פרנקופיל שרוט || אני אוהב את צרפת, אני אוהב את פריז.

פאריס

מנחם נאבת | אני לא מסתיר זאת ומעולם לא הסתרתי זאת. יש לי קירבה נפשית גדולה למקום הזה, הוא מפתה אותי בעומקים התרבותיים והאמנותיים שלו. לא רק אותי. הוא הלוז של התרבות המערבית, של המהפכה, של הרומנטיקה, של האסתטיקה, של הנאורות, השוויון, החופש והאחווה.     

אז, זהו זה, אני מסגיר את עצמי. ככה בַּפָּנִים. אני אוהב את צרפת, אני אוהב את פריז, מאז ומתמיד הייתי פרנקופיל שרוט. אני אוהב את העיר הקסומה הזאת, היפה בעולם, הרומנטית בעולם, עיר שבה כל לבֵנה מסותתת באופן מחושב, אני אוהב את הזוויות של בתי הקפה, את גדות הסין, את הטילרי, לוכסמבורג ומונסו, אני אוהב את הלובר ואת אורסיי,

אני אוהב את פריז. אני אוהב את השפה הצרפתית, אני אוהב את הספרות הצרפתית, אני אוהב את בלזק, את פרוסט ואת סלין, אני מענג את עצמי בקריאתם של רוסו וולטר, אני מטלטל את עצמי עם קאמי סרטר ופוקו, אני אוהב את מונה ואת רודן,

אני אוהב את המטבח הצרפתי ואת האפייה הצרפתית, אני אוהב קרואסון ומקרון,

אני אוהב את הקסם ואת האור של העיר הזאת, עיר צפופה בתרבות, במשמעויות, באדריכלות מרהיבה, בטעם נכון, בגוונים, ובעומקים. אני יכול לשוטט בפריז הלוך ושוב, אחורה וקדימה, וליהנות רק מסמטאות מונמארטר ומן השדרות של הוסמאן הגאון.

אני לא מסתיר זאת ומעולם לא הסתרתי זאת. יש לי קירבה נפשית גדולה למקום הזה, הוא מפתה אותי בעומקים התרבותיים והאמנותיים שלו. לא רק אותי. הוא הלוז של התרבות המערבית, של המהפכה, של הרומנטיקה, של האסתטיקה, של הנאורות, השוויון, החופש והאחווה.

התרבות הזאת היא המקום שבו אנו חיים, שאותו אנו נושמים, לטוב ולמוטב. עם זאת, אהבתי למקומות הללו מעולם לא גרמה לי לערוק לשם. את התקלים של התרבות המערבית על שלל האוטופיות והטעויות שלה אני מכיר טוב מאוד. אני כותב ומדבר ללא הרף על הרעות החולות של האינדיווידואליזם המוקצן והנרקיסיזם הפתטי שם, אני סולד מן הסגנון הביקורתי ולפעמים האנטיפטי שיכול להיות הצד הרע, הצד השני של המטבע שם.

אני לא שוכח את בתה הבכורה של הכנסייה ומעלליה ואת גורל היהודים והאנטישמיות לדורותיה. את הגירושים, את הכניעה, את השואה. אי אפשר לשכוח את ההתנכרות ואת הצביעות החוגגת שם כיום מבעד לסגנון פוליטי של ‘חמלה’ מצועצעת. ואי אפשר להעלים עין מן הדיכויים הרחבים הטמונים בתוך הסגנון האוניברסליסטי של הנאורות, על הטרור שלה, על הקיצוניות שלה. אלו דברים שאי אפשר להחביא.

שער הנצחון פריז

אבל אי אפשר גם ללגום כמו כדור אקמול את העובדה ששם התרחשו לראשונה החקיקות לשוויון זכויות, המלחמות בגזענות ובהדרת אוכלוסיות שונות, אי אפשר להכחיש את העובדה שזה אחד המקומות הראשונים שנתן לנו כיהודים לחיות ולהתפתח כאחד האדם.

אבל עִזבו לרגע. זה המקום של יפת בטהרתו. האם יפיפיותו של יפת לא נוגעת לנו? אני מעדיף את אהלי שם, מעדיף לחיות באהלי שם, העולם שלי הוא לא זה של יפת, העולם שלי הוא בבית המדרש, באותיות התלמוד העתיקות, בירושלים בין החומות, בבתי הכנסת ובשבתות של קדושה, זה הוא עולם שונה לחלוטין, אבל דווקא השונות הזאת קורצת כל הזמן, היא מדברת עִמי, היא לא מבקשת שאבגוד בעולם שלי ואערוק לשם, היא רק אומרת לי לפקוח עין על אותן בריות יפות שהעניק לנו העולם. אני יהודי, יהודי ישראלי. זה המקום שלי. אבל, בסוגריים, אני גם צרפתי. אני משוחח עם צרפת ועם פריז. יש לי חלק מהנשמה שנמצא שם. מה אעשה? נזפו בי… הכו בי…

הברברים צמאי הדם, כל אותם חמומי מוח שמעוניינים להפוך את העולם לעיי חרבות, טבחו ושחטו בכל מקום ולא מפסיקים. זה קרה בארצות הברית לפני חמש עשרה שנה, זה קרה בספרד לפני עשר שנים, ובלונדון. וזה קורה ללא הרף בשנים האחרונות. רק בחצי שנה האחרונה, בעיראק, בסוריה, בקניה, באנקרה, בבירות. אלפים אלפים של חללים על לא עוול בכפם. רק בגלל מוחות קודחים של פונדמנטליסטיים שוחרי רע ורוע. ואסור לנו לשתוק. כתבתי על זה המון, אנו צריכים להתאגד לנוכח הזוועות והשואות שממטירים עלינו כל אותם פורעים מנוולים ופשוט להילחם נגדם.

