עו”ד ארתור שני מאמר דעה || 120 הזדמנויות לשינוי

Modesty

ציטוט המופת האהוב עליי מהתנ”ך.
“הִגִּיד לְךָ אָדָם מַה טּוֹב וּמָה ה’ דּוֹרֵשׁ מִמְּךָ, כִּי אִם עֲשׂוֹת מִשְׁפָּט וְאַהֲבַת חֶסֶד וְהַצְנֵעַ לֶכֶת עִם אֱלֹהֶיךָ”. מיכה ו 8.

הכרתי את תכנית 120 של מכון “שחרית” לפוליטיקה חדשה באמצעות שמועה. שמעתי שיש תכנית, שבה יש קבוצה מכל קצוות הקשת הפוליטית והחברתית במדינת ישראל, יהודים וערבים, ימין ושמאל, חרדים אשכנזים וספרדים, חילונים אשכנזים וספרדים, מרכז ופריפריה, שבתהליך שיעברו יחד יוכלו לגבש הסכמות בסיסיות עליהן תושתת החברה הישראלית. מסקנות, אדנים ואבני בניין חברתיים בסיסיים (ו/או למעלה מכך), שנוכל אנחנו, כולנו, להסכים עליהן.

לצורך כך, יש קודם כל להכיר את החלקים השונים המרכיבים את החברה הישראלית. ספרים ומאמרים רבים נכתבו על כך שהחברה הישראלית היא חברה בת פנים רבים, מורכבת מאוד. עד היום מלמדים בבתי הספר, לבגרות באזרחות ובאקדמיה את הקביעה הסוציולוגית אודות חמשת השסעים המאפיינים את החברה הישראלית: השסע העדתי במגזר הרוב היהודי בין אשכנזים וספרדים; השסע הלאומי בין הרוב היהודי והמיעוט הלא יהודי; השסע האידיאולוגי-פוליטי בין ימין ושמאל מדיני; והשסע הסוציו-אקונומי-מעמדי בין בני ובנות המעמד החברתי-כלכלי העליון לבין אלו שבתחתון.

זוהי חלוקה מאוד אקדמית וחד מימדית של הבעיות והמורכבויות בתוך החברה הישראלית. חלוקה שאינני, באופן אישי, מקבל, ישנם עוד המון חלקים אחרים המרכיבים את החברה הישראלית ואת השסעים השונים:

בתוך החברה היהודית ישנם החילונים, המסורתיים, הקונסרבטיבים, הרפורמים, החרדים הליטאים, ואלו החסידים, החוזרים בתשובה והיוצאים בשאלה שהם צאצאים למשפחות רבנים מפוארות. וכך גם בתוך החברה הלא יהודית בישראל ישנם צ’רקסים, דרוזים, בדואים, ערבים נוצרים וערבים מוסלמים. והחלוקה הפוליטית אידיאולוגית ביניהם לא ניתנת למיצוי בחלוקה המסורתית של “ימין” ו”שמאל”: הם יכולים למצוא את עצמם מסכימים על חלקים מסוימים בהקשרים כלכליים ולחלוק זה על זה בנושאים של רווחה או בטחון, לחשוב אחרת בנושאי חינוך ולמצוא ביניהם הסכמות לגבי חלוקה מחדש של משאבי המדינה או בנוגע למקומה של הרבנות במדינת ישראל. חלקים-חלקים של פאזל עשיר ומורכב. תכנית 120 מנסה מאפשרת היכרות בלתי אמצעית עם מה שאין אנו מכירים על אמת, שהרי ללא היכרות עם המורכבות, לא ניתן למצוא פתרונות.

החלק האהוב עליי בסדר היום הוא החלק של “תרבות כנכס” בו מציגים לנו כל מיני חלקיקי מציאויות בחברה הישראלית מבעד לעיניים של החווים אותם, ומעבר לכך, וחשוב יותר – בסביבה בה זה קורה.

אני הכי הוקסמתי ונדהמתי מהביקור אצל רחלי איבנבוים, ממחזור א’ של התכנית, בשכונת מאה שערים. אמנם אני דתי לשעבר (מעיין החינוך התורני של ש”ס, כיפה סרוגה וישיבה תיכונית), אבל כמובן שהעולם ומלואו של חרדים על חצרותיהם, אמונותיהם, ממה ולֽמה הם חרדים – הוא זר ואיננו מוכר לי. בפגישה עם רחלי, עמיתת שחרית, היא פרסה בפנינו בבירור, באריכות ובנועם את תולדות הקהילה החרדית, כיצד תולדותיה נשזרים בתולדות המדינה, מה השפיע עליה, מה קדם למה ואיך – וכל זאת בשכונת “מאה שערים”, הקרובה ל”בית ישראל”,

בשכונה גר גם אחי מאיר עם משפחתו – ואני לא ידעתי. עכשיו, לאחר אותו מפגש אני מרגיש קצת יודע. עדיין בור מאוד ברוב הנושאים, אך פחות בור משהייתי וזו כבר מעלה גדולה.

התכנית היא אפשרות גדולה להגיע לחברה טובה יותר. תכנית שאני, כמי שהשקיע ועוד ישקיע מעצמו המון כדי לקדם ולפייס את החלקים השונים בחברה – שמח שקיימת ומקווה שעוד תורחב. היא מאפשרת מפגש ושיח כן, פתוח ונוגע בכל החלקים השונים של פסיפס הישראליות, חלקים שכמדיניות מנסים להתרחק אחד מהשני ולבדל את עצמם, בעוד שאנו, אלו שרוצים ויודעים שנצטרך ללמוד לחיות יחד – מנסים לקרב, להבין וללמוד.

אינני יודע אם השאיפה של התכנית תצליח ואם כן מתי. אני רק יודע שככל שיהיו יותר מגויסים לחלום הביחד וקבלת השונים כן ייטב לכל איש ואישה כפרטים, ולכולנו כקבוצות וקהילות בארץ הזאת.

ככל שנחשוב איפה כן ניתן ללכת לקראת, איפה אנחנו כן מסכימים

במקום להתפרנס מהמחלוקת, הריב והמדון – חזון המדינה האחת, היהודית – והדמוקרטית, כפי שאני, ורוב אוכלוסיית המדינה, מאמינים בו – יכול ויתגשם. ועד אז, נקווה שכמה שיותר מהישראלים והישראליות, מכל קצוות הקשת הפוליטית, האזרחית, התרבותית והחברתית כלכלית של מדינת ישראל – נמשיך לנסות יחד בכל הכוח!

צילום דף פייסבוק: Arthur Shani

 

Arthur Shaniהכותב: עו”ד ארתור שני,

דובר ויועץ חקיקה לח”כ קסניה סבטלובה (“המחנה הציוני”)
משתתף במחזור ב’ של תכנית “120 – עתודה פוליטית רב תרבותית לשותפות חברתית חדשה” במכון “שחרית”.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

אז נסעתי לאומן. אני, ליטאי בן ליטאים, באומן. והרי הרשמים שלי. 1. הרבה אומנ’ים יש,… המשך לקרוא ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

כתיבת תגובה