סם גרין || איקא, תפסיק לחפש יהודים, תתחיל לחפש יהדות!

חרדים

הרב איקא ישראלי זצ”ל סיפר, שבתחילת דרכו כבעל תשובה, הוא נסע פעם באוטובוס, ועלתה משפחה חרדית, הורים עם עשרת ילדיהם, וכפי שהוא הגדיר זאת, המחזה היה לא נעים בלשון המעטה…צעקות, סטירה פה, צביטה שם, ופתאום נכנסה בו כארס של עכנאי מחשבה קשה בלב, זה מה שהולך לקרות לי? זה מה שאני עושה לעצמי?

המחשבה הזו טרדה את מנוחתו, וערערה את כל אמונתו בצדקת הדרך שבה החל.

כעבור כמה ימים, משלא מצא מנוח לנפשו, קם ונסע אל מי שהיה מורו הרוחני אז, הרב מרדכי גולדשטיין, ושפך את ליבו ללא כחל וסרק.

הוא סיפר, שהרב גולדשטיין דפק על השולחן, ואמר לו משפט אחד, שהפך להיות המוטו של חייו:

איקא, תפסיק לחפש יהודים, תתחיל לחפש יהדות!

 

סם גריןהמשפט הזה – אמר – שינה לחלוטין את נקודת ההסתכלות שלי על כל התמונה הרחבה, חשתי כאילו התבגרתי ברגע אחד, והבנתי שסדנא דארעא חד הוא (זהו דרכו של עולם), ומוטל עלי שלא לצפות לראות ‘פתאום’ בכל יהודי (עם זקן ופאות) דתי מלאך ה’ צבאות, ולבסוף להתמלא באכזבה קשה לאחר הגילוי הנורא שלפעמים אפילו בן אדם הוא לא…

חושבני, שמשפט זה צריך לעמוד מול עינינו בכל עת, ולהוות מוטו בכל פעולותינו.

הביקורת היא זו שהביאתנו עד הלום,

 

אולם מגיע זמן בו צריך “להתבגר”, ולהתחיל לחפש את היהדות, ולהניח את היהודים לנפשם, להפנים את הסור מרע, ולהסתער בכל הכוח על העשה טוב, בפעולות של יהדות, לאו דווקא של יהודים, באופן שהאינידבידואל הוא שנותן את הכוח לקולקטיב, ולא ההיפך, שהייחודיות של כל אחד ואחד באה לידי ביטוי.

ויהי נועם ה”א עלינו, ומעשה ידינו כוננה עלינו.

 

התמונה אילוסטרציה “טיש חסידי פרנצ’ס”. קרדיט: Heimishe Freimi

 

חוצץ

רוצים לפרסם את דעתכם ב”מסובין”? גם אתם יכולים! לחצו כאן

גולשים יקרים, סם גרין השקיע מזמנו בשבילנו, בואו וניתן לו משוב, טפיחה קטנה על השכם או הארה! כתבו לו למטה (באהבה) את דעתכם.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

אז נסעתי לאומן. אני, ליטאי בן ליטאים, באומן. והרי הרשמים שלי. 1. הרבה אומנ’ים יש,… המשך לקרוא ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

כתיבת תגובה