פרשת וזאת הברכה || כל סוף הוא התחלה במיימד חדש

rope

בשנה החולפת הלכנו דרך ארוכה ומשמעותית ביחד. הגענו לפרשה האחרונה בתורה. זהו אמנם סוף הפרשיות אבל עבורנו זו ההתחלה. לחיים שלנו יש מסלול שאנחנו בוחרים בו. בסוף המסלול הזה ישנו יעד ותכלית. כדי להגיע ליעד ולתכלית חייבים לעבור במסלול של החיים. החיים הם מסע ואנחנו צועדים במסע הזה. איכות החיים הללו נקבעת בחלקה הגדול על ידינו. המקום שאליו נגיע בסופו של יום הוא המקום שאותו אנחנו יצרנו.

תוצאות – הגיע הזמן לעלות על מסלול החיים

“וְזֹאת הַבְּרָכָה אֲשֶׁר בֵּרַךְ מֹשֶׁה אִישׁ הָאֱלֹהִים אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לִפְנֵי מוֹתוֹ” (פרק ל”ג פסוק א’).
סוף הדרך

לנו יש את כוח הבחירה. לכל החלטה שלנו יש השלכה ותוצאה. אנחנו הזורעים, אנחנו המשקים ואנחנו הקוצרים. מי שזורע בסוף קוצר את מה שהוא זרע. מי שמשקה קוטף את מה שהוא השקה. מי שמתעלם וזורם עם החיים ללא תכנון וללא בקרה לא יכול להתלונן על התוצאות הסופיות. זה בידיים שלכם. מה אתם מתכוונים לעשות עם כל מה שלמדנו?
הפרשה הזאת נקראת וזאת הברכה. מדובר ברגעים האחרונים של משה רבנו והוא מנצל את הרגעים האחרונים כדי לברך את עם ישראל. “”וְזֹאת הַבְּרָכָה אֲשֶׁר בֵּרַךְ מֹשֶׁה אִישׁ הָאֱלֹהִים אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לִפְנֵי מוֹתוֹ”. רש”י הקדוש כותב שאם לא עכשיו אימתי. כל שבט ושבט מקבל דברי פרידה ודברי ברכה ממשה רבנו ובדבריו ישנן גם נבואות עתידיות. כל אחד ואחד מקבל את חלקו הראוי לו.

גם אנחנו רוצים וראויים להתברך. כולנו רוצים חיים טובים יותר. כולנו רוצים לשפר את התחומים השונים בחיים. מיני השלמות הם שלושה: שלמות הגוף, שלמות הממון ושלמות הנפש. קיבלנו הרבה מאוד ידיעות וכלים כדי לשפר ולקחת את החיים בידיים שלנו ולעלות אותם לרמה אחרת לגמרי. זאת ההזדמנות שלנו כעת לראות את הפירות. אנחנו נערוך סקירה מהירה על הדברים המרכזיים שלמדנו ביחד ונוכל לקבל בצורה ברורה את מפת ההצלחה שלנו. המסלול לחיים הטובים שלנו מתחיל כאן ועכשיו. קחו את הספר הזה, תשתמשו בו ובכלים שהוא מציע. אל תשאירו את הדברים שלמדתם בזיכרון בלבד אלא תכניסו אותם אל עולם המעשה, שמה הפלא הגדול מתחולל.

למדנו דרכים לשנות את מצב הרוח שלנו ולקבל גישה ישירה לניהול הרגשות שלנו. אם זה על ידי השימוש בגוף, ואם זה על ידי ראיית עולם נכונה ופרשנות חיובית בשימוש נכון בכוח הטמון במוח כמו שראינו במספר פרשיות. רק מי שינסה את זה יוכל לחוש בהבדל ובתוצאות שהם יוצרים. אם זה עזר ועבד עבור אחרים זה יכול לעזור גם לכם.

למדנו לתקשר טוב יותר עם הזולת. השפה יכולה להיות כלי שמחבר אותנו לאחרים או חלילה להיפך. קיבלנו עצות לחיזוק שלום הבית וליצירת אהבה אמיתית. למדנו כיצד ליישב מחלוקות ולהינצל מהצטברות של רגשות שליליים במערכות יחסים. הדברים הללו יכולים להפוך את מערכות היחסים שלכם מן הקצה אל הקצה וגם לתת לכם דרך ברורה ומבוססת ליצור מערכות יחסים ארוכות טווח, מאושרות ויציבות.

דיברנו רבות על ההתנהגות האנושית ועל הכוח שמניע את האדם. תשתמשו בזה ותניעו את עצמכם לפעולה. גם על ידי שימוש בהנאה וגם על ידי מציאת סיבה טובה וחזקה להשתנות, וגם על ידי יצירת מצב שמחייב שינוי ולא מותיר ברירה אלא לחולל שינוי. זה חזק וזה עובד. תתארו לעצמכם מה תוכלו להשיג אם תהיה לכם יותר מוטיבציה ויותר חשק ודחף להשיג את המטרות שלכם. אתם תגיעו ליותר נחישות, יותר התמדה ויותר תשוקה לנצל את הפוטנציאל שלכם ואת הכוחות שטמונים בכם. דבקות במטרה היא אחת מהדרכים החשובות והחיוניות ביותר כדי להצליח ומוטיבציה תגרום לכם לדבוק ביעד שלכם.

הזכרנו לא פעם את הצד הטוב שיש למניעות ולעיכובים. ראינו מה אנו יכולים ללמוד מהבעיות שתוקפות אותנו בתחומים שונים וגם את ההזדמנויות שהן טומנות בתוכן. זה מעודד ומנחם מאוד להבין שייסורים יכולים להחכים ולפתוח פתח להתחלה חדשה. אנו לא מזמינים אותם אבל אם הם מגיעים יש לנו את הדרך לגלות את האור בקצה המנהרה. לכולנו יש אתגרים כאלו ואחרים וכדאי לדעת איך להתמודד איתם ואיך לצאת מהם. על ידי מה שלמדנו נוכל לקבל אותם בצורה טובה יותר וחזקה יותר וגם לדעת איך למקסם ולנצל אותם לטובת העתיד שלנו.

ראינו כיצד החברה נוטלת חלק כביר בעיצוב האישיות של האדם ובהשפעה על ההתנהגות שלו. זה מחייב אותנו מצד אחד להיזהר ומצד שני זה מעודד אותנו למצוא דמויות ראויות לחיקוי. אין כמו מודל לחיקוי כדי לקצר תהליכים ולמנוע עיכובים מיותרים, ניסוי וטעייה והרגשות שליליות כמו אכזבה ותסכול. תצאו החוצה לחפש ולשאול היכן תוכלו לראות את מי שאתם חייבים וצריכים לראות. זה לא כל כך קשה. לפעמים זה מפתיע עד כמה שהדוגמה החיה יכולה להיות קרובה. אין לנו את היכולת לתאר את הרווח שאפשר לקבל ממציאה נכונה של דוגמה שניתן לחקות.

הרחבנו רבות על הפוטנציאל האדיר ששוכן באדם ועל כוחות הנפש שלו. היום אנחנו כבר מכירים טוב יותר את עצמנו והרבה יותר לעומק וגם את הזולת. דרכים חדשות מלאות בסיכוי והזדמנות פתוחות לפנינו כרגע וכל מה שאנו צריכים כדי להצליח כבר שוכן בתוכנו. למדנו גם איך לעורר את כוחות הנפש ולהוציא אותם מן הכוח אל הפועל, אם זה על ידי כח הדיבור וכוחם של צלילים ואם זה על ידי דימוי עצמי מנצח וניפוץ של אמונות מגבילות. ראינו עד כמה האדם הוא ייחודי וכמה סגולות יש בו. ראינו גילויים נפלאים על הנפש שלנו ודרכי פעולתה ועכשיו נותר לנו לעורר אותה ולהצית את הניצוץ הראשון בעומק הלב ולתת לכוח המושל באדם שהוא הלב להוביל אותנו.

הקשר בין ההנהגה העליונה לבין מעשי האדם הוזכר לא מעט בספר. זהו קשר ישיר ודומיננטי שבא וראוי לבוא לידי ביטוי בצורה מאוד משמעותית בחיים שלנו. הידיעה שאנחנו יכולים להשפיע ואמורים להשפיע על ההנהגה של הקב”ה היא מרוממת. כל הברכות והישועות האפשריות קיימות ומקיפות אותנו מכל עבר. עלינו לפתח מודעות אליהן ולהבין כיצד המעשים שלנו גוררים יחס ישיר ומדויק מבורא עולם. ה’ מוכן וזמין לכולם במידה שווה והאדם חייב לעשות את ההשתדלות שלו כדי להכשיר את עצמו לקבל יותר. מי שהופך להיות ראוי ליותר פשוט מקבל יותר, באופן ישיר.

למדנו כיצד האדם חייב להכין את כלי הקיבול שלו ולדעת שאין הצלחה בין לילה וכל הצלחה גדולה מתבשלת לה בזמן הראוי לה. לא להקדים את הזמן ולנסות לחטוף הצלחה. הצלחה זה דבר שמגיע לאדם על ידי מי שהוא הופך להיות ולא דבר שרודפים אחריו.

נתנו עצות איך האדם יוכל לדעת מה התחום הראוי לו לפי כוחות הנפש שלו והכישורים המיוחדים לו. זהו אחד האתגרים הבולטים ביותר בדורנו. חוסר הידיעה מהו התחום שבו אני יכול להצליח יכול להשפיע רבות על החיים שלנו. הרבה אנשים מסתפקים ומתלבטים, בוחרים בהחלטות שלא תואמות את הכוחות שלהם, לאחר מכן הם מתחרטים. לפעמים זה כבר מאוחר מדי. הם מאבדים הרבה כסף, הרבה זמן והרבה אנרגיה בלימוד תחום ונושא שלא באמת מתאים להם ולא באמת מעניין אותם.

יש צורך גדול בהבנת ההקדמות הראויות להצלחה בחיים של תורה ורוחניות. למדנו ביחד עד כמה הנושאים של בריאות ופרנסה משפיעים על החיים שלנו ובמיוחד על הרוחניות שלנו. אלו יסודות שהאדם חייב להקדיש להם זמן ומחשבה. אלו הרגליים והבסיס של כל התקדמות רוחנית. האדם חייב לדאוג לצרכים הבסיסיים שלו כדי להיות פנוי בזמן ובדעת לשבת וללמוד וגם ללמד. הרחבנו בנושא של בריאות ודיברנו על השפעת המאכלים על הגוף של האדם. זה נושא חיוני וחשוב שיקבע מאוד את איכות חיינו. בריאות זה לא דבר ששומרים אותו לסוף החיים כדי להתחיל ולחשוב עליו. בריאות היא דרך חיים שצריכה ללוות אותנו בכל יום למשך כל החיים. כי בראש ובראשונה מדובר באורח חיים נכון ומועיל.

יש עוד הרבה דברים שהזכרנו והרחבנו עליהם בספר שאני בטוח ששמתם לב אליהם ותוכלו לראות מכך תועלת גדולה. אחד מהדברים החשובים שלמדנו היה השיעור על מורשת. כל אחד צריך להתאים את אורח חייו לערכים העמוקים שלו כדי להיות מאושר. תחשבו על המורשת שתשאירו אחריכם. תחשבו על היום שבו תחושו את הרגשת הסיפוק הגדולה שתהיה לכם שתוכלו לומר לעצמכם שהגשמתם את עצמכם ומילאתם את התפקיד שלכם. זה חזק שבעתיים אם אתם מציבים לעצמכם מטרה בצורה נכונה כמו שלמדנו. תעברו על כל השלבים של הצבת מטרה ותכתבו לעצמכם את המטרה ואת התכנית להשיג אותה. אם תקיימו את כל התנאים של הצבת המטרות אתם תגדילו את הסיכויים שלכם להגשים את היעדים שלכם.

