פרשת “וַיִּשְׁלַח” || וַיִּוָּתֵר יַעֲקֹב, לְבַדּוֹ, וַיֵּאָבֵק אִישׁ עִמּוֹ, עַד עֲלוֹת הַשָּׁחַר.

dawn

אהרוֹן זאב שצמן | “וַיִּוָּתֵר יַעֲקֹב, לְבַדּוֹ” – הקרב של יַעֲקֹב במלאך, הוא משל לקרב האישי שחייב כל יהודי לנהל כנגד יצרו הרע הפנימי, ובקרב הזה האדם תמיד מצוי “לְבַדּוֹ” – איש לא יעשה עבורו את המלחמה הזו – זהו מסע התיקון האישי של כל אחד מישראל, במטרה שילמד להיצמד להוראות הבורא, ולקדש את תאוותיו בעולם החומר. המאבק הוא פנימי (בראשו של האדם), מאבק בין – הרצון הבהמי של גופו החומרי, הרצון לפרוק כל עול, ולקבל לעצמו הנאה ותענוג ללא גבול, לבין הרצון של נשמתו הרוחנית, לחיות בדרך התורה, לתת, ולהשפיע שפע מעצמו גם לאחרים.

ננסה היום להבין במה השתנתה מהותו הפנימית של יַעֲקֹב, ושל עם ישראל לדורותיו, לאחר שנאבק במלאך?

ומי הוא הכוח, המכשיל את האדם, ומביא עליו צרות, ואיך יוכל להיאבק בו, וגם לנצח?

“וַיִּשְׁלַח יַעֲקֹב מַלְאָכִים לְפָנָיו, אֶל עֵשָׂו אָחִיו … כֹּה תֹאמְרוּן, לַאדֹנִי לְעֵשָׂו… עִם לָבָן גַּרְתִּי, וָאֵחַר עַד עָתָּה”

מסביר רש”י: “וַיִּשְׁלַח יַעֲקֹב מַלְאָכִים” – מלאכים ממש (ממש – ראשי תיבות: מַלְאָכִים ממצוות שעשה).
בדיוק כשם שיש לאדם מערכת חיסון גופנית, כך יש לו גם מערכת חיסון רוחנית. באותו האופן בו מנסים חיידקים לתקוף את גופנו, ולמצוא נקודת תורפה של כשל חיסוני, כך מנסה גם היצר הרע למצוא לעצמו חורים ופרצות בהגנה הרוחנית סביבנו. היצר הרע מחפש לנצל את מצבי החיים, בהם אנו חלשי אופי, ושם הוא מצליח בקלות לפתות אותנו לקלקל, ולהכשיל אותנו בתאוות הפסולות של עולם החומר (“לַפֶּתַח חַטָּאת רֹבֵץ” – בראשית פרק ד)

יַעֲקֹב התכונן לקרב של חייו, אל מול “עֵשָׂו אָחִיו” (עֵשָׂו מיצג את דרך הקלקול, התאווה לחומר ללא קדושה, כוחו של היצר הרע). לשם כך הפעיל יַעֲקֹב את מלוא עוצמתה של מערכת החיסון הרוחנית, שעמדה לרשותו – תחילה שלח כוח נגדי של “מַלְאָכִים לְפָנָיו”, אשר נבראו מתוך מצוותיו וחסדיו – מעין צי הגנה של תאי חיסון רוחניים לבנים, אשר יצאו כחלוץ, לזהות את התקיפה הקריבה (עֵשָׂו ואנשיו), ולנטרל את כוחה, מבעוד מועד.

