. המצב המנטאלי בו אנו נמצאים משפיע על ההתנהגות שלנו וגורם לנו להתנהג כמו שאנו מתנהגים.

כיצד משפיע מצב הרוח על שיפור ביצועי השיא שלכם הדרך הקצרה למימוש עצמי.

“וַיִּשָּׂא יַעֲקֹב רַגְלָיו וַיֵּלֶךְ אַרְצָה בְנֵי קֶדֶם”. (פרק כ”ט פסוק א’).                                                                       

הוצאה להורג

עשרים ושניים סוהרים הופקדו על שמירתו. הוא נלכד לאחר מבצע נועז ומסוכן של המוסד הישראלי. הבריחו אותו מארגנטינה לארץ ישראל במסע מורט עצבים. הוא נכלא בכלא רמלה והמתין למשפט, בו נחרץ דינו למות בתלייה. גזר דין תקדימי זה עורר רעש גדול בכל העולם כולו. רבים חשו שהצדק נעשה ויצא לאור לאחר שבמשך שנים רבות, אדולף אייכמן שימש כאדריכל והמוציא לפועל של התכנית השטנית הנאצית, שלא זכתה להתממש. אך הייתה בעיה אחת. כעת היו צריכים למצוא את האדם המתאים שיקיים את גזר הדין, ויתלה את אייכמן. עשרים ואחד סוהרים מבין העשרים ושניים ששמרו עליו בתאו, היו מעוניינים ומשתוקקים לנקום את נקמת ההרוגים על קדושת ה’ בשואה הנוראה, ואילו אחד, בשם שלום נגר שהיה סוהר בן עשרים ושלוש, לא היה מעוניין לבצע את התלייה. הוחלט לבצע הגרלה והשם שיעלה בה יהיה חייב בפקודה לבצע את גזר הדין. שלום נגר שהה באותה עת בביתו בחופשה קצרה של ארבעים ושמונה שעות. הוא שומע דפיקות בדלת, הוא ניגש לפתוח, והוא נבהל כשהוא רואה את המפקד שלו שמבקש ממנו להתלוות אליו. הוא הבין מיד כי הוא זה שעלה בהגרלה ועליו מטלת המשימה לתלות את אייכמן.

הוא ביקש שיוותרו לו, והם לא הסכימו. הוא הביע סלידה ומורת רוח מבחירתו וזה לא עזר לו להתחמק מהתפקיד שהטילו עליו. זו פקודה ואתה חייב לבצע אותה, נאמר לו. הגיע הרגע ושלום עדיין מהסס ומסופק. הוא היה רחמן מטבעו וליבו לא נתן לו לעשות את זה. בוודאי לא בשמחה, כמו שרצו וששו לעשות, שאר הסוהרים. המפקד של שלום הבין שהוא חייב לסייע לו להתגבר על המחסום שלו. הוא חשב על רעיון יצירתי. הוא הכניס אותו לחדר, ושם הקרין לו סרטים והראה לו תמונות, של כל הזוועות והייסורים שביצע אייכמן וחבריו הנאצים. כשסיים לראות את כל התמונות הללו, והזדעזע עד עמקי נשמתו, שלום היה מוכן. הוא ניגש וקיים את הפקודה שהורו לו מפקדיו, והוא זה שמשך בידית שפתחה את הדלת מתחת לרגליו של אייכמן, וכך הוא נתלה.

יעקב אבינו בורח מפני עשו אחיו, ובמצות הוריו הולך למצוא אישה אצל משפחת אמו. בדרך יש לו קפיצה והוא מגיע להר המוריה ושוכב שם לראשונה מזה ארבע עשרה שנה. הוא חולם חלום ונגלה אליו הקב”ה ומבטיח לו הבטחות שגורמות ליעקב להרגשה טובה. “וַיִּשָּׂא יַעֲקֹב רַגְלָיו”, משנתבשר בשורה טובה נשא ליבו את רגליו והוא נעשה קל ללכת. כך הוא ממשיך ללכת אל עבר משפחת אמו למצוא אישה ולהתחתן. הדרך עדיין הייתה אותה דרך. הסכנות היו עדיין אותן סכנות. עשו עדיין רצה לנקום ביעקב אבינו. הוא עדיין לא הגיע למקום אליו צעד ועוד לא זכה להקים בית. מכל מקום, הוא נעשה קל ללכת. הלב שלו נשא אותו ולא רגליו. השפעת מצב הרוח שלנו, ולא משנה כעת מה גורם לו, אם זו הבטחה כזו או אחרת ובשורה טובה, על ההתנהגות שלנו היא מיידית וקריטית. דרך ארוכה יכולה להראות ביענינו כקצרה או לכל הפחות להיות מורגשת ככזאת. כי מה שמשפיע על ההתנהגות שלנו ועל ההתנהלות שלנו זה המצב המנטאלי בו אנו נמצאים. בפרשה שלנו אצל יעקב אבינו זה בולט במספר מקומות. המקום הראשון הוא שהזכרנו כרגע, והמקומות הנוספים יוזכרו בהמשך.

