פרשת הרב מהצפון || המסבירן של סוגיא בתלמוד שהפך לנביא קסם, יודע-כל.

מבעד למגן דוד
אתם מזדעזעים מהנשים שנפגעו מינית אצל “המקובל מהגליל”. ואני שואל מה עם כל האנשים ש”רק” נהרסו להם החיים בגלל “עצות” של אקדמאי (ואני מדבר על ראש הישיבה ולא על הפרופסור) חביב שנופח לדמות נביא? מה על הזוגות שפורקה להם המשפחה בגלל יומרנותו של “יועץ הנישואין” דה-מי-קולו שהשכלתו מסתכמת בביאור פרשת השבוע? ומה על הנשים שחיות בסבל עם גבר מכה או לא מתאים בגלל גחמותיו ועצותיו בתחום שימור המשפחה?
אלי צוויק | טור אישי | דעות
אילן מוכיח* הוא “ראש הישיבה” של בית הספר למוסיקה “רימון”. הוא פנומן בעל יידע מוסיקלי אדיר ויכולת הסברה מעולה. מאז ומעולם הוא ידע בתוך תוכו הרבה מחוקי המוסיקה הקלאסית המסובכים שאנשים מתייגעים עליהם במשך שעות. הוא מתקן בהנף קולמוס פרטיטורות ורשימות תווים שהתלמידים מגישים לו רגע לפני הכניסה לשיעור. משחק המילים המפורסם בבית הספר הוא “חשבת שאתה יודע משהו על מוסיקה? אילן מוכיח לך שאתה לא”…

 

גם אני הסתובבתי סביבו בהערצה עם עדר תלמידים נרגשים אחרי השיעור – בשפה בהירה ופשוטה הוא העיף אותנו לגבהים והשקיע לעומקים שלא ידענו שקיימים במוסיקה. עוד אני מכווץ את נוכחותי ומהלך על בהונות, ולתדהמתי אני שומע אותו אומר: “חברים, יש לכם שלוש דקות להפסיק להציק לי. אני צריך להיות בבית בעוד שעה וחצי, מתחיל המשחק של ביתר ירושלים מול מכבי חיפה בגמר, חסר לכם שאני מפסיד אותו בגלל איזה פרחח משועמם שהחליט להראות לי את הקונטרפונקט שלו דווקא עכשיו…”

תבינו: אני גדלתי בישיבה חרדית. ראש הישיבה שלנו היה אלוהים. או לפחות הסגן המוכתר רשמית שלו. הוא התהלך בגבינים מכווצות מתון מתון, מביט נכחו קדימה במבט מהורהר, מטה את ראשו הצידה אל עבר התלמיד התורן ששואל משהו ביראת כבוד. ושאלנו. על הכל, החל מפלפולי תלמוד וכלה בעצות אישיות וחיי הפרט. ראש ישיבה הוא סוג של נביא בעיני תלמידיו. הייתי בהלם תרבות להבין ולדעת כי גאוני המורים בבית הספר “רימון” רואים בעצמם בסך הכל אנשים פשוטים שיודעים המון על העולם הבלתי נגמר של המוסיקה, מבלי להתבייש ברצונות הגסים והאנושיים שלהם, מבלי להתנפח לגבהים מיותרים, מבלי להתיימר לנחש באיזו דירה כדאי לתלמיד לגור וכמה שכר דירה לשלם. הם כועסים, הם צוחקים, הם משועממים לעיתים, וכמו כל אדם גם הם, שומו שמיים, אוהבים בירה ביום שישי, חומוס באבו חסן, סביח אצל “עובד”, מכנסיים קצרים וצלחת גרעינים אל מול הקבוצה האהודה עליהם במשחק הגמר.

ולמה אני מספר לכם את זה עכשיו? כי קראתי, כמו כולם, את הסיפורים הנוראיים על ראש הישיבה הצפונית שביצע מעשים מגונים בנשים שבאו אליו לייעוץ. קראתי כמוכם אבל לא הזדעזעתי. אני מכיר את הדרך שהביאה אותו לשם, והיא עצובה ומסוכנת יותר מאשר המעשים שעשה.

