פרשת וילך || בא נדבר על הדברים החשובים בחיים

clock

בראיון אישי שהעניק לרשת טלוויזיה ידועה אחד האנשים העשירים בעולם בתקופה האחרונה, בין השאר אמר שהיה רוצה שיזכרו אותו כ”מורה וכמחנך”. הוא מאמין שזה מה שהועיל לו וזה מה שיועיל גם לאחרים, ולכן כך הוא רוצה לחיות את חייו, כמדריך וכמחנך, וכך הוא רוצה שיזכרו אותו. למרות העושר האדיר שהוא צבר, עמדת כוח ושלטון, פרסום ואהדה, הוא בוחר להישאר חקוק במוחם של הנותרים אחריו כמורה. זוהי הייתה שאיפתו האמתית וזה היה רצונו.

כיצד אנחנו רוצים שיזכרו אותנו? למה זה כל כך חשוב וחיוני לחשוב על זה בכלל? האם יש השלכה לידיעה כיצד אני רוצה שיזכרו אותי ומהי המורשת שאני מותיר לבאים אחרי?

יצחק אלחנן פדידה | פרשה מעצימה

משה רבנו מתחילת ספר דברים מתחיל להיפרד מעם ישראל. הוא אומר להם את הדברים החשובים ביותר שהם אמורים לדעת. הוא משנן באוזניהם את כל התורה ואת כל המצוות והוא מזהיר אותם גם מפני הסכנות האורבות להם. הוא מייעץ לנקוט בדרך הנכונה והישרה ולא לעזוב לעולם את הקב”ה ואת דרך התורה והמצוות. ככל שהפרשות עוברות ומתקדמות ואנו מגיעים לסיום ספר דברים ולסיום כל החומש כולו, דבריו של משה הולכים ומתעצמים. בפרשה שלנו כבר ממש מרגישים את הסוף כשמשה אומר לעם ישראל שימיו הגיעו לקיצם.

“וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם בֶּן מֵאָה וְעֶשְׂרִים שָׁנָה אָנֹכִי הַיּוֹם לֹא אוּכַל עוֹד לָצֵאת וְלָבוֹא וַיהוָה אָמַר אֵלַי לֹא תַעֲבֹר אֶת הַיַּרְדֵּן הַזֶּה” (דברים ל”א, ב’).

מילותיו של משה מתחילות להיות ספורות והוא מתחיל ממש להיפרד מהם. הוא משאיר אחריו כמנהיג את יהושע בן נון ומחזק אותו לעיני כל ישראל.

“וַיִּקְרָא מֹשֶׁה לִיהוֹשֻׁעַ וַיֹּאמֶר אֵלָיו לְעֵינֵי כָל יִשְׂרָאֵל חֲזַק וֶאֱמָץ כִּי אַתָּה תָּבוֹא אֶת הָעָם הַזֶּה אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבַּע יְהוָה לַאֲבֹתָם לָתֵת לָהֶם וְאַתָּה תַּנְחִילֶנָּה אוֹתָם” (שם שם, ז’).

הוא לא מותיר אותם כעדר ללא רועה. הוא מתחיל להכין אותם לקראת הפרידה הסופית והיציאה שלו מן החיים.

למורשת של האדם ישנה חשיבות כבירה על חייו. הדרך שבה הוא יצעד לאורך כל החיים נובעת מהערכים שהוא מאמין בהם. ההסתכלות במבט לאחור על החיים משאירה את הדברים החשובים באמת כחשובים ואת כל שאר הדברים הפעוטים כפעוטים. אדם שחי עם חזון אמיתי ועם רצון חזק להשאיר אחריו מורשת, מביא לידי ביטוי את הרצון העמוק שלו בכל פעולה ופעולה שהוא עושה. אם נשכיל לראות את חיינו בדרך מפוכחת וישרה, ממש בעיני אדם בן מאה ועשרים, אנו נצעד לכתחילה בדרך שבה אנו מאמינים שצריכים לצעוד בה. זוהי החשיבות שיש למורשת עבור הדור הצעיר.

משה רבנו עליו השלום חי את כל חייו בדיוק כמו שהוא מצווה את בני ישראל שינהגו אחרי מותו. הוא עבד את ה’ בכל נפשו ובכל מאודו, הוא מסר את נפשו עבור הכלל וקיים את כל מצוות התורה האפשריות עבורו בשמחה ובאהבה. הוא היה הרועה הנאמן והעבד הנאמן של עם ישראל ושל הקב”ה. וכך בדיוק הוא מסתלק מן העולם. הוא נפטר כמות שהוא חי. אדם בעל ערכים מגשים בחייו את מה שהוא דוגל בו. ואת מה שהוא דגול בו הוא משאיר לדורות הבאים וכך יזכרו אותו כולם.

אם תחיה כל יום כאילו הוא יומך האחרון, קרוב לוודאי שיום אחד תהיה צודק. אם נביט יום אחד על חיינו במבט לאחור, אנחנו חייבים לדאוג שהם יהיו שווים צפייה. זוהי לא לחינם אחת העצות שעמה אנו כמעט ומסיימים את הספר. כל מי שינסה ויבחן את העצה שנלמד בפרק הזה, לכתוב את תסריט חיינו מעוגנים לערכים שלנו, יטעם ויראה את ההשפעה הכבירה שתהיה לה על המשך חייו והתנהגותו.

טסט

היו אנשים שבכל יום מימי חייהם, היו נעמדים מול המראה ושואלים את עצמם את השאלה הבאה:

‘אם היום היה היום האחרון בחיי האם הייתי רוצה לעשות את מה שאני עומד לעשות’?

זה היה עבורם המבחן האמיתי לדעת האם הם צועדים בדרך שבה הם מאמינים או לא. זוהי אינה הדוגמה היחידה שאנשים נוהגים לבצע כדי להתיישר עם האמונות הפנימיות והישרות שלהם. הרב יעקב גלנסקי זצ”ל, מגיד מיישרים, סיפר על עצמו שבצעירותו הוא וחבריו בישיבת נובהרדוק היו עושים דברים מאוד דומים. הם הלכו למשל לבית העלמין כדי לחוש את יום המיתה ולהתעורר מכך ולשנות את המעשים שלהם. זוהי פעולה שיכולה לגרום לבן האדם לראות את הסוף מראש.

כל מי שרוצה לחיות חיים ללא חרטות ולדבוק בדרכו למשך כל ימי חייו כמו גדולי הדורות במשך ההיסטוריה, יכול לבצע מעשה פחות מפחיד ופחות מסוכן ולשאול את עצמו מספר שאלות כמו שנפרט.

הרב שמשון פינקוס זצ”ל, סיפר באחת ההרצאות שלו סיפור מדהים על החפץ חיים זכותו תגן עלינו. שני תלמידים, מהמקורבים ביותר לחפץ חיים, ר’ ישראל מאיר הכהן מראדין, עקבו אחר מורם ורבם בכל מיני הזדמנויות כדי להתחקות על מעשיו וללמוד ממנו. באחת הפעמים כשהם האזינו מבעד לחדר שבו הוא היה נמצא הם שמעו אותו אומר את הדברים הבאים. ‘ר’ ישראל מאיר נפטר, הוא מגיע לבית דין של מעלה. השאלה הראשונה ששואלים אותו היא מה למדת? מה אתה יודע? תתחיל במסכת ברכות. אתה זוכר משהו’? ואז הוא צועק על עצמו ואומר בשמם של בית דין של מעלה: ‘הוא חי או מת’? והם עונים: ‘הוא חי’. ‘אז שילך וילמד, חבל על הזמן’.

גדולי ישראל היו מחיים לעצמם את היום שבו הם יסתלקו מן העולם כדי להתיישר עם האמת הצרופה שבערה בהם ולעורר אותה עוד יותר. ההמחשה הזאת, של היום האחרון, גורמת לאדם להביט בעיניים אחרות על החיים שלו. החיים מקבלים משמעות אחרת. כל דבר נראה בצורתו האמיתית והלא מנופחת. זה קל מאוד להיסחף עם גלי החיים השונים ולהיות עסוקים מבוקר ועד ערב בטרדות הזמן השונות. ישנם כל כך הרבה דברים שמעסיקים אותנו ותופסים את ראשנו שלא בטוח שמגיעה להם התייחסות כל כך גדולה במבט לאחור.

תנסו להסתכל אחורה, ולא משנה כרגע בני כמה אתם, ותשאלו את עצמכם האם יש משהו שאתם מצטערים שעשיתם. האם יש משהו שהקדשתם לו אנרגיה, זמן ומשאבים לחינם? כמובן במבט לאחור. אנשים בסוף ימיהם מצטערים על דברים שהם לא עשו לא פחות מאשר על דברים שהם עשו.

תשאלו את עצמכם. אם הייתי יכול לחזור אחורה עשר שנים בזמן, מה הייתי עושה שלא עשיתי?

אולי הייתי לומד יותר. אולי הייתי מקדיש יותר זמן למשפחה. אולי הייתי שומר יותר על הבריאות. המבט לאחור יכול ומסוגל לישר אותנו עם הערכים הפנימיים שלנו כמו שכתבנו. אם נצליח להביט לאחור מבלי לתת לזמן לעבור, אז נוכל להינצל מבזבוז הזמן וננצל אותו בצורה יותר יעילה.