סגולות האדם

האדם דומה לבניין רב קומות. בכל קומה יש יותר סגולות מזו שתחתיה והאדם מעביר רוב חייו במרתף או בקומה הראשונה, כותב הרב וולבה זצ”ל בפתיחה לספרו עלי שור. הפוטנציאל קיים בתוך האדם, אמנם האדם אינו מודע אליו או שאינו יודע כיצד לעורר את הכוחות הטמונים בו. ברגע שדבר כלשהו מעורר באדם כוח מסוים האדם פתאום מתנהג אחרת. הוא לא הפך לאדם אחר אלא הפעיל מתוך תוכו את אחד הכוחות שהיו רדומים בו עד עכשיו. כולנו זוכרים את המקרה המצער של חטיפת והריגת שלושת הנערים הי”ד. היה קשה להתעלם מהרגשת האחדות ששטפה את הארץ וכל יושביה. פתאום יכולנו לראות אנשים שהיו רחוקים מאוד האחד מן השני, בדעות ובמעשים, קרובים, אוהבים ותומכים. זה היה מרגש ומפליא עד דמעות. אנשים הציעו עזרה לאחרים, תמכו בהם והעניקו סיוע בגוף,  בממון ובנפש. היה נדמה שלב האבן נהפך ללב בשר ואהבה שלא נראתה כמותה צצה והופיעה בכל פינה. היכן שרתה לה אותה הרגשת ערבות הדדית ואחדות? מהיכן הגיעה הרגשת האהבה והאכפתיות, אפילו כלפי אנשים זרים? פרשתנו מגלה לנו שהיא תמיד הייתה קיימת אמנם היא הייתה נסתרת מן העין וברגע שדבר מסוים מעורר אותה היא באה לידי ביטוי.

כולנו היינו רוצים להיות יותר מתמידים בלימוד התורה הקדושה. לא תמיד אנו מוצאים בעצמנו את הכוח ללמוד יותר בכמות ובאיכות. הסחות דעת שונות מפריעות לנו, תאוות העולם ותענוגיו מושכות אותנו והתורה יושבת בקרן זווית. פתאום מגיע חג השבועות וכל בית ישראל, על כל חוגיו השונים, יושב והוגה בתורה במשך כל הלילה, וכמעט כל היום שלאחריו, כאחד הצדיקים והמתמידים הגדולים. כוח ההתמדה נמצא בתוכנו ומחכה שיעוררו אותו ואז הוא יכול לבוא לידי ביטוי. הלימוד אותו לימוד. האתגרים אותם אתגרים ואנחנו אותם אנשים. המצב המנטאלי בו אנו נמצאים משפיע על ההתנהגות שלנו וגורם לנו להתנהג כמו שאנו מתנהגים.

ביצועי שיא

באחד המחקרים המעניינים שנעשו בקרב רופאים ובקרב תלמידים צעירים גילו דבר מעניין. לפני שביקשו מהם לבצע פעולה מסוימת, כמו הבחנת מחלה לרופאים או ביצוע תרגילים לתלמידים, נתנו להם להרגיש הרגשה טובה ושמחה. העניקו להם דבר טעים, ביקשו מהם להיזכר בזיכרון משמח ומעצים וכך השפיעו על מצב הרוח שלהם. גם בקרב הרופאים וגם בקרב התלמידים התגלה דפוס דומה. אלו שהיו במצב רוח מרומם הפגינו יכולות גבוהות יותר מאחרים. האתגר אותו אתגר, הקשיים אותם קשיים והאנשים אותם אנשים אבל דבר אחד היה שונה. מצב הרוח שבו הם היו שרויים גרם להם להוציא מתוכם כוחות שבזמנים רגילים, אמנם קיימים אבל הם רדומים.

