פרשת ואתחנן | הכוח העל-טבעי, של תפילה בכוונה.

כוחה של תפילה
“לב טהור ברא לי אלוהים, ורוח נכון חדש בקרבי… השיבה לי ששון ישעך ורוח נדיבה תסמכני.”

רק הקב”ה לבדו יכול למלא את תפילותיו ובקשותיו של האדם, לפיכך צריך המתפלל להרבות בתפילתו לקב”ה, וגם כאשר בקשתו אינה נענית מיד, עליו להמשיך, ואסור לו שיתלה את תקוותיו בפתרונות שבדרך הטבע, כי הן רק ההשתדלות שהוא עושה בעולם הזה, והן רק הכלי הגשמי, שיוכל להתלבש בו השפע העליון. וזה סוד התְּפִלָה הנכונה, שנלמדת ממֹשֶׁה, העולה מעלה, ומתקבלת ברצון.

פרשת “וָאֶתְחַנַּן” | מאת: אהרון זאב שצמן

“אֶעְבְּרָה נָּא, וְאֶרְאֶה אֶת הָאָרֶץ הַטּוֹבָה, אֲשֶׁר בְּעֵבֶר הַיַּרְדֵּן, הָהָר הַטּוֹב הַזֶּה, וְהַלְּבָנֹן”
משה ניסה בכוח התְּפִלָה לשנות את הגזירה שנגזרה עליו – כפי שקבע הקב”ה, שלא יזכה להיכנס לארץ ישראל. הוא התפלל בדיוק 515 תפילות (כמניין “וָאֶתְחַנַּן”), ואז עצר אותו הקב”ה, שלא ימשיך את תפילתו.

חז”ל שואלים: “מפני מה נתאווה משה רבינו ליכנס לארץ ישראל? וכי לאכול מפריה הוא צריך? או לשבוע מטובה הוא צריך?
אלא כך אמר משה: הרבה מצוות נצטוו ישראל, ואין מתקיימין אלא בארץ ישראל. אכנס אני לארץ, כדי שיתקיימו כולן על ידי.
אמר לו הקב”ה: כלום אתה מבקש, אלא לקבל שכר (האם רוצה אתה להיכנס, כדי לזכות לשכר על קיום מצוות של ארץ ישראל)?
מעלה אני עליך כאילו עשיתם (ענה לו הקב”ה, שיחשיב לו כאילו וקיים כבר את מצוות ארץ ישראל)” (סוטה, יד)

“אֶעְבְּרָה נָּא, וְאֶרְאֶה” – “תפילה עושה מחצה”, ולכן קיבל משה רק מחצית מבקשתו, ונענה רק על “וְאֶרְאֶה”, ולא נענה על “אֶעְבְּרָה נָּא”.
משה אמנם לא זכה להיכנס לא”י, אולם בזכות לתפילתו הנכונה ותחנוניו, זכה לראות את הארץ בראיית חזון, וזכה לראות את עם ישראל יושב בה לדורותיו, עד לימות המשיח.

“הַתְפִלָה שֶׁמְבַקֵּשׁ הָאָדָם לְהַקָבָּ”ה צָרִיךְ לְכַוֵּן שֶׁתִּהְיֶה תְּפִלַת תַּחֲנוּנִים. מֵאַיִן לָנוּ זֶה. מִמֹשֶה, שֶׁכָּתוּב, וָאֶתְחַנַן אֶל יְיָ – זוֹ הִיא תְּפִילָה טוֹבָה” (זוהר ואתחנן דף ר”ס ע”ב)
בזכות תפילתו המיוחדת ותחנוניו של משה, זכה גם עם ישראל לדורותיו, ללמוד מהי תְּפִלָה נכונה וטובה, ואיך צריך האדם להפנות אל הקב”ה את בקשותיו, כדי שתתקבלנה. מכל מילה שאמר משה בתפילתו, ניתן ללמוד כלל חשוב, לאופן הנכון לתְּפִלָה:

“וָאֶתְחַנַּן, אֶל ה’ בָּעֵת הַהִוא, לֵאמֹר… ”

1. “וָאֶתְחַנַן” – מלשון תחנון, וכן מלשון מתנת חינם – אדם, הנזקק לישועה, לרפואה, להצלה, צריך שיתחנן לפני בוראו, ויבקש, כי ייתן לו את מבוקשו כמתנת חינם.
“וָאֶתְחַנַּן” = בגימטריה 515, כמו הגימטריה של “תְּפִלָה” = וכמו הגימטריה של “שִׁירָה” – מכאן ש”תְּפִלָה” לקב”ה, צריך שתעשה בו זמנית – גם בשירת הלב, וגם בתחנונים – ” עִבְדוּ אֶת ה’ בְּיִרְאָה, וְגִילוּ, בִּרְעָדָה” (תהילים פרק ב).

