פרשת בְּהַעֲלֹתְךָ || המעבר המודע אל רצון חדש, הרצון להיות צינור לנתינה.

בהעלותך את הנרות
בְּהַעֲלֹתְךָ, אֶת הַנֵּרֹת, אֶל מוּל פְּנֵי הַמְּנוֹרָה, יָאִירוּ שִׁבְעַת הַנֵּרוֹת

אַהֲרֹן זְאֵב שָׁצְמָן | מה מייצגת בחייכם מְּנוֹרָת הזהב, שהיה מדליק אַהֲרֹן, מדי יום, במִשְׁכַּן?
איך להכניס אור חדש לחייכם, בשבעה ממדים, כמו שִׁבְעַת הנֵּרוֹת שדלקו במְּנוֹרָה?

האדם נמשל לנר, וכמו הנר, מורכב הוא משלושה חלקים:
הפתילה – נמשלת לגוף החומרי של האדם
האש – נמשלת לנשמתו של האדם
השמן – השעווה – נמשלים למעשיו הטובים, התורה שלמד, והמצוות שעשה בחייו.

מסביר האדמו”ר הזקן: “משל זה, שהמשיל אור השכינה לאור הנר, שאינו מאיר ונאחז בפתילה בלי שמן, וכך אין השכינה שורה על גוף האדם, שנמשל לפתילה, אלא ע”י מעשים טובים דווקא” (תניא, ליקוטי אמרים, פרק לה)
או במילים פשוטות, אורו של הקב”ה ושכינתו יכולים להתלבש באדם ולתת לו חיות רוחנית, רק במידה ובנה האדם מעצמו כלי ראוי להכיל את האור האלוקי. כיוון שהגוף החומרי מצמצם את ההארה, מעצם היותו תמיד בחסר, צריך האדם לזכך את תאוות גופו החומרי ולהעלות את רצונותיו לקדושה. הדרך היחידה לעשות כן, היא באמצעות מעשים טובים וקיום המצוות (שהם השמן, עליו בוער האור), אשר בזכותם יוכל אור השכינה לבעור באדם, ולהחיותו באמת, ובכך יזכה לאושר ולשמחה בעולם הזה, ולשכר נצחי לעולם הבא.

כתב שלמה המלך – “נֵר ה’, נִשְׁמַת אָדָם” (משלי פרק כ)
האדם בנוי גוף חומרי ונשמה רוחנית, ורק כאשר שניהם מקבלים את מזונם, מתקיים איזון פנימי באדם, והוא יכול להאיר. אולם, במידה והגוף החומרי לא יקבל את המזון הגשמי, הוא הרי לבסוף ייהרס ויפסיק מלהתקיים, והאדם ימות (הנשמה אינה יכולה לשרות בתוך גוף חומרי הרוס). וכך גם הנשמה, במידה והיא לא תקבל את מזונה הרוחני (מעשים טובים וקיום מצוות), לא תוכל גם היא מצידה להמשיך ולשכון זמן רב מדי בתוך הגוף החומרי, אשר מרעיב אותה, כך שלבסוף היא תתנתק ממנו – ושוב תהיה התוצאה, שהאדם ימות.

“עוד נאמר כי האדם הוא רמז לקנה אמצעי שעולה עד המוח, … ושבעה נרותיה עליה הם שבעה נקבים שבראש…” (שפתי כהן – שמות פרק כה, לא)
שבעת קני המנורה, הם כנגד שבעת הפתחים בראש האדם (2 עניים, 2 אוזניים, 2 נחיריים, פה אחד), שאותם צריך לקדש ולשמור, ובהם צריך האדם להאיר.
כיוון שהנשמה כלואה בתוך הגוף החומרי (הגוף מגיף על הנשמה), כל עוד והאדם חי, יכולה נשמתו להאיר, ולתקשר עם העולם החומרי, אך ורק באמצעות שבעת הפתחים שבראשו (לראות, להריח, לשמוע, לטעום, להגיד), ולכן צריך האדם לקדש את העובר בפתחים הללו (מראות, דבורים, מאכלות, ריחות….), כחלק הכרחי מתהליך בניית עצמו ככלי הראוי להארה.

“לַפֶּתַח חַטָּאת רֹבֵץ, וְאֵלֶיךָ תְּשׁוּקָתוֹ” (בראשית פרק ד)
המזיקים הרוחניים שבבריאה רובצים לשבעת פתחיו של האדם, ורק ממתינים לרגע שיפרוץ בהם פרצה, שיכניס, או שיוציא מפתחיו דבר של קלקול, או תאווה אסורה, ואז יוכלו לחדור אליו דרכם, ולהזיקו.
כאשר האדם מקדש את פתחי ראשו, שומר על עניו ממראות אסורים, שומר על אוזניו מרכילות, שומר על נחיריו מריח רע, ושומר על פיו ממאכלות אסורים, ומדיבור של לשון הרע ורכילות – בכך הוא נשמר מהמזיקים הרוחניים, מזין את נשמתו בקדושה, ומגיע לידי התעלות רוחנית.

מסביר רש”י: “אֶל מוּל פְּנֵי הַמְּנוֹרָה, יָאִירוּ שִׁבְעַת הַנֵּרוֹת” – (ששת הקנים פונים) “אל מול נר אמצעי שאינו בקנים, אלא בגוף של מנורה”.
וכך גם בראש האדם – שעיניו, נחיריו ופתחי אוזניו, מכוונים כולם אל עבר הפתח המרכזי בראשו – אל עבר פיו (“אל מול נר אמצעי”) .
הפה – הוא הפתח המרכזי שבראש, מקביל לקנה האמצעי שבמנורה, שהוא הקנה החשוב ביותר, המשכו של גוף המנורה. ואכן זהו הפתח, שהשמירה עליו, היא הקשה ביותר (גם בענייני דיבור, וגם בענייני אכילה). הקב”ה “סידר” בפיו של האדם שני שערים לשמירה (שיניים ושפתיים), ובאמצעותם יכול האדם לבלום את עצמו בזמן, ולהגן על נשמתו – שלא לדבר לשון הרע, ודברי רכילות בחבריו, וכן לעצור את עצמו בזמן, לפני שמכניס מאכלות אסורים אל תוך גופו.

כמו שכבר הסבירה התורה, שאכילת החיות הלא כשרות, אוטמת את האדם מן האור האלוקי – “אַל תְּשַׁקְּצוּ אֶת נַפְשֹׁתֵיכֶם בְּכָל הַשֶּׁרֶץ הַשֹּׁרֵץ, וְלֹא תִטַּמְּאוּ בָּהֶם, וְנִטְמֵתֶם בָּם” (ויקרא יא, מג).
ואמרו על כך חז”ל – “ונטמתם בם? אל תקרי ונטמתם, אלא ונטמתם – שהעבירה מטמטמת לבו של אדם” (יומא לט).
ומסביר על כך הרמח”ל במסילת ישרים – “כי המאכלות האסורות מכניסים טומאה בלבו ובנפשו של אדם, עד שקדושתו של המקום ברוך הוא מסתלקת ומתרחקת ממנו” (מסילת ישרים – מידת הנקיות: איסור המאכלות)

“וַתְּדַבֵּר מִרְיָם וְאַהֲרֹן בְּמֹשֶׁה … וְהֶעָנָן, סָר מֵעַל הָאֹהֶל, וְהִנֵּה מִרְיָם, מְצֹרַעַת כַּשָּׁלֶג”
בסוף הפרשה, מובא הסיפור על מִרְיָם הנביאה, אשר מדגים עד כמה, אפילו קלקול קל שבקלים, באמצעות הפה, פוגם מיד בהארת הנשמה שבאדם.
מִרְיָם התכוונה לטוב, ולא הבינה מדוע פרש מֹשֶׁה מאשתו (פרש ממצוות “פְּרוּ וּרְבוּ”), אולם, שלא במתכוון, פגמה מִרְיָם בדיבורה, ויצא שדיברה לשון הרע בְּמֹשֶׁה, אחיה.
“מָוֶת וְחַיִּים, בְּיַד לָשׁוֹן” (משלי י”ח, כ”א) – סיפור זה, ממחיש את החשיבות שבשמירת הפתחים בקדושה. כתוצאה מדיבור לשון הרע, שדיברה מִרְיָם בְּמֹשֶׁה (כביכול והשוותה את דרגתו הנעלה כנביא, לדרגתה, הפחותה ממנו), נפגם המימד הרוחני שבגופה, נשמתה איבדה מכוח ההארה הפנימי, וההשלכות ניכרו מיד בגופה החומרי – מִרְיָם הפכה “מְצֹרַעַת כַּשָּׁלֶג”.

“בְּהַעֲלֹתְךָ, אֶת הַנֵּרֹת” – מתקיים, כאשר האדם מעלה “הַנֵּרֹת” שבראשו לקדושה, ומביא בכך את נשמתו לידי הארה.
על פי הכלל הידוע “כְּבוֹלְעוֹ כָּךְ פּוֹלְטוֹ” (עֲבוֹדָה זָרָה, עו), מתחוללת באדם זרימת האנרגיה גם בכיוון ההפוך – ואותה ההארה הרוחנית עצמה, שהכניס לגופו בטהרה, בעת שתיקן את מידותיו, גם תצא משבעת פתחי ראשו, ותפרוץ ממנו בקדושה.
“יָאִירוּ שִׁבְעַת הַנֵּרוֹת” – האדם הופך למחזיר אור בעצמו, המפיץ מן האור האלוקי לסביבתו.