המסר ששלח יַעֲקֹב אל כוח היצר הרע (עֵשָׂו) היה חד וחלק … “עִם לָבָן גַּרְתִּי” – ומפרש לנו רש”י – “גַּרְתִּי בגימטרייא – תרי”ג, כלומר עם לָבָן הרשע גרתי, ותרי”ג מצוות שמרתי, ולא למדתי ממעשיו הרעים” (רש”י בראשית לב, ה)

בדיוק כשם שתזונה נכונה, התעמלות וחיים ללא כעס – מחזקים את ההגנה החיסונית הגופנית כנגד החיידקים, כך שמירת תרי”ג מצוות, מתן צדקה, מעשי חסד ותפילה לקב”ה – מחזקים את ההגנה הרוחנית של היהודי, ויוצרים סביבו אנרגיה של הגנה רוחנית חזקה, מחסום כנגד כוחות צד הטומאה, היצר הרע ותחבולותיו.

וכי מה חשוב היה לעֵשָׂו הרשע לדעת, שיַעֲקֹב שמר תרי”ג מצוות ?
יַעֲקֹב שלח לעֵשָׂו מסר רוחני – להודיע לו, שעליו להיזהר ממנו, כיוון שיש עמו תרי”ג של מלאכים, 613 לוחמים רוחניים, שנבראו ממצוותיו, וממעשיו הטובים (שעשה בבית לָבָן), והם ילחמו עבורו, וישמידו את עֵשָׂו, ואת 400 הלוחמים המלווים אותו (“בָּאנוּ אֶל אָחִיךָ, אֶל עֵשָׂו, וְגַם הֹלֵךְ לִקְרָאתְךָ, וְאַרְבַּע מֵאוֹת אִישׁ עִמּוֹ”).

“וַיֹּאמֶר (עֵשָׂו) מִי לְךָ כָּל הַמַּחֲנֶה הַזֶּה אֲשֶׁר פָּגָשְׁתִּי” – עֵשָׂו נתקל בכוח ההגנה הרוחני של יַעֲקֹב, ומבין שיש מלחמה לא פשוטה כנגדו.
מסביר על כך רש”י – שהחלו המלאכים להכות בעֵשָׂו ובאנשיו – “כתות של מלאכים פגע (באו על עֵשָׂו ועל חבורתו), שהיו דוחפין אותו ואת אנשיו, ואומרים להם, של מי אתם, והם אומרים להם של עשו, והן אומרים הכו הכו” (רש”י בראשית לג, ח)

כשברך יצחק את יַעֲקֹב, הוא הבטיח לו: “הֱוֵה גְבִיר לְאַחֶיךָ, וְיִשְׁתַּחֲווּ לְךָ בְּנֵי אִמֶּךָ” – כלומר, אתה תהייה אדון ותשלוט באחיך, בעֵשָׂו, והוא יהיה לך לעבד. כך שכל עוד וישמרו יַעֲקֹב ובניו על התורה, ויקיימו את תרי”ג המצוות, היצר הרע יהיה כנוע להם, ויהיה נתון תחת שליטתם.

וכך נכתב בספר דברים: “אֵת כָּל הַדָּבָר, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם אֹתוֹ תִשְׁמְרוּ, לַעֲשׂוֹת, לֹא תֹסֵף עָלָיו, וְלֹא תִגְרַע מִמֶּנּוּ” (דברים פרק יג) – וכך נצטוו ישראל בתורה, שאסור להם להוסיף, או לגרוע מתרי”ג מצוות התורה.

מנגד, ברך יצחק את עֵשָׂו ברכה אחרת – “וְהָיָה כַּאֲשֶׁר תָּרִיד, וּפָרַקְתָּ עֻלּוֹ מֵעַל צַוָּארֶךָ” – היינו, אם יַעֲקֹב, או בניו, לא ישמרו את תרי”ג מצוות התורה:
יורידו לעצמם מהמצוות (“תָּרִיד” – מלשון יוריד מצוות לעצמו),
או יוסיפו לעצמם מצווה (“תָּרִיד” – אותיות תרי”ד בגימטריא, הוספה של מצווה אחת על ה-תרי”ג), במצב זה ישלוט כוחו של עֵשָׂו ביַעֲקֹב (וּפָרַקְתָּ עֻלּוֹ) – תיפגע ההגנה הרוחנית החיסונית של ישראל, ואז היצר הרע ישלוט בם, יצליח להכשיל אותם בתאוות, ויביא עליהם צרות.

