נפטר הסופר והעתונאי החרדי איש תנועת התשובה מנחם גרילק, זכרונו לברכה.

נר זכרון לנשמת הסופר מנחם גרילק

מנחם גרילק (1946 – 2015) היה סופר, עיתונאי ואידאולוג חרדי, חוקר ההיסטוריה של הציונות וממבקרי הנהגתה, פעיל בתנועת התשובה בישראל.

מנחם-ישראל גרילק נולד בישראל לאליהו וטאביל-חיה גרילק. מוצאה של משפחתו מפולין, ובשנות ה-30 עברה להתגורר באנטוורפן שבבלגיה. במלחמת העולם השנייה נמלטה המשפחה לצרפת, בשנת 1945 עלתה לישראל ושנה לאחר מכן נולד. למד בישיבת בית התלמוד בירושלים. שירת ברבנות הצבאית והשתחרר בדרגת סרן. היה מעורכי ביטאון הרבנות הצבאית “מחניים”, ובתקופת מלחמת יום הכיפורים ערך את “ערכון” לחייל הדתי.

בסוף שנות ה-70 יסד וניהל את ארגון “נעשה ונשמע” שפעל בתל אביב בתחום ההסברה היהודית. בין תלמידיו מאותה תקופה: אורי זוהר. פרסם את הספר “השאלה והתשובה” על תופעת החזרה בתשובה בישראל בשנות ה-60 וה-70.

גרילק חקר את ההיסטוריה של התנועה הציונית וראשיה, ונחשב מבקר ופולמוסן חריף שלה. הוא פרסם את הספר “רצח בירושלים” על רצח ד”ר ישראל יעקב דה האן ובו האשים את ההנהגה הציונית בארץ ישראל באחריות למעשה. כמו כן פרסם את הספר “אות קין” שביקר את התנהלותם של ראשי התנועה הציונית בתקופת השואה. בין השאר הוא עוסק בדמותו של יצחק גרינבוים ובנו אליעזר גרינבוים שנחשד כקאפו. ערך עבור ארגון שופר סרט המבקר את ראשי התנועה הציונית ובראשם הרצל. פרסם את הספר “סוגר חשבון” המכיל פיליטונים ביקורתיים על ההנהגה הפוליטית בישראל ועל אובדן הערכים של החברה הישראלית.

גרילק ערך את הספר “זאת הארץ” ובו אסופת מאמרים אידאולוגיים על היחס לארץ ישראל לאור ההשקפה החרדית. הוא ערך את הביטאון “עת לחשוב” היוצא לאור על ידי ישיבת נתיבות עולם.

אחיו הוא הסופר והעיתונאי משה גרילק.

בכ”ה אב התשע”ה נפטר בבני ברק.

מתוך – ויקפדיה

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

שתיקת הכבשים || שנה למחדל החמור בהלוויתו של הרב וואזנר זצ”ל

365 יום עברו מאז אותו ערב מר בו חשך המאור הגדול ונגנז מאיתנו מרן הרב… המשך לקרוא שתיקת הכבשים || שנה למחדל החמור בהלוויתו של הרב וואזנר זצ”ל

כתיבת תגובה