נתון דרמטי || 51% מהסטודנטים החרדים נושרים במהלך התואר

מלג

לחרדי הממוצע לוקח 4.8 שנים כדי לסיים את התואר. סקירה של תחומי הלימוד המובילים מצביע על לימודי משפטים בקרב הגברים ומנהל עסקים בקרב הנשים. שכר הממוצע לגברים חרדים ללא תואר 5,200 ש”ח, חרדים עם תואר ראשון 8,710 ש”ח וחרדים עם תואר שני 11,666 ש”ח. לצערי בקרב הנשים השכר נמוך עוד יותר.  אלו רק חלק מהנתונים שנחשפו היום בכנס המועצה הגבוהה להשכלה מל”ג

משה קלמן, פוסט סיכום | יום שלישי 24 מאי 2016

הנתון אולי הדרמטי ביותר שהוצג במחקרם של מלאך, כהנר ורגב שלא זכה להתייחסות נציגי המל”ג הוא

 51% מהסטודנטים החרדים נושרים במהלך התואר.

משיחה עם איתן רגב – מי שהופקד על גיבוש נתונים אלו עולה כי להערכתו שקלול תקופת המכינות יעלה את אחוזי הנשירה לכ 75%. בתגובה להצגת הנתונים טענו נציגי הקרנות החרדיים כי אלו אינם עולים בקנה אחד עם המציאות בשטח. התעלמות נציגי המל”ג מנתוני הנשירה צריך להטריד הן את האופטיים בנוגע לעתידה הכלכלי של החברה החרדית והן את משלם המיסים הישראלי היות ושילוב החרדים באקדמיה גובה מליארדים רבים מידי שנה.

הדיון סביב ההפרדה המגדרית הייתה קצרה אך טעונה מאוד. בהתייחס לנתונים שכ- 70% מהסטודנטים החרדים אמרו שלא היו מסכימים ללמוד במסגרות ללא הפרדה, טענה הנציגה של התנועה הרפורמית כי אלו איומי סרק.

לטענתה החרדים טענו כך גם בהתייחס לקופות החולים והתחבורה הציבורית ובכל זאת הם מתנהלים כרגיל במרחב הציבורי. למרות שלהערכתי קיים הבדל גדול בציבור החרדי בין התנהלות במרחב הציבורי לבין השתלבות באקדמיה, העובדה שהתנועה הרפורמית מתעניינת במסגרות להשכלה הגבוהה החרדיות ופועלת במישור המשפטי לשילוב סטודנטים החרדים במסגרות שאינם עולות בקנה אחד עם תפיסת עולמם צריכה להטריד את ההנהגה החרדית. בתגובה לטענותיה אמרה לי כהנר:

“הציבור הכללי צריך להיות סבלני ביחס לתהליך”.

סביב הגדרת ”מיהו חרדי“ לא התבצעו שינויים וההגדרה נשארה כבתחילה. לטענת נציגי המל“ג, ההגדרות אכן מדירות אוכלוסיות מסוימות, אך בסופו של דבר הן משרתות את האינטרס של הציבור החרדי משום שהן מוודאות שהתקציבים מגיעים ליעדם.

להלן תמצית היעדים לתוכנית החומש הבאה:

חתירה ל- 19,000 סטודנטים חרדים

ממשיכה בנתים המדיניות של הפרדה מגדרית אך מלווה ב”חידוד אמות המידה והקפדה על הפרדה מותרת ואסורה במסגרות החרדיות”.

תארים מתקדמים ינתנו רק במוסדות הרגילים.

הוועדות לבחינת איכות הלימוד בתוכניות החרדיות ימשיכו לפעול.

מדיניות מוכוונת במל“ג לצרכי המשק והציבור החרדי, כלומר, הגדלת הצע תוכניות, עדכון רשימת התעדוף, עידוד תוכניות דגל כגון תארי מחקר מתקדמים רפואה ומדעים מדויקים.

עידוד פתיחת תוכניות נפרדות בתוך הקמפוסים הכלליים

הרחבת המחרים הקיימים. לא יפתחו מחרים חדשים.

הרחבת תוכנית המלגות וההלוואות לתארים מתקדמים.

העלאת תחום החינוך באשכול, במטרה להכשיר מורים ומורות שיוכלו לחזור ולהשתלב בתוך מערכת החינוך.

לסיכום, בעיניי תכנית החומש היא בסך בכל לגיטימית, היא לא פוגעת במחר”ים או בסטודנטים החרדים והיא חותרת באופן כללי לשיפור מצבה של החברה החרדית. למרות האמור, התערבותה של התנועה הרפורמית צריכה לדעתי להטריד את ההנהגה החרדית וההתעלמות מאחוזי הנשירה הגבוהים והמחיר הכלכלי שהיא גובה צריכה להטריד את הציבור הישראלי.

 

חוצץ

 

אברהם ברזל || בכנס המל”ג היום עלתה גם השאלה שבעיניי היא מטרידה מאוד.

הגדרת המל”ג ל “מיהו חרדי” 

מי שלמד/ה בתיכון שבפיקוח חרדי. המשמעות לצורך ההגדרה – בעלות תשובה, חבדניקיות, צאנז, תיכונים חרדיים יותר מקצועיים, תיכונים חרדל”ים שהנם תחת פיקוח החמ”ד במשרד החינוך.

המשמעות בהקשר של ההשכלה הגבוהה לחרדים

אין כניסה לחרדי המנוי לעיל במסלולים החרדיים להשכלה גבוהה.

ובמילים אחרות – את/ה בעל/ת תשובה, בוגר הישוב/מערבא/נהורא; בוגרת בית שולמית/חב”ד/צאנז; חוצניק/חוצניקית – אין לכם/ן כניסה להשכלה גבוהה בהפרדה מגדרית. או שתוותרו על אמונתכם הדתית לעניין ההפרדה המגדרית או שתוותרו על השכלה גבוהה.

מהי אם כן לדעתכם/ן ההגדרה הנכונה הרשמית שצריכה להיות עבור רשויות המדינה בכלל למיהו חרדי ולהשכלה הגבוהה בפרט. 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

פתחנו את שנת 2018 בידיעה והבנה כי יותר קרוב לוודאי שזוהי הולכת להיות שנת בחירות… המשך לקרוא ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

כתיבת תגובה