פרשת “וַיֵּצֵא” || למה דווקא כשאנחנו בירידה, אז יש לנו חיבור רוחני חזק לקב”ה.

ladder
אהרוֹן זאב שצמן | מה משמעות הסֻלָּם, שראה יַעֲקֹב בחלומו, ועליו מַלְאֲכִים עֹלִים וְיֹרְדִים? למה דווקא המצבים הירודים ביותר בחיים, הם גם הזדמנויות הגדולות ביותר לעלייה? יַעֲקֹב נמצא בזמן הקשה ביותר בחייו, הוא בדרך לחָרָן, ובורח מפני עֵשָׂו, אחיו. עֵשָׂו שולח את אליפז, בנו, לרדוף ולהרוג את יַעֲקֹב, נקמה על הברכות, שלקח בעורמה מאביו.

 מסביר רש”י: לפי שרדף (אחרי יַעֲקֹב) אליפז, בן עֵשָׂו, במצוות אביו אחריו להורגו, והשיגו…
אמר לו (אליפז ליַעֲקֹב): מה אעשה לציווי של אבא? (אני אוהב אותך, אבל אבא ציווה להרוג אותך, מה לעשות?)
אמר לו יַעֲקֹב (לאליפז): טול מה שבידי, והעני חשוב כמת (קח ממני את כל כספי ורכושי, ובזה כאילו והרגת אותי, כי אדם עני, חסר כל, נחשב כאדם מת).

“וַיִּפְגַּע בַּמָּקוֹם וַיָּלֶן שָׁם” – וכך, חסר כל, נאלץ יַעֲקֹב לישון בלילה ההוא לבדו על אבנים, תחת כיפת השמיים, חשוף לסכנות ולחיות טורפות.
מתוך המצב הירוד הזה, ממש בקצה נקודת השפל של חייו, במקום של נירדף, ללא ממון ורכוש, נותר ליַעֲקֹב רק לבטוח בקב”ה לבדו. דווקא בנקודה זו, של צמצום גדול בחומר, מתחזקת ביַעֲקֹב הרוחניות, ונגלית בפניו האלוקות. בנקודה זו זוכה יַעֲקֹב לחיבור הרוחני החזק ביותר, שאי פעם היה לו עם הקב”ה בחייו – ואומר:
“אָכֵן יֵשׁ ה’ בַּמָּקוֹם הַזֶּה” – דווקא במצב הירוד הַזֶּה, הצליח למצוא את החיבור הרוחני הגבוהה ביותר לקב”ה.

“וַיִּשְׁכַּב, בַּמָּקוֹם הַהוּא, וַיַּחֲלֹם, וְהִנֵּה סֻלָּם מֻצָּב אַרְצָה, וְרֹאשׁוֹ, מַגִּיעַ הַשָּׁמָיְמָה, וְהִנֵּה מַלְאֲכֵי אֱלֹקִים, עֹלִים וְיֹרְדִים בּוֹ”.
יַעֲקֹב נרדם על הארץ, וחולם חלום על “סֻלָּם”, ומלאכי ה’ עולים ויורדים בו, ובראשו של הסֻלָּם ניצב הקב”ה.
כותב בעל התניא: “…וירידת הנפש האלקית לעולם הזה, להתלבש בגוף האדם …כמו חבל, על דרך משל, שראשו אחד קשור למעלה וקצהו למטה” (תניא אגרת התשובה ה)

ה”סֻלָּם” הוא החבל הרוחני, המחבר את האדם החומרי אל האלוקות הרוחנית, מחבר ארץ ושמים, חומר ורוח – כך גם האדם הרוחני, מֻצָּב אַרְצָה, וְרֹאשׁוֹ, מַגִּיעַ הַשָּׁמָיְמָה – נשמתו של האדם ירדה אל הארץ (אַרְצָה – עולם החומר), כדי לעשות בו את תיקונה בחומר, ועל כן חלקה התחתון כלוא בגוף החומרי, ואילו חלקה העליון מַגִּיעַ הַשָּׁמָיְמָה, נותר מחובר אל מקורה הרוחני בעולמות העליונים.

ה”סֻלָּם” מייצג את שני קצוות הרצונות המנוגדים שבאדם – מצדו התחתון, הרצון לקבל לעצמו בלבד, הרצון של גופו החומרי לקבל תאוות ללא גבול, והוא הגורם לו את תחושת החסר התמידית.
ומן הצד השני, הרצון העליון החבוי באדם, שמהותו – רצון לתת, ולהשפיע שפע לאחר. רצון זה, מקורו בחלק הרוחני של נשמתו, והוא הרצון להידמות לבורא בתכונותיו – להטיב, ולתת לסבביו ללא גבול.