“בְּהַעֲלֹתְךָ, אֶת הַנֵּרֹת” – המילה “נֵּרֹת”, נכתבה בחסר, וללא “ו”, כיוון שכל עוד ושרוי האדם בחסר של קדושה, ואינו מספק לנשמתו את ה”שמן הטוב” של מצוות ומעשים טובים, והיא אינה יכולה להאיר באמת.
כדי להשלים לעצמו את החסר, צריך האדם להעלות ברוחניות, ולהוסיף לעצמו בקדושה – לא רק לסור מן הרע, ולשמור על פתחי ראשו טהורים מקלקול, אלא גם להוסיף בעשיית הטוב, ולקבוע לעצמו עתים ללימוד תורה, לעסוק בחסד ובצדקה, לקיים את המצוות, ולעזור באהבה לקרב כל יהודי שפוגש …. רק כך יספק לנשמתו את ה”מזון” הרוחני, הנחוץ לה, וזהו ה”שמן הטוב” הזך, שמאפשר לה להאיר.

“בְּהַעֲלֹתְךָ” – זו הפעולה הנדרשת מכל יהודי יום יום, שעליו להעלות לקדושה כל ייצר בהמי, לקדש ברוחניות את גופו החומרי, וליצור בתוך עצמו הרמוניה בין רוח לחומר.
אדם, אשר מקיים בעצמו את “בְּהַעֲלֹתְךָ”, יזכה שאצלו “יָאִירוּ שִׁבְעַת הַנֵּרוֹת” – וכאן כבר נכתבו “הַנֵּרוֹת” עם “ו”, כוון שבזמן שנשמתו מקבלת את מזונה, ומאירה דרך שבעת פתחי ראשו, הופך האדם כולו למואר, שמח ומאושר, ואור ה’ ממלא אותו בקדושה.

“וְזֶה מַעֲשֵׂה הַמְּנֹרָה מִקְשָׁה זָהָב”
המנורה מייצגת את הכלי, המכיל את נשמת האדם, ונכתב עליה שעשויה “מִקְשָׁה”, מלשון “קשה”. ואכן קשה לנשמה לרדת מן העולמות העליונים, ממקומה מתחת לכס הכבוד, ולהיכנס בגוף חומרי, עכור, ומלא בתאוות ויצרים.
אך זהו תיקונה בעולם, וירידתה אליו נעשתה כדי שתאסוף בו מצוות, ולבסוף תוכל לשוב אל בוראה ולקבל את השפע, השמור לה, בכבוד.
רק בעבור ליגיעתה בעולם הזה, תוכל הנשמה לקבל את שכרה בכבוד בעולם העליון, ולא תחוש את הבושה, הכרוכה בקבלת מתנת חינם (“נעמה דכיסופא” – לחם של בושה, זו הבושה שחש העני, החי מן הצדקה, בעת שמקבלה בחינם).

מסביר האדמו”ר הזקן: “נר ה’ נשמת אדם, פירוש: שישראל הקרויים אדם, נשמתם, היא למשל כאור הנר, שמתנענע תמיד למעלה בטבעו, מפני שאור האש חפץ בטבע ליפרד מהפתילה ולידבק בשרשו למעלה, ביסוד האש הכללי… כך נשמת האדם, וכן בחינת רוח ונפש חפצה, וחשקה בטבעה ליפרד ולצאת מן הגוף, ולידבק בשרשה ומקורה בה’ חיי החיים” (תניא, ליקוטי אמרים, פרק יט)

הדרך היחידה בה יצליחו הנרות להאיר, היא דווקא בחיבור אל המנורה, כי במידה ויתנתקו ממנה השלהבות, הן תאבדנה את החיבור אל השמן, ואז יכבו. כך גם הנשמה, שעל אף שרוצה לעלות לשוב אל בוראה, היא אינה יכולה, כי במידה ותתנתק מהגוף החומרי, תתנתק למעשה ממקור האחיזה שלה בעולם החומר, המספק לה את ההזנה והחיות – ואלו הם המעשים הטובים, התורה והמצוות, שמקיים האדם באמצעות גופו החומרי, אשר אפשר לקיימם רק בעזרת החומר בעולם הזה.

המנורה מחברת את הלהבות הרוחניים אל עולם החומר, היא כמו “אוחזת” בנרות, ולא נותנת להם לעלות מעלה, להתנתק ממקומן ולהתחבר אל מקורן העליון. כך אוחז הגוף החומרי בנשמה, שהיא ניצוץ רוחני מהקב”ה, ולא מאפשר לה לעוף מעלה, ולהתחבר חזרה אל מקורה בעולמות הרוחניים העליונים, עד שתשלים את תיקונה בעשייה בעולם החומר.

