סגרת את דלת הרכב על האצבע? ייתכן שמדובר בתאונת דרכים   

navigation

עו”ד גיל קראוס || בשבוע שעבר, פגשתי במעלית אחד משכניי שתחבושת גדולה מכסה את ידו. לשאלתי מה קרה, השיב השכן כי כאשר חזר מחופשה משפחתית, טרק בטעות את דלת הרכב על ידו לאחר שיצא מן הרכב. כמי שעוסק בתחום הנזיקין, שאלתי אותו כמובן “נו, ומה עשית עם זה ?”

ענה לי השכן: “מה אתה רוצה שאעשה? שאתבע את עצמי?!”

ובכן, מתברר כי במקרה זה ומקרים דומים יש בהחלט מה לעשות וניתן לעיתים לראות במקרים כאלו כתאונת דרכים לכל דבר ועניין!   

החוק הרלוונטי בישראל לאנשים שנפגעו פיזית בתאונת דרכים, הוא חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. במסגרת החוק מוגדרת תאונת דרכים כמאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה, כאשר להגדרה כללית זו הוספו כללי משנה נוספים, חלקם מרחיבים את ההגדרה הכללית וחלקם מצמצמים אותה. כללים אלו העסיקו רבות ומעסיקים עד היום את בתי המשפט השונים.

כך למשל קובע החוק כי גם תאונה בעת עלייה וירידה מרכב, חנייה וגרירת הרכב, נחשבת כתאונת דרכים.

בפסקי הדין השונים שדנו בשאלת הגדרת תאונת דרכים, נקבע כי גם פגיעות שנגרמו בעת פעולות נלוות לנסיעה, עשויות להיחשב כתאונת דרכים. פעולות נלוות לנסיעה יכולות להיות ניקוי שמשת הרכב לפני הנסיעה, תיקון פנס שנכבה תוך כדי הנסיעה וכן פתיחה וסגירה של דלתות הרכב.

לכן, קבעו בתי המשפט כי גם נזק גופני שקרה תוך כדי פתיחה או סגירה של הרכב, כמו למשל סגירת דלת הרכב על האצבע, יכול להיחשב כתאונת דרכים.

אבל חשוב להדגיש כי הדברים אינם נכונים בכל מקרה ומקרה שבו נגרם נזק בעת הכניסה או היציאה מהרכב. המבחן במקרים כאלו הוא נושא השימוש ברכב – בהתאם לחוק, רק כאשר נעשה שימוש ברכב למטרות נסיעה, תיחשב תאונה כתאונת דרכים. כלומר,  על מנת שפעולה נלוות לנסיעה כמו סגירת הדלת על האצבע תיחשב כתאונת דרכים, יש להוכיח כי הפעולה אירעה עקב שימוש ברכב למטרות נסיעה.

ובמילים פשוטות – אם אדם נסע ברכב ולאחר שסיים את הנסיעה ותוך כדי יציאתו הדלת נסגרה על ידו, כי אז מדובר בתאונת דרכים לכל דבר ועניין. כך למשל קבע בית משפט במקרה שבו ילדה בת 10 הוציאה את החפצים שלה מהרכב לאחר נסיעה ואחותה הקטנה סגרה בטעות את דלת מכסה המטען על ידה, כי הוצאת חפצים מהרכב לאחר נסיעה הן חלק מהפעולות הנלוות לנסיעה ולכן הילדה תוכר כמי שנפגעה בתאונת דרכים.

מצד שני, אם אדם עשה שימוש ברכב שלא לצורך נסיעה, למשל ניקה את הרכב או ירד לרכב לחפש את קופסת הסיגריות שלו, ובעת שיצא נטרקה הדלת על ידו, אזי במקרה כזה אין המדובר בתאונת דרכים.  

כך למשל, עלה בפסיקה מקרה שבו שיחקו ילדים ברכב של אביהם בעת שחנה בחנייה ותוך כדי המשחק נסגרה בטעות דלת הרכב על ידו של אחד הילדים. בית המשפט קבע כי לא מדובר בתאונת דרכים בגלל שהשימוש ברכב לא היה למטרות נסיעה אלא לצורך משחק. אם לצורך העניין הדלת הייתה נסגרת על הילד לאחר שנסע ברכב עם אביו, אז המקרה כן היה נחשב כתאונת דרכים.

לפיכך, כאשר אדם נפגע מדלת הרכב בעת יציאה או כניסה לרכב לצורך שימוש תחבורתי ברכב, אזי מדובר כעיקרון בתאונת דרכים.

יצוין כי הדברים נכונים גם במקרה שבו דלת הרכב נטרקה על-ידי אדם אחר. כלומר, אם בטעות אבא טרק את דלת הרכב על היד של בנו, יחולו אותם כללים.  

יחד עם זאת, חשוב לציין כי בכל הנוגע להגדרת תאונת דרכים, יש אבחנות ודקויות גדולות ולעיתים לגרסה העובדתית יש חשיבות גדולה מאוד.

לכן, כדאי בכל מקרה שקשור לרכב להתייעץ עם עורך דין על מנת לבחון את נסיבות הפגיעה ולבדוק האם למרות שלא מדובר בתאונת דרכים “קלאסית”, עדיין בהתאם להוראות החוק ניתן להכיר באירוע כתאונת דרכים.

והשכן שלי?

הוא כבר פחות ממוקד בכאבים שלו אלא יותר בפיצוי שיוכל לקבל…

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

יחסים || כיצד למנף ‘משבר נשואים’ להתחלה חדשה

שבת פרשת ‘כי תשא’, הנושא שלנו היום הינו ‘השברים שבארון’, חכמים מספרים כי ‘לוחות ושברי… המשך לקרוא יחסים || כיצד למנף ‘משבר נשואים’ להתחלה חדשה

כתיבת תגובה