“וְהִנֵּה מַלְאֲכֵי אֱלֹקִים, עֹלִים וְיֹרְדִים בּוֹ” … – עֹלִים וְיֹרְדִים באדם ממש, בסֻלָּם הרוחני שבּוֹ.
אדם בבחירתו החופשית, בורא לעצמו מַלְאֲכִים (טובים או רעים), על כן עליו להקפיד על מהות מחשבותיו, דיבוריו ומעשיו.

כתוב במסכת אבות: “הָעוֹשֶׂה מִצִוָה אַחַת, קוֹנֶה לוֹ פְרַקְלִיט אֶחָד (בורא מלאך סנגור לעצמו), וְהָעוֹבֵר עֲבֵרָה אַחַת, קוֹנֶה לוֹ קַטֵּיגוֹר אֶחָד (בורא מלאך חבלה מקטרג לעצמו)” (מסכת אבות ד, יא).
מַלְאֲכִים רוחניים טובים, נבראים על ידי האדם מכח מחשבה טובה שחשב (ששורשה ברצון להטיב), דיבור שהוציא מפיו בקדושה, או מצוות ומעשים טובים של נתינה וחסד, שעשה. מַלְאֲכִים אלו יהיו מליצי היושר שלו בעולם האמת, ולאחר מותו הם יהיו אלו שיסנגרו עליו.
המַלְאֲכִים הטובים שברא לעצמו ” עֹלִים … בּוֹ” – עולים בתוך האדם עצמו, ומעלים אותו רוחנית בשלבי ה”סֻלָּם”, מקרבים אותו אל העולמות העליונים (הַשָּׁמָיְמָה), ובכך מתחזק הקשר בינו לבין הקב”ה, הניצב בראש הסֻלָּם – “וְהִנֵּה ה’ נִצָּב עָלָיו”.

ואילו המַלְאֲכִים הרוחניים הרעים, מַלְאֲכֵי החַבָּלָה, שנבראו ממעשיו הרעים, “יֹרְדִים בּוֹ” – מקרבים אותו חזרה אל החומר, ומרחיקים אותו מאור הבורא. היינו מורידים את האדם למטה בשלבי ה”סֻלָּם” הרוחני (אַרְצָה).
בריאתם היא תוצאה של המחשבות השליליות שחשב, רצונו לחטוא, או לקבל לעצמו על חשבון האחר, הדיבורים המקולקלים שהוציא מפיו (רכילות, לשון הרע …), או תוצאה של מעשיו הרעים (חטאים, תאוות בהמיות ללא קדושה, או פשעים ממש).
מַלְאֲכֵי חַבָּלָה, שברא לעצמו, מזיקים לו, ומביאים עליו צרות כבר בעולם החומרי, חוסמים לו את צינורות השפע, ומביאים עליו תחושות רעות, וקלקולים, וכן ממתינים לרגע, בו יפטר מן העולם, ויוכלו לקטרג עליו בעולמות העליונים (אלו כוחות רעים, שמחוברים לצד הטומאה).

“וּמוּבָא בַּסֵּפֶר “חֶסֶד לְאַבְרָהָם” – כְּשֶׁאָדָם חוֹטֵא וּמַחֲטִיא, בּוֹרֵא מַלְאֲכִים רַבִּים וְרָעִים, וְכֻלָּם מַלְאֲכֵי חַבָּלָה, הָעוֹמְדִים לִפָּרַע מִמֶּנּוּ בְּחַיָּיו וּבְמוֹתוֹ, וּשְׂמֵחִים וְשָׂשִׂים עַל הַצְלָחָתָם לְהַכְשִׁילוֹ וּמְחַכִּים לָרֶגַע לִפָּרַע מִמֶּנּוּ”.

“וּכְשֶׁחוֹזֵר בִּתְשׁוּבָה, וּמְשַׁנֶּה דַּרְכּוֹ, עוֹשֶׂה הוּא רַעַשׁ וּמַהְפָּךְ נוֹרָא לְמַעְלָה בַּשָּׁמַיִם, וְאוֹתָם מַלְאֲכֵי חַבָּלָה תֵּכֶף מוֹרְטִים עַצְמָם, וְנֶהְפַּךְ כָּל שְׂשׂוֹנָם לְיָגוֹן וַאֲנָחָה, עַל שֶׁבָּרְחָה מֵהֶם הַנְּשָׁמָה שֶׁנִּשְׁבְּתָה, וְחִכּוּ מְאֹד לִפָּרַע מִמֶּנָּה.
וּלְעֻמָּתָם שִׂמְחָה עֲצוּמָה – אֵבֶל וְיָגוֹן הַנֶּהְפַּךְ לְשָׂשׂוֹן אֵצֶל מַלְאֲכֵי הַשָּׁרֵת וְכוֹחוֹת הַקְּדֻשָּׁה, עַל שֶׁשָּׁבָה לָהּ הַנְּשָׁמָה הַיְקָרָה לִמְקוֹר מַחֲצַבְתָּהּ”. (מראות הצובאות – פרק א)

רק כאשר מתגבר האדם, על כח ההתנגדות של תאוות גופו, עושה תשובה אמיתית מהלב, ושב אל הקב”ה מאהבה, אזי הזדונות נהפכות לו לזכויות. מעשיו הטובים והחסדים שעושה, ישמידו את מַלְאֲכֵי החַבָּלָה, שברא לעצמו, ובמקומם יבראו מַלְאֲכִים חדשים וטובים. התשובה, כשמה כן היא, משיבה את האדם אל הבורא, משיבה אותו למוטב – מייצרת מַלְאֲכִים טובים, המעלים את האדם בסֻלָּם, ומחברים אותו חזרה אל הקב”ה ואל צינורות השפע.

“וַיִּיקַץ יַעֲקֹב, מִשְּׁנָתוֹ” – בא הקץ למצב הרדום, בו היו נתונים חייו, ונפקחו עניו להכיר במציאות ה’.
“שינה אחד מששים למיתה, חלום אחד מששים לנבואה” (ברכות נז ב). בעת השינה, חלק מנשמת האדם עולה לעולמות עליונים, כדי לדווח על מעשיו באותו היום. האדם הישן, שרוי במימד חומרי ירוד, אך מבחינה רוחנית יש ביכולתו להתחבר אל העולמות העליונים ביתר קלות, ולעיתים אף לקבל מסרים נבואיים בחלומו.

לפעמים האדם שקוע בחומר, כל עניינו במרדף אחר סיפוק תאוותיו, והוא קבור עמוק בבור של רצון לקבל לעצמו בלבד, עד כי הופך אטום לאור הבורא (עטוף בקליפות), ואין באפשרותו לברוא לעצמו מַלְאֲכִים טובים שיגנו עליו. הקב”ה ברחמיו הרבים, רוצה לעוררו, ועל כן מביא עליו מעט ייסורים, ואז הוא מאבד קצת את אחיזתו בחומר – נופל מנכסיו, או יורד מבריאותו, או מורחק מהחברה.
ואז, מתוך המצב הירוד, חודרת אליו מעין קרן דקה של האור האלוקי, וניתנת לאדם האפשרות להתחבר מחדש, לבחור לתקן ולשוב אל דרך המוטב. האדם מבין, כי אין עוד בכוחו שלו להושיע את עצמו, ועל כן זועק אל בורא עולם, שיקבלו בחזרה, שיחדש איתו את הקשר ויושיעו.

“וַיֹּאמֶר, אָכֵן יֵשׁ ה’ בַּמָּקוֹם הַזֶּה, וְאָנֹכִי לֹא יָדָעְתִּי”
ידיעה משמעותה חיבור (יָדָעְתִּי). יַעֲקֹב מבין, כי עד כה לא היה באמת מחובר לבורא עולם, אלא רק הכיר את הקב”ה בשיכלו בלבד.
את ההתגלות והחיבור הרוחני האמיתי, קיבל יַעֲקֹב, דווקא בעת שהיה שרוי במצב ירוד של שינה, ומרגע שהגיע למציאות של “חוסר כל”, נקודת השפל הנמוכה ביותר בחייו, גילה יַעֲקֹב את מהותו של הקב”ה, כפי שלא הכירה מעולם. הוא גילה, כי דווקא במצבי משבר, נפילה וצמצום בחומריות, שם טמונה העלייה הרוחנית הגדולה ביותר לאדם, ושם מגלה האדם את הקרבה הגדולה ביותר לאלוקות.

“וְהִנֵּה אָנֹכִי עִמָּךְ, וּשְׁמַרְתִּיךָ בְּכֹל אֲשֶׁר תֵּלֵךְ, וַהֲשִׁבֹתִיךָ אֶל הָאֲדָמָה הַזֹּאת, כִּי לֹא אֶעֱזָבְךָ”
מרגע שיתקן האדם את מחשבותיו, דיבורו ומעשיו, ויבחר להטיב דרכיו, יבראו לו שוב מַלְאֲכִים טובים, והוא יתחיל לחוש שחייו שוב במגמת עלייה. חידוש הקשר בינו לבין הקב”ה, יבטיחו לו שמירה, הצלחה, שמחה, וחיים רוחניים חדשים, טובים בהרבה מאלו שהיו לו טרם הנפילה. “כִּי שֶׁבַע, יִפּוֹל צַדִּיק וָקָם” (משלי כד ) – הצדיק עולה לשלב גבוהה יותר בחייו, רק בזכות לנפילותיו.

לאדם ניתנה הבחירה החופשית, באיזה שלב בסֻלָּם, שבין הארץ לשמים, יציב את עצמו. הוא יכול לבחור להיתקע בשלב נמוך, קרוב לארץ ולתאוות החומר, ולעסוק בחומר כל חייו (“וַיִּקַּח מֵאַבְנֵי הַמָּקוֹם”), וכן להמציא לעצמו אינספור תירוצים, למה נכון מבינתו, להמשיך ולשכב בחוסר מעשה, למה לא לתקן, ולמה לא להתאמץ ולשוב (“וַיִּשְׁכַּב בַּמָּקוֹם”).

“וַיִּירָא, וַיֹּאמַר, מַה נּוֹרָא, הַמָּקוֹם הַזֶּה, אֵין זֶה, כִּי אִם בֵּית אֱלֹקים, וְזֶה, שַׁעַר הַשָּׁמָיִם”
אבל, לחליפין, יש לאדם גם את הבחירה לתקן, לשפר את חייו, להתעורר בזמן (“וַיִּיקַץ … מִשְּׁנָתוֹ”), לפקוח את עניו ולראות, שבעצם כל החומר והאנשים סביבו, זו ההשתקפות של האלוקות, המדברת איתו דרכם (“אֵין זֶה, כִּי אִם בֵּית אֱלֹקים”) – ומהתבוננות זו, יכיר בטעותו, ובחייו המקולקלים, ויחפש בחזרה את פתח החיבור, לשוב אל דרך האמת (“שַׁעַר הַשָּׁמָיִם”).
“וַיַּשְׁכֵּם יַעֲקֹב בַּבֹּקֶר, וַיִּקַּח אֶת הָאֶבֶן אֲשֶׁר שָׂם מְרַאֲשֹׁתָיו, וַיָּשֶׂם אֹתָהּ, מַצֵּבָה; וַיִּצֹק שֶׁמֶן, עַל רֹאשָׁהּ”
יעקב בדרכו לבית לבן לברר משם את ניצוצות הקדושה, שנפלו אצלו בקליפות הטומאה. יעקב הולך לחלץ מבית לבן את מלך המשיח, החבוי בלאה ביתו (שעתידה ללדת את יהודה, וממנו יוולד פרץ, וממנו עובד, וממנו ישי, וממנו יוולד דוד המלך….. ולבסוף מלך המשיח).
כרמז לעניין זה יוצק יעקב שֶׁמֶן על ראש האבן – אבן זו היא איחוד של שנים עשר האבנים שאסף למראשותיו, רמז לאחדותו של עם ישראל, רמז לתפקידם המיועד כנציגיו של הקב”ה עלי אדמות, ולהמלכתו באחרית הימים של מלך המשיח על העולם כולו.

תפקידו של עם ישראל לתקן את עולם החומר בדרך התורה, לעלות ממצב התרדמה הירוד של הגלות הארוכה, לעלות את העולם ברוחניותו כמו בסֻלָּם, שלב אחר שלב – עד שנגיע להשתוות הצורה עם האלוקות, נגיע אל גמר התיקון, אל השלב בסֻלָּם בו ניצב הקב”ה, ויתגלה אז בפנינו משיח צדקנו, ונזכה לגאולה האמיתית והשלימה, במהרה בימנו ממש.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי

מסובין – מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא… המשך לקרוא פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

כתיבת תגובה