חשוב היה ליַעֲקֹב להציג בפני עֵשָׂו, שהוא עדיין לא קלקל, ולמרות שגר עם לָבָן הרמאי, וחי במקום מקולקל כמו חָרָן (“חרון אף של מקום” – רש”י), הוא נותר שלם במעשיו, ובשמירה על תרי”ג המצוות – הראה לעֵשָׂו שהצליח לגבור על לָבָן הרמאי, ועל כן עדיין מתקיימת סביבו מערכת הגנה רוחנית סגורה ומסוגרת, ושאין עדיין באפשרותו לחדור אותה, ולהכשילו.

“וַיִּוָּתֵר יַעֲקֹב, לְבַדּוֹ, וַיֵּאָבֵק אִישׁ עִמּוֹ, עַד עֲלוֹת הַשָּׁחַר”

כנגד הצהרתו זו של יַעֲקֹב, כי שמר על תרי”ג המצוות אצל לָבָן – יצא להילחם כנגדו שרו של עֵשָׂו, מלאך היצר הרע בכבודו ובעצמו, שהחליט לבחון את מידת עמידותו של יַעֲקֹב בקרב חזיתי, והפעם פנים אל פנים, ללא תחבולות, וללא מעשי עקיבה.

כותבת הגמרא: “הוא שטן, הוא יצר הרע, הוא מלאך המוות” (בבא בתרא טז א)
“וַיֵּאָבֵק אִישׁ עִמּוֹ” – כוחו הרוחני והשלילי של עֵשָׂו, נגלה ליַעֲקֹב בדמות איש, אך בפועל היה זה מלאך הס”מ (השטן) – המלאך, שתפקידו להכשיל את האדם בעבירות, לקטרג עליו בשמיים, ולבסוף גם להביא עליו צרות, וליטול את נשמתו.

“וַיִּוָּתֵר יַעֲקֹב, לְבַדּוֹ” – הקרב של יַעֲקֹב במלאך, הוא משל לקרב האישי שחייב כל יהודי לנהל כנגד יצרו הרע הפנימי, ובקרב הזה האדם תמיד מצוי “לְבַדּוֹ” – איש לא יעשה עבורו את המלחמה הזו – זהו מסע התיקון האישי של כל אחד מישראל, במטרה שילמד להיצמד להוראות הבורא, ולקדש את תאוותיו בעולם החומר.
המאבק הוא פנימי (בראשו של האדם), מאבק בין – הרצון הבהמי של גופו החומרי, הרצון לפרוק כל עול, ולקבל לעצמו הנאה ותענוג ללא גבול, לבין הרצון של נשמתו הרוחנית, לחיות בדרך התורה, לתת, ולהשפיע שפע מעצמו גם לאחרים.

“אפשר לשני מלכים שישתמשו בכתר אחד ?” (חולין ס עב)
שני הכוחות הללו נאבקים, מדי יום, מי ישלוט על ליבו של האדם, וכל אחד מהם מבטיח לאדם שכר של עונג ואושר, אולם מסוג שונה:
היצר הרע משכנע את אדם שיקלקל ככל יכולתו (כי, כביכול, חיים רק פעם אחת), משלם לו הנאה ותענוג ב”מזומן” (ממלא את תאוותיו רגעיות, בטווח הקצר בלבד), אולם נפרע ממנו לאחר מכן, על ידי סבל, וצרות שמביא עליו. לעומתו היצר הטוב, דורש מהאדם לשלם תחילה בצמצום של תאוותיו, תוך התגברות ושימת גבולות לעצמו בטווח הקצר (קיום המצוות), אך מספק לו מילוי רוחני לאורך זמן, ומשלם לו באשראי של סיפוק ואושר יציב בחייו בטווח הארוך (גם בעולם הזה, וגם לעולם הבא).