“אֶל מוּל פְּנֵי הַמְּנוֹרָה”
להאיר את הנשמה (“הַמְּנוֹרָה”) בעולם החומר זו אינה משימה קלה – יש הרבה מכשולים, התנגדויות, תאוות, ורצונות חומריים של הגוף החומרי, המנוגדים לרצונה של הנשמה, המושכים את ליבו של האדם כנגד דרך התורה. אולם, כאשר אדם מגלה את האמת, ובוחר לעסוק וללכת בדרכי התורה הקדושה, אז ניתן בו הכוח לתקן, כדי לממש את הייעוד, שלשמו נולד – לגבור על יצרו הרע, לגבור על כוח ההתנגדות, ועל הרצון לספק את עצמו תחילה, ולעבור לנתינה, ולקיום המצוות.

“וְזֶה מַעֲשֵׂה הַמְּנֹרָה”
המנורה, תפקידה היה להאיר את המקדש, וממנו את העולם כולו. כשם שהאירה המנורה את העולם, כך צריך האדם להאיר את כל סביבתו, ולקרב כל יהודי שפוגש אל דרך האמת. הדרך המעשית להצליח במשימה, היא ע”י צמצום הרצון לקבל לעצמו בלבד, והמעבר המודע אל רצון חדש, הרצון להיות צינור לנתינה, המעביר דרכו את השפע החומרי והרוחני גם אל האחרים – זהו הרצון החדש – לקבל על מנת להשפיע.

“כאדם שמדליק נר מנר, הנר דולק, וחברו אינו חסר” (במדבר רבה, פרשה י”ג)
כאשר יש חדר חשוך ובו נר אחד דולק, ולידו אלפי נרות כבויים, יכול הנר הדולק הבודד, להדליק את אלפי הנרות הכבויים, ואף על פי כן לא תצמצם אצלו ההארה. התוצאה שלבסוף יאירו בחדר אלפי נרות – כך על דרך המשל, יכולה נתינה של יהודי אחד בודד, לסחוף אחריה יהודים רבים, להדליק את נשמתם, וליצור בעולם כולו הארה גדולה.

“וְשַׂמְתִּי עֲלֵיהֶם” – מסביר רש”י: “למה משה דומה באותה שעה? לנר שמונח על גבי מנורה, והכל מדליקין הימנו, ואין אורו חסר כלום” (במדבר פרק יא, יז)
זהו היופי שבעולם הרוחני, כאשר אדם עוסק בללמד או בלהפיץ תורה לאחרים, ובנתינה ללא תנאי, הוא כמו מדליק מהנר שלו נרות רבים אחרים. כשם שלנר הראשון בחדר לא תחסר מהאש, ולא משנה כמה נרות הדליק, כך גם לאדם, המשפיע מעצמו שפע לאחרים – לא יחסר לו שפע לעולם, אלא נהפוך הוא, בזכות הנשמות ש”הדליק”, גם הוא יתמלא בשפע חדש, ולכלל ישראל יימשך, באופן זה, שפע רב ביותר.

מסביר הרבי מילובביץ: “שׁחוֹבת כּל ואחד היא לקרב את אלּוּ, שׁאוֹר נשׁמתם נעלם וּמכסּה, וּלהעלוֹת וּלהדליק את ה”נר ה'”, עד שׁ”תּהא שׁלהבת עוֹלה מאליה” (לקוטי שיחות ח”ב, עמוד 316 – מתוך ‘לקראת שבת’)
כלומר שיש לקרב כל יהודי ולתמוך בו עד שיצליח בכוחות עצמו, שלא חלילה יידלק בהתלהבות של רגע, ואז מיד יכבה – אלא, יש לתמוך בו, עד שיוכל להאיר גם הוא מעצמו, ואור הקדושה ייתפס בו (שיוכל הוא להיות “שׁלהבת עוֹלה מאליה”).

“נקראת התורה אור, שהיא מאירה לאדם מה יעשה” (מדרש במדבר רבא י”ד, כ”ב)
כל יהודי צריך לתת מעצמו גם לאחיו היהודים, לאפשר גם להם את הזכות “להדליק” את נשמתם – לקרב אותם, לשלוח אליהם דברי תורה מחזקים, לתת להם מכוחותיו, להעניק גם להם מן השפע הרוחני שקיבל, כדי לעזור גם להם לגלות את אור ההשפעה העליון , ואת דרך האמת.
רק כך נצבור די כוח רוחני בישראל, כדי להאיר את העולם כולו באור התורה, לקרב את בואו של מלך המשיח, ולהגיע אל הגאולה האמיתית והשלמה, במהרה בימנו ממש.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא… המשך לקרוא פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

כתיבת תגובה