וָאֶתְחַנַּן” – מסביר רש”י: “אין מבקשים מאת המקום אלא מתנת חינם” (רש”י, דברים פרק ג) – האדם יודע שמצד זכויותיו המועטות, הוא אינו באמת ראוי לקבל את מבוקשו, אולם הוא פונה אל הקב”ה ומתחנן, שבכוח התפילה המרובה, ימשיך עליו מחסדיו, וייתן לו את מבוקשו, ויושיע אותו מצרותיו. האדם צריך תמיד לבקש מעמדת חייב, וגם אם הוא צדיק ויש לו זכויות רבות, עדיין עליו להתחנן שיקבל את מבוקשו כמתנת חינם, כדי שלא ינקו לו מזכויותיו לעולם הבא, ויצא שכרו בהפסדו – “…וְהַקֶּרֶן קַיֶּמֶת לוֹ לָעוֹלָם הַבָּא” (משנה פאה א א)

2. “אֶל ה’ ” – הפניה חייבת להיות ישירות אל הקב”ה, ולא בפניה אל “מתווכים”. למשל, בעת שמבקר אדם בקברי צדיקים, אסור לו להתפלל ישירות אל הצדיקים, אלא יש לבקש ישירות מהקב”ה, תוך שהוא מזכיר את הצדיקים, ומבקש שיענה בחיוב תודות לזכויותיהם.
“פָּנִים בְּפָנִים, דִּבֶּר ה’ עִמָּכֶם בָּהָר מִתּוֹךְ הָאֵשׁ” – “… כך אמר משה, אל תאמרו אני מטעה אתכם … כדרך שהסרסור עושה בין המוכר ללוקח, הרי המוכר עצמו מדבר עמכם (ללא תיווך)” (רש”י, דברים פרק ה).

3. “בָּעֵת הַהִוא” – רצוי להפנות את התפילה בשעת “עֵת רָצוֹן” מתאימה, כיוון שישנם זמנים, בהם שערי שמים פתוחים, והתפילות מתקבלות ביתר קלות – למשל בעת עלות השחר, או בעשרת ימי תשובה, בשעת תפילת הנעילה ביום הכיפורים… כמו שאמר דוד המלך בתהילים “וַאֲנִי תְפִלָּתִי לְךָ ה’ עֵת רָצוֹן” (תהילים סט, יד)

4. “לֵאמֹר” – אין לבקש מהקב”ה ב”ראשי פרקים”, אלא האדם חייב לפרט בפני הקב”ה את בקשתו לפרטי פרטים, ולא להניח, כי הקב”ה כבר יבין מעצמו את בקשתו – למשל: אדם, המבקש שידוך, צריך לפרט, בפני הקב”ה, את תכונות האישה שהוא מחפש לעצמו, או אדם, המבקש מקור לפרנסה, צריך לפרט את סוג העיסוק, ממנו היה רוצה לקבל את פרנסתו…

“משל לאדם שהיה מהלך בדרך, והיה עייף ויגע, אמר (התפלל לקב”ה וביקש): הלוואי אשיג איזה חמור!
עבר שם חייל רומאי שאתונו המליטה, והסייח לא היה יכול לעמוד בקצב ההליכה. אמר החייל להולך הרגל: קח את הסייח והרכיבהו על כתפיך. אמר הולך הרגל: אהה, תפילתי התקבלה! קבלתי חמור, אך שכחתי לפרט למה אני מתכוון… אני התכוונתי לחמור שארכב עליו, ולבסוף קיבלתי חמור שרוכב עלי” (מדרש אסתר רבה ז כד)

5. “לעולם יסדר אדם שבחו של הקב”ה, ואחר כך יתפלל. מנלן (מאין למדים זאת)? ממשה” (ברכות, לב), כפי שאמר בתפילתו:
“ה’ אלוקים, אַתָּה הַחִלּוֹתָ לְהַרְאוֹת אֶת עַבְדְּךָ, אֶת גָּדְלְךָ, וְאֶת יָדְךָ הַחֲזָקָה, אֲשֶׁר מִי אֵל בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ, אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה כְמַעֲשֶׂיךָ וְכִגְבוּרֹתֶךָ”.
יש לפתוח את התפילה בדברי שבח והלל לקב”ה, ולא מצד שזקוק הקב”ה שישבחו אותו, כמו שזקוק מלך בשר ודם, אלא מצד שיכיר האדם בגדולתו של הקב”ה, וידע, בעת שהוא מבקש ומתפלל, בפני מי הוא עומד, ואל מי הוא פונה בבקשותיו.
וכך פתח וביקש דוד המלך מהקב”ה: “ה’ שְׂפָתַי תִּפְתָּח, וּפִי, יַגִּיד תְּהִלָּתֶךָ” (תהילים פרק נא)
מסיבה זו גם חז”ל תקנו, שתפתח תפילת שמונה עשרה, בשבח ובהלל לקב”ה – “הָאֵל הַגָּדוֹל, הַגִּבּוֹר וְהַנּוֹרָא, אֵל עֶלְיוֹן… מֶלֶךְ עוֹזֵר וּמוֹשִׁיעַ וּמָגֵן… אַתָּה, גִּבּוֹר לְעוֹלָם… רַב לְהוֹשִׁיעֵ… מִי כָמוֹךָ בַעַל גְּבוּרוֹת, וּמִי דוֹמֶה לָּךְ” (מתוך תפילת שמונה עשרה).