“עַד עֲלוֹת הַשָּׁחַר” – החושך הגדול ביותר במהלך הלילה, מגיע דווקא לפנות עלות השחר.
כל הבוחר לגבור על יצרו הרע, ועומד בניסיונות של רגעי החושך הגדולים ביותר, יזכה בכל פעם להתעלות, ולהגיע אל מימדים רוחניים גבוהים יותר בחייו – כמו להתעורר בכל פעם אל שָּׁחַר של יום חדש.
המציאות היא לא מה שקורה לאדם – אלא היא האופן בו האדם מפרש לעצמו את מה שקורה לו במציאות, ולכן בכל פעם שמצליח האדם לגבור על יצרו הרע, ולעמוד בניסיון, הוא זוכה מיד להארה של אור אלוקי (“וַיִּזְרַח לוֹ הַשֶּׁמֶשׁ, כַּאֲשֶׁר עָבַר אֶת פְּנוּאֵל”), ומצליח מאותו הרגע, לגרש את החושך מחייו, ולראות את אותה המציאות באור רוחני חדש, שטרם הכיר.

“לָמָּה זֶּה תִּשְׁאַל לִשְׁמִי?”

שואל המלאך את יַעֲקֹב – “לָמָּה זֶּה תִּשְׁאַל לִשְׁמִי?”
המאבק ביצר הרע הוא קשה, כי זהו מאבק במלאך רוחני, שמשימתו להכשיל את האדם. הוא אינו נח לרגע, וגם כאשר נראה שהפסיד, והאדם התגבר עליו, מיד משנה את מהותו, וחוזר בדמות חדשה, ומנסה להכשיל שוב את האדם באופן אחר.
זו הסיבה שאין למלאך זה שם קבוע, מהותו משתנה בהתאם לנסיבות (מסביר רש”י את דברי המלאך – “אין לנו שם קבוע, משתנין שמותינו, הכול לפי מצוות עבודת השליחות שאנו משתלחים”) – היצר הרע הוא סוג של אשליה, ועל כן לא ניתן באמת ללכוד אותו ולהשמידו, אלא רק לגבור עליו מדי פעם, וחוזר חלילה.

אומר המלאך ליַעֲקֹב – “וַיֹּאמֶר שַׁלְּחֵנִי, כִּי עָלָה הַשָּׁחַר” – ומסביר רש”י: ” וצריך אני לומר שירה ביום”.
למה צריך המלאך “לומר שירה”?
זה המפתח להבנת העניין כולו – הייתה זו הפעם הראשונה שהצליח בן תמותה לגבור בקרב ישיר על מלאך היצר הרע, ועל כן, בפעם הראשונה מילא, בעצם, המלאך הזה את תפקידו בשלמות, וניתנה לו הרשות לעלות ולשיר בפני הקב”ה. תפקידו האמיתי אינו להכשיל יהודי, ולאחר מכן לקטרג עליו, אלא תפקידו להוות רק את כוח ההתנגדות לנפש האדם, במטרה שיצליח האדם להתגבר עליו, ולהשלים בכך את תיקונו בעולם.

“הֲכִי קָרָא שְׁמוֹ יַעֲקֹב, וַיַעֲקֹבנִי זֶה פַעֲמַיִם” (בראשית כז)
כל חייו נלחם יַעֲקֹב ביצר הרע באמצעות תחבולות, ועקב אותו בתחכום – תפס את עֵשָׂו בעקבו בעת הלידה, הערים על עֵשָׂו ולקח את בכורתו וברכתו, הערים על לָבָן וברח עם בנותיו נכדיו ורכושו, אולם הפעם – לא עוד. הגיע מבחינת יַעֲקֹב רגע האמת – רגע ההתמודדות בקרב פנים אל פנים אל מול מלאך היצר הרע (שרו של עֵשָׂו) – העת לנצח אותו ישירות, והפעם ללא התחבולות.