וזה קרה כעת בפריז. בכמה מוקדים. ברחובות שכל אחד מהם מוכר ומעקצץ. אנשים תוהים על ההזדהות. ההזדהות היא תגובה אנושית ומוסרית. אתה רואה נחילי דם בכל מקום וליבך נקרע. האם זה בגלל שאנו לא מזדהים עם האירועים האחרים? חס וחלילה! כבר יאשימו אותנו כל ה’פוסט’ לגווניהם באטימות אימפריאליסטית מערבית. אבל לא. אנו מזדהים עם קרבנות הטרור בכל מקום, ואנו מזדהים עם סבלם של נרצחים ומשפחותיהם בכל מקום. אבל, אך טבעי הוא שכאשר המקומות המוכרים לנו, המקומות הנוגעים לנו יותר, מתמלאים נחילי דם, וכאשר התרבות העוצמתית שאותה אנו מכירים מתמסמסת ומתפרקת, -גם אם אנו לא מזדהים עמה לחלוטין-, יוציאו מאתנו תגובה קיצונית יותר.

ו- הזדהות… הו! הזדהות! כמה קל להזדהות. זה נשמע כל כך יפה ומתוק ומתחנחן. ומיד יסבירו לנו סוציולוגים שזו הדרך של הקולוניאליסט למסד את עליונותו, באמצעות הזדהות סנטימנטלית דביקית שאין בה שום מעשה. אז, שיסבירו! שיהנו…

ויש את כל הישראלים שמיד יקפצו ‘ויוכיחו’ עד כמה כל המזדהים הם בסך הכל יצורים בוגדניים נאלחים ושפלים, ששום פיגוע כאן לא נוגע להם, ורק כאשר נוגעים בצרפת פתאום מתעוררים. כל החוכמולוגים שיסבירו לי עד כמה נהיינו קהיי חושים לכאבו של עמנו ומצליחים להזדהות רק עם סבלו של ‘האחר’ הכל כך פופולרי כיום וגם פוליטיקלי קורקט וכו’. ואיפה הגבורה וכו’, וצריכים להיות קוהרנטיים וכו’. טוב, אתם כבר יודעים את ההמשך… זאת האופנה היום.

לא איכפת לי. כי לא תמיד צריך להיות קוהרנטי ולא תמיד צריך לחפש ולעלעל מה אמרתי באירוע ההוא וכמה ספרתי שם ומה אתה מתעורר פה וכל מיני כאלה. והאמת היא שסתם כך לא הייתי עושה שום מפגן קיטשי של הזדהות, אפילו שהיה כואב לי, כי כואב לי כשאני רואה דם וגופות. אבל נכנסתי לקיטשי. בגלל שכל מיני חוכמולוגים מצאו את הזמן הנכון לגמור חשבונות, ובדיוק כאן לומר ‘מגיע להם’, ו’שילמדו’, ו’שיאכלו את מה שהם בישלו’, ועוד כאלה. ועוד הם מאשימים את המזדהים ואת המזועזעים. אז זהו, אני קיטשי. כי נמאס כל הזמן שאלה הרגישים למוות ולסבל, מוקעים אל פינת הרחוב כבוגדניים, ונמאס שכל קהי החושים שעסוקים כל הזמן בחישוב חשבונות ובניסיונות להראות לכל העולם כמה זה לא קוהרנטי וכמה אנו צריכים להיות אדישים למה שקורה ‘שם’, כי זה ‘שם’, והם ‘הרעים’, הם המשתמשים בשפה של היושר וההגינות.

אין דבר יותר רגיש, אנושי הגון וקיטשי מבן אנוש שמזדעזע סתם כך, בלי הרבה חשבונות, מהרוגים ופצועים, בלי לנסות לחשבן ללא הרף איפה היא עמדתו, היכן הוא אוחז מבחינת ‘ספירה’ של הקומפלימנטים שהוא מפזר פה ושם לנוכח האירועים.

בקיצור, אל תחשבנו מילים כל הזמן, אל תהיו בחברת אלה שבכל אירוע הם חושבים איך זה ‘מסתדר’ באג’נדה הפוליטית הכללית שלהם, מה מידה כנגד מידה, מה יעזור לנו, מה יהיה נגדנו, למי מגיע ולמי לא, אל תהיו מקהי החושים שתמיד מוצאים לנכון ‘להסביר’ למה זה מראה שאנחנו צריכים להיות גיבורים וצבא חזק וכו’. תהיו בני אדם. בני אדם, שכמו כולם, בעולם המערבי המפורק הזה, רואים גופות על הרצפה החרוכה, נחילי דם, סימבולים תרבותיים שלמים שוקעים, ופשוט כואבים. בלי הרבה פלפולים. תפסיקו כבר לפלפל ולבלבל. היו בני אדם.

ולך אירופה המתאבדת. על חורבותייך. לך צרפת, שכרגיל, כנראה, תוותרי ותשכחי, או כמו שכותב וולבק, את ‘תתרגלי’ ותראי ‘שזה לא כזה גרוע’. אז בהצלחה. מסכנה. מסכנים…

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה