פלורליזם רוחני | אינו מוותר על זהותו ומנהגיו אך בד בבד מכיר בכך ש”אלו ואלו דברי אלוהים חיים”.

חצי כוסאילעאי עופרן | לפני כמה חודשים, הזדמן לי בנסיבות משמחות לשהות בבית חולים בשבת. כשניגשתי להכין משהו חם לשתות, ניגש אלי ביני”ש (כינוי לבן ישיבה) צעיר ונרגש ושאל בדחילו ורחימו: “אתה במקרה ספרדי?” תוך שאני מביט בו תמה, הוסיף הבחור – “אני פשוט ער כבר המון שעות, ואני ממש זקוק לקפה”.

ההסבר, למי שפחות מצוי בהלכות שבת, הוא שחלק מן הפוסקים האשכנזים אסרו להכין *קפה בשבת (משום שראו בכך בישול אסור), בעוד רוב הפוסקים הספרדים התירו.

במבט ראשון, הסיפור הזה ממחיש את האבסורד שבפיצול העדתי – יהודי מבקש מיהודי לשמש עבורו “גוי של שבת”. אך במבט שני, הסיפור הזה הוא מופת של פלורליזם רוחני – שאינו מוותר על זהותו ומנהגיו אך בד בבד מכיר בכך ש”אלו ואלו דברי אלוהים חיים”.

פרשת השבוע הזכירה לי את הביני”ש (כינוי לבן ישיבה) החביב הזה. התורה מצווה כי כל הפולחן היהודי יעשה אך ורק בבית המקדש, וקובעת איסור מוחלט על כל פולחן מחוצה לו – “הִשָּׁמֶר לְךָ פֶּן תַּעֲלֶה עֹלֹתֶיךָ בְּכָל מָקוֹם אֲשֶׁר תִּרְאֶה כִּי אִם בַּמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה'”. דברים, פרק יב, פסוק יג

אני מנסה לדמיין את הריכוזיות הרוחנית הזו, את האחדות המוחלטת הזו – אין עדות, אין מנהגים משפחתיים, אין מסורות מקומיות. יש מי שרואה בכך חלום, יש מי שרואה בכך חלום בלהות.

“אני חצי ספרדי” אמרתי לאותו בחור, והכנתי לו חצי כוס…

 

חוצץ

*האמת שנתתי לו שיעור ארוך בהלכות שבת, אבל זה לא עבד עליו. אולי כי הוא חשש לדין כלי ראשון ושני… אולי כי הוא מחמיר כשיטת ר’ אליעזר ממיץ, אולי כי זה היה בחדר לידה והוא היה טרוד מכדי להקשיב לשיעור שלי…

עשו לייק לעמוד הפייסבוק של ‘מסובין’ ותישארו מעודכנים

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

אז נסעתי לאומן. אני, ליטאי בן ליטאים, באומן. והרי הרשמים שלי. 1. הרבה אומנ’ים יש,… המשך לקרוא ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

כתיבת תגובה