“וַיֹּאמֶר (המלאך), לֹא יַעֲקֹב יֵאָמֵר עוֹד שִׁמְךָ, כִּי אִם יִשְׂרָאֵל, כִּי שָׂרִיתָ עִם אֱלֹקִים וְעִם אֲנָשִׁים, וַתּוּכָל”.
יַעֲקֹב ניצח את עֵשָׂו, ניצח את לָבָן, וניצח את מלאך היצר הרע (עִם מלאך אֱלֹקִים) במאבק חזיתי, על כן החליף את שמו מיעקב ל”יִשְׂרָאֵל” – לא עוד שם של רמאות (יַעֲקֹב מלשון עקיבה), אלא מעתה שם של “שָׂר”.
יִשְׂרָאֵל, אותיות: “לי ראש” – הכוח הטמון בראשו של היהודי, לנצח את ייצרו.
כפי שמסביר רש”י – “לא יקרא שמך עוד יעקב. לשון אדם הבא במארב ועקבה, אלא לשון שר ונגיד” (רש”י, בראשית לה, י).

הקב”ה נתן ליַעֲקֹב את הכוח לגבור על המלאך, ובכך לסלול לבניו, בני יִשְׂרָאֵל, את אותה הדרך, כדי שיוכלו גם הם לפעול כמותו, בדורות הבאים אחריו, לנצח גם הם את ייצרם ישירות.
בכל אחד ואחת מיִשְׂרָאֵל קיים אותו הניצוץ שהיה ביַעֲקֹב, הכוח לנצח את היצר הרע. זהו אינו קרב של הכנעה אחת וגמרנו, אלא קרב יום יומי, שבו נדרשים יִשְׂרָאֵל להכניע את המלאך הזה שוב ושוב מחדש, ובכך לעלות לשלב רוחני גבוהה יותר.

הניצחון על היצר בא מתוך האמונה, ש”אין הקב”ה נותן לאדם ניסיון שאינו יכול לעמוד בו”, אלא הקב”ה רוצה להטיב לנו, ולתת שכר ליִשְׂרָאֵל לנצח נצחים. הקב”ה רוצה להציל אותנו מעצמנו, אולם אם ייתן לנו את החסד ללא עבודה אישית – יהיה זה חסד של בושה, ממש כמו לקבל צדקת עניים. על כן נתן ליִשְׂרָאֵל את התורה והמצוות, שהם המינונים הנכונים לחיים טובים, כוחות ההתנגדות, לשם מיתון התאוות החומריות – הנוסחה ליהנות מהעולם הזה בקדושה, להגיע לידי הנאה מושלמת, הן בגשמיות והן ברוחניות.

בכל יום אנו צריכים לגבור על יצרנו הרע, ולגרום לשטן לשיר בהודיה בפני הקב”ה. המלחמה הפנימית תוכרע, רק בזכות שנעשה את תפקידנו בעולם, ונלך בדרכה של התורה הקדושה, ובכך נקרב את בואו של משיח צדקנו, ונגיע מיד אל הגאולה האמיתית והשלימה, במהרה בימנו ממש.

קישוט לדף

בונוס:
“וַיִּשְׁאַל יַעֲקֹב, וַיֹּאמֶר: הַגִּידָה נָּא שְׁמֶךָ, וַיֹּאמֶר, לָמָּה זֶּה תִּשְׁאַל לִשְׁמִי”
המלאך עונה – הרי כבר עניתי לך מי אני, כאשר שיניתי את שמך מ”יַעֲקֹב” – לשמך החדש – “יִשְׂרָאֵל”

וכאן הסוד בגימטריות :

יִשְׂרָאֵל = 541

יַעֲקֹב = 182

שָּׂטָן = 359

וכן-

יִשְׂרָאֵל (541) + יַעֲקוֹב (188) = קָרַע שָּׂטָן (729)

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים

מסובין – חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

הרב אלי רייף || מעוברות ומניקות ביום הכיפורים

מעוברות ומניקות ביום הכיפורים מומלץ וחשוב להתייעץ עם הרופא האישי לברר האם נדרשות הנחיות אישיות.… המשך לקרוא הרב אלי רייף || מעוברות ומניקות ביום הכיפורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *