פרשת בראשית || סוד כוחו של הגוף

 

happy

יצחק אלחנן פדידה || כיצד מתעוררים בקרבנו רגשות? האם רגש מופיע ללא סיבה? מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם רגשות שליליים? האם יש לנו בכלל שליטה על הרגש? בפרשה הקרובה אנו נעיין במקורות ונדלה מהם את התשובות לשאלות הללו, שהן כל כך חיוניות ונוגעות לאיכות החיים שלנו, ונקבל לידינו את אחד מהכלים המעשיים ביותר, העוצמתיים ביותר, היעילים ביותר והפשוטים ביותר לשליטה ברגשות.

פיזיולוגיה מעצימה – סוד כוחו של הגוף

“וְאֶל קַיִן וְאֶל מִנְחָתוֹ לֹא שָׁעָה וַיִּחַר לְקַיִן מְאֹד וַיִּפְּלוּ פָּנָיו. וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל קָיִן לָמָּה חָרָה לָךְ וְלָמָּה נָפְלוּ פָנֶיךָ. הֲלוֹא אִם תֵּיטִיב שְׂאֵת וְאִם לֹא תֵיטִיב לַפֶּתַח חַטָּאת רֹבֵץ וְאֵלֶיךָ תְּשׁוּקָתוֹ וְאַתָּה תִּמְשָׁל בּוֹ”. (פרק ד’ פסוקים ה’ – ז’).

מכת מדינה

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה שהולכת וגדלה בממדים ענקיים. כמעט אין בית שהתופעה הזאת פוסחת עליו. עד כדי כך שארגון הבריאות העולמי מזהיר שבעוד שני עשורים זוהי תהיה המחלה הנפוצה ביותר. היא לא מבדילה בין מגזרים והיא יכולה להתפרץ בכל גיל. התוצאות שלה לפעמים מזעריות ולא משמעותיות ולפעמים הרות אסון. כנראה שכבר חוויתם אותה בעצמכם וגם אם לא, אתם מן הסתם מכירים חבר אחד או שניים שסבל ממנה בעבר או טועם את מרירותה בהווה.

התופעה היא עצבות או במילה היותר מוכרת מקצועית, דכאון.

כיצד מתעוררים בקרבנו רגשות? האם רגש מופיע ללא סיבה? מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם רגשות שליליים? האם יש לנו בכלל שליטה על הרגש?

בפרשה הקרובה אנו נעיין במקורות ונדלה מהם את התשובות לשאלות הללו, שהן כל כך חיוניות ונוגעות לאיכות החיים שלנו, ונקבל לידינו את אחד מהכלים המעשיים ביותר, העוצמתיים ביותר, היעילים ביותר והפשוטים ביותר לשליטה ברגשות.

סכסוך משפחתי

הפרשה מספרת לנו שנולדו לאדם וחוה שני בנים. לבכור קראו קין ולשני קראו הבל. ביום מן הימים מחליטים שני האחים להביא מנחה ודורון לקב”ה. יורדת אש מן השמים ומלחכת את מנחתו של הבל כסימן לכך שמנחתו רצויה ומקובלת. כשקין רואה שמנחתו לא מתקבלת כמו מנחתו של אחיו זה כואב לו. כיצד הוא מגיב? וַיִּחַר לְקַיִן מְאֹד וַיִּפְּלוּ פָּנָיו. הבל משלם את המחיר הכבד עקב הפגיעה הקשה  של אחיו. קין מחפש עלילה כדי לריב עם הבל ולאחר מכן רוצח אותו. הקב”ה מקפיד מאוד על המעשה של קין ומעניש אותו בנדידה ממקום למקום. לפי דעתכם, מה גרם לקין להתנהג בצורה כל כך אכזרית? מה הוביל אותו אל המעשה הנורא הזה?

תתארו לעצמכם שאתם נוסעים בכביש בדרככם לעבודה. לפתע אחת המכוניות סוטה לנתיב שלכם בפראות ומסכנת את חייכם. רק בזכות הערנות והריכוז שלכם בנהיגה אתם מצליחים לחמוק מפגיעה ובנס אתם ניצלים מתאונה קשה. חוויתם את החוויה הזאת? כיצד הגבתם? האם נשארתם רגועים? האם אותו נהג חסר אחריות הצליח להכעיס אתכם ולהוציא אתכם משלוותכם? רוב הסיכויים שתגיבו בזעם ותבואו בטרוניה כלפי אותו נהג. תנסו להיזכר במקרה דומה בו נעשה לכם עוול ולא הגבתם בצורה כל כך שלילית. מה ההבדל? מדוע אדם יכול להיפגע ולכעוס כשמזיקים לו ולפעמים לקבל את אותה פגיעה בשלווה ובהבנה?

מצב הרוח

ישנו דבר אחד שמשפיע עלינו ומכריע כיצד ננהג. ההתנהגות של האדם מונעת על ידי המצב המנטאלי בו הוא שרוי. כשאדם שמח הוא יכול לקבל כל אחד בסבר פנים יפות, ומאידך כשהאדם עצוב, קצת יותר קשה לו לקיים את מאמר חכמים מפרקי אבות (פרק א משנה טו), וכנראה שהוא יפגין סבר פנים חמוצות. לרגשות שלנו יש השלכה כבירה על איכות החיים שלנו. הבחירות, ההחלטות והפעולות שלנו מוּנעות על ידי רגש. הידיעה כיצד רגש נוצר יכולה להעניק לנו מודעות עצמית רחבה ומקיפה, ובמיוחד את השליטה על המצב הרגשי שלנו.

ויליאם ג’יימס נחשב לאבי הפסיכולוגיה המודרנית. הוא פיתח תאוריה שהסבירה את המקור לרגש האנושי.

טוען שמה שמעורר את המצב הרגשי של האדם זה הגוף. כלומר, התהליכים הפנימיים והחיצוניים המתרחשים בגוף של האדם כשהוא חווה חוויה מסוימת, הם אלו שגורמים לו להרגיש כמו שהוא מרגיש. ג’יימס נשען על מספר מקרים בהם אנשים שחוו תאונות קשות או בעיות בריאות ועקב הפגיעות הללו הם לא היו מסוגלים לחוש את המתרחש בגופם במקרים מסוימים, וזה מנע מהם לחוש ריגושים חזקים. לדוגמה, אדם שנחשף למראה מפחיד, גופו מגיב בהתאם. דופק הלב מאיץ ולחץ הדם עולה. לטענתו של פרופסור ג’יימס, האדם לא יחוש פחד אם בצורה כזו או אחרת תמנע ממנו התגובה הגופנית למראה האיום, או שתמנע ממנו הידיעה שכעת גופו מגיב כך. מדבריו עולה כי מעורר הרגשות הוא הגוף.

מחקר מרתק נוסף גילה כי אנשים שחיקו בפרצופם דמויות שחוות רגשות מסוימים הצליחו להשפיע על גופם ולחוות ממש כל מה שניתן לחוות באותו רגש שאותו הם חיקו למרות שלא נאמר להם בדיוק איזה רגש הם עתידים לחקות. למשל, אנשים שפערו את פיהם בפליאה, הרימו את גבותיהם ופתחו את פיהם כתגובת אדם שנבהל, עוררו בגופם את התגובות הפיזיולוגיות שמתרחשות כשאדם נבהל והשפיעו על דופק הלב ולחץ הדם שלהם. כך היה גם בחיקוי רגשות אחרים כמו שמחה או כעס.

בשנים האחרונות הקדישו הרבה זמן כסף ואנרגיה, כדי להבין כיצד מתעוררים בנו רגשות ומה חלקו של הגוף בתהליך הזה. אולי המחקר המהפכני ביותר שנעשה בתחום וזכה להד הגדול ביותר הוא המחקר הבא. ביקשו משתי קבוצות מתנדבים להיכנס לחדר ולעשות חיקוי חיצוני בלבד של אנשים בעלי עוצמה ושל אנשים חסרי עוצמה. הקבוצה שחיקתה בגופה בלבד אנשים בעלי עוצמה חוותה עלייה ברמת ההורמון הגורם להרגשת כוח ועוצמה וירידה ברמת ההורמון שגורם להרגשת מתח ולחץ. הקבוצה השנייה שחיקתה אנשים חסרי כוח ועוצמה חוו ירידה ברמת ההורמון הגורם להרגשת שליטה וכוח ועלייה ברמת ההורמון הגורם למתח ולחץ. הפלא הגדול ביותר במחקר הזה הוא כי המחקר נערך במשך שתי דקות בלבד. מה אנו למדים מהמחקרים המיוחדים הללו?

העמדת פנים

רגש חייב לבוא לידי ביטוי בגוף. אם רגש אינו בא לידי ביטוי בגוף הוא פשוט לא בא לידי ביטוי. דבר נוסף שאנו למדים הוא ששינוי קיצוני בפיזיולוגיה שלנו גורם לשינוי בהרגשה שלנו. המתווך בין החוויה שאנו חווים לבין ההרגשה שלנו הוא הגוף. אנחנו חווים רגשות על ידי הגוף. תנסו להיזכר בפעם האחרונה שהופיעה בכם הרגשה של דאגה. כיצד הייתם נראים? הגוף שלכם היה זקוף או כפוף? הנשימה שלכם הייתה מלאה ועמוקה או רדודה ומהירה? כמה מהר עלתה היד שלכם לאזור המצח? אם לא הייתם מבטאים דאגה על ידי הגוף שלכם, לא הייתם דואגים. אילו מחוות או תנועות גופניות אתם עושים כשאתם עצובים? כל רגש בו תבחרו, חיובי או שלילי, חייב להשתמש בגוף שלכם כדי לצוף ולהשתלט על מצב הרוח שלכם. האם גם אתם מחייכים מאוזן לאוזן כשאתם מאושרים ושמחים?

כשהתורה מתארת מה קרה לקין לאחר הכישלון שלו בהבאת המנחה לה’ היא כותבת: “ וַיִּחַר לְקַיִן מְאֹד וַיִּפְּלוּ פָּנָיו“. ההרגשה השלילית שלו באה לידי ביטוי בפרצוף שלו. הוא הרגיש רע ופניו היו נפולות. כשהקב”ה מוכיח את קין ומבקר אותו הוא אומר לו: “ לָמָּה חָרָה לָךְ וְלָמָּה נָפְלוּ פָנֶיךָ“. מדוע ה’ שואל את קין שתי שאלות? הרי אדם שרע פניו נפולות. מדוע הוא שואל אותו גם על הדרך בה הוא הביע את הרגש ולא על הרגש אותו הוא חש בלבד? אם תראו את החבר שלכם בוכה אתם תשאלו אותו מדוע אתה עצוב ולמה אתה מוריד דמעות? זה מיותר, כי הרי כך מגיב אדם שחש הרגשה רעה. כשעצובים בדרך כלל בוכים ומורידים דמעות.

הידיעה שרגש בא לידי ביטוי בגוף איננה רק מוסיפה למודעות העצמית שלנו ונותנת לנו הסבר איך רגש נוצר. בתוכה מסתתר אחד הכלים העוצמתיים ביותר לשליטה ברגשות. רגש לא קורה לנו והוא איננו מגיע ללא סיבה אלא אנחנו היוצרים של הרגש במו ידינו או אולי במו גופינו. אם רגש נוצר על ידי שימוש בגוף אנחנו יכולים לנהל ולשלוט על הרגש שלנו. אנחנו יכולים להחליף רגשות שליליים בחיוביים רק על ידי שינוי קיצוני בפיזיולוגיה שלנו. אנחנו יכולים ליצור בתוכנו הרגשה של כוח ועוצמה על ידי חיקוי חיצוני בלבד של אנשים בעלי כוח ועוצמה. בתוכחה של הקב”ה לקין ישנה טענה עליו, והיא שהוא מחיה במו פניו את הרגשתו הרעה. אתה יכול לצאת מההרגשה השלילית שלך ולחוש טוב ומאושר רק אם תשנה את הפרצוף שלך. למה חרה לך זהו הקושי של קין, ולמה נפלו פניך זהו הפתרון שלו.

שליטה ברגשות

הרבה מאוד אנשים טוענים שאין להם שליטה על הרגשות שלהם. כך הם מרגישים וזהו. אנחנו צריכים לדעת שרגש נוצר על ידינו והוא אינו דבר שנוחת עלינו רק בגלל מה שחווינו. הגוף הוא המתווך בין החוויה לבין הרגש שנוצר בעקבותיה. אתה יכול לצאת מעצבות אם תשתמש בגוף שלך. אתה יכול להיות שמח אם תשתמש בגוף שלך. אתה יכול להיות בטוח בעצמך ואמיץ יותר רק אם תעז להשתמש בגוף שלך. אנשים בוחרים לעיתים בדרכים הקצרות לשינוי מצב הרוח למשל, כגון אלכוהול. שתייה של אלכוהול משנה מיידית את הדרך בה אנו חשים ואת מצב רוחנו. כיצד זה קורה? האם לא על ידי חומרים כימיים המופרשים בגופנו? האדם יכול להפריש את אותם חומרים על ידי שימוש אפקטיבי בגוף שלו והוא יכול להתנער מהתלות בחומרים כאלו ואחרים. ישנם היום מספר מחקרים שמאששים כי התעמלות קבועה שווה בערכה ולפעמים עולה על תרופות נוגדות דיכאון. הפעילות הנמרצת מפרישה חומרים בגוף שמשפיעים ישירות על מצב הרוח שלנו ועל ההרגשה שלנו. הגוף תמיד זמין עבורנו, מסוגל לעבוד לטובתנו והוא יותר ‘זול’ משאר האמצעים לשינוי מצב הרוח.

כמה פעמים במשך היום אתם נכנסים למצב רוח ירוד?

בכמה אירועים הייתם זקוקים לגיוס של כוח פנימי שישפיע על ההתנהגות שלכם ויעזור לכם להגשים את עצמכם? תתארו לעצמכם שאתם זקוקים ללכת לראיון עבודה ואתם מאוד מתרגשים. אתם יודעים שההתרגשות הזאת מוגזמת ועלולה להשפיע על ההתנהגות שלכם ואולי להזיק ולמנוע את קבלתכם לעבודה החדשה והנחשקת.

מה אתם יכולים לעשות כדי להתמודד עם הבעת ההתרגשות המוגזמת?

אתם כבר יודעים כעת שלולא הביטוי של הרגש בגוף שלכם לא הייתם חשים אותו, ולכן אתם יכולים לשים לב מה אתם עושים כשאתם מתרגשים ולהימנע מכך. יכול להיות שאתם נוהגים לכסוס ציפורניים. על ידי הפסקת מה שאתם נוהגים לעשות אתם תקטעו את ההרגשה ותפסיקו ללבות אותה. בנוסף, תוכלו לעשות בדיוק מה שעושים ואיך שמתנהגים אנשים כשהם בשיא הרוגע והשלווה שלהם. תוכלו לחקות אנשים שמבטאים כוח ועוצמה וכך תרגישו. אל תאמינו לי, תנסו את זה. שינוי קיצוני בפיזיולוגיה יוצר הרגשה. בכמה הזדמנויות תוכלו להשתמש בעצה הזאת? אולי לפני פגישה חשובה? אולי בזמן של משבר וקושי גדול? אולי לאחר כישלון ואכזבה? קבלו על עצמכם את האתגר הבא.

האתגר השבועי

  1. נסו לחוש את העוצמה של הפיזיולוגיה האנושית. בזמנכם החופשי כשאתם לבדכם ואיש לא מסתכל, תנסו לעורר רגש מסוים על ידי שימוש מתאים בגוף שלכם. תשאלו את עצמכם: כיצד נראה אדם שמרגיש את הרגש הזה? לאחר שאתם יודעים מה עליכם לעשות, תבצעו חיקוי חיצוני וגופני של הדמות הזאת ותשימו לב איזה רגש מתעורר בכם.
  2. לאחר שהתנסיתם ביצירת רגש וחשתם את ההשפעה הכבירה של הגוף על הרגשות שלכם, בחרו לכם סיטואציה בחיים האישיים או המקצועיים שלכם ונסו ליישם את הכלי המעשי שלמדנו באירוע אמיתי. תשאלו את עצמכם: היכן אני יכול להיעזר ברגש מעצים? לאחר מכן תשאלו את עצמכם: איזה רגש יעזור לי להתמודד עם האתגר שמולו אני ניצב? לאחר שיש לכם אתגר ובחרתם את הרגש הרצוי, תשאלו את עצמכם: כיצד אוכל לעורר בי את הרגש הזה? מה עליי לעשות ואיך אני אמור להתנהג כדי לחוש אותו?
  3. בפעם הבאה שתחושו רגש שלילי תנסו להעביר את עצמכם למצב רוח מעצים על ידי שינוי כמו חיוך או אפילו יציאה להליכה ותראו כיצד הרגש מתהפך כשהפיזיולוגיה משתנה.

בהצלחה ושבת שלום!

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות יצחק אלחנן פדידה

יצחק אלחנן פדידה
יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה – מנטור, מאסטר ב- NLP, ייעוץ אישי וזוגי, ייעוץ עסקי, ומגשר, מנכ"ל מסלול לחיים, מחבר הספר פרשה מעצימה.

מעניין מאוד

עו”ד דוד דרור || עד מדינה זו עדיין לא הרשעה

כמה מילים על מוסד ה’עד מדינה’ בהקשר לחוק הפלילי ולדין העברי. לצערנו הסוגיה הזו הפכה… המשך לקרוא עו”ד דוד דרור || עד מדינה זו עדיין לא הרשעה

כתיבת תגובה