‘חייה את חייך כאילו אתה חי בפעם השנייה’, אמר ויקטור פרנקל, ‘ואתה עומד לקלקל מעשיך כמו שקלקלת בפעם הראשונה’. זה נכון שמחשבה על יום המיתה יכולה להיות עצובה ומדכאה. אנו לא חייבים לחשוב על היום הזה. אנחנו יכולים רק להסתכל על חיים במבט לאחור. לשים את עצמנו בנעליים הללו, של אדם בגיל מבוגר, ולענות מגרונו, לחשוב בדיוק מה היה אומר אותו אדם מבוגר, שזה אנחנו, על החיים שלו. הדבר הכי מעודד הוא שאפשר לתקן.

הידיעה שהחיים בעולם הזה הם זמניים יכולה להמריץ אותנו לנצל את הזמן.

חשבתם פעם על הזמן שהאדם מקדיש לשינה. תעשו חשבון פשוט ותראו ששינה יכולה לגזול מהאדם כמעט שליש מהחיים שלו. אם ביממה יש לנו עשרים וארבע שעות, ושמונה שעות הן שליש בדיוק, והאדם בממוצע ישן בערך, פחות או יותר, שמונה שעות, זהו שליש מהחיים שעובר רק בשינה! אם תנסו לחבר את זה לשנים זה עוד יותר מדהים. כי שליש מחיים ממוצעים של שמונים שנה זה יוצא עשרות שנים. עוד לא דיברנו בכלל על הזמן שאנו מקדישים לעבודה שהיא גם כן בממוצע שמונה שעות לפחות. לא כולל את הזמן שמתכוננים אליה ואת הזמן שחוזרים ממנה. זהו כמעט עוד שליש, ואולי יותר, מהחיים שהולך על עבודה וחיי שעה.

ערכים

השלב הראשון שאנו צריכים לבצע כדי לחיות כמו שאנו רואים ורוצים לחיות, הוא רשימת הערכים שלנו.

עלינו לדעת בבירור מה הם הדברים החשובים לנו ביותר.

רשימה כזו יכולה לתת סדר עדיפויות אחר לחלוטין מאשר הסדר שבו אנו חיים כרגע. תקדישו לכך מספר דקות כעת ותרשמו לעצמכם את רשימת הערכים שלכם. אל תתאמצו על סדר הדברים יותר מדי. את הסדר נעשה אחר כך. פשוט כל ערך חשוב בעיניכם תציינו אותו. את המקום הראשון ואת המקום השני ואת שאר המקומות ניתן לאחר מכן. תנסו להביט על הדברים בנקודת מבט בראייה לאחור. שימו את עצמכם לרגע על כיסא נוח בגיל שמונים בשיחה עם הילדים שלכם על הדברים החשובים של החיים.

עכשיו שיש לכם רשימת ערכים,

תשאלו את עצמכם מהו הערך החשוב לכם ביותר.

אם למשל כתבתם רוחניות, משפחה ובריאות כערכים שחשובים לכם, תשאלו את עצמכם מה חשוב לכם יותר. זה יתן לכם את סדר העדיפויות הנכון ביותר עבורכם. למה זה חשוב לתת לערכים סדר עדיפות? ברגע שתהיה לכם צומת דרכים בחיים ותאלצו לבחור בין שני ערכים הסדר שלכם יבוא לידי ביטוי. למשל, אדם שבוחר ברוחניות כערך העליון בחייו, יוותר על דברים חשובים בעיניו פחות, כמו שיחה או עבודה, ויקבע יותר עיתים לתורה. הוא לא יעבוד שעות נוספות אלא הוא ינצל את שעותיו הפנויות לעיסוק בערך העליון שלו.

ככל שהרשימה שלכם תהיה ברורה יותר ומסודרת יותר זה יקל עליכם לחיות כמו שאתם מאמינים שאתם צריכים לחיות. היום האחרון של החיים יכול להיות סוכן ההתייעלות הגדול ביותר של החיים. כך החיים יקבלו יחס נכון ואיזון ראוי שיבוא לידי ביטוי בחיים ובהתנהגות שלנו. הזמן שלכם מוגבל, לכן אל תבזבזו אותו בלחיות חיים של אנשים אחרים.

האתגר השבועי

  1. ערכו רשימת ערכים אישית. מה הדבר החשוב ביותר לכם בחיים?
  2. תנו לערכים הללו סדר עדיפויות. מה הערך החשוב לכם ביותר?
  3. תקפידו להסתכל על עצמכם במבט לאחור מגיל מבוגר.

שבת תשובה מבורכת, שתהיה לנו ולכם ולכל ישראל!

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

פתחנו את שנת 2018 בידיעה והבנה כי יותר קרוב לוודאי שזוהי הולכת להיות שנת בחירות… המשך לקרוא ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

כתיבת תגובה