6. אמר רבי חנינא: “כל המאריך בתפילתו – אין תפילתו חוזרת ריקם” (ברכות, לב)
משה הרבה להיתפלל (515 תפילות), ואילו היה משה ממשיך בתפילותיו, ומוסיף רק עוד תפילה אחת (משלים ל 516 תפילות), היה הקב”ה מחויב לבטל את הגזירה, לקבל את תפילתו, ולהכניסו אל ארץ ישראל – על כן עצר הקב”ה את משה מלהמשיך, ואמר לו: “רַב לָךְ – אַל תּוֹסֶף דַּבֵּר אֵלַי עוֹד, בַּדָּבָר הַזֶּה”.

על כן חובה גם על האדם הפשוט להרבות בתפילה על העניין שחפץ בו, לדבר ולהתחנן בפני הקב”ה בבכי ובדברים, תוך שהוא מצדיק על עצמו את הדין, מקבל באהבה את מצבו, ויודע כי הקב”ה שומע תפילתו תמיד – ורוצה להושיעו, וממתין לו עד שישלים מניין תפילותיו.
רק הקב”ה לבדו יכול למלא את תפילותיו ובקשותיו של האדם, לפיכך צריך המתפלל להרבות בתפילתו לקב”ה, וגם כאשר בקשתו אינה נענית מיד, עליו להמשיך, ואסור לו שיתלה את תקוותיו בפתרונות שבדרך הטבע, כי הן רק ההשתדלות שהוא עושה בעולם הזה, והן רק הכלי הגשמי, שיוכל להתלבש בו השפע העליון.

“בכל מקום שאני רואה חיסרון – או שלא התפללו בכלל על הדבר הזה, או שהתפללו מעט. משמע, שאם יתפלל האדם מספיק, יוכל למלא כל חיסרון”. (רבי נחמן מברסלב).
מכאן שהאדם יכול להשיג לעצמו כול דבר בכוח התְּפִלָה לקב”ה, ובתנאי שיהיה מוכן להרבות בתְּפִלָתו, עד שיגיע אל מנין התפילות הנדרשות לעניין, אשר לו הוא נזקק, וכן, בתנאי שכל בקשותיו תהיינה מכוונות לטובה, ולמטרות קדושה בלבד.
לראיה, עם ישראל מתפלל כבר אלפיים שנה “יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ, יְיָ אֱלֹהֵינוּ וֶאֱלֹהֵי אֲבוֹתֵינוּ, שֶׁיִבָּנֶה בֵּית הַמִקְדָּשׁ בִּמְהֵרָה בְיָמֵינוּ”, וכן בהמשך “וְתֶחֱזֶינָה עֵינֵינוּ בְּשׁוּבְךָ לְצִיּוֹן בְּרַחֲמִים” – ועדיין ממשיכים וממשיכים, עד שיושלם מניין התפילות הדרוש, ונזכה לגאולה.

“וַיֶּעְתַּר יִצְחָק לַה’ לְנֹכַח אִשְׁתּוֹ, כִּי עֲקָרָה הִוא, וַיֵּעָתֶר לוֹ ה’ ” (בראשית, פרק כה)
הקב”ה מתאווה לתפילתם של ישראל, ומשתוקק להטיב להם, אולם הטבה זו צריכה שתבוא בזכות לתפילותיהם – שיקבלו את מבוקשם כזכאים, ולא שייתן להם כעניים החיים מן הצדקה, המקבלים את מתנותיהם בבושה.
כך נהגו גם האבות הקדושים, שהרבו בתפילה ובתחנונים לקב”ה, כדי שימלא את מחסורם – למשל יִצְחָק אבינו, שהתפלל על עקרותה של רבקה, אישתו, עד שנענה – “וַיֶּעְתַּר יִצְחָק לַה’ ” – ומסביר רש”י: “הרבה והפציר בתפלה” (רש”י, בראשית פרק כה)

“אם ראה אדם שהתפלל ולא נענה, יחזור ויתפלל שנאמר: קוה אל ה’ חזק ויאמץ לבך, וקוה אל ה'” (ברכות, לב)
הקב”ה ברחמיו מוריד לעולם את השפע ללא גבול, אולם כמות השפע, שיקבל כל אדם ואדם, אינה תלויה במקור ההשפעה, אלא נקבעת על ידי הנהגתו של האדם עצמו. האדם, בהיותו נשמה בגוף, מצוי מטבעו בהארה של צמצום, ועליו לעמול וליצור לעצמו כלי רוחני גדול דיו, שיאפשר להארה האלוקית לחדור אליו, ולהתקבל בו. בכוח עבודת התפילה והתחנונים יכול האדם להרחיב את הכלי הרוחני שקיבל, עד אשר יהיה כלי זה גדול דיו, ואז יוכל לקבל את ההשפעה המתאימה – עליה התחנן והתפלל.

הדבר דומה לאדם הבא אל חדר מלא מטבעות זהב ובידו תיבה קטנה – במצב זה יוכל לאסוף לעצמו רק מעט מן המטבעות. אולם בעולם הרוחני יכול האדם בכוח התפילה להגדיל את התיבה שבידו, ואז יוכל לקבל הרבה יותר מן השפע האלוקי. כאשר האדם מרבה בתפילה ובתחנונים, הוא מגדיל בכך את התיבה הרוחנית שברשותו, והקב”ה, יכול אז למלא לו את התיבה מאוצרו הטוב.

“יֹותֵר מִמַּה שֶהָעֵגֶל רֹוצֶה לִינֹק, פָּרָה רֹוצָה לְהָנִיק” (פְּסָחִים דַּף קיב, עַמּוּד א)
הקב”ה רוצה להטיב לאדם, וגם יודע בדיוק מה הוא צריך, מהם כאביו, ואיכן הוא חסר, אולם כל עוד והאדם מצוי בצמצום רוחני, ואינו מתפלל על צרכיו, ואינו מפציר ומבקש (אינו מנסה לינוק מן השפע האלוקי), הוא לא יוכל לקבל את ההשפעה הרצויה לו מאת הקב”ה.
כדי שיוכל העגל לקבל מן החלב, הוא חייב, מצד עצמו, לבצע את פעולת היניקה תחילה. כך גם האדם צריך שיבקש ויתפלל, וכך ירחיב את הכלי הרוחני שברשותו, ויאפשר להשפעה האלוקית לרדת לתוכו, ולמלא אותו כראוי.

וּבַזֹּהַר פָּרָשַׁת וַיְחִי – “…דְּכָל אִישׁ שֶׁשּׁוֹפֵךְ דְּמָעוֹת לִפְנֵי הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא, אַף עַל גַּב דְּנִגְזַר (שנגזר) עָלָיו גְּזֵרָה רָעָה, רַחֲמָנָא לִצְלָן, יְבַטְּלָהּ, וְלֹא יִשְׁלֹט עָלָיו הָעֹנֶשׁ”
וּבְסֵפֶר חֲסִידִים (סי’ קל) – “שֶׁאֲפִלּוּ אָדָם שֶׁאֵינוֹ זַכַּאי וְכוּ’, אֶלָּא בַּעֲבוּר תֹּקֶף תַּחֲנוּנִים מְקַבֵּל הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא תְּפִלָּתוֹ”

לכל אדם בעולם זה יש קשיים וצרות, וההתמודדות עם קשיי החיים היא חלק מתכלית ירידת נשמתו לעולם הזה. האדם נמצא פה בכדי לעשות תיקון, וחלק חשוב בעבודתו זו היא התְּפִלָּה, והרצון להתחבר בחזרה אל מקור ההשפעה – ישירות אל הקב”ה.

הקב”ה רוצה שהאדם יתפלל על עצמו, ועל קרוביו, ויבקש רחמים, בעבור כל דבר בו הוא חפץ – פרנסה, שידוך טוב, ילדים, בריאות, אמונה, חוכמה, עזרה וישועה בעת צרה… זה לא שהקב”ה זקוק לתפילה מצד עצמו, אלא שהאדם זקוק להתפלל מצד שיעורר את הכוח הנכון בבריאה, וימשוך אליו את מידת השפע, הנכונה לו ולמשפחתו.

בכוח תפילתו של האדם, ובהתאם לדרגתו הרוחנית, יבחר הקב”ה איך להטיב לו, ואיך לתת לו את מבוקשו לטובה. יהודי בכוח תפילתו אינו מזכה רק את עצמו, אלא, “כל ישראל ערבים זה לזה”, ועל כן הוא ממשיך בתפילתו שפע גם לכלל ישראל, מקרבם אל השכינה, מחיש את בואו של משיח צדקנו, את בניין בית המקדש, ואת הגאולה האמיתית והשלימה – במהרה בימנו ממש.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא… המשך לקרוא פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

כתיבת תגובה