אל תחפשו קיצורי דרך להצלחה. אין קיצורי דרך. מה שכן יש, זהו מסלול להצלחה שצריכים לגלות ולעלות עליו וללכת בו עד שמגיעים ליעד שלנו. זה משתלם. אבל אתם חייבים להתחיל ולפעול.

מה שיקדם אתכם מהמקום שבו אתם נמצאים כיום אל עבר המקום שאליו אתם רוצים להגיע זו רק פעולה. צריך לחשוב, צריך לכתוב, צריך לדבר אבל פעולות מקדמות. כל מה שהזכרנו כאן בספר יכול להועיל לכם בתנאי שתקומו ותיקחו יוזמה. כל עוד לא תפנימו שיש לכם כוח בידיים, שאתם יכולים להפעיל מיידית ולראות תועלת עצומה אתם כנראה תישארו במקום.

אם לא נוח לכם במקום שבו אתם כרגע נמצאים בחיים ויש איזשהו תחום שאותו אתם רוצים, צריכים ויכולים לשנות אז תקומו ותעשו את זה. אל תחכו שההצלחה תיפול עליכם ואל תחכו שמישהו אחר יקדם אתכם כי מי שיכול לעזור לכם בסייעתא דשמיא כמובן, רק הוא אתם לעצמכם. אין מי שיודע טוב כמוכם מה אתם צריכים לעשות. אל תוותרו לעצמכם. אם תזרעו היום תקצרו מחר.

סבא אחד שניסה להסביר לנכד שלו מה זה יצר טוב ומה זה יצר רע. הוא אמר לו שבאדם ישנם שני זאבים, שכל אחד אחראי על מעשים אחרים. זאב אחד מוביל לכל המידות הרעות כמו כעס, אכזריות, קנאה וכו’. ואילו הזאב השני ממנו כל המידות הטובות כמו רחמנות, נדיבות ושמחה וכו’. אז הנכד שאל אותו, ומי מנצח? ענה לו הסבא, זה שאתה מאכיל אותו!
תטפחו את עצמכם ואת העתיד שלכם. הפרשה האחרונה בתורה היא וזאת הברכה.

הגיע הזמן שהברכה תופיע גם אצלכם בחיים. רק תיזכרו שזה לא הסוף אלא ההתחלה. כעת אתם מתחילים חיים חדשים. תישארו מחויבים להצלחה ותצליחו. אתם עדיין רוצים אתגר שבועי?

האתגר השבועי

תישארו מחויבים ללימודים. תמשיכו כל הזמן ללמוד ולהחכים. כל נושא וכל תחום בחיים מתחיל להשתנות ולהשתפר כשמודעים אליו יותר.

אל תישארו בשלב הלימודים בלבד. תיישמו את כל מה שאתם לומדים. לפעמים שינוי קטן יכול להיות שינוי מאוד משמעותי.

תחזרו על הספר מההתחלה. תיגשו לאתגרים השבועיים. ושלב אחרי שלב תבדקו ותראו מה נחוץ לכם ביותר ותתחילו לעבוד.

אל תחזיקו טובה לעצמכם בלבד. אם אתם מכירים אנשים נוספים שזקוקים לעצה וישועה תשתפו אותם במה שלמדתם. זה יבטיח שתישארו בעניינים.

בהצלחה

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

פתחנו את שנת 2018 בידיעה והבנה כי יותר קרוב לוודאי שזוהי הולכת להיות שנת בחירות… המשך לקרוא ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

כתיבת תגובה