זה מתחיל בנפיחות המיותרת הזו. מי הביצה ומי התרנגולת? איני יודע. אבל שני הצדדים, הרב והתלמידים משתפים פעולה נלהבת בתהליך המכוער של הפיכת פנומן אינטלקטואלי גרידא לנביא. זה מתחיל בשאלות מתחום הלימוד בישיבה. עובר לפסקי הלכה (שלרוב ראש הישיבה אינו מבין בהם דבר וחצי דבר) משם הדרך קצרה לשאלות יום יומיות שלכאורה מעורב בהם הצורך בחוות דעת תורנית: “האם כדאי שאקדיש זמן רב יותר ללימוד בשעות הלילה על חשבון שעות השינה שלי?” “האם לקנות דירה בעיר מרוחקת כשהישיבה שבה אינה איכותית דיה?” ואז מגיע תורן של שאלות הזוגיות: “האם הבחורה שמציעים לי להשתדך איתה תעודד אותי ללמוד תורה במרץ רב יותר?” עבור דרך “האם אני נמשך לבחורה שאיתה נפגשתי בשבוע שעבר?” “עם איזו בחורה כדאי לבן שלי להתחתן”? משם זו אך קפיצה קטנה לייעוץ נישואין וטיפולי פוריות וחוות דעת רפואיות, וקשר של הרב עם אישתו של התלמיד, ומוסדות החינוך של הילדים ו…

אין בראש ישיבה חרדית או דתית דבר וחצי דבר שאין לאילן מוכיח. אלו כמו זה חריפים וחדים, בקיאים בצורה פנומנלית בנושאים שיש בהם בכדי לרומם את נפש האדם, עוסקים בהם בשקידה והתמסרות, ובעלי יכולת הסברה טובה. אבל בעוד לא יעלה על דעתו של מרצה באקדמיה למוסיקה לייעץ לתלמידיו בנושאי זוגיות וקרירות מינית. הרי שתהליך ה”התנפחות” של ראש-ישיבה הוא כרוניקה של טירוף ידוע מראש, וברוח נבואה שאין לה בסיס הוא מרשה לעצמו להביע את דעתו בכל נושא העומד על כל פרק: “רפואה, זוגיות, משברים בחיי הנישואין, פוריות… נשים רבות דרשו בו כי ירפא אותן מתחלואיהן, יעניק להן פריון או יבחר שם לילדיהם…” (ציטוט מתוך הכתבה הבוקר ב”ידיעות אחרונות”)

(אני קורא את השורות האלו ומנסה לדמיין את חיוכו ההמום של אילן מוכיח או רפי קדישזון – גאונותו של הראשון כמו גם של האחרון אינה נופלת מזו של אף ראש ישיבה שהכרתי – בבוא אליהם תלמיד לשאול איזה שם יבחר לילד שלו, או להתייעץ בנושא משבר כלשהוא בחיי הזוגיות .איני מכיר את שפתו של רפי אבל אני יכול לדמיין בבירור את מטר פניני הלעג שאילן היה ממטיר על האוויל אחרי שהיה מתעשת…)

איכשהוא, בתהליך עצוב שאין לי הידע לנתח אותו, הופכת בסופו של יום ההתמסרות חסרת הגבולות והכנועה הזו לפיתוי מיני שמעביר את הרבנים האלו על דעתם. אני בור וחסר דעת, אבל בתוך תוכי אני מרגיש באינטואיציה שמוטי אילון לא נמשך לנערים בצעירותו עד שאלו התחילו לראות בו אלוהים, ובצעירותו של הרב ברלנד, ככה לפחות מעיד אבא שלי, היה הוא איש חביב וטוב עד שעדר מאמיניו התחיל להגיש לפתחו את נשיו כאתנן. ולפי ההלם של התלמידים אני מנחש שגם אותו רב צפוני שאיסור פרסום על שמו פיקח ותאב דעת היה, עד שהעירום הנפשי של הנשים הבאות אליו הטריף אותו. ו”הפרופסור” סטנלי שניידר (שלו אקדיש בעוד רגע פסקה נפרדת) כיהן כאיש אקדמיה מבורך טרם שהציבור החרדי החליט להמליך אותו לנביא.

דווקא סיפורו של “הפרופסור שניידר” הוא הוכחה טובה לתזה שלי (וסיבה טובה לסיים ולהסביר לכם למה אני מביע דעה בנושא הזה) מדובר באיש אקדמיה שלימד בבית הספר לעבודה סוציאלית ב”ישיבה יוניברסיטי” בניו-יורק במשהו שנקרא “מרצה בתפקיד פרופסור”. היותו איש אקדמיה מבריק מרצה מחונן (ועל כך תעיד רשימת ההשגים שלו) ודתי גם יחד, הספיקו לאנשי הקהילה החרדית והדתית בארץ להפוך אותו לאלוהים-זוטא. הם הפנו אליו אנשים ל”שיחות אישיות ואיבחונים” (ציטוט מתוך חומר החקירה) לאחר זמן לא רב הוא התחיל לבצע את המעשה המגונה הראשון שעושה כל עסקן-נפש חרדי: לחלק כדורים פסיכיאטריים ללא מרשם – תואר ה”פרופסור” שהוא ניכס לעצמו לא הזיק במקרה הזה – ואז הגיע השלב הבלתי נמנע באבולוציה של שרלטני המגזר: הוא הפך ליועץ נישואין. או ליתר דיוק לראש מכון המכשיר יועצי נישואין דתיים (על כך במאמר נפרד) אבל בעוד שהרבנים שבעסק מסבירים לנשים הפונות כי ירפאו את הקללה שעל גופן, מלאכתו של “הפרופסור” היתה קלה יותר. בתקוף עליו המגלומניה הוא הציג את עצמו כ”מומחה הכי גדול בארץ לגינקולוגיה” (מתוך כתב האישום) מה שהקל עליו מאד לשלוח יד אל הנשים שבו להוועץ בו. הוא נידון ל 4.5 שנות מאסר, אבל איש מחברי הקהילה שסבל מהשרלטנות שלו בתחום הייעוץ הנפשי (נחשפתי באינטרנט לכמה וכמה סיפורים כאלה) כמו גם אף אחד ממנהיגיה – לא קראו לחשבון נפש. בטבעיות ובשקט, בלי בושה וחרטה, עברו העסקנים להמליך את הנביא הבא.

אודה ולא אבוש, גם הבן שלי היה בין “המטופלים” של “הפרופסור” וגם הוא זכה לכדורים ללא מרשם (וכמובן, להמלצה חמה להתרחק ממני) ואני, הבנתי את האסון הגלום ב”פרופסור” עוד הרבה לפני שהפך לאנס בחסותה המחבקת והמתמסרת של הקהילה. והוא לא היה היחיד: משנעלם באו תחתיו עדר של רבנים שראו בי חיית-אדם בלא שפגשו אותי. אתם רגילים להזדעזע רק כאשר מדובר בפגיעה מינית. אני וחברי, בכינו וכאבנו עוד כשהתחילו ראשי הישיבה, ו”הנביאים-מטעם” לבעול בגסות את נפשותינו ונפשות ילדינו, זמן רב לפני השלב בו התחילו לשלוח יד לתוך גופם. יסלחו לי אנשי שדולות מעמד האישה, ואולי חסר דעת אני ורק את כאבי ידעתי לספר, אבל הדמעות והטראומה שחווים בן ואב שמופרדים זה מזה בגסות בידי מרצה אקדמי מבריק שהתנפח מעבר לכפי מידתו (ואני מדבר על ראש הישיבה ולא על הפרופסור) קשים וכואבים לנצח בדיוק כמו טראומת התקיפה המינית. ואני בטוח שעצותיו של “הרב-מן-הצפון-בעל-השם-שאסור-עדיין-לפרסם” בנושאי זוגיות ורפואה גרמו נזק אדיר ובלתי נתפס זמן רב לפני שהתחיל לפקוד במו ידיו נשים עקרות וכאובות. אני בטוח שהוא לא רק פגע בגוף אלא הותיר לבבות שבורים ומצולקים לנצח. לבבות שאינם צהובים דיים להימרח מעל דפי עיתון הבוקר ולכן לא ישלחו אף ראש ישיבה למאסר ארוך.

אתם מזדעזעים מהנשים שנפגעו מינית אצל “המקובל מהגליל”. ואני שואל מה עם כל האנשים ש”רק” נהרסו להם החיים בגלל “עצות” של אקדמאי חביב שנופח לדמות נביא? מה על הזוגות שפורקה להם המשפחה בגלל יומרנותו של “יועץ הנישואין” דה-מי-קולו שהשכלתו מסתכמת בביאור פרשת השבוע? ומה על הנשים שחיות בסבל עם גבר מכה או לא מתאים בגלל גחמותיו ועצותיו בתחום שימור המשפחה? ומה עם ילדים בעלי מומים שנולדו כי לאדם שבסך הכל ניחון ביכולת הסברה טובה של חומר אינטלקטואלי – היתה החוצפה המטורפת להגיד להורים לא למנוע את הלידה? מה עם קרובי משפחה שמתו בגלל עצותיו הרפואיות של אדם שאינו מבין דבר וחצי דבר ברפואה? ומי יתבע את סבל הזוגות הצעירים שויתרו על חלומם לאהבה מיטיבה בגלל “חוות הדעת הנבואית” של “הרב המקובל” שבחר בשבילם בן זוג לא מתאים? איזה ארגון ואיזו שדולה כואבים עכשיו את נפשם של מאות הצעירים שהוא “איבחן אותם”, “ייעץ להם”, “הדריך אותם”, ואולי הרס את חייהם ללא שמץ של יידע חינוכי – רק בזכות אקסיומה אווילית ומטופשת עד אימה שגורסת כי מסבירן טוב של סוגיא בתלמוד הוא נביא-קסם יודע-כל?

תלמידיו המזועזעים שרפו את ספריו בזעם “מאחורי הדמות האגדית הסתתרה מפלצת מין” ככה הם מתרצים לעצמם את המחדל. ואני אומר להם חד וברור: אל תשלו את עצמכם. הוא לא היה מפלצת מין. הוא היה סתם מפלצת. ואתם יצרתם אותו במו ידיכם, בטיפשותכם, וברצון הטבעי שמישהו יקבל את במקומכם את ההחלטות הקשות בחיים. איך אומר המשפט המפורסם מהסרט “פרנקנשטיין”? you have created a monster and it will destroy you . תאוותו המינית של הרב מהצפון אינה הבעיה. מפלצות דומות לו מסתובבות חופשי ובכבוד רב בכל מחוז וקהילה דתית וחרדית. ואתם מאכילים אותם בדם שלכם ושל הילדים שלכם בוקר וערב.

פיקחו את העיניים שם בקהילת-אנסי-הנפש הדתית והחרדית. אילן מוכיח לכם שאתם טועים. ובגדול.

 

*אילן מוכיח (נולד בשנת 1948) – מלחין, מנצח, מוזיקאי, מעבד ומפיק מוזיקלי ישראלי. ממייסדי בית הספר “רימון”.

 

הבאנו כאן בנוסף את דבריו היפים של הרב יובל שרלו שביחד נותנים נקודת התבוננות על הפרשה:

 

הרב יובל שרלו | פרשת הרב מהגליל. זה כואב נורא, כואב לי על הנפגעים והנפגעות. יש מעגלים רבים, ישירים וכאלו שהתייעצו בעבר עם הרב הזה ועכשיו הקרקע נפלה מתחת לרגליהם. הציבור כולו נפגע מכך שדבר השם מתגלה שוב כדבר שאינו בטוח בידי הרבנים. גם רב יכול להתגלות כנבל שלא ברשות התורה.

זה לא מפתיע שזה קורה שוב בציונות הדתית. אני מכיר עוד סיפורים שלא פורסמו במסגרת פורום תקנה. צריך להיזהר מלנצל את הסיפור משמחה לאיד וסגירת חשבונות. הכאב גדול מכדי להשתתף בדבר כזה. הרבנים והציבור פרשת הפוניצריכים להסתכל אחד על השני בעיניים ולשאול את עצמם איך מונעים מדבר כזה להתרחש שוב.

ראשית, צריך להבין קודם שחלק גדול מהפגיעות הם בבנים. יש שטוענים שזה הרוב. לכן כל הניסיונות לפתור את הבעיה על ידי שמירת ייחוד והגברת חומת הצניעות היא לחפש את המטבע מתחת לפנס.

בנוסף, הנושא המיני כאן הוא ענף ולא השורש. השורש הוא בעיקר רצון השליטה. במקום בו אתה מוצא כריזמה, שימוש בכוחות עליונים מיוחדים, חדרי חדרים, סודיות, הילה, אורבת הסכנה הגדולה של רצון השליטה, והמיניות היא אחת מהדרכים. זה גם מתבטא בחרמות, קריאה לפעולות נגד אנשים אחרים, קריאה לנאמנות מוחלטת וכדומה. לכן ההתמודדות עם הנושאים האתים לא יכולה להיות רק בתחום המיני. לרב יש כוח גדול מאוד והוא צריך מאוד להישמר.

הפתרון, במילה אחת – שקיפות.

רב לא נפגש בחדרי חדרים, לא מקיים הילה של חדרי חדרים, בלי פער בין מה שהוא עושה בחוץ ומה שהוא עושה בפנים, בלי להתיר דברים לעצמו. לא להתחבא מאחורי טיעונים לגבי רוח הקודש. שקיפות זה עמידה מתמדת לביקורת ציבורית. אני רואה בה חלק קריטי בעבודת הרב. אלו הדברים שיגרמו לכך שרב לא ינצל את כוחו ולא ייפול. במקום בו אדם מייחס לעצמו תפיסות עיליות וכריזמה שופעת או חצרות של מקורבים ופגישות ליליות באמצע הלילה שנראות כמו חסד והיענות לציבור, והוא לא שקוף, שם יהיו הבעיות.

מבחינת הציבור – הציבור צריך ללכת בדרך שהתנ”ך מתווה לנו בנוגע לגדולי ישראל. מצד אחד בהערכה ובכבוד, ביראת שמים ובקביעת מעמדם וגודלם, ומצד שני ביקורת בלתי מתפשרת על עוולת וגילויים בעייתיים. ברגע שילמדו תנ”ך בגובה הסולם, מצד אחד ראשם יגיע לשמיים ומצד שני העיניים יהיו פתוחות. הציבור יגן על עצמו מפגיעה של רבנים.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”.

עדיף שהחרדים לא יתגייסו פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”. צפו בסרטון… המשך לקרוא פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”.

כתיבת תגובה