חכמים שהכירו את נפש האדם ידעו מהו כוחו של מצב הרוח ועד כמה הוא משפיע על האדם ובמספר מקומות גדרו לאדם סייגים וגדרות שיגנו עליו מפני ההשפעות של מצבי רוח שליליים שיכולים לעכב אותו מלקיים את התורה והמצוות. למשל, ישנם מספר איסורים, המוזכרים במסכת שבת דף ט’, עמוד ב’,  שהאדם חייב לשמור לפני שהוא מתפלל תפילת מנחה. אחד מהם הוא האיסור להיכנס למקום עיבוד העורות, במידה וזהו מקצועו, שמא האדם יראה שנתקלקלו העורות ויצטער, ויהא טרוד בצערו ולא יתפלל. אדם מאמין שמקפיד להתפלל ויודע את ערך התפילה חשיבותה נמצא בסכנה של פספוס התפילה אם הוא יהיה במצב רוח שלילי. בדיוק כמו שמצב רוח חיובי תומך בביצועים שלנו ומניע אותם כך כוחו של מצב רוח שלילי למנוע מאיתנו מלקיים את הדברים החשובים והיקרים לנו ביותר.

תתארו לעצמכם שמגיע אליכם אדם ומבקש מכם הלוואה. מצבכם הכלכלי לא כל כך מזהיר ואתם מסבירים לו שכרגע אין באפשרותכם לעזור לו למרות הרצון הטוב שלכם. יום אחד אתם מקבלים טלפון מאחד האחים שלכם או הבן שלכם, והוא מגולל בפניכם את מצבו הקשה ואת חוסר היכולת שלו להתפרנס ולדאוג לעצמו אפילו לצרכים הבסיסיים ביותר כמו אוכל ודירה. אתם מאזינים בקשב רב וחשים כלפיו רחמים גדולים. תוך כדי השיחה הוא פורץ בבכי קורע לב ואתם לא מצליחים להתאפק ודמעות זולגות מעיניכם. אתם מרגישים צורך וחובה להציע לו עזרה ואתם מבטיחים לו שתעשו כל מה שביכולתכם לעשות על מנת לעזור לו. מה ההבדל? לאדם אחד אתם מסרבים בנימוס ואילו לשני אתם מוכנים לעזור. אתם נדיבים או קמצנים? אתם רגישים או קשוחים? המצב הכלכלי שלכם לא השתנה, הבקשה היא אותה בקשה ואתם אותם אנשים בעלי אותה אישיות. דבר אחד השתנה, והוא מצב הרוח בו אתם שרויים. ההתנהגות שלכם מונעת ומכוונת על ידי הרגש השולט בכם באותו רגע. אם צפה ועולה לה הרגשה של רחמים בליבכם, אתם מרחמים על האדם שמולכם ואם אתם לא חווים רגש כזה קשה לכם לרחם על הזולת.

זרימה

יעקב אבינו מגיע לביתו של לבן ומוזמן להישאר אצלו. הוא מתחיל לעבוד אצלו והשכר אותו הוא מבקש מלבן, תמורת העבודה שלו, זה להתחתן עם ביתו הקטנה רחל. לבן מסכים ויעקב עובד עבורו במשך שבע שנים רצופות. העבודה קשה ומייגעת. לא מדובר בשבעה ימים, שבעה שבועות ושבעה חודשים. שבע שנים זה זמן מאוד ארוך. ההמתנה היא קשה ומייסרת. הוא עבד ימים ולילות. זה לקח ממנו המון כוחות. בעל הבית לא היה אדם שקל להסתדר איתו. בכל זאת ולמרות הכל, כיצד הרגיש יעקב אבינו? “וַיַּעֲבֹד יַעֲקֹב בְּרָחֵל שֶׁבַע שָׁנִים וַיִּהְיוּ בְעֵינָיו כְּיָמִים אֲחָדִים בְּאַהֲבָתוֹ אֹתָהּ”  (בראשית כ”ט, כ’). התורה מתארת לנו שהשנים הללו היו עבור יעקב כמו מספר ימים כיון שהוא אהב את רחל. תקופת העבודה היא תקופה ארוכה וקשה, כל הנסיבות הן אותן נסיבות אבל ההרגשה היא זו שקובעת. הזמן עובר לו מהר. הוא מגייס כוחות ומשאבים לעמוד מול האתגרים הקשים ביותר כי הוא הרגיש אהבה.

לפעמים אנחנו מרגישים כבדות ועייפות שאפילו המטלות הקטנות והפשוטות ביותר קשות לנו לעשייה. ניקיון הבית והטיפול בילדים יכולים להיות קלילים או כבדים תלוי איך אנחנו מרגישים. אם אנחנו נמצאים, למשל בעבודה שאנחנו לא נהנים ממנה, אנחנו סופרים את הדקות כדי שנוכל להחתים כרטיס ולברוח לבית. מצד שני, כולנו חווינו הרגשה של זרימה כשעסקנו במה שאנחנו אוהבים או כשהיינו במצב רוח מאוד חיובי ומשמח. כולנו זוכרים שעות של לימוד שעברו כמו דקות כי נהנינו מהלימוד. ההתנהגות שלנו מונעת מהמצב רוח שבו אנו נמצאים. לפעמים אנחנו יכולים לגלות בתוכנו כוחות כבירים להתמודד מול אתגרים קשים רק בגלל שמשהו עורר בתוכנו משאב פנימי שהיה חבוי בתוכנו.

בפעם הראשונה שיעקב פגש את רחל הוא הפגין כוח יוצא דופן. הוא ראה באר בשדה ורועי צאן שיושבים מסביבה. כולם רצו לשתות ולהשקות את הצאן אך הם לא יכלו. הייתה אבן על פי הבאר במשקל כבד מאוד והם המתינו שיאספו רועים נוספים על מנת שביחד הם יוכלו לגלגל את האבן מעל פי הבאר ולשתות. התורה מספרת לנו שיעקב אבינו לבדו הצליח, לא לגלגל את האבן, אלא להרים אותה, שזו מלאכה הרבה יותר קשה, מעל פי הבאר, כאדם שמעביר את הפקק מעל פי צלוחית, להודיעך שכוחו גדול. כיצד יכול אדם אחד לבצע מעשה שמצריך מאמץ משותף של מספר אנשים? המלבי”ם הקדוש, כותב שיעקב ראה את רחל, שהיא קרובת משפחתו, ואת ממונה שזה צאן אביה, הוא חש התפעלות כזו והתלהבות מאהבת הקרובים וחס על ממונם, וההתפעלות הזו עוררה בו רוח גבורה.

אנחנו יכולים להפגין יכולות מדהימות ולממש את הפוטנציאל הטמון בתוכנו אם נהיה במצב רוח מעצים ומרומם. אם נדע מה הם הגורמים שמפעילים בתוכנו הרגשות נפלאות שיובילו לביצועים מרשימים כל חיינו יכולים להשתנות. ההתנהגות שלנו בבית עם בני הזוג, עם הילדים ועם בני משפחה נוספים מושפעים ממצבי הרוח שלנו. התפקוד שלנו בעבודה, היחס לעמיתים בעבודה גם כן מושפעים ממצב הרוח בו אנו שרויים. גילוי הדברים שמעוררים בנו כוחות טובים וסגולות שונות שהיו רדומות, יכול להביא אותנו לעבר הגשמת עצמנו ולחוות חיים הרבה יותר שמחים, מסופקים ומאושרים.

האתגר השבועי

  1. בחרו לעצמכם מספר רגשות שאותם אתם רוצים לחוות יותר. רגשות שיכולים לגרום לכם לפעול בשיא העוצמה והחשק. למשל, בטחון, שמחה, שלווה, התלהבות.
  2. היזכרו מתי חשתם ברגשות דומים ובדקו מה גרם לכך. מה הצית בכם את הרגש הרצוי? מה הוליד בכם את ההרגשה הנפלאה? מה ראיתם? מה חוויתם? מה שמעתם או מה אמרו לכם? איפה הייתם? מי היה בסביבתכם? מה עשיתם כדי לחוש כך?
  3. שלבו בחיי היום יום שלכם את הגירויים שמפעילים ומעוררים בכם הרגשות טובות ומחזקות.

בהצלחה ושבוע טוב

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא… המשך לקרוא פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

כתיבת תגובה