פנינה פויפר || אני מגדירה את עצמי כחרדית ושמאלנית.

חרדים למדינה

אנשים אוהבים הגדרות. כלומר. אוהבים כשאחרים מגדירים את עצמם. כי את עצמינו פחות כיף לנו להגדיר. הרי אנחנו כאלה מיוחדים. אז לטובת העניין. אני מגדירה את עצמי כחרדית ושמאלנית.

ומדי פעם. שואלים אותי. מה את יותר? חרדית או שמאלנית? תשובה בסוף. אין ספוילרים.

נתחיל מסיפור היסטורי. כי סיפורים זה טוב. והיסטוריה זה חשוב.

פעם, בשנת 1999 התקיימה הפגנה של מאות אלפי חרדים. הם התכנסו במרכז ירושלים במחאה על מה שנתפס בעיניהם, כנראה בצדק רב, כניסיון התערבות גס באורח חייהם. בהפגנה הזו הייתי. בעיקר,עברתי רק כדי לראות. היתה שם המולה וויכוחים מעגליים וחסרי פשר של בחורי ישיבה מול סטודנטים למדעי הדשא. שניהם בעיקר נהנו מהעובדה שלאחרונה גילו שיש להם דעה, כזו או אחרת ולא חשוב מה היא כמו העניין שיש להם. דעה.

ההפגנה הזו נחרתה בתודעה החרדית בת זמנינו כסמל המאבק בניסיון האמיתי – מדומה לגיטימי במידה ומופרך בעליל לשנות את צביונו של ציבור שאינו חפץ להשתנות, ודבק בכל מאודו במסורת לא-עתיקה – במיוחד של אורח חיים ייחודי.

נחזור לאתוס הזה בהמשך. כי עכשיו אני רוצה לדבר על עצמי קצת בסיפור הזה.

אני חרדית. אולי יש על כך עוררין אבל בטח לא על העובדה שגדלתי בתור שכזו. למי שקרא את מה שכתבתי בהתחלה ולא שכח. בית יעקב. אח בישיבה. אבא בעיסוק תורני. אוקיי הם אמריקאיים, ההורים שלי, ומדי פעם הרימו את הגבה הישראלית והשמרנית יותר כאפשרו לנו נניח, לצפות בסרט. של דיסני. משהו כזה. כשאבא שלי שמע חדשות (באנגלית) בשבע בבוקר…תוך כדי הכנת סנדוויצ’ים ואחרי תפילת שחרית במניין.

בתודעה של הבחורה שהייתי אז. חרדית מסוייגת. משתדלת להיבלע, להיתלם (זו מילה בכלל?)

נחרת הביטוי ממאמרו של עו”ד יעקב וינרוט, מאמר הזדהות עם ההפגנה בו הצהיר על עצמו כשייך “לזן המקולל של הבלתי שייכים”…ובו דיבר על הרגע בו הוא הרגיש שייך למרות ובגלל ומעבר לעובדה שביום – יום הוא לא. (ותעזרו לי, הציטוט הוא מזכרון. לדעתי המאמר התפרסם בעיתון “בקהילה”, הניסיון הראשון לפרוץ את חומת הפובלציסטים הממסדיים- מפלגתיים…מאז עברו המון ניירות במדפסות והמון הגיגים בפורומים שרובם כבר לא קיימים והתקשורת החרדית עדיין לובשת ופושטת צורה …אבל נשאיר את זה למאמר אחר שלא תקראו)

אני שייכת לאותו זן, לא נכחד בכלל, של בלתי שייכים, שביום פקודה מתעלמים מהעלבון, מחילוקי הדעות האמיתיים והחדים. מהשובניזם – ולא רק בהקשר הנשי. ובכל זאת.

אני שייכת – לא שייכת לחברה שהודפת חלק נכבד ומכובד של חבריה מעבר לחומת ההישרדות שהיא בונה לעצמה, מסננת את אלה שמעזים להתבטא וכולאת בתוכה את אלה שמעדיפים לשתוק.

אז אני חרדית, אמנם אני חיה בשוליה המתרחבים תדיר של המגזר. אך אין לי ארץ אחרת.

קל להגיד. קטונתי. זה פוטר מאחריות ומאפשר לאלה שקטנים עוד יותר. אז גם הפעם. בחרתי ג’. בחרתי כדי שתהיה לי הלגיטימציה, לפחות בעיני עצמי, לבקש: במקום להרחיב את השוליים – תרחיבו את גבולות הגזרה. כי בזמן שקידשנו את ערך לימוד התורה כדרך חיים רמסנו את אלה שתומכים בה וכפינו עליהם את החוסר שייכות.
כי ישראל ערבים זה לזה, כי ואהבת לרעך כמוך, סתם.

כי יותר חילונים נולדים אצל חרדים מאשר אצל חילונים.

טוב, אני כנראה מגזימה ובוודאי מקצינה, אבל בהעדר מידע סטטיסטי (שככל הנראה קיים ודי בקלות ניתן לעיבוד בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. אבל אפילו לא ניסיתי), הנקודה היא שמכיוון שהילודה החרדית גבוהה, ומכיוון שיש אחוז נשירה מסויים, אנחנו תורמים אנשים רבים לחברה החילונית. ואני, מה לעשות, לא כל כך נדיבה. רוצה לראות את האנשים שעומדים על החומה נלחמים על הילדים של כולנו וגם על המבוגרים שאנחנו.

ופה אני לוקחת לעצמי את הפריבילגיה של כל כותבי מאמרי הדעות כולם … משאירה את התוויית הגבול לפוליטיקאים שאני ואת ואתה בחרנו בהם. תשאלו את הבנות שלי, בכל מה שקשור בהצבת גבולות – קטונתי.

תמונה: צילום מסך של ההזמנה למפגש צפיה בפרק מסדרת “מגש הכסף” ושיחה עם במאי התכנית דורון צברי

 

חוצץ

רוצים לפרסם את דעתכם ב”מסובין”? גם אתם יכולים! לחץ כאן

גולשים יקרים, פנינה פויפר השקיעה מזמנה בשבילנו, בואו וניתן לה משוב, טפיחה קטנה על השכם או הארה! כתבו לה למטה (באהבה) את דעתכם.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

בדוק גם את זה

החרדיות המזרחית || הפוטנציאל העיקרי לישיבות תיכוניות חרדיות

 לראשונה סקר שנעשה ע”י חברת “אסקריא” שהתבצע בקרב 320 משיבים מהקהילה החרדית, ובו ממצאים מעניינים… המשך לקרוא החרדיות המזרחית || הפוטנציאל העיקרי לישיבות תיכוניות חרדיות

